Zum Inhalt springen
Qries Qries Qries Qries Qries Qries

Empfohlene Beiträge

Neden olmasin?

Tabiki ilk önce depresyonla tam olarak hangi hastalik semptomlari kast ettigine biraz bagli. Ama tabiki neden olmasin. Zaten üstad Bediüzzaman Mesnevi Nuriye adli eserinde, Katre bölümünde dört hastalik sayiyor. Bundan birisini yeis, yani ümitsizlikdir. Bence ümitsizlikle beraber insan depresyona düsebilir, veya ikisi bagli gibi geliyor bana.

Ama tabi hakiki imani elde eden birisine derpresyon veya ümitsizlik bulasmasi bence biraz zor gözükiyor. Cünki hakiki imani elde eden adam kainata meydan okuyabilir diyor zaten üstad. Öyle degerli insanlar dünyevi sIkIntIlara göz ardi etmezler, arkaya bakip üzülmezler, yani ümitsizlige düsmezler diye acizane düsüniyorum.

Önce "gercek" kavrami aciklansa iyi olur, zaten herkes gercek imani yutmus iddiasinda. Ama bence imanli birisi de depresyona düsebilir, daha cok karakter meselesi bu. Bazi insanlar her kücük birseye takilip kendi alemlerinde büyütürler, bazen yok yere problem ederler, bunun imanla fazla alakasi yok gibi geliyor bana. Ama diger yandan tevekkül, bir asama sonra isleri Allah'a birakmak vs. Aslinda olmamasi gerek ama oluyor, bundan eminim. Iste inanci biraz da karaktere ve sahsi tutuma adapte etmek gerek...

Insansa, depresyona girer tabiki ;)

Depresyonu yanlis anlamamak gerekiyor. Her insan depresyona girebilir. Her insanin bas agrisi olabilecegi gibi.

Özellikle materyalizm ve kapitalizmin gelismis oldugu ülkelerde, depresyon orani daha fazladir. Cünkü madde onlari huzur vermez. Imanli insanlarda oranla depresyon daha azdir.

Iman güclendikce, depresyondan kurtulmakta kolaylasir.

Ama tabi hakiki imani elde eden birisine derpresyon veya ümitsizlik bulasmasi bence biraz zor gözükiyor. Cünki hakiki imani elde eden adam kainata meydan okuyabilir diyor zaten üstad. Öyle degerli insanlar dünyevi sIkIntIlara göz ardi etmezler, arkaya bakip üzülmezler, yani ümitsizlige düsmezler diye acizane düsüniyorum.

aynende öyle düsünüyorum bende bunu kast ediyorum zaten, Keske elde edebilsek keske... Bu sikintilarin hic biri olmiycak ozaman.

Depresyona yol acan 2 büyük sey var bence seninde saydigin gibi selim.

ben demiyorumki olmaya bilir, oluyor ama "iman zayifligindan kaynaklaniyor"

recetesi diyorum ben: KURAN VE SÜNNET.

ben demiyorumki olmaya bilir, oluyor ama "iman zayifligindan kaynaklaniyor"

recetesi diyorum ben: KURAN VE SÜNNET.

Keske bu kadar basit olsa ;)

Maalesef cok az müslüman alimler sosyoloji ve piskolojiyle ugrastigi icin, depresyon adeta "kafirlerin hastaligi" gibi algilaniyor. Halbuki oda normal bir hastalik. Beginde gelisir. Düsünceler hücreyi etkiler. Haplarla tedavi etme imkani var.

Keske bu kadar basit olsa Zwinkern

Basitligi söz konusu degil bence, evet sorun imanda bence. Baska cikar yolu yok bunun.

normal bir hastalik.

Hastalik ortaya cikinca bende normal olarak karsilarim, ama cikmadan önce ben bunu normal olarak nitelendiremiyorum.

Düsünceler hücreyi etkiler. Haplarla tedavi etme imkani var.

olumsuz düsünceyi kast ediyorsun sanirim, bununda ilaci KuraN;)

haplarla yürümüyor gercekden, etrafimda okadar insan varki tanidik, bu hastalik pesinde ugrasan, doktor doktor piskolok piskolok gezen, haplar sadece beyni ve vucudu uyusturuyor. Hayati umursamaz yapiyor.

Müminin hayatina ters düsen bir durum iste

bununda ilaci KuraNZwinkern

haplarla yürümüyor gercekden

O zaman piskologlari kapatalim, her kese Kuran dagitalim ;)

Bakin, depresyonun yüzlerce cesidi var. Iman zayifligindan gelen bir depresyon, bunun sadece bir yönü. Olayi piskolojik bir durum. Elbette imani güclu olan insanlar daha az depresyona girer. Fakat bu bir kural degildir.

Fakat bu bir kural degildir.

bence kural...

O zaman piskologlari kapatalim, her kese Kuran dagitalim Zwinkern

beni yanlis anliyorsun, ben piskoloklara asla karsi degilim, hatta piskolok olmayi tercih ederdim

ama durum o vaziyete gelmisse eger, ozaman piskolok tavsiyelerde bulunur, insanin bu zamanda kadar algilayamadigi seyleri piskolok agziyla tavsiye eder, nedense etki yapar hep.

müslüman bir piskolok tercihimiz neden oluyor ozaman? neden o traz insana ihtiyac hissediyoruz?

bence kural...

O zaman tüm depresyona girenlerin imani zayif. Depresyona girmeyenlerin imani güclü... Piskolojide hic bir tane kural yoktur ;)

müslüman bir piskolok tercihimiz neden oluyor ozaman? neden o traz insana ihtiyac hissediyoruz?

Cünkü onlar kadere inaniyor. Derdimizi daha iyi anlayabilirler. Ben demiyorumki, imanin etkisi yok. Ilk yazimdada yazdim. Etkisi var. Fakat sadece buna baglamak yanlis olur.

Sirf Kur'an ve Sünnet demek bence tam praktige yönelik degil, yazilisi güzel tabii ki :-)

Karakter meselesi diyorum, algilama vs. Bizim milletin fazla piskologlara gitme aliskanliklari yok, hemen akli hastasi diye damgalanmakdan korkuyorlar herhalde ama normal bir durum olsa, bayagi müslümanlar da bulunur piskolog odalarinda.

Sirf Kur'an ve Sünnet demek bence tam praktige yönelik degil, yazilisi güzel tabii ki Lächeln

sorunda bu ya nurefsan;)) prakige geciremiyoruz.

Bizim milletin fazla piskologlara gitme aliskanliklari yok, hemen akli hastasi diye damgalanmakdan korkuyorlar

bak bu dogrudur, birde neden gidemezler biliyonmu? cunki susmayi tercih ederler, hani "imtahan" kavrami varya maalesef yanlis anlasildigi icin.

beni yanlis anlamayin lütfen, ben piskoloklara veya depresyona karsi degilim..sadece demek istedigim, hastaligi bunlarla engellemek var iken neden bu durumlara düsüyoruz, onu diyorum. Hastaliga düsmüs isek, sebebler dünyasinda oldugumuz icin tabiki sifaya ariycaz.

Dein Kommentar

Du kannst jetzt schreiben und Dich später registrieren. Wenn Du ein Konto hast, melde Dich jetzt an, um unter Deinem Benutzernamen zu schreiben.

Gast
Auf dieses Thema antworten...

×   Du hast formatierten Text eingefügt.   Formatierung jetzt entfernen

Nur 75 Emojis sind erlaubt.

×   Dein Link wurde automatisch eingebettet.   Einbetten rückgängig machen und als Link darstellen

×   Dein vorheriger Inhalt wurde wiederhergestellt.   Editor leeren

×   Du kannst Bilder nicht direkt einfügen. Lade Bilder hoch oder lade sie von einer URL.

• Neu erstellen...