Zum Inhalt springen
Qries Qries Qries Qries Qries Qries

Empfohlene Beiträge

Selamunaleyküm,

Biz istemediðimiz halde bankalarýn ay veya yýl sonlarýnda tahakkuk ettirdikleri fâizleri orada býrakmamalý, almalýyýz. Fakat onu helâl paramýzýn içine karýþtýrmamalýyýz. O parayý ayrýca hesap etmeli ve çýkarmalýyýz. Sadaka niyetiyle veremeyiz. Çünkü o para bize ait deðil, kamunun malýdýr. Atamayýz veya imhâ da edemeyiz. O halde o parayý sadaka veya hayýr kazanma niyeti olmaksýzýn, kamu hizmeti veren bir hayýr kurumuna vermemiz en doðrusu olur.

Bâki selamlar

• 4 Wochen später...
  • 1 Monat später...
  • 6 Monate später...
Simdi görünüsde hakli olabilirsiniz. Ama aslinda hareket yanlis. Cünkü faizle verilen para sizin degil. Siz, sizin olmayan bir seye, baskasina hediye edebilirmisiniz? Tabiiki hayir. Aynisi faiz icin de gecerli, sizin olmadigi icin, onunla hic bir sey yapamassiniz. Hatta tuvalet dahi yapdirsaniz, ki bu caizdir, hic bir sekilde sevap kazanamassiniz. Cünkü sizin paraniz degil.

ya benim anlamadigim su biz o parayi hirsizlikla haksizlikla kazanmiyoruz paramizla yatirim yapiyoruz bu faizi vereblerdende zorla almiyoruz kendi istekleri ile veriyorlar hem bundan olarinda kari oluyro ve paramizi bir sekilde coklastiriyoruz bun neresi haram ben onu anlamiyroum bu para ile bir fakire yardim ettinmi niye sevap almiyoruz bunada sasiriyorum mantikli bir cevap vercek olursu minettar olurum

"orla almiyoruz kendi istekleri ile veriyorlar hem bundan olarinda kari oluyro ve paramizi bir sekilde coklastiriyoruz bun neresi haram ben onu anlamiyroum"

Azra kardes, bu yazdiklarinizi ciddi manada mi söylüyorsunuz? Yani hakikaten ciddi misiniz faiz hakkinda ki görüslerinizle?

ya bak ben faizin haram oldugunu falan bilmiyorum sadece gercekten bilgim olmadigi icin böyle bir mantik yürüttüm kardesim dikkat edersen sonundada yaziyo mantikli bir cevabiniz varsa minettar olurum diye yani kisacasi bu konuda bilgim yok bilgilendirmek isteyenede acigim kardesim

ALLAHA EMANET OLUN

@Fathi

kardes Azraa kardesimiz samimane soru sormus. Bence o gayri ciddi birine benzemiyor. Bence tarz olarak fikrimiz varsa söyleyelim. Herkes herseyi bilmek zorunda degilki.Önemli olan ögrenmek, o da senin gibi akilli kardesler güzelce aciklarsa olur.:)

@Azraa

Ben ekonomi okuyorum. O yüzden Faizin nasil bir bas belasi oldugunu iyi bilirim. Faiz para ile para kazanmaktir ve ekonomik olarak zararli bir seydir. Fakiri fakir zengini zengin yapar ve herseyden önce insanlari tenbellige iter. Oysaki insanlari ileriye götürecek olan üretmektir ve calismaktir. Bu 1000 yil önce böyle oldugu gibi bugün de öyle ve her zaman da öyle olacak. Mesela bugün Türkiyenin en büyük sorunlarindan birisi Faizlerin yüksekligidir. Hatta katoliler bile faize karsidir. Hatta bugün Almanyada bile müslüman ve hiristiyan olmadigi halde faiz karsiti gruplar var. Faizin zararini anlatmaya baslarsam sabah olur. Iste her zararli seyde oldugu gibi toplum huzurunu ve üretkenligini bitiren Faiz Allah tarafindan yasaklanmistir. Islamda eger birse yasaksa onun mutlaka zararlari da vardir. Icki gibi Kumar gibi. Ancak herseyde oldugu gibi bunlarda da insanin nefsinin hosuna gitmeyen seyler olabilir.

Bunlar isin hikmetleri yani faydalari. Ama gercek sebep Faizin Allah tarafindan yasaklanmasidir. Faiz niye kötü cünkü Allah öyle diyor, insanlar kendi aciz ve kusurlu fikirlerine degil de herseyi bilen Allaha dayansalardi bugün hic problem olmazdi. Ama gecmiste de hersey böyle bazi seyleri basit görmeden, "nolur ´canim bu kadardan birsey olmaz" gibi bahanelerden olmustur. O yüzden "Allahin ipine sarilmak" lazim, o da Kurana ve Sünnete uymakla olur.

Ben seni anliyorum: sen faize degil de faizin en azindan fakirlere verilmesinin yanlisligini anlamiyorsun.

Cünkü Webmasterin da dedigi gibi bir kere o para dinen kirli bir para yani haram! Haram seyde hayir olur mi? Helal seye haram yoldan gidilirmi? Olmaz.Elbetteki Allah bizim helal islememizi istiyor ama bunu nasil yapacagimizi da söylüyor. Simdi biz helali Allah icin yapmiyormuyuz! Peki Allahin istedigi bir sey Allahin istemedigi sekilde olursa Allah bundan razi olurmu?

Öte yandan insanlara güven olmaz. Eger bu helal olsaydi o zaman etrafta faizciler bahane ile cogalirdi. Kimbilir insan nefsi cok ac oldugu icin herkes farkinda olmadan faizin yani paranin tadini alir ve faizcilik ve tefeciligin önüne gecilemezdi!

Webmaster isin fikih yönünü güzel aciklamis. Yani diyelim ki elimizde biz istemesekde faiz gecti. Bu durumda bunu cöpe atmak yerine hayir islerinde kullanabiliriz ama bu onu helal yapmaz ve o sevap da olmaz. Belki zararimiz azalir yada Allahin rahmetini cekmis oluruz ama o kadar. Cünkü kir kirdir, iyi niyet kiri temiz yapmaz. Umarim anlatabilmisimdir.

Selamlar

Adem

abi cok iyi anlattin allah razi olsun herkes senin gibi tatmin edici bir cevap verse kimsenin aklinda karisiklik kalma allah razi olsun senden ve senin gibi insanlardan

ben bir sey anlatmak istiyorum aklima geldi bu faizi okuduktan sonra

yimpasi herkes bilir bir holding yozgatin biz buna para yatirmistik abimin calisip biriktirdigi parayi yatirdik alnin teri ile kazandi icinde bir kurus haram para yoktu ve yimpas gibi binlerce sahte karlarin sayasinde batti allah kabul etmedi herhalde ama onlarin acisi cikar insallah

sagol adem abi

@Azraa66

"ben bir sey anlatmak istiyorum aklima geldi bu faizi okuduktan sonra

yimpasi herkes bilir bir holding yozgatin biz buna para yatirmistik abimin calisip biriktirdigi parayi yatirdik alnin teri ile kazandi icinde bir kurus haram para yoktu ve yimpas gibi binlerce sahte karlarin sayasinde batti allah kabul etmedi herhalde ama onlarin acisi cikar insallah "

Yimpas yüzünden maalesef cok kisi zor durumda kaldi. Benimde cevremde cok insan var Yimpaszede olan.

Aslinda Yimpas bir sirkettir ve yimpasa para yatirmak ekonomik bir yatirimdir. Böyle bir sey yaparken iyi hesap kitap yapmak lazim. Cünkü bu zekat yada sadaka gibi degil. Zekat yada sadaka verirken bir beklenti olmaz, bunun karsiligi ahirette alinir. Ama yimpas olayi tamamen ekonomik bir olaydir. Yimpasa para yatiran insanlar bu sirkete ortak oldular ve ortak olan insan kara da zarara da ortak olmus olur. Burada beni rahatsiz eden sey bu isi yapanlarin müslümanligi kullanmalari.

Cünkü böyle bir seyde islami kullanmak yerine bu güzelce anlatilmali, yimpasin calismalari hakkinda ve ekonomik gelecegi hakkinda bilgi alinmali ve verilmeliydi. Ama bu yapilmadi. Sanki müslüman olan bu sirkete para yatirmaliymis gibi anlatildi, maalesef para yatiranlarda buna inandilar iyi düsünmediler. Sirket kurma ile islamin bir ilgisi yoktur. Islamda hersey bellidir. Islam ticaret yapin der ama ticaretin de belli kurallari vardir ve onlara uyulmazsa sirket batar ve paralar da batar. Istedigin kadar iyi niyetli ol bu farketmez. Beni üzen sey bu yüzden bütün müslümanlarin suclu duruma düsmesi ve tüm müslüman sirketlerin zor durumda kalmasidir. Cünkü yimpas hata yapti diye herkes hatali diyemeyiz. O olay yimpas ile yimpaszedeler arasindadir ve islamla ve diger müslümanlarla hicbir alakasi yoktur. Bence müslümanlar ticaret yaparken özellikle müslümanligi falan kullanmamalilar ve bu isin sadece bir ticaret oldugunu söylemeliler. Ticaret yaparken hickimsenin müslümanligina falan bakmamak lazim cünkü sonucta herkesin hatalari vardir herkes insandir hata yapabilir. Hicbirimiz hasa peygamber degiliz.Müslümanlardan da üc kagitci cikabilir ama bunun suclusu islam degil. Cünkü Allah akilli olun, iyi düsünerek is yapin, iyi arastirin, islami kullanmayin diyor.

Biz eger Allahin dedigini dinlemezsek bu bizim sucumuz. Insallah abin paralarini geri alir ve bir daha böyle bir problem yasamaz.

Adem

• 3 Jahre später...

Bankadaki faiz geliri ne yapilmalidir, hayir islerinde kullanilir mi?

Islam Alimleri bu mevzuda iki görüse sahipler. Bir kismi, haram mal alinmaz, alinsa bile yenmez, diyorlar. Bunlara göre, harami almaktansa denize, yahut atese atmak daha tehlikesizdir. Bilhassa zühd ve takva mesleginde giden bu zatlardan biri olan Fudayl Hazretleri, eline geçen dirhemlerin haram oldugunu anlayinca taslarin arasina dogru firlatmis, " ben haram mali elimde tutmak istemem," diyerek hiçbir suretle istifadeye layik görmemistir.

Ancak basta Imam-i Gazali, bazi alimler de sahibi bilinmeyen harami bir fakire vermeyi daha uygun bulmus; denize, atese atmakta hiç bir fayda olmadigina, halbuki muhtaca vermekte mutlak faydalarin olduguna dikkati çekmisler. Gazali Kuddise sirruhu bu mevzuda Ihya'sinda deliller de serdetmis, Resul-i Ekrem Efendimiz'in kendisine ikram edilen koyun etinin haramdan kazanilmadigini anlayinca, hemen geri çekilip, fakirlere gönderttigini, ayrica Bizans'in Iranlilara karsi harbi kazanacagi konusunda bahse giren Hazreti Ebu Bekir'in dedigi çikinca, aldigi develeri de fakirlere verdigini misal olarak zikretmistir. Bunlar haramdi. ama fakirlere göndermekte mahzur görülmemistir. Demek ki, haram mal yenmez, ama menfaati sahsindan uzak, fakirlere verilir. Bundan sevap da beklenmez, sadece mes'uliyetinden kurtulma esas alinir.

Faiz para içinde söylenecek hüküm bundan baskasi degildir. Faizli kuruma para yatirmamali, yardimci ve destek olma mahiyetini arzeden bir yakinlikta bulunmamalidir. Ancak mecburen böyle durumda kalinirsa alinan faiz, menfaati sahsindan uzak bir yere verilmeli; kitap alip dagitmak, yahut gida maddesi disindaki ihtiyaçlara verip muhtaca intikal ettirmek gibi bir çare düsünülmelidir. denize, atese atmak faydali ve makul bir yol degildir.

Ahmed SAHIN

• 1 Jahr später...

:selam:

Normal bir bankada paramiz birikti ve paramizi aldik , icinde faiz bulundugundan o faiz olan miktari icinden cikartiyoruz . Bu parayi baska birine hayir beklemeden veriyoruz. Parayi verdigimiz kisi akrabada olabilirmi? Mesela anne kizina veya abi kizkardesine verebilirmi? Tabiki bunun faiz oldugunu söyleyerek?! Ve bu kisi o parayi yemeyip baska bir borc yaptigi faizi kapatabilirmi, veya evine coluk cocuguna yedirebilirmi?

Ýstenmeden Verilen Banka Faizini Ne Yapmalýyým?

Deðerli Kardeþimiz;

Faiz gelirlerinden yapýlan hayýrlardan sevap umulmaz. Bahsettiðiniz tarzda bir miktar parayý bir hayýr kurumuna verirken faiz geliri olan seksen kuruþu da niyet ederek verebilirsiniz.

genis bilgi icin, sorularla islamiyet kardesim;)

:selam:

Ancak basta Imam-i Gazali, bazi alimler de sahibi bilinmeyen harami bir fakire vermeyi daha uygun bulmus; denize, atese atmakta hiç bir fayda olmadigina, halbuki muhtaca vermekte mutlak faydalarin olduguna dikkati çekmisler.

Bu parayi gercekten muhtac olan aile efradinada verebilirmiyiz. Mesela anne kizina veya abi Kizkardesine . Ve bu kizda o parayi yemeyip bankadaki faizli borcuna yatirsa , bunun bir günahi varmi parayi verene ve alana?

Bana bu konuda yardimci olabilirmisiniz?!

Selamlar

Kardesim eger güvenilir bir kaynaksa dogrudur;)

Bak kardesim Sorularla islamiyet de ne deniyor:

Soru

Bankada paramýz var faiz yemek günah olduðu için faizini yemiyoruz. Maddi durumu çok kötü olan birisine paranýn faizini alýp versek hem bize hemde ona günah olur mu? Günah olur diyorsanýz paranýn faizini ne yapalým?

Deðerli Kardeþimiz;

Bankaya faizli olarak para yatýrmak haramdýr. Bu paranýn faiz gelirinden yapýlan hayýrlardan sevap umulmaz. Faiz olan kýsmý bir fakire vermekle ne siz ne de alan fakir kimse günahkar olmaz. Ancak parayý faizle iþlettiðiniz için günah kazanýrsýnýz.

Selamlar

Dein Kommentar

Du kannst jetzt schreiben und Dich später registrieren. Wenn Du ein Konto hast, melde Dich jetzt an, um unter Deinem Benutzernamen zu schreiben.

Gast
Auf dieses Thema antworten...

×   Du hast formatierten Text eingefügt.   Formatierung jetzt entfernen

Nur 75 Emojis sind erlaubt.

×   Dein Link wurde automatisch eingebettet.   Einbetten rückgängig machen und als Link darstellen

×   Dein vorheriger Inhalt wurde wiederhergestellt.   Editor leeren

×   Du kannst Bilder nicht direkt einfügen. Lade Bilder hoch oder lade sie von einer URL.

• Neu erstellen...