Zum Inhalt springen
Qries Qries Qries Qries Qries Qries

Empfohlene Beiträge

selam aleyküm,

bu cuma günü tarih dersinde osmanlinin hosgörü ve adaleti (1400 - 1750 yillarinda) hakkinda bir 10 dakikalik sunum (referat) yapmam lazim.

Söyle söyliyim: osmanli alakali cok bilgim yok. kitaplarim var fakat türkcem de pek iyi degil. ama o on dakikada icinde arkdaslarimin osmanli ve islam düsüncesini degistirmeyi saglak istiyorum. yani bazilari ´benden daha az biliyorlar.

problem: 4 günpm kaldi. almanca birsey buliyim desem hosgörü degil terrorism gibi birseyler cikiyor. bir sayfa var fakat detaili girmiyor, öyle biraz anatiyor iste.

kac puan alcam beni cok ilgilendirmiyor (ama tabiki cok puan alirsam iyi sunum yapmis olurum :)). benim istedigim sey o önyargilara kafalarindan silmek. ama bunu kendi basima yapamicayim. bir de dört gün kaldi. yani korkuyorum desem yalan söylemis olmam.

en cok korkdugum seyde o 10 dakikadan sonra ögrtmende sorular sorcek. ya sorulara cevapliyamazsam?

abiler ablalar dua edin benim icin.

Son baktigim son tevsikte mesela garip garip seyler söyliyor. mesela harem binada sultanin ogullari birbirlerine öldürüyormus yeni sultan olmak icin. inanamiyorum. bir müslüman baska müslümani öldürür mü? bide kardesdiler... bu dogru mu yoksa ylan mi?

bide ögrtmen problemsoru (Problemfragen diyor bizim ögretmen. türkcesi o mu olusor bilmiyorum. mesela: 1. dünya savasi - yanliz almanyanin hatasi mi?) yapmami isiyor.

ondan dolayi sunumu böyle yapmayi düsünüyordum:

önce bati deki insanlarin osmanliya karsi alintisini sunmayi düsündüm.

ondan sorna osmanli imperatorlugu - esasdan aladetsiz bir devlet mi idi?

sorna birkac örnek vermeye düsünüyordum. o problem "cözdügümüz" den sorna yeni soru: bu adalet ve hosgörü nerden geliyor? ondan sorna da kuran ve hadis den örnekler vermek isityordum.

zaten 10 dakika cok degil hemen geciyor...

sizce planim iyi mi?

yani insallah beni yardim edersiniz. allah rizasi icin.

hakkinizi halal edin

volkan

aleykum selam kardes, umarim bu kanaldaki videolar yardimci olabilir:

http://www.youtube.com/user/saklitarihimiz

ve youtube`da osmanli tarihi yazarsanda cikiyor bir kac videolar var mesela:

http://www.youtube.com/watch?v=9LEBwmOW0jA

eger tercümeye ihtiyacin olursa, söyle, yardimci oluruz insaallah.

vesselam.

Dein Kommentar

Du kannst jetzt schreiben und Dich später registrieren. Wenn Du ein Konto hast, melde Dich jetzt an, um unter Deinem Benutzernamen zu schreiben.

Gast
Auf dieses Thema antworten...

×   Du hast formatierten Text eingefügt.   Formatierung jetzt entfernen

Nur 75 Emojis sind erlaubt.

×   Dein Link wurde automatisch eingebettet.   Einbetten rückgängig machen und als Link darstellen

×   Dein vorheriger Inhalt wurde wiederhergestellt.   Editor leeren

×   Du kannst Bilder nicht direkt einfügen. Lade Bilder hoch oder lade sie von einer URL.

• Neu erstellen...