Zum Inhalt springen
Qries Qries Qries Qries Qries Qries

Empfohlene Beiträge

Risalenin degisik yerlerinden ittihadla alakali alintilar yaptim. Fikri olan varsa paylasabilir.

1- «S – Âlem-i Ýslâm ulemasýnýn ortalarýndaki müthiþ ihtilâ­fata ne dersin? Reyin nedir?

C – Ben âlem-i Ýslâmiyete gayr-ý muntazam veya in­tizamý bo­zulmuþ bir meclis-i meb’usan ve bir encü­men-i þûrâ nazarýyla ba­kýyorum. Þeriattan iþitiyoruz ki, rey-i cumhur budur, fetvâ bunun üzerinedir. Ýþte þu, bu meclis­teki rey-i ekseriyetin nazîre­sidir. Rey-i cum­hurdan mâadâ olan akval, eðer hakikat ve maðz­dan hâli ve boþ olmazsa istidâdâtýn reylerine býrakýlýr. Tâ, herbir istidad, terbiye­sine münasip gördüðünü inti­hap etsin.» (Münazarat sh: 78)

2- «S – Âlem-i Ýslâmdaki ihtilâfý tâdil edecek çare nedir?

C – Evvelâ: Müttefekun aleyh olan makasýd-ý âli­yeye nazar etmektir. Çünkü, Allah’ýmýz bir, Peygamberimiz bir, Kur’ân’ýmýz bir… Zaruriyat-ý di­niyede umumumuz müttefik… Zaruriyat-ý diniye­den baþka olan teferruat veya tarz-ý telâkki veya ta­rik-i tefehhümdeki tefavüt, bu ittihad ve vahdeti sarsa­maz, râcih de gelemez. El-hubbu fillah düstur tu­tulsa, aþk-ý haki­kat harekâtýmýzda hâkim olsa—ki za­man dahi pek çok yardým edi­yor—o ihtilâfat sahih bir mecrâya sevk edilebilir.» (Sünuhat Tuluat Ýþarat sh: 83)

Hem tarafgirlik marazý, mazlum avâmý, zalim ha­vassýn þer­rinden kurtarýyor. Çünkü bir kasabanýn ve bir köyün havassý ittifak etseler, mazlum avâmý ezerler. Tarafgirlik olsa, mazlum bir tarafa iltica eder, kendi­sini kurtarýr.

Hem tesadüm-ü efkârdan ve tehalüf-ü ukulden ha­kikat ta­mamýyla tezahür eder.”

Elcevap:

Birinci suale deriz ki: Hadisteki ihtilâf ise, müs­bet ihti­lâf­týr. Yani, herbiri kendi mesleðinin tamir ve revâcýna sa’y eder. Baþkasýnýn tahrip ve iptaline deðil, belki tekmil ve ýslahýna çalýþýr. Amma menfi ihtilâf ise—ki garazkâ­râne, adâvetkârâne birbiri­nin tahribine çalýþmaktýr—hadi­sin nazarýnda merduttur. Çünkü bir­bi­riyle boðuþanlar müsbet hareket edemezler.

Ýkinci suale deriz ki: Tarafgirlik eðer hak na­mýna olsa, haklýlara melce olabilir. Fakat þimdiki gibi garaz­kâ­râne, nefis he­sabýna olan tarafgirlik, haksýz­lara mel­cedir ki, on­lara nokta-i is­tinad teþkil eder. Çünkü, ga­razkârâne taraf­girlik eden bir adama þeytan gelse, onun fikrine yardým edip taraftarlýk gösterse, o adam o þey­tana rahmet okuya­cak. Eðer mukabil tarafa melek gibi bir adam gelse, ona—hâþâ—lânet okuyacak dere­cede bir haksýzlýk gös­terecek.

Üçüncü suale deriz ki: Hak namýna, hakikat he­sabýna olan tesadüm-ü efkâr ise, maksatta ve esasta it­tifakla be­raber, vesâ­ilde ihtilâf eder. Hakikatin her kö­þesini izhar edip hakka ve haki­kate hizmet eder. Fakat tarafgirâne ve garazkârâne, firavunlaþmýþ nefs-i em­mâre hesabýna hodfuruþluk, þöhretperverâne bir tarz­daki tesadüm-ü ef­kârdan bârika-i hakikat deðil, belki fitne ateþ­leri çýkýyor. Çünkü, maksatta ittifak lâ­zým ge­lirken, öylelerin ef­kârýnýn küre-i arzda dahi nokta-i te­lâkîsi bulunmaz. Hak namýna olmadýðý için, nihayetsiz müfritâne gider, kabil-i iltiyam olmayan in­þikaklara sebebiyet verir. Hal-i âlem buna þa­hittir.» (Mektubat sh: 268)

«Bu zaman kadar, hiç bir zaman, din âlimle­rinin itti­fakýna ve münakaþa etmemesine muhtaç olmamýþ. Þimdilik te­ferruattaki ihtilâfý býrak­maya ve medar-ý mü­nakaþa etme­meye mecburuz.» (Þualar sh: 403)

Ümmetimin ihtilafinda rahmet vardir.Hadis

«Hakkýn þe’ni ise ittifaktýr. Faziletin þe­’ni, tesa­nüddür. Teavünün þe’ni, birbirinin imda­dýna yetiþmektir. Dinin þe’ni, uhuvvettir, incizap­týr.»

Hadisi Üstad söyle acikliyor:

"Hadisteki ihtilâf ise, müs­bet ihti­lâf­týr. Yani, herbiri kendi mesleðinin tamir ve revâcýna sa’y eder. Baþkasýnýn tahrip ve iptaline deðil, belki tekmil ve ýslahýna çalýþýr. Amma menfi ihtilâf ise—ki garazkâ­râne, adâvetkârâne birbiri­nin tahribine çalýþmaktýr—hadi­sin nazarýnda merduttur. Çünkü bir­bi­riyle boðuþanlar müsbet hareket edemezler."

Üstelik bu Hadis mezhepleri de kastediyor olabilir diyor abiler

Adem

• 3 Jahre später...

Dein Kommentar

Du kannst jetzt schreiben und Dich später registrieren. Wenn Du ein Konto hast, melde Dich jetzt an, um unter Deinem Benutzernamen zu schreiben.

Gast
Auf dieses Thema antworten...

×   Du hast formatierten Text eingefügt.   Formatierung jetzt entfernen

Nur 75 Emojis sind erlaubt.

×   Dein Link wurde automatisch eingebettet.   Einbetten rückgängig machen und als Link darstellen

×   Dein vorheriger Inhalt wurde wiederhergestellt.   Editor leeren

×   Du kannst Bilder nicht direkt einfügen. Lade Bilder hoch oder lade sie von einer URL.

• Neu erstellen...