Zum Inhalt springen
Qries Qries Qries Qries Qries Qries

Empfohlene Beiträge

Hayirli Ramazanlar..

Benim Borcum var , ama durumum normal, ne kadar Fitre/Zekat vermem gerekiyor, mecburmuyum vermeye? Ailem diyor Altinlarin yani MALIMIN 100 % besini vermen gerekiyor diyorlar bu dogrumu?Peki Fitremi Aile icinde verebilirmiyim ihtiyaci olana (mesela amcama)? Bu Konuda acik cevap alirsam sevinirim, bazen kelimeler eski türkce olunca anlamiyorum.Kusura bakmayin.

Fakir olan amca, kardes,dayi, hala ve teyzeye zekat verilebilir. Hatta bu daha efdaldir.Bir hadis-i serifte "Fakirlere verilen sadaka bir sadakadir, akrabaya verilen sadaka iki sadakadir. Biri sadaka, digeri akrabaya iyilik " buyurularak bunun önemine dikkat çekilmistir.

Dinen zengin olmayan herkes, fitre, zekat alabilir.

MAlin miktarinca, zekat vermek zorundayiz bunu hesaplamak gerekir. Hanefi’de zekat nisabý 96 gr. malinin veya altinin 100 de 2,5 verilmeli.

ben sana en iyisi zekatin nasil hesaplandigini aciklamaya calisiim kardesim, bak simdi:

Zaruri ihtiyaclarinin disinda, 96 gram altin veya karsiligi para var ise zekat vermek zorundasin.

misal vermissin, 20.000 euronun sen 100 de 2,5 yani hesaplarsak, 500 euro zekat vermek zorundasin.

digerlim para degilde altinin var 1 kilo yani 1000 gram, bunun 100de 2,5 yani hesaplarsak 25 gram altin yapar ister 25 gram altini verirsin, istersen karsiligi parasini verirsin.

arkadaslar % 2,5 en alt limittir. yani bu % 2,5 ve daha üstü zekat verilir demektir. Ya unuttugumu hesaplamadigimiz bir sey kaldiysa ne yapacagiz? O yüzden en iyisi fazlasini verip isi garantiye almaktir. Yani yüzde bes yüzde 4 yüzde 10, durumumuz neye müsaitse. Birde isin esprisi sudur arkadaslar, zorlanmak. Mesele zorlanmaktir, ibadet zorlanmaktir, kara kara düsünmektir, ayagini yorganina göre uzat(ma)maktir.

Yükün altina girmek lazim. Birde zekat verirken herkes en yakinlardan baslamak gerektigini söylüyor. Bence buradaki "yakin" yani kurbiyet tartisilir. Verilen zekatla hayirli hicbir is yapmayacak, belkide namazini bile kilmayan birimi tercih edilmeli yoksa islam adina o parayi en hayirli islerde kullananlara vermekmi daha dogrudur? Ölcü bence Islamin gelecegine en hayirli ne veya kimler ise oraya vermektir.

Adem

Birde zekat verirken herkes en yakinlardan baslamak gerektigini söylüyor. Bence buradaki "yakin" yani kurbiyet tartisilir. Verilen zekatla hayirli hicbir is yapmayacak, belkide namazini bile kilmayan birimi tercih edilmeli yoksa islam adina o parayi en hayirli islerde kullananlara vermekmi daha dogrudur? Ölcü bence Islamin gelecegine en hayirli ne veya kimler ise oraya vermektir.

Adem

bence burda niyet önemli, verecegim kisinin ihtiyaci sebebiyle verilen zekatdan ben sorumlu degilimdir diye düsünüyorum, misal dayimin cok ihtiyaci var paraya ama biliyorumki o parayla hayir degilde bizim gözümüzde serr olarak gördügümüz isler yapicak, bundan kesin ve kesin eminim ,ozaman biraz daha düsünürüm, ama verilmez diyede bir sart , hüküm yoktur.

Dein Kommentar

Du kannst jetzt schreiben und Dich später registrieren. Wenn Du ein Konto hast, melde Dich jetzt an, um unter Deinem Benutzernamen zu schreiben.

Gast
Auf dieses Thema antworten...

×   Du hast formatierten Text eingefügt.   Formatierung jetzt entfernen

Nur 75 Emojis sind erlaubt.

×   Dein Link wurde automatisch eingebettet.   Einbetten rückgängig machen und als Link darstellen

×   Dein vorheriger Inhalt wurde wiederhergestellt.   Editor leeren

×   Du kannst Bilder nicht direkt einfügen. Lade Bilder hoch oder lade sie von einer URL.

• Neu erstellen...