Zum Inhalt springen
Qries Qries Qries Qries Qries Qries

Empfohlene Beiträge

>:(:confused: :'( :wand:

Esselam,

bunu ben cok düsünüyorum ve sizlerin fikrini ve görüslerini merak ettim ve size soruyorum..niye acaba bizim güzel dinimizin bu güzel ve serefli ümmeti bu kadar geri kalmis?

mesela;bizim kitabimizin ilk ayeti " oku" diye basliyor!o oku emrinin icine önce dinin cercevesi icindeki kitablar yani kur´an,hadis,ilmihal,cevsen,risale v.s... giriyor

birinci türü insanin kendisini okumasidir...Üstad hz. nin dedigi gibi "Ey kendini insan bilen insan kainati oku"......

ve ücüncü türü bilim,ilim,theorie,matematik,biyoloji,v.s....bunlarin cogu arap müslüman yazarlar tarafindan kesfedilmisdir....ama gelelim sorumaaa...

Soru:niye bu kadar ilmii,bu kadar insana haklara,hürriyete önem veren dinin mensuplari bu kadar lakayt?mesela adam okumuyor ya ama bir kac kisinin iltifati ve belkide harclik icin sureler v.s... ezberliyor....dinii insanlara yanlis ögretiyorlar...

yada afganistanda ve bazi baska geri kalmis fakir ülkelerde kadinlar hakki cigneniyor halbuki kuran-i azimüssan ayetlerinde hatta ve hatta sureler vermis kadinlar icin(nisa,meryem..)

böylelikle avrupadaki bu ""medeni"" kisilerde hemen bunlari kullanip ilmi fazla olmayan müslüman genclerini magdur duruma düsürüyorlar...

halbuki dünyada kadinlara en cok kuran da deger verilmistir....kadinlar ilk kez kuranda bosanma,kendisi karar alma gibi dogar haklari elde etmislerdir...fakat niye bu kadar cahiller dolasiyor ortalikta adamin elinde tesbih kadin evde ne okuma yazma ne ilim bilir bütün gün tv nin yada ocagin basindadir...

allaha sükür bu durum yavas yavas düzeliyor biz almanyada yasayan müslümanlarda!

Ama sizcede bu durum cok acip ve tamamen dinimize yakismayan bir durum degil mi??

Aslinda en ileri olmasi gereken müslümanlarken niye en cok okuma yazma problemleri ve cahil adetler ve bidalar dinimize yerlesiyor?

Ve buna sizlerin bakis acilari ve gelecege dair görüsleri nasildir??

bu konuya ben aslinda daha cok sosyolojik,toplumsal ve görüs olarak cevaplari temenni ediyorum...

sevgi,saygi ve selamlarimla...

@Legend Killer

Simdi Bütün Namaz kilmayan toplumlarda birlik beraberlik ve ileri görüs yok mu???

Ingiltere namaz kilmiyor ama bak adamlar bir theorie ile gencligi cürüttü!!

amerika namaz kilmiyor ama bak tüm dünyaya hakimler,ve hatta ilim ve bilimde en öndeler.

Almanlar Namaz kiliyor mu?ama yinede Bilime önem veriliyor!

VEE..

Yahudiler namaz kilipda mi dünyaya zulüm yapiyorlar??Tüm Dünya onlarin arkalarinda niye hayrola?-Kusluk Namazi mi kiliyorlar yoksa??

Yanlis anlama kardes burda yenisin ve ondan belki yanlis anlarsin ama,Namaz hakdir AMENNA ama simdi kac tane Namaz kilan sahtekar ve yalanci ve soguk insanlar var ve böyle gelmis böyle devam dönüyor hala bu cark..Ne kadar acida olsa bosuna "yobaz" ve "gerici" gibi terimleri durupdururken uydurmamislar...demekki cahillik yapilmis Islam yanlis yasanmis ve böylelikle böyle cümleler ve anti-islami theorie ler "Müslümanlardan" ortaya atilmis!Doguda kac tane okumus Kiz cocugu var?ve yine kac tane 14 yasinda evlenipde bunun islami oldugunu düsünen insanlar var???ben sayamadim cünkü sayabilmem icin gökde yildiz kalmadi... :wand:

Hristiyanlikdada bir sürü katliamlar ve yanlislar olmus ki birbirine bile girmisler ama bak bugun kimse "Bak su Josef´e gerici dinin mensubu...yada bak su su zamaninda sunlari katletmis" denilmiyor!!!!!!!!

Namaz tabii ki herseyin basidir belki..ama yinede ben bu konuya daha cok toplumsal alandan bakmak ve sizlerle de öyle paylasmak istiyorum..!!

LÜTFEN DAHA IKNA EDICI CEVAPLAR!!

@Mecnun

Cenab-i Erhamürrahimin rahman ve rahimdir. Kafirler namaz kilmiyor diye onlari asla yok etmez. Fakat tarih gösteriyor ki, müslümanlar ne zaman Kuran ve Namazdan uzaklasmis iseler, Allah belalari yollamis. Bunu kimse inkar edemez.

Ama tersi oldugunda, mesela Osmanli veya Sahabler zamaninda, Müslümanlar dünyaya meydan okumus.

@Legend Killer

eee napim simdi??sahabelere ve evliyaullaha bir baglantin varsa cagir yine meydan okuyalim!!

kardes ben bugünü konusmak istiyorum!!

sahabeler ve evliyalar zaten bambaskaydi...

yoksa sen onlari birisiyle kiyasliyabildin mi??

Beyefendi, lütfen yazilarimi dogru okuyun. Ilk yazimda gayri müslimleri degil, müslümanlari kastettim. Thai'in dedigi gibi, siz onlari sordunuz.

Ikinci yazimda birinci yazima tarihden deliller verdim. Tarihden deliller verdim ki, bugüne uygulayalim diye. Ibn Haldun der ki: "Tarih tekerrür eder." Yani ben gecmisten bahsetmiyorum. Bugün icin recete sunuyorum.

Soruyu okuyanca bende simdi ilim filan yazacaktim. Fakat Legend Killer (ne bicim isim bu ya ;-) ) yazdiklari bana mantikli geliyor. su rahman-rahim yazdiginizi biraz daha acarmisiniz?

hem sonra düsündüm cevreme baktim. 5 vakit namaz kilan, orucunu hep tutan cok az insan bende dahil aklima geldi. Ve acikcasi cok utandim. Hem müslümaniz diye geciniyoruz hemde cok sevdigimiz Allahimiza kaldi lakayd kaliyoruz...

... onun icin Allah razi olsun Legend Killer (Lütfen su ismi degistirin :-P ) sana katiliyorum. Batmamiz icin neden baska ne olabilir ki? ama su rahman-Rahimi lütfen acin.

@all

ok sizin görüsünüz ama bende diyorum ki namaz kilmadan ibadet etmeden önce bi insanlik esitlik olmasi lazim...

namazi tavuk gibi kilacaklarda o zaman müslümanlar yine ilimde ilerleyecek..

@legend killer :nonono:

soruyu yanlis yere yönlendirdin ben sosyolojik bir bakis acisi istemistim ve bunu bastan yazmistim ama neyse...

@all

ok sizin görüsünüz ama bende diyorum ki namaz kilmadan ibadet etmeden önce bi insanlik esitlik olmasi lazim...

namazi tavuk gibi kilacaklarda o zaman müslümanlar yine ilimde ilerleyecek..

@legend killer :nonono:

soruyu yanlis yere yönlendirdin ben sosyolojik bir bakis acisi istemistim ve bunu bastan yazmistim ama neyse...

Güzel kardesim. Bak bena sana kizmadan, güzelce ve argumenleriyle cevap veriyorum. Fakat sen, anlamadigim bir sebepden dolayi herkese kiziyorsan.

Kardesim, herkes ayni fikirde olamaz. Bu imkansiz. Sen herkesin fikrini sordun. Bende sana fikrimi söyledim. Sen katilmaya bilirsin. Ama bana söylemedigim sözleri atfedemezsin.

Bunu ilk yazinda yapmistin (gayri müslimler vs. vs.)

Simdi yine yapmissin :-) "@all" cümlenin altindakiler bizim yazdiklarimizla yakindan uzaktan alakasi yok.

Sosyoloji meselesinde tam gaf yapmissin ;-)

Cünkü sordugun soru düpedüz sosyolojik bir soru!

her neyse güzel kardesim. Muhabbet fedailerinin adavete vakti yoktur. Buyur seni dinleyelim.

• 4 Wochen später...

Selamun Aleyküm Kardes ve Arkadaslar,

Müsadenizle bir yorum ile bide kendi düsüncemi iletiyim.

ilk basta Türkiye´den baslayim:

Bizim genclerimiz aciz degildir. Ama, bunu cok icten söylüyorum- Ibo´lar, Orhanlar ve benzerleri, Raks yapip millete radyo ve kaset süretiyle cocuklarimiza "Seni yakacaklar benim yerime" ve ya "Cile Kesch", diyip Kulaka hos gelen Melodiler ile, Measjlarini iletikleri sürec, Okul kapilarinda veya herhangi biryerde, insanlar birbirlerine Bicakla saldirip resmen iste Cilekes olacaklar.

Bu 70 den gelmis, daha hale devam etmektedir. Hans ile Frans Kitap okurken, bizimkiler isin kolayini bulmus. Buda tembel-tembel müzik dinlemek, ve onlari dinliye dinliye dinliye dinliye, benimseyip tamamen öz karakter disina cikmislardir, diye düsünüyorum.

Simdi bide "beles" downloadlar geldi basimiza. Bakalim 5-10 Seneye hangi gencler cikacak ortaya.

En üzüldügümde - Türkiye Kitap okumada yine rekor kirmistir, herhalde anlarsiniz hangi sirada.

Afganistana ve benzerlere gelince, onlarda bizden bir kademe daha eksik, ama ayni denilebilinir.

Insanlari Kitaplardan uzak tutmak, veya Kadinlari altin masalarda oynatip, prensler üzümleri salkim-salkim yerken seyr etmek, halkinin sirtina esek semerini yükleyip, yabanci mallari tasitip okumayi aklina bile getirmemek.

Bunlara ragmen, o kadar cok iman eden insan varki (Halk arasinda) - Iman ederken binevi ucuyorlar. Iste onlar Sabirkardesler.

Hatta Indian Jones´dan Emir alip, arkeolog diye Taslar kaylari sirtinda tasiyip, günlük 2 Dolara muhtac kalmak. Belli´ki oradan temin edilen Buluslarin, Bilgileri Disdevlete gidecek, üsterlik Kitap haline gelip inglizin Torunu okuyup bilgilenecek.

Biraz uzun oldu ama, buradan bir sorum var: Acaba Kuala-Lumpurda´da Dansöz varmi? Peki orasi nasil bir ülke, yani gelisme varmi. Varsa Neden var?

Hepinize Selam ederim, gününüzün hayirli olmasini dilerim.

Allah razi olsun Yilmaz kardes.

Kuala Lumpurun durumunu bilmem, ama bizim durumumuz gercektende vahim. Teknolojiyi hep yalnis yere kullaniyoruz. Kitap okuma aliskanligi sifir. Halbuki ilim kitap ile ögrenilir. Kitaptan gecer ilim.

Simdi soruyorum:

Bu kadar ilmi bir din, bu kadar ilmi bir kitap (Kuran), neden bu kadar cahil insanlarin elinde?

• 3 Wochen später...

Dein Kommentar

Du kannst jetzt schreiben und Dich später registrieren. Wenn Du ein Konto hast, melde Dich jetzt an, um unter Deinem Benutzernamen zu schreiben.

Gast
Auf dieses Thema antworten...

×   Du hast formatierten Text eingefügt.   Formatierung jetzt entfernen

Nur 75 Emojis sind erlaubt.

×   Dein Link wurde automatisch eingebettet.   Einbetten rückgängig machen und als Link darstellen

×   Dein vorheriger Inhalt wurde wiederhergestellt.   Editor leeren

×   Du kannst Bilder nicht direkt einfügen. Lade Bilder hoch oder lade sie von einer URL.

• Neu erstellen...