Zum Inhalt springen
Qries Qries Qries Qries Qries Qries

Empfohlene Beiträge

Resulullah Alelhissalâtü Vesslâm buyurdular ki:

"Birisine hayatý hususunda teminat verip sonra da onu öldüren kimse ile, benim hiçbir alakam kalmaz. (Ben ondan uzaðým). Ýsterse öldürülen kafir olsun..."

(Müsned)

---

Mü’min sözünün eri, ahdine vefalý, güven duyulan kiþidir. Verdiði teminat ve güvencelerin arkasýndadýr. Çiðnemez ve çiðnetmez.

Allah Resûlü, dönek ve kaypak davranmayý, þiddetle kýnamýþ; müslüman da olsa böyle zayýf karakterli kiþiliksiz insanlarla uzaktan yakýndan ilgisi olmadýðýný ifade etmiþtir.

:selam:

:aro:

Izin verirseniz, konuya aciklik getirmek acisindan biraz ilave yapmak istiyorum.

- sözünde durmamak münafiklik alametidir.

- "söz vermek borctur" Hadis

- Dininmizde "Eman" adi verilen bir müessese vardir.

Eman vermek, bugün iltica yada Asyl dedigimiz, bir insana sözlede olsa güven vermektir

Buhari 6/2960

Peygamber efendimiz sav kuzeni, Ebu Talib´in kizi, Ümi Hani, söyle der:

"Ya Resulallah, anamin oglu Ali (kv), benim ahd ve eman verdigim, fulani, Ibnu Hubeyre´yi öldürecegini söylüyor"

(Ibnu Hubeyre, bir kafirdi)

Peygamber efendimiz sav:

"Ya Ümme Hani, senin ahd ve eman verdigin kisiye biz de ahd ve eman verdik" buyuruyor.

Islam dininde, eman veren tek kisi dahi olsa, onun sözü bütün ümmet icin gecerlidir.

Bu söze sadik olmayip bozan, yedekilerin ve göktekilerin lanetini üzerine ceker, ibadetleri kabul olmaz.

Bir Müslümanin verilmis sözünü bozmak en büyük günahlardan biridir.

Cünki itibari mü min, itibari Islam dir. Müminin itibarini zedeleyen, islamin itibarini zedelemis olur.

Dein Kommentar

Du kannst jetzt schreiben und Dich später registrieren. Wenn Du ein Konto hast, melde Dich jetzt an, um unter Deinem Benutzernamen zu schreiben.

Gast
Auf dieses Thema antworten...

×   Du hast formatierten Text eingefügt.   Formatierung jetzt entfernen

Nur 75 Emojis sind erlaubt.

×   Dein Link wurde automatisch eingebettet.   Einbetten rückgängig machen und als Link darstellen

×   Dein vorheriger Inhalt wurde wiederhergestellt.   Editor leeren

×   Du kannst Bilder nicht direkt einfügen. Lade Bilder hoch oder lade sie von einer URL.

• Neu erstellen...