Zum Inhalt springen
Qries Qries Qries Qries Qries Qries

Empfohlene Beiträge

Selam Kardaslar.

benim size bir sorum var.

Insan öldürmek edebi cehennem mi demek?

Misal olarak diyelim ki:

ben cok insan öldürdüm. hepsine pismanim. allaha hergün dua edip beni affetmesini istiyorum.

yinede edebi cehenemlik mi olacagim?

yani KURTULUSU yokmu?

selamlar ve saygilar

KaybolmusKardes

@KaybolmusKardes

bu sorunun cevabini bilmiyorum.. ama eklemek istedigim bir kac seyler var..

zaten Allah´a inan bir insan Adam öldürmezki demekki inanci var, olmasa idi sonradan pisman olmazdi..birde düsünsene bu insan hayati boyunca vicdan azabi cekmis olacak..hic bir zaman yatagina yatinca uyuyamiyacak..gözüyle uyuyabilir belki ama vicdaniyla asla bir ömür boyu vicdan azabi cekecek..birde düsünelim kendi ailemizden biri öldürülse biz o öldürene karsi neler besleriz??? bu is insana hic bir fayda getirmez!

ancak

1.düsman kazandirir

2.günah

3.vicdan azabi

4.kalp rahatsizligi

5.ömür boyu izdirap!!!

6.ve hapis

Allah hepimizi nefsimizin ve seytanin serrinden korusun insaallah kardesim..amin..

ebedi cehennemmi degilmi bilimiyorum bunu bilen biri cevapliyabilir!

Kardes

Allah`in Rahmeti o kadar genis ki, Ondan hich bir zaman ümit kesilmez. Bir degil onbinlerce de adam öldürsen eger yaptigindan pisman isen ve tevbe etmis isen Allah affedebilir.

Cenab-i Hak ayetinde Rahmetim gazabimi gecti diyor.

Zaten Ümitsizlik Müminin vasfi degildir. Allah`tan ümidi kesmek Hasa Onun Rahmetinden kusku duymak demektir.

Dikkat edilirse Cenab-i Hak en siddetli ayetlerinde bile önce cehennemle tehdit ederken sonra biz ümidimizi yitirmeyelim diye Süphesiz Allah bagislayandir, affedicidir. diyor.

Adam öldürmege gelince, bu en büyük günahlardan biridir.

Ancak ebedi cehennem Inananlar icin söz konusu degildir.

Olsa olsa inanan fakat günahkar olan yani Fasik nasilki su kirleri temizler aynen öylede cehennemin atesiyle günahlarindan arindirilir ve sonucta yine cennete gider.

Ancak eger kisi tevbe ettiyse ve kulluk suuruna erdiyse bu ayri.

Tevbe ve istigfar Allah`in sevdigi sifatlardandir. Hatta günah bizi tevbeye itmesi yönüyle de hayirlara vesile olan bir özelliktedir. Tabii bizzat güzel degildir ama Mümini tevbeye itmesi ve acizligini ona hatirlatmasi yönüyle güzeldir.

Ancak bu kisinin sürekli tevbe edip nasil olsa Allah beni nagislar diye bir rahatliga girmesini de gerektirmez.Samimiyetin derecesi ise kulun kullugun gereklerini yerine getirmesinyle alakalilidir. Mesela kisi Alllah`a dua etmiyor, namaz kilmiyor, adeta basi bos bu dünyaya gönderilmis gibi hareket ediyor, verilen nimetlere taatle ve lisani ile sükretmiyor ve bundan sikinti duymuyor ise nasil bu kisi Allah`in affetmesine müstehak diyebiliriz ki?

Tevbe`nin halis olmasi yani samimi olmasi gerekir.

Yapilan tevbenin etkinligi

1-Gecmisteki günahlardan dolayi kesin ve samimi bir üzüntü duymasina,

2-Halihazirda tevbe etmesine

3-Gelecekte de bir daha bu günahi islmemeye kararli olmasina baglidir.

Yani gecmis, bugün ve gelecek noktasindan bir tevbe gerekir.

Tabii Cenab-i Hak bizim icimizi hepimizden iyi biliyor. Samimiyetimizi de en iyi önce biz sonra O bilir.

Ama kisinin günahlari ne kadar cok da olsa bu Onu ümitsizlige sevketmemeli.

Samimi bir tevbe o günahlarin hepsini siler.

Ayrica tevbe edildiginde o kisi tertemiz olur.

Sahabelere baktigimizda bunu en güzel sekliyle görüyoruz.

Nice sahabe öncesinde ne haldeyken daha sonra insanligin iftihat tablosu haline geldiler.

Önemli olan Allahtan hidayet ve af dilemek.

Ancak insanin pisman olmasi da önemli bir gelismedir. Pismanlik da esasinda bir nevi Tevbedir.

Mevlana`nin da dedigi gibi:

Gel ne olursan ol yine gel.

Onun Rahmet kapisi her zaman aciktir.

Yeter ki biz girmesini bilelim.

Selamunaleykum kardes

Adem

@onur Keskin

zaten Allah´a inan bir insan Adam öldürmezki demekki inanci var, olmasa idi sonradan pisman olmazdi

Kardes burada sana pek katilamayacagim. Cünkü Insan mümin olsun olmasin her zaman günah islemege meyyaldir.

Insanda cesitli duygular vardir.

Genel olarak Korku, sehvet ve sinir sayabiliriz.

Bunlar her zaman dengede yani sirati Mustakimde olmayabilir.

Mesela sinir duygusnda ifrata kacan biri kendine hakim olamayabilir. Bu Onun Imansizligini göstermez.

Bu duygular herkeste ayni yogunlukta olmayabilir. Kimisi bazisinda ifrata yada tefrite kacabilir. Hatta bazi duygular kontrol altina alinamaz(üstad da bu konuda kesfedemedigim bir kuvve den bahsediyor galiba Vesvese Risalesinde olacakti)

O yüzden bize imkansiz gelen bazi seyler bir baskasi icin pekala cok kolay olabilir.

Adam ödürenin affedilmeyecegine dair herhangi bir ayet falan bildigim kadariyla yok. Allah dilerse affeder.

Allah`in rahmet hazinesi tükenmez. Pisman olup tevbe etmek önemli bir meziyettir.

Nice insan var önceden Günahkar ve bedbaht iken sonra Allahìn inayeti ve hidayetiyle örnek insan haline geldiler.

Bununla alakali sana Halit Ertugrulun kitaplarini tavsiye ediyorum. Bilhassa Kendini Arayan Adam`i

@KaybolmusKardes

Sana da siddetle bu kitabi tavsiye ediyorum. >eger bulma imkanin yoksa biz sana gönderelim.

Selamun Aleykum

Adem

Selam ve tesekkürler arkadaslar.

ben türkiyede yasiyorum. bu kitap burda yasak olabilir.

emin degilim.

ben zaten sabah aksam allaha tövbe ediyorum ama

yinede

agliyorum kahrimdan

yaniyorum bahrimdan

sabahlara kadar da uyuyamiyorum

ve ama yinede seytan daha güclü geliyor

her sinirlendigim kisi yine vurmak istiyorum.

evden silahsiz cikamiyorum. aliskanlik olmus.

silahsiz gezince bunalima giriyorum...

bunun cözümü yok mu krdesler?

yardimci olursaniz sevinirim

selamlar..

@Adem

Kardes, kendini koruma niyetiyle baska caresi yok ise adam bana saldiriyor bende kendimi korumak icin siddet kullanabilirim yine söyliyorum SON care..

@KaybolmusKardes

ve ama yinede seytan daha güclü geliyor

simdi bunu bilmen güzel ve kendimi nasil düzeltirim seytani nasil ezebilirim ve yenebilirim diye düsünmek ve caresini aramak gerek..seytan illaki bizimle ugrasacak onun niyeti zaten bize hep kötü seyler yaptirmak fakat Allah bizlere akil fikir vermis sükürler olsun bizde mantigimizla seytani yenmenin cabasiyla ugrasmamiz gerek..

sen diyorsunki: her sinirlendigim kisi yine vurmak istiyorum.

evden silahsiz cikamiyorum. aliskanlik olmus.

silahsiz gezince bunalima giriyorum ...

simdi burda yine kelimesi sanki bu ise bir kere basvurulmus gibi anlasiliyor..eger yalnisim var ise kusura bakma..

sana sorum neden silahi tasima geregi duyuyorsun?

insanlardan korkutugun icinmi?

veya bazi türk filmindeki gibi düsmanlarinmi var?

simdi ben birinci sikka göre cevap verirsem, bütün insanlar silah tasimasi gerekirdi eger beynimize daima biri bana saldirir gibi seyleri yerlestirisek, birak silah tasimayi disariya cikmamamiz gerekir ve buda insanlari bunalima sokar..

bu hayati adeta cehenneme cevirmis oluruz..

ikinci sikka gelinirse,düsmanin varmi yokmu bilmedigim icin bu sorunun cevabini belki kendin daha iyi cevap verebilirsin, illaki buraya yazmana gerek yok kendi kendini hesaba alir cevaplarsin!

simdi bir silahi yaninda tasimak, bir seye niyet etmek gibi bana göre , cünkü eger ben evden cikiyorsam ya bir camiiye ya gezmeye yada okula gitmek icin yol alirim her nereye olursa olsun planladigim ve gitmek veya yapmak istedigim bir sey var olmus olur, ve eger silahi tasirsam ha bugün birine sinir olursam onu vurarim der gibi bir mesaj aliyorum..(nasil zina konusunda zinaya götüren yol bile günah denildigi gibi)

simd ben durmadan yanimda tasim,zaten beynime yerlestirmisim sinirlendigimde vurarim kelimesini bu zaten öyle bir olay oldugunda buna tesebüstür..yani bile bile tasimak sonra Allah korusun böyle bir durum oldugundada Allahim beni affet demek bana biraz abes kaciyor, yani mantigim bunu bir türlü anlamiyor..eger ben bir seyden pisman olacaksam ve vicdan azabi cekeceksem bu ise basdan dikkat etmeliyim, silahi kesinlikle tasimamakla.. dedigin gibi kardesim seytan daha üstün gelir ve ömür boyunca azab cekecegin bir olayi islemis olursun..

bunun cözümü bence önce bir piskolojik tedavi görmek veya aileden yardim dilemek onlarla konusmak her SIkIntini paylasmak ve bir cözüme baglamak..

ikinci ve en önemli olanak olarakda Allah´a siginmak dua etmek namaz kilmak!namaz zaten her türlü manevi SIkIntilari gideriyor ruhun bedenin manevi olarak huzura eriyor..

ben buraya kendi fikirlerimi ve düsüncelerimi ekledim

eger bir yalnisim var ise düzeltebilirsiniz bilakiz memnun olurum..

selamlarla

Onur

@KAYBOLMUS KARDES

ALLAHTAN ÜMIT KESILMEZ GERCEKTEN PISMAN OLDUYSAN O ZAMAN

1 BASLAMADIYSAN NAMAZA BASLA

2 TESLIM OLMADIYSAN TESLIM OL

3 TÖVEBE ETMEYE DEVAM ET

4 MUTLAKA PROFESYONEL PSIKOLOJIK YARDIM ISTE

HERSEYIN BIR CARESI VARDIR HERSEY INSANLAR ICIN ALLAH YARDIMCIN OLSUN

Allah´in rahmeti sonsuz. Sirk haric her günahi affediyor.

Önemli olan tevbe edip, pisman duymak ve ayni günahi bir daha

yapmamak.

Mevlana der ki:

Gel ne olursan gel. Tevbeni yüz kere bozmussan. Bin kere

bozmussan. Yine gel. Cünkü Allah´in rahmeti sonsuz...

• 3 Jahre später...

:selam:

Bilerek ve isteyerek öldürürsen hangi canli olsada tabi insan daha feci Allah katinda en kötü insan olursun. Cünkü allahin verdigi cani sen aliyorsun. Tövbe edip sabah aksam allahdan merhamet dilemek lazim. Allahim affedenlerin en büyüyü onun rahmeti sonsuz

belki kabul eder pismanlini. Ama cok zor tabi deim gibi allah verir cani ve allah alir. Onun isine karismis gibi olursun.

• 2 Wochen später...

S.A.

Önce bassagligi dileyip ardindan, oldürülen Kisinin Namaz ve Iman borcunu üstlendigini hatirlatiyim. Allah Sabir versin, durum ne kadar karanlik görünsede, her sey Allahin kontolü altinda oldugu unutulmassin. Bazi Ser´in icinde hayir saklidir.

Allah yardimcin olsun Kardes, insallah bugünleri de atlatirsin.

• 3 Wochen später...

Dein Kommentar

Du kannst jetzt schreiben und Dich später registrieren. Wenn Du ein Konto hast, melde Dich jetzt an, um unter Deinem Benutzernamen zu schreiben.

Gast
Auf dieses Thema antworten...

×   Du hast formatierten Text eingefügt.   Formatierung jetzt entfernen

Nur 75 Emojis sind erlaubt.

×   Dein Link wurde automatisch eingebettet.   Einbetten rückgängig machen und als Link darstellen

×   Dein vorheriger Inhalt wurde wiederhergestellt.   Editor leeren

×   Du kannst Bilder nicht direkt einfügen. Lade Bilder hoch oder lade sie von einer URL.

• Neu erstellen...