Zum Inhalt springen
Qries Qries Qries Qries Qries Qries

Empfohlene Beiträge

Islamoglu benden daha hassas islami yasadigina inandigim önmeli bir kimsedir, cok kimseyede hidayet yolunu acmistir. Lakin bircok konuda ehli Sünnetle ayni görüsü paylasmadigini biliyorum. Tarz olarak bircok yerde Ümmeti cahillikle Kurandan dönmekle sucluyor. Mesela Üc muhammed (sav) kitabinda zaten kabul edilmis, bilinen, olagan bazi gercekleri sanki kabeyi yeniden fetheder tarzda sunuyor.

Bir kasetinde Peygamberin (sav) sefaat edemeyecegini, insanlar yanilgi icinde olduklarini söylerken Kurandan bazi ayetleri delil getiriyordu. Sonra eve gittim Kurana baktim ve bircok ayette gayet kesin olarak birak Peygamberlerin meleklerin hatta insanlarin bile sefaat edebilecekleri yaziyordu. Bu olay benim ona olan güvenimi sarsti. Ama yinede onu bu yüzden mahkum edip haksizlik etmek istemem. kendisi herseye ragmen hizmet ehlidir, o konuda belki ictihad hatasi veya yorum hatasi etmistir.

Adem

• 3 Monate später...
  • 1 Monat später...
  • 2 Wochen später...

Selam,

Bir kasetinde Peygamberin (sav) sefaat edemeyecegini, insanlar yanilgi icinde olduklarini söylerken Kurandan bazi ayetleri delil getiriyordu. Sonra eve gittim Kurana baktim ve bircok ayette gayet kesin olarak birak Peygamberlerin meleklerin hatta insanlarin bile sefaat edebilecekleri yaziyordu. Bu olay benim ona olan güvenimi sarsti. Ama yinede onu bu yüzden mahkum edip haksizlik etmek istemem. kendisi herseye ragmen hizmet ehlidir, o konuda belki ictihad hatasi veya yorum hatasi etmistir.

Hangi Ayetlerden bahs ediliyor?

Benim okudugm kadariyla, kuranin hic bir ayetinde Muahmmed peygamber shefaat edecek diye yazmiyor...

Kuranda sefaatin gectig ayetler schunlar.

Sefat kabul edilmez/yarar saglamaz, vs. vs. su ayetlerde geciyor...

6:94, 7:53, 10:18, 30:13, 40:18

Allahin izni olmadan sefatci olmaz... (yani sefatcinin oldugnu söyleyen ayetler):

19:87, 34:23, , 20:109

Kim sefatciymis:

6:51, 6:70

Ahiret günüyle alakali olmayan sefat ayetleri:

2:48, 2:123, 2:254, 4:85, 10:3, 32:4, 36:23, 39:43, 39:44, 43:86, 53:26, 74:48

Ahirt günüyle alakali ayetler:

78:38

Kiyamet günündeki kousmalar:

34:23, 78:38, 84:2,5, 25:30, 5:109

Sizler de tekrar bir gözdengecirin, uyumsuzlukari olmasin diye...

Baris ve Güvene

Korkut kardes, ayet "cehennem halki olduklari acikca belli" olanlar ve "müsrikler" icin gecerli.

Tamam, sefaat zaten cehenneme girecekler icin yapilacak diye anlatiliyor ya...

Yani cehenneme zaten girmeyeceklere neden cehenneme girmesinler diye istekte bulunulsunki?

Sefaat aracilik, ne icin aracilik, cehenneme girilmmemesi icin.....

Ama ayte göre anliyoruz ki, Peygamberin sefaat yetkisi yok!!!

Zaten öteki ayetler de de ayni sonuc ortaya cikiyor...

Baris ve Güvenle

Sefaat, henüz cehenneme girmeden, günahkarlar icin gecerli. Ama teraziden sonra, cehenneme girecek olanlar belli olduktan sonra, zaten sefaat edilmeyecek. Bunu kimse bu sekilde ittia etmiyor.

teraziden önceki olayi neye dayanarak idda ediyorsun?

9:113 de terazi sonrasi diye bir sey gecmiyor...

• 1 Monat später...

Mustafa Islamoglu hic bir seye karsi degil. Maalesef özelestiriden uzak olan arkadaslar, Islamoglunu entellektüelleri yanlis anliyorlar. Adam sadece durum tespiti yapiyor. Tabiki tarikatlarinda hatalari vardir, her cemaatin oldugu gibi, her kitabin oldugu gibi. Ama Islamoglu hic bir zaman her hangi bir meslegi, mesrebi, tarikati, cemaati kötülemiyor, sadece özelestiri yapiyor. Onun icin, onu bir kere dinleyenler, hemen "x cemaatine karsi", "y cemaatine karsi" diyor....

.... Böyle bir davranis maalesef islami cemaatlerin büyük bir hastaligi. Yani özelestiriden uzak olma hastaligi.

Bu sözlediklerinizin aynisi tepki olarak bende verdim bana bunu söyleyen kardesime, belkide buda onun farkinda degildi, ama bu onun bunun sorunu degil ,bu tum bir milletin öz sorunu diyebiliriz, tarikatmis nur cemaatiymis veya baska cemaatler olsun, özelestirilere hic birzaman acik olmuyoruz, bu bir gercek. veya sözlenen seyleri yanlis yöne cekiyoruz buda bir hastaligimiz maalesef.

Ben buna katilmiyorum. Özelestiriyi insan kendisi icin yapar baskalari icin degil. Mustafa Islamoglu kendisi hakkinda ne zaman özelestiri yapmis? Okumus cok kitap yazmis biri olabilir, elestirdigi noktalar olabilir ama yalan yanlis elestiri ve üstüne üstlük yanlis bilgileri yayma ile bunun bir ilgisi olamaz. mesela kendisi Efendimizi sav in sefaat vermeyecegini söylüyor ve bunun icin ayetlerden örnekler veriyor, ancak bazi ayetleri kasitli olarak zikretmiyor. Iste ben bunu anlamiyorum. Mustafa Islamoglu ilginc bir kisilik, dogru söyledigi seyler yokmu, var. Ama ama herseyi elestirme gibi bir lüksümüz olamaz, özelestiri olur ama böyle degil. Bununla birlikte Mustafa Islamoglunun mezheplerle arasinin iyi olmadigini Imami Yusu ve diger bircok büyük imami elestirdigini, Efendimizin sav güzel kokmasi ve boyunun uzun görülmesi gibi özelliklerini abartili bulup inkar ettigini vb bircok tuhaf görüsün sahibi oldugunu belirtmiyoum bile.

Arkadaslar kimseyi elestirmek zorunda degiliz ama ne olur gereksiz kahramanlar da olusturmayalim...

Adem

webmasterin demek istedigi bence farkli bruder, özelestiriden uzak olan kardesler demekden maksat sanirim, söylenen bazi güzel olmayan seylere insanlarin kapali olmasi, yani insan hem iyilere hem kötülere hazir olmali. cemaatler vardir aslinda hakdir, yanlisi yoktur, ama cemaat icindeki mensuplar yani bizler yapdigimiz bir yanlis hareketden dolayi laf getirtebiliyoruz, ve bunu bazen kabul etmiyoruz, sanki bunu butun cemaat mensuplari yapiyormus gibi genellestiriyoruz maalesef.

Allah razi olsun. Beni anlamissin. Ama Adem abicim anlayamamis galiba ;) Ben Islamoglu´nu 3 senedir cok sIkI takip ediyorum. Kitaplarini, makalelerini, programlarini hepsinini didik didik ettim. Senin yaptigin elestirilerin hepsini taniyorum. Hepside cok sönük kaliyor, cünkü bu elestirileri yapanlari hic biri Islamoglu´nun kitaplarini dogru dürüst okumamisti, seni bilemem tabiki.

Hatta adami cekemeyipte "Vahhabi", "Sii", "Tarikat düsmani", "Risale düsmani" diye vasiflandiriyorlar. Kesin "mason" veya "yahudi dönmesi sabetay" diyen zavallilarda vardir.

Ben burada Islamoglunu müdafa etmiyorum. birazcik elestiriye acik olmamiz gerekiyor. Bir kimse kendi cemaatini elestiremiyorsa, o kisi rasyonel veya entellektüel akildan uzaktir. O zaman ne yapar? Diger cemaatleri elestirmeye baslar...

Zatende böyle olmuyor mu? X cemaati y cemaatini elestiriyor, y cemaati w cemaatini elestiriyor vs. vs. Sonrada "uhuvvet masali" anlatiliyor. Afiyet olsun..

Islamoglunun hatalari vardir. Dogrudur. Bende her dedigine katilmiyorum. Ama kendisine söylenenlerin cogu önyargidan ibaret. Insanlar söyle düsünüyor: "Demek ki Islamoglu böyle diyor. Vay vay... O zaman o külliyen kötüdür"... Kardesim, bu adamin hic mi iyi yani yok? Sahsen ben kendim Islamoglunun Risale-i Nur cemaatine yaptigi bir kac elestiriden dolayi cok sey ögrendim. Baktim ki, adam %100 haki. Üstad ne diyor: "Bana hatami gösterene ´Allah razi olsun´ derim". Bende kendisine bu konuda "Allah razi olsun" diyorum.

Baskalarinin hatalarini belirtmek ve aydinlatici olmaya calsimak güzel bir vasif. Ama herkes kendinden baslasin. Sahsen kendim yapmadigim ve uygulamadigim seyleri baskasinda arayip onu bundan dolayi azarlamak ve elestirmek biraz nakis gibi geliyor bana.

Ve hani böyle genelleme elestiriler belkide cemaatleri fazla tanimayan kardesler icin menfi ve negatif olabílir. Hangi üslubla ve ne zaman kime veriliyor bu elestirici nasihatler, aslinda bu önemli olsa gerek..?

kisacasi su bence, INSAN herdaim elestiriye hazir olmali, elestiriye karsilik elestirimi vermeli? hayir gereksiz. SUDA VAR, mustafa islamoglu veya bir baskasi, hatasiz olurmu? olmaz , insandir, her konuya ayni sekilde bakicak diyede bir durum söz konusu olamaz. Evet bazi konudaki görüslerini duyduk, dinledik, ama durum öyle diye bu adamin adini kötülemek bize yakismaz bence.

Dein Kommentar

Du kannst jetzt schreiben und Dich später registrieren. Wenn Du ein Konto hast, melde Dich jetzt an, um unter Deinem Benutzernamen zu schreiben.

Gast
Auf dieses Thema antworten...

×   Du hast formatierten Text eingefügt.   Formatierung jetzt entfernen

Nur 75 Emojis sind erlaubt.

×   Dein Link wurde automatisch eingebettet.   Einbetten rückgängig machen und als Link darstellen

×   Dein vorheriger Inhalt wurde wiederhergestellt.   Editor leeren

×   Du kannst Bilder nicht direkt einfügen. Lade Bilder hoch oder lade sie von einer URL.

• Neu erstellen...