Zum Inhalt springen
Qries Qries Qries Qries Qries Qries

Empfohlene Beiträge

Metin Külünk ve UETD

Ak Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk bitmez tüzenmez çalışma gayretiyle bilinir. Kendisi gerçektende bugün Avrupa´nın bir köşesindeyse yarın tam öbür ucunda olabiliyor. Kendisinde adeta yorulmak diye birşey gözükmüyor.

Böyle olmasına rağmen Metin Külünk, Ak Parti´nin Avrupa´daki derneği olan UETD´yı hata üzerine hata yaparak uçuruma dönüştürmekte. Bunu anlayabilmek için 2011´e gidelim.

Külünk aktif olarak 2011´den beri UETD´nin Ak Parti sorumlusu. Bundan dolayı sürekli Avrupa´da – özellikle UETD´nin merkezi olan Almanya´da – bulunuyor. O dönem UETD´de yavaş yavaş değişiklikler oluyor. UETD´de hareket başlıyor. Fakat aynı zamanda o günlerin UETD Başkanı Ankara´dan eleştirilmeye başlanıyor ve genel olarak UETD´ye Ankara´dan „Başarısız bir proje“ deniliyor. Bunlar olurken Külünk´ün çok yakın bir dostu UETD´ye alınıyor. Hem de başkan yardımcısı olarak.

Aradan bir sene geçiyor. Başbakan Erdoğan UETD´nin kökünden değişmesini istiyor. Yönetim değişecek, merkez değişecek, logo değişecek, heryerde teşkilatlanılacak ve Avrupa´nın tüm başkentlerinde UETD merkezleri açılacak. O dönem Başbakan Berlin´e geldiğinde UETD yönetimiyle de görüşüyor ve o zamanın UETD Başkanı´nın kalemi kırılıyor.

Yeni yönetim kurulması amacıyla Metin Külünk Avrupa´dan 40 kişi belirliyor. Bu 40 kişi 2012/2013 yılbaşında Başbakan Erdoğan ile görüşmek amacıyla Ankara´ya çağırılıyor. (Not: Bu 40 kişiden birisi de bendim. Şahsi nedenlerden dolayı gitmedim. Bildiğim kadarıyla benimle beraber bir bayan daha gitmedi. Yani davet edilen 40 kişiden 38 kişi katılmış).

Ocak 2013´de Başbakan ile görüşüldükten sonra yeni UETD Başkanı belirleniyor. Yeni başkan Metin Külünk´ün en yakın dostu olacak. Ardından yeni yönetim oluşturulmaya başlanıyor. (Not: Bana da görev teklif ediliyor, yine şahsi sebeblerden dolayı kabul etmiyorum; Not 2: Sadece üç kişiye UETD’de maaşlı görev teklif edildiyor. Onlardan birisi de bendim.) Fakat bu arada bazı inanılmaz çirkin olaylar yaşanıyor. Onları burada kaleme almak istemiyorum. Netice olarak başkanın seçileceği genel kurula 19 saat kala başkan olması gereken kişi geri çekiliyor. Apar topar yeni başkan aranıyor. Ve bir kaç saat içerisinde şuan başkanlık yapan kişi bulunuyor.

Metin Külünk ve UETD Başkanları arasındaki ilişkiye bakarsak, durumu daha iyi analiz edebiliriz. Metin Külünk´ün UETD´ye katıldığı günlerdeki başkan´a Külünk´ün sözü geçmiyordu. Başkan kendisini haklı olarak başkan olarak görüyordu. Külünk gayri resmi başkanlık yapamıyordu. UETD´ye sonradan geldiği için o gözle bakılıyordu kendisine. Ardından başkanlık görevine getirilmesi istenilen kişi Külünk sayesinde UETD´ye katılan yakın dostuydu. O da olamayınca yine Külünk´ün sözünü dinleyecek, başkan olmasına rağmen başkan yardımcısı gibi hareket edecek birisi lazımdı. Ve nitekimde bulunmuştu.

Bu siyasi oyunlardan sonra hatalar devam etti.

Yukarıda da bahsettiğim gibi Başbakan Erdogan UETD´yi kökten değiştirmek istiyordu. Bu süreçte merkez ve logo değiştirilmedi, fakat Almanya´nın her yerinde teşkilatlanmaya gidildi. İşte en büyük hatalar da burada yapıldı.

Gayri resmi başkan olan Metin Külünk UETD´deki konumunu güçlendirdi. UETD´deki bir çok kişi ile ters düştü. İstenilmeyen adamları UETD´ye aldı. Özellikle milletvekili olma hevesiyle UETD´ye katılanlar sayesinde UETD´nin havası da değişmeye başladı. (Bir not daha: Bunların hiç biri gelecek seçimde milletvekili adayı dahi olamayacaklar, ama maalesef bu düşüncemize inanmak istemiyorlar.)

Kanaatimce UETD´nin teşkilatlanmasında yapılan en büyük hatalar şunlar:

1. Her köyde UETD olsun diye çok hızlı ve kontrolsüz bir şekilde teşkilatlanıldı.

2. O kadar hızlı teşkilatlanma olduki merkezin bile haberi olmayan UETD´liler ortaya çıktı. „Ben şuranın UETD Başkanıyım, ben şuranın sorumlusuyum“ diyenler çıktı. Ortalık bayağı karıştı.

3. Bölgelerdeki göreve getirilen insanlarda da hatalar yapıldı. Öncelikle „Ben Ak Partiliyim“ diyen herkes UETD teşkilatında göreve alındı. Kaliteye değil sayıya önem verildi. Bir çok teşkilat küçük köylerde dahi yönetime 40 (!) adam almaya çalıştı.

4. Görev verilirken özellikle zaten camilerde görevli olan elemanlar arandı. Bu ise yine başlı başına bir hataydı.

Gidişata bakılırsa Metin Külünk UETD projesini başarıya ulaştıramadı. Heryerde sayısal olarak UETD teşkilatlandı fakat kalite olarak birşey ortaya koyulamadı. Siyasi oyunlar sebebiyle UETD merkezinde bulunan kaliteli elemanlar da arada kaldı.

Bunu cumhurbaşkanlığı seçiminde de göreceğiz. Acizane yaptığım hesaplara göre Almanya´dan katılım çok düşük olacak. %7,8 olacak diye tahmin ediyorum. Öyle bekledikleri gibi asla ve asla %20 olmayacak.

Geçmiş olan yerel seçim, gelecek olan cumhurbaşkanlığı seçimi ve 2015´deki genel seçimlere kadar UETD bu şekilde devam edecektir. Seçim esnasında büyük değişimler olmayacaktır. Fakat 2015´den sonra UETD duraklamaya gidecek ve özeleştiri yapma gereği duyacaktır. Umarız o gün bu satırlar hatırlanır.

Cemil Şahinöz

Gast
Dieses Thema wurde nun für weitere Antworten gesperrt.
  • Neu erstellen...