Zum Inhalt springen
Qries Qries Qries Qries Qries Qries

Empfohlene Beiträge

:bism:

Okudugum en iyi kitaplardan birisiydi diyebililirim. Peygamber anlayisimizin nasil farklilastigina ve gerceklikden uzaklasabildigine tanik olacaksiniz. Bazilarimiz taassuplarini kiramadiklarindan yadirgiyacaklar belki ama kitap i vicdanli ve tam bir sekilde ele alinca yapici ve iyi niyetli bu elestirel yaklasima nekadar da ihtiyacimiz oldugu ortaya cikacaktir.

Kitab in arka kapak ve isbn numarasini veriyorum assagida

Üç Muhammed (Mustafa Islamoglu)

DÜÞÜN YAYINCILIK

9789755501499

O kimileri için, arkasýndan gözyaþý dökülen tatlý bir aný olmuþtur.

Onlar onun hatýrasýyla yaþamayý, kendisiyle yaþamaya tercih ederler. Onlar onun arkasýndan aðlamayý, onu önlerinde görmeye tercih ederler. Onlar onun sakalýný ve hýrkasýný, misyonundan daha fazla severler. Ondan bir efsane gibi söz etmeyi, birlikte yaþanýlan bir "dost" olmaya yeð tutarlar.

Daha baþka kimileri için ise, o tarihin konusudur. O, "bir iletiþim aleti" gibi ilahi mesajý iletmiþ ve misyonunu tamamlamýþtýr. O, bugüne taþýnamaz. Biz onunla, tarihi bir deðer olarak iliþki kurabiliriz.

Kur'an içinse o, hayatýn aktif, kurucu ve inþa edici bir öznesidir. Misyonu ölümsüz olandýr. Kur'an, onu çaða taþýmak için çýrpýnýr. Onun tarihe hapsolmasýný önlemek için onunla ilgili tarihsel olaylarý müminin yüreðine, imanýna, ibadetine taþýr. Kur'an müminin hayatýnda onu güncel kýlmak için ne gerekiyorsa yapar.

Kur'an'ýn bak dediði yerden bakanlar ise onu "üretmek" için çaba harcarlar.

Kur'an'da onu, onda Kur'an'ý görürler. Onu Kur'an'la, Kur'an'ý onunla tanýrlar. Kur'an'a onun aynasý, ona Kur'an'ýn aynasý gibi bakarlar. Çünkü onlar, onun risalet mirasýna ihanet etmekten korkarlar.

• 2 Monate später...

Bu kitaba nedense hic isinamadim. Yani Islamoglunu severim ama sanki bu kitapta "hickimse Peygamberi anlamadi, ben anladim" havasi var. Birde cok elestirel bir kitap. icinde dogru seyler var ama yanlis seylerde var. Hatta bir yerinde neredeyse Peygamber sefaat edemez diyorki bu tamamen yanlis. Kitapta sefaat hakkindaki bircok ayet nedense sözkonusu bile edilmemis. Tamamini okumadim ama bilemiyorum. Dikkat diyorum. Bu konuda baska kitaplarida okuyun derim...

Peygamber sefaat edemezmi yaziyor? burasini aciklarsan adem abi bence iyi olur. Cunki yanlis anlasilabilir.

Birde tamamen okumadim yazmisin.. iyi mi olmus;) yani ilk basda yazdiginla uyusmamis, diyorsunya, hic isinamadim!!

bence bir kitab hakkinda yarim birakilmissa yorum yapilmamali. BEnim sahsi fikrim

Peygamber sefaat edemez, Allah edebilir. Peygamber sefaat eder diyenler tevhid sirrina aykiri hareket ediyor diyor. Ama bunu derken Kurandaki sefaatle ilgili bircok ayetten bahsetmiyor. kuranda birak Peygamberimizin meleklerin hatta mübarek zatlarin bile sefaat edebilecegi yazar. Burada Islamoglu kendi düsüncesini teyit ettirmek icin adeta Kuranin bazi ayetlerini kasitli olarak yazmiyor gibi geldi. Yani bunu okuyan insanin kafasi kesin karisir nitekim karisanlar biliyorum.

Birde tamamini okumadim, gerekde görmedim. Ama bildigim kisimlar hakkinda yorum yaptim, bilmedigim hakkinda degil. Bence yorum yapilabilir ne sakinca olabilirki, ben okudugum bölüm hakkinda yaptim. Kaldiki sahis konudan konuya geciyor. Bir konuyu kapatip diger konuya geciyor. Bu durumda konular hakkinda yorum bence sakincali olmaz. öyle degilmi?

Adem

Adem abicim, bencede kitabi tamamen okumadan, böyle bir karar vermemen gerekiyor.

Yine Islamoglunu savunmak istemiyorum, ama adam sefaat konusunda, Peygamber Efendimizin (sav.) sefaat edemedigini söylemiyor. Onun söyledigi, sadece Allahin sefaat edecek ve edilecek kimseyi secmesi. Buda zaten Kur´an´da da bir cok yerde geciyor (Mesela Fatir, 109).

Dein Kommentar

Du kannst jetzt schreiben und Dich später registrieren. Wenn Du ein Konto hast, melde Dich jetzt an, um unter Deinem Benutzernamen zu schreiben.

Gast
Auf dieses Thema antworten...

×   Du hast formatierten Text eingefügt.   Formatierung jetzt entfernen

Nur 75 Emojis sind erlaubt.

×   Dein Link wurde automatisch eingebettet.   Einbetten rückgängig machen und als Link darstellen

×   Dein vorheriger Inhalt wurde wiederhergestellt.   Editor leeren

×   Du kannst Bilder nicht direkt einfügen. Lade Bilder hoch oder lade sie von einer URL.

• Neu erstellen...