Zum Inhalt springen
Qries Qries Qries Qries Qries Qries

Empfohlene Beiträge

[h=1]Hitler´in kavgası 2016´da Almanya´ya geri dönüyor[/h]Bilinen ilk ırkçı hiç şüphesiz İblis idi. Hz. Adem´in yaratılışını beğenmeyen İblis, kendisini daha üstün görüyordu. Kur´an-ı Kerim´de bu hakikat ifade edilir: „Hani Rabbin meleklere demişti ki: ´Ben çamurdan bir insan yaratmaktayım.´ ´Onu tesviye edip, düzeltip de ruhumdan ona üfledim mi derhal ona secdeye kapanın.´ Bunun üzerine meleklerin hepsi toptan secde ettiler. Yalnız İblis etmedi, büyüklük tasladı ve kâfirlerden oldu. Allah: ´Ey İblis! O benim kudretimle yarattığıma secde etmene ne engel oldu? Kibirlenmek mi istedin? Yoksa yüksek derecelerde bulunanlardan mı oldun?´ dedi. İblis dedi ki: ´Ben ondan hayırlıyım. Beni ateşten yarattın, onu ise çamurdan yarattın.´“ (Kur´an, 38: 71-76).

İblis´in üstünlük taslaması hiç şüphesiz insanlık tarihinde de defalarca sergilendi. Bu mayadan beslenen ırkçılar tarih boyunca yer yüzünü kana buladılar.

Bunlardan biri Adolf Hitler. Hitler, hem otobiyografisini hemde ırkçı tezlerini yazdığı eseri “Kavgam“´ı 1924´de yazdı ve bu eser ilk defa 18.07.1925´de yayınlandı. 11.12.1926 tarihinde ise eserin 2. bölümü yayınlandı. Uzun seneler kitap elden ele dolaştı ve nazilerin rehberi oldu.

Eseri Franz-Eher Yayınevi basmıştı. Bu yayınevinin hukuki hakları Bavyera Eyaletine geçti. Dolayısıyla “Kavgam“ kitabının yayın hakları Bavyera Eyaleti´nde. Bavyera Eyaleti kitabın basılmasını bugüne kadar yasaklayabildi. Ancak alman yasalarına göre bir yazarın ölümünden 70 sene sonra kitapların yayın hakları düşüyor. Dolayısıyla 01.01.2016´dan itibaren Hitler´in “Kavgam“ kitabı Almanya´da tekrar basılacak. Fakat Eyaletlerin Adalet Bakanlıklarının 2014´de verdiği bir karar ile dipnotsuz ve yorumsuz basılmasına izin yok.

Tarih Enstitüsü IfZ kitabı 2000 sayfa olarak basacak. Bunun 780 sayfası kitabın aslı. Gerisi dipnotlar ve yorumlar. 5 tarihci tarafından gerçekleştirilen bu çalışma, seneler öncesinden de duyurulmuştu. Hatta 2012´de Bavyera Eyaleti bu çalışma için 500.000€ bütçe ayıracağını belirtmişti, fakat bir sene sonra bundan vazgeçtiklerini duyurdular.

Elbetteki prensip olarak her hangi bir kitabın yasaklanması taraftarı değiliz. Ancak milyonlarca insanı felakete sürükleyen böyle bir kitabın toplum üzerinde nasıl bir etki yapabileceği de ortada. Kaldıkı ırkçılığın zirve yaptığı bir dönemde yaşıyoruz. Böyle bir dönemde böyle bir zalimin kitabının – dipnotlu ve yorumlu da olsa – basılması son derece menfi neticeler vereceği aşikar.

Cemil Sahinöz, Moral FM, 06.07.2015

http://www.moralfm.com.tr/#hitler-in-kavgasi-2016-da-almanya-ya-geri-donuyor-cn150721.html

Risale Haber, 07.07.2015

http://risalehaber.com/hitlerin-kavgasi-2016da-almanyaya-geri-donuyor-17283yy.htm

Gast
Dieses Thema wurde nun für weitere Antworten gesperrt.
  • Neu erstellen...