Zum Inhalt springen
Qries Qries Qries Qries Qries Qries

Empfohlene Beiträge

Abdurrahman Önül ile söylesi

http://www.ayasofya-zeitschrift.de/?p=1701#

Abdurrahman Bey, ´yeşil pop´ diye bir kavram var. Senelerdir tartışılıyor. Siz bu meseleye nasıl bakıyorsunuz?

Tabiki pop kelimesi apayrı bir kavram. Bizim yaptığımız pop değil. Neticede biz türk-tasavvuf-muzikisi icra ediyor. Cenab-ı Allah´ı ve Resulullah Efendimizi içeren eserleri dile getiriyoruz. Onun için bu tür yakıştırmalar ister istemez yanlış oluyor. O kelimeyi kabul etmiyoruz.

Peki o zaman pop ile karşılaştırılmasının sebebi ne?

Ritim nedeniyle olabilir. Hareketli olan eserlerimiz var. Temposu nedeniyle benzetilmiş olabilir. Bu sebepden dolayı öyle adlandırılmış olabilir.

Geçmişi nazara alırsak, bu (hareketlilik, tempo, ritim) sizin de bulunduğunuz sektörün değişimini gösteriyor. Parçalar bilinçli olarak mı zamanın şartlarına uygun şekilde hazırlanıyor, yoksa bu belli bir sürecin sonucumu?

12 senedir bu sektördeyim. Değişimler her zaman oluyor. Şartlar değişiyor tabiki. Ama değişmeyen bir şey var, o´da parçalarımızda Peygamberimize (sav) yer vermeye çalışıyoruz. İnsanların sevdikleri eserleri özellikle albümlerimizde bulundurmaya çalışıyoruz.

Peki, tasavvuf muziğinin Türkiye´de yeri nedir?

Türk-Tasavvuf-Muzikisi çok genis bir kavram. Herkes ´benim yaptığım doğru´ diyor. Onun için ´tasavvuf muziği okuyorum´ diyen birçok sanatçı var. Bizim yaptığımız eserlere biz ilahi diyoruz. İnşaallah bir nebze de olsa insanlara faydalı olabiliyoruzdur. Temennimiz bu.

Bu sektörde örnek aldığınız insanlar var mı?

Sevdiğimiz kardeşlerimiz var tabiki. Allah hepsinin yolunu açık etsin. Kim hizmet ediyorsa, kim karınca kararınca katkıda bulunuyorsa, Allah hepsinden razi olsun.

Son olarak, gurbetçilere vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Gurbette olmak apayrı bir durum. Genelde konserlerimde, programlarımda dile getiriyorum. Gurbet özlemi, vatan özlemi çok farklı bir şey. Çünkü apayrı bir ülkedesiniz. Onun için Avrupa´nin farklı bölgelerinde olan insanlarımıza sağlık diliyorum. İnşaallah kültürümüzü devam ettirmelerini temenni ediyorum. Allah hepsinin yar ve yardımcısı olsun.

Vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederiz

Publiziert in der Ayasofya 45, 2013

http://www.ayasofya-zeitschrift.de/?p=1701

Gast
Dieses Thema wurde nun für weitere Antworten gesperrt.
  • Neu erstellen...