Zum Inhalt springen
Qries Qries Qries Qries Qries Qries

Empfohlene Beiträge

Öncelikle Allah razi olsun. Cok iyi bir konu. Coktan beri benimde zihnimde dolasan bir konu.

Bu konuda bir cok problem var:

Özelestiriyi en iyi bir grubun icinden biri yapabilir. Zaten baska türlü olsa "öz"elestiri olmaz.

Fakat gruptan biri özelestiri yaptiginda, hemen söyle düsünülüyor "vah vah, bunuda kaybettik". Yada "sen hizmete aykiri düsünüyorsun" deniliyor.

Sahsen bunlari cok yasadim. Tam tamina üc-dört cemaatte bunlarin hepsini yasadim. Adimiz "Nihat Gencin Islami Versiyonu" olarak cikti. Cünkü arkadaslar anlamadilar.

Bir insan kendi kendi hatalarini görmüyorsa, bu insanin düzelmesi mümkünmüdür? Degil tabiki. Aynisi cemaatler icinde gecerli. Ben x cemaatine mensup isem, x cemaatinin yücelmesi icin, hatalarini elestirip, degistirmeye calisirim. Tabiki elestiri kuru elestiriden ibaret olmayacak, cözümde sunulmali. Ama bazi cemaatlerde öz elestiri yaptigin an, seni hizmetten siliyorlar.

neyse, bu konu cok su götürür.

Oldu, bizim adimiz daha cikmadi gerci yeni bir islam versiyonu olarak, bunun icin daha cok az sayidayiz, sizinde Allah yardimciniz olsun. :-)

Genelde yeni cözümler ve yeni fikirler üretmek hos görülmez, zira alisilmis ve refleks haline gelmis tarzlar daha cok benimsenir toplumumuzda. Ve elestireblimek icin illa coluk cocuga karismis, bi hayli yasinin ilerlemis olmasi gerekiyor, yoksa fazla tecrübe ve güzel fikir sahibi olamiyorsun :lol:

Ve özelestiri ve hizmet düsturlari biraz karistirliyor, herkesin zaten farkli hizmet anlayisi var gibi ve ayrica herkese bu anlayisi uygulamaya ve benimsemeye tesfik ediyorlar, halbuki üsatdin bize göstermis oldgu metodlar zaten belli:

-Hicbir zaman sirf benim görüsüm ve inanc tarzim en iyisi ve en dogrusu demek dogru degildir, benim icin dogru olan budur denilebilir

-Ve baska düsünce tarzlarini hosgörmek lazim vs...

Oldu, bizim adimiz daha cikmadi gerci yeni bir islam versiyonu olarak, bunun icin daha cok az sayidayiz, sizinde Allah yardimciniz olsun.

Estagfirullah, yanlis anlasildi herhalde. Yeni bir cemaat veya yeni bir grup demek istemedim. Bizim cemaatimiz, grubumuz belli, cok sükür ;) Baska bir sey demek istedim. Nihat Genc meshur bir elestirmen. Bende elestirdigim vakit, artik fazla takilmiyorum karsi taraftan.

Genelde yeni cözümler ve yeni fikirler üretmek hos görülmez, zira alisilmis ve refleks haline gelmis tarzlar daha cok benimsenir toplumumuzda.

Status Quo insanlara cok kolay geldigi icin.

halbuki üsatdin bize göstermis oldgu metodlar zaten belli

Haklisin, fakat Üstadin yorumuna birde yorum katildiginda isler karisiyor. Mesela Üstad bir konu hakkinda belli sartlar nedeniyle x demis. Simdi sen bu x´i genellestirir veya x´e y katarsan, ne olur? Corba olur ;)

Pierre Vogel'in meshur ve entel bir sözü vardir, zaten dediklerinde hic yok denilecek kadar az seyler öneme alinir durumda, ama bu deyim yerinde olsa gerek: "Jedes Grüppchen kocht ihr Süppchen" :lol:

Bu corbayada herkes kendi kendince baharatini atarsa...

zitat:Oldu, bizim adimiz daha cikmadi gerci yeni bir islam versiyonu olarak, bunun icin daha cok az sayidayiz, sizinde Allah yardimciniz olsun.

Estagfirullah, yanlis anlasildi herhalde. Yeni bir cemaat veya yeni bir grup demek istemedim. Bizim cemaatimiz, grubumuz belli, cok sükür Baska bir sey demek istedim. Nihat Genc meshur bir elestirmen. Bende elestirdigim vakit, artik fazla takilmiyorum karsi taraftan.

Nihat Genci gerci tanimiyordum ama kast ettgin seyi dogru anladim aslinda, mecaz manada yani, bi cemaatin icinde bir kac cemaat olur daima :-)

özelestiri derken neyi kastediyoruz? misal verelimmi? ben bir cemaate mensubum misal, o cemaati ben iyi taniyorum diyelim, ve cemaat icinde cemaate yakismayan dogru olmayan seyleri yapanimi elestirmek dogru olur yoksa cemaatin kendisinimi? aslinda bunu yapani elesdirmek en uygunu olur, maalesef bizler yani bir cogumuz, kisiyi degilde cemaati elesdiriyoruz, yanlis olanda bu bence. Cemaatimin icinde arkadaslarimin yanlis bir is yapdigi görsem eger, direk onlari uyaririm, uyarmakda elestiriye girermi sizce?

Dein Kommentar

Du kannst jetzt schreiben und Dich später registrieren. Wenn Du ein Konto hast, melde Dich jetzt an, um unter Deinem Benutzernamen zu schreiben.

Gast
Auf dieses Thema antworten...

×   Du hast formatierten Text eingefügt.   Formatierung jetzt entfernen

Nur 75 Emojis sind erlaubt.

×   Dein Link wurde automatisch eingebettet.   Einbetten rückgängig machen und als Link darstellen

×   Dein vorheriger Inhalt wurde wiederhergestellt.   Editor leeren

×   Du kannst Bilder nicht direkt einfügen. Lade Bilder hoch oder lade sie von einer URL.

• Neu erstellen...