Zum Inhalt springen
Qries Qries Qries Qries Qries Qries

Empfohlene Beiträge

Almanca bölümündede biyerde konusulmusdu bu konu.

Portre ve hayvan resimleri duvara asmak dinen sakincali degildir, cünkü normal rayda olan insanlardan kutsallastirilmiyor. Ama namaz kilinan odalara asmak mekruhdur, ya asagiya indirmek veyahut birseyle örtmek icap olur, en azindan sirt arkasinda bulundurmak gerekir. Ama takva ve hayir acisindan tabii ki büyük portreler veya hayvan resimleri asmamak daha uygun olur. Kücük resimler, yari vücud portreleri vs. asmak, biryere koymak mübahdir, yani ne haram ne de efdal. Bu hususda sadece kible yönünde, önünde bulundurmamak gerekir.

Kaynagi sorarsan, bi ara sorularlaislamiyet'de okumusdum.

vs

Resimler kýble cihetinde ise mekruhluk þiddetlenir, yanda ise azalýr, arkada ise daha da azalmýþ sayýlýr. Böyle resimler ya indirilmeli, yahut da üzeri örtülerek namaza durulmalýdýr. Boy resimlerini kapalý bir yerde tutmak, ancak gerektiðinde görülecek halde muhafaza etmekte beis yoktur. Kâðýt paralarla nüfus cüzdanlarýndaki vesikalýk resimler de câizdir. Bunlar canlandýðý farzedildiðinde yaþamayacak derecede küçük ve yarým olan resimlerdir. Ayrýca bazý müseccel þahýslarý tanýmak için çekilen zaruri boy resimleri için de ruhsat vardýr. Bunlar ihtiyaç resimleridir.

Bu yolladigin linkde yaziyordu selim. Yani ben söyle anliyorum, resim asmak uygun degil. Söyle birsey eger o odada Namaz kiliniyorsa, mekruhtur. Ama eger kible tarafinda asili ise. Yanda ise ayni sekil, ama azalir yaziyor. Yani en uygunu hic asmamak, mekruhdan kacinmak icin.

Dein Kommentar

Du kannst jetzt schreiben und Dich später registrieren. Wenn Du ein Konto hast, melde Dich jetzt an, um unter Deinem Benutzernamen zu schreiben.

Gast
Auf dieses Thema antworten...

×   Du hast formatierten Text eingefügt.   Formatierung jetzt entfernen

Nur 75 Emojis sind erlaubt.

×   Dein Link wurde automatisch eingebettet.   Einbetten rückgängig machen und als Link darstellen

×   Dein vorheriger Inhalt wurde wiederhergestellt.   Editor leeren

×   Du kannst Bilder nicht direkt einfügen. Lade Bilder hoch oder lade sie von einer URL.

• Neu erstellen...