Zum Inhalt springen
Qries Qries Qries Qries Qries Qries

Empfohlene Beiträge

Mantigimiz ile cevaplamaya calisalim ve bazi kiyaslari ele alabiliriz.

Bir bayana basini örtmesi Kur'ani-i Kerim de emredilmis. Yani bir Bayanin basi örtülü olmasi Farzdir. Onun o farzi uygulamamasi onun icin günahtir. Sende onun yapmis oldugu günaha birnevi böylece serik, ortak olabilirsin.

Mesela bazen cikolata aliyoruz ve bazi büyük bir paket cikolatanin icinde 3-4 tane alkol katkili cikolata oluyor. Onlara yemeyip cöpe atiyoruz ve baskalarinda, yani gayri müslimlere de veremiyoruz. Onun gibi, bencese o kisiye vermen uygun olmayabilir. Elbette basi örtülü olanlarda kuaföre gidiyor, ama onlarda özel bayan kuaförü vs. secip, ona haram olan kisilerin yaninda basini acmiyorlar. O durum bencese yine farkli oluyor..

Yani belirli noktalari ele alip öyle karar vermek gerekir:

1.) Gittigi kuaför salonunda erkeklerde oluyormu?

2.) Birinci noktada belirledigimiz kuaför olmasi sartiyla, ordan ciktigi zaman basini örtüyormu?

3.) Baska bir alternatif hediye verme imkanin varmi?

4.) Bu "gutschein-i" vermendeki niyetin, gayen nedir?

Yine bi ihtilafli konu :smirk: Eger müslüman bir kiz ise vermezdim, basi acik olsun yada olmasin, Gutschein'i daha alma durumunda isen bir baska hediye al gitsin, misal- güzel bir kitap.

Yok eger Gutschein zaten simdi elinde ise belki müslüman olmayan birine hediye edebilirsin.

Ama bu yine benim mantigim, tam isabetli olup olmadigini bilmiyorum, haram yemek konusundada karsi cikanlar olmusdu^^

Bencede "esseb-u kel fail" sirrinca, sebeb olan isleyen gibidir. Eger onu kuaförde erkeklerde görecekse sakincali olabilir. Ayrica bir mü'min müslüman kardesini iyilikte ve günahdan uzak durmaya tesvik etmeli. Yani o Gutscheini hediye etmek günah olmasa dahi, kapanmasina tesvik yerine daha ziyade acik kalmasina tesvik olacagindan uygun görmüyorum.

Benim nazarimda bu icki icen bir kardese icki-Gutscheini vermeye benziyor. O insanin iyiligini degil, kötülügünü irtikab etmis oluyursun.

Dein Kommentar

Du kannst jetzt schreiben und Dich später registrieren. Wenn Du ein Konto hast, melde Dich jetzt an, um unter Deinem Benutzernamen zu schreiben.

Gast
Auf dieses Thema antworten...

×   Du hast formatierten Text eingefügt.   Formatierung jetzt entfernen

Nur 75 Emojis sind erlaubt.

×   Dein Link wurde automatisch eingebettet.   Einbetten rückgängig machen und als Link darstellen

×   Dein vorheriger Inhalt wurde wiederhergestellt.   Editor leeren

×   Du kannst Bilder nicht direkt einfügen. Lade Bilder hoch oder lade sie von einer URL.

• Neu erstellen...