Zum Inhalt springen
Qries Qries Qries Qries Qries Qries

Empfohlene Beiträge

Zeyd ibni Sâbit Radiyallâhu Anh anlatýyor:

Resulullah Sallallâhu Aleyhi Vesellemle birlikte sahur yemeði yedik, sonra namaza kalktýk.

Kendisine, "(Sahur ile namaz) arasýnda ne kadar zaman geçti?" diye sorulmuþtu. Þu cevabý verdi:

"Elli âyet (okuyacak) kadar!"

(Buhari, Savm: 19, Mevâkitu´s-Salât: 27, Teheccüd: 8; Müslim, Sýyâm: 47; Tirmizî, Savm: 14; Nesâi, Savm: 21, 22)

---

Bu hadiste, sahur yemeði yendikten ve sabah ezaný okunduktan ne kadar bir süre sonra sabah namazýnýn kýlýnacaðý bildiriliyor.

Peygamberimiz ve sahabilerin bu uygulamasý herkesin rahatlýkla yapabileceði bir uygulamadýr.

Sahabe-i kiram, Peygamberimizin zamanýnda sahurla sabah namazý arasýnda nasýl hareket ettiklerini, sahur vakti daralýnca ne yaptýklarýný ve namaza nasýl hazýrlandýklarýný da bildiriyorlar.

Sehl ibni Sa´d Radiyallâhu Anh anlatýyor:

"Ben ailem içerisinde sahur yemeði yiyordum. Sonra sabah namazýný Resulullah Sallallâhu Aleyhi Vesellemle birlikte kýlmak için hýzlý yiyordum."

(Buhari, Savm: 19, Mevâkit: 27)

Peygamberimiz her konuda ümmetine kolaylýðý tavsiye etmiþ, onlarý sýkboðaz etmemiþ, oruca hazýrlýk için kýsa bir süre de kalmýþ olsa yemek ihtiyacýnýn giderilmesine dikkat çekmiþtir.

Ezan okunduðu anda bile geç kalýnmýþsa birkaç dakika içinde önündeki yemeðin bitirebileceði müsaadesini vermiþtir.

Þöyle ki:

Ebu Hüreyre Radiyallâhu Anh anlatýyor:

Resulullah Sallallâhu Aleyhi Vesellem buyurdular ki:

"Biriniz ezaný iþitince (yiyip-içtiði) kap elinde ise, ihtiyacýný görünceye kadar onu býrakmasýn." (Ebu Dâvud, Savm: 18)

Dein Kommentar

Du kannst jetzt schreiben und Dich später registrieren. Wenn Du ein Konto hast, melde Dich jetzt an, um unter Deinem Benutzernamen zu schreiben.

Gast
Auf dieses Thema antworten...

×   Du hast formatierten Text eingefügt.   Formatierung jetzt entfernen

Nur 75 Emojis sind erlaubt.

×   Dein Link wurde automatisch eingebettet.   Einbetten rückgängig machen und als Link darstellen

×   Dein vorheriger Inhalt wurde wiederhergestellt.   Editor leeren

×   Du kannst Bilder nicht direkt einfügen. Lade Bilder hoch oder lade sie von einer URL.

• Neu erstellen...