Zum Inhalt springen
Qries Qries Qries Qries Qries Qries

Empfohlene Beiträge

Esselamunaleykum!

Aslinda Genclik ve Ask Bücherkritike koyacaktim, ama en iyisi buraya yazmak bence, cünkü kimse Bücherkritike girmiyor, daha cok burada tartisiliyor.

Evet simdi konuya geciyim.

Öncelikle Askin ne demek oldugunu bilmemis lagzim. Askin ne oldugunu bilmessek, sevgimiz en az 1 hafta sürer ve o kisinin kalbini kirmis oluruz.

Ask öncelikle ikiye ayrilir.

Hakiki Ask ve Mecazi Ask

1.) Hakiki Ask: Sevdiginizi allah icin sevmeniz, cünkü o sizi yaratan, size o sevgiyi veren. Cemil Tokpina dedigi gibi: Asil Ask, Vedud ismiyle essiz güzzelikteki yarattiklarini kendine has bir sevgiyle sevilmesi gereken Rabbimizi sevmektir yani burda demek istiyor ki, Hakiki Ask Allahi sevmektir cünkü, o bizi yaratan, o bizim kalbimizi sevgiyle dolduran.

2.) Mecazî Ask ise bir varligin, Allah´in izin vermedigi sekilde ve sartlarda sevmektir. En dikkat ceken ögrnegi, karsi cinsten birisine asik olmak, bu konuda dini sinirlari cignemektedir. Burdada demek istiyor ki, birisini seversek Allah icin degil, güzel gözüküyor diye sevmek, ve onlan cinsel iliski istemek. Bu Yassaktir Islamda!!!!!

bide dedigim gibi Allah icin degil, nefis icin severseniz dingimizin yasakladigi alana girmis olursunuz.

Yukarida yazdigim gibi Hakiki Ask ve Mecazi askta baya fark var. Sevdiginizi Allah icin severseniz hem vicdan azabi yok hemde günahi yok ve o sevgilinislen de ebedi Arkadasiniz olacaktir.

Selamlar Osman Kardes,

Forum´un düzenini bozmamak icin, ben yinede yazini, buraya kopyaladim.

Zaten Verschiedenes bölümünde, Ask Nedir cok tartisildi. Senin yazina

ayni zamanda orayada kopyaladim. Yani orada yazina cevaplar bulabilirsin.

Tevafuk´a bak, bende 10 dakika önce Genclik ve Ask kitabi hakkina Ask Nedir

bölümünde cevap yaziyordum.. Allah kerim...

Ayrica, bende bu kitabi okudum. Daha evlenmemis olan genclere tefsiye ederim.

Cemil Tokpinar tarafindan hazirlanmis cok güzel bir eser.

Selamlar ve Dualarla

Cemil

• 2 Jahre später...

cok güzel bir kitap....kendime cok kizdim neden önceden okumadim diye...gercekten insana cok seyi ögretiyor ve yardimci oluyor...herkese tavsiye ederim...eger gercekten aski yasarken hakkinida vermek istiyorsaniz okumanizi tavsiye ederim.... ve en güzeli bunlarin hepsini yasarken dinimizide dikkate alip (aslinda zeten hep öyle olmasi lazim ama genelde bunlara uyulmuyor) yasanirsa gercekten bizim icin sadece olumlu etkisi olur.... her iki taraftada ebedi mutlulaga kavusmus oluruz....uzun lafin kisasi harika bir kitap herkesin okumasi gerek!!!!

vesselam

Dein Kommentar

Du kannst jetzt schreiben und Dich später registrieren. Wenn Du ein Konto hast, melde Dich jetzt an, um unter Deinem Benutzernamen zu schreiben.

Gast
Auf dieses Thema antworten...

×   Du hast formatierten Text eingefügt.   Formatierung jetzt entfernen

Nur 75 Emojis sind erlaubt.

×   Dein Link wurde automatisch eingebettet.   Einbetten rückgängig machen und als Link darstellen

×   Dein vorheriger Inhalt wurde wiederhergestellt.   Editor leeren

×   Du kannst Bilder nicht direkt einfügen. Lade Bilder hoch oder lade sie von einer URL.

• Neu erstellen...