Zum Inhalt springen
Qries Qries Qries Qries Qries Qries

Empfohlene Beiträge

selamlar..

benim bir kac sorum olacakti..

1. Cemaatle kilinan namazlarda öncelikle subhaneke okunuyorya

eger hoca ben subhanekeyi bitirmeden okumaya baslarsa ben

devammi okuyacagim yoksa orada susmammi gerekiyor??

2.Namazlarda her fatihadan önce besmele cekilmelimi?

3. veyahut her zamnli sürelerin önünde besmele cekilmelimi?

4.Farz edelim öglen namazi kiliniyor "cemaatle" ama ben ikindiye niyet etdim

yalnislikla ve bunu sonra fark ediyorum,namazi tekrarmi kilmam gerek

yoksa kabul olurmu..

bu soruma birde tek kilinca nasil olur´unda cevabini merak ediyorum..

5.Birde ben kendim icin özel sormak istiyorum namazimdan

cok fazla lezzet alamiyorum ne yaziki :'( her zamanki gibi sureleri okuyorum inip kalkiyorum ama hic bir lezzet alamiyorum.ne yapabilirim acaba??

sorularima cevap bulabilirsem cok sevinirim..

simdiden Allah hepinizden razi olsun..

Vesselam Sahra kardes!

Ben simdi kendi bildiklerimi söylicem insallah yanlislik yokdur eyer varsada hakkini helal et!

1.benim bildigime göre orda kendin bitirebilirsin

2 evet besmele cekmek gerekiyo

3.surelerin basinda evet ama ettehiyyatude otururken besmele cekilmiyo

4.niyet farzlardan biridir ve o yüzden tekrar kilinmasi gerekiyo ötekide kazanamazi olarak kabul olur insallah

5.bence o anda konsantrasyon cok önemli. Allahdan baska hic bisey düsünülmemeli! Ya ama bendede ayni sorun vaar! :-(

Bence bu sorulari büyüklerimiz cevaplasin! Onlar daha iyi bilirler! Ama insallah bende yanlis bisey yazmamisimdir! Yazdiysamda hakkinizi helal edin insallah.

Vesselam...

Esselam Sahra hanim,

haklisiniz. Hakkinizi helal edin. Gec kaldik.

Cevaplariniz:

1. ve 2. soruyu aynen Rananur hanimin cevapladigi gibi.

3.) Hanefi meshebine göre zamli surelerin önünde besmele cekilmez. Sadece Fatihanin önünde cekilir. Eger Safi meshebindenseniz Rananur hanimin dedigi gibi zamli surelerin önünde besmele cekersiniz. Hanefiler cekmez.

4.) Niyette kalp önceliklidir. Yani kalbinizden öglen namazini kildiginizi geciriyorsaniz, fakat dilinizle yanlis niyet ettiyseniz, bir sey olmaz. Cünkü kalbin niyeti dilin niyetinden önce gelir. Eger hem kalbinizin hemde dilinizin niyeti yanlis ise, Rananur hanimin dedigi gibi namazi tekrar kilmaniz gerekiyor.

5.) Size tafsiyem namaz hakkinda kitaplar okumaniz. Özellikle "Kücük Sözler"´i tafsiye ederim. Ayrica "Sabah Namazina Nasil Kalkilir" kitabida yardimci olabilir. Namazdan lezzet alabilmek icin, namazin mahiyetini ögrenmek gerekiyor.

Insaallah yardimci olabilmisizdir.

Allah´a emanet olun.

Vesselam

Webmaster

selamlar abi,

cevapladiginiz icin tsk ederim..Allah sizden razi olsun..

Namaz`dan lezzet alamiyorum derken mahiyetini bilmiyorum demek istemedim, söyle diyim..namaz kilarken aklima baska seyler geliyor..

yapmam gerekenler yapmamam gerekenler anliyacaginiz dünyevi seyler.

bu konuda bana bir abi..surelerin manalarini ögrenip onlari aklina getirmek dedi.evet bunu denedim ama bir oluyorsa digerinde olmuyor maalesef:-(

cok vesvese ile ugrasiyorum seytanla cok mücadele ediyorum namaz esnasinda..ve bu beni cok rahatsiz ediyor.bu sefer beynimde acaba namazim kabul oldumu olmadimi diye düsünüp duruyorum..

Allah kildigimiz namazlarimiz kabul etsin insaallah..

dualarinizi bekliyorum

Sahra Deniz..

"cok vesvese ile ugrasiyorum seytanla cok mücadele ediyorum namaz esnasinda..ve bu beni cok rahatsiz ediyor.bu sefer beynimde acaba namazim kabul oldumu olmadimi diye düsünüp duruyorum.."

Zaten seytanin isi bu. Hepimizle ugrasiyor. Bu herkeste oluyor. Sakin zannetmeyin ki, sadece sizin icin gecerli. Seytanin da istegi, bu sekilde insani sogutmak ve namazi tamamen terk etmesini saglamak.

Yani "nasil olsa kabul olmuyor" dedirtip tamamen biraktirmak.

Size yine ayni seyi tafsiye etmek zorunda kalacagim, bol bol kitap okumak ve imani güclendirmek.

@webmaster

tabiki her ne olursa olsun Allah´in izniyle namazima devam edecegim

sunuda demeliyimki daha yeni yeni herseyi ögreniyorum..ve bu yüzden

sirf bana oluyor böyle seyler zanediyordum.ama eger bu herkezin basina geliyorsa icim rahatladi diyebilirim..

suda bir gercekki seytan insanla ugrastikca ve vesvese verdikce insan en iyisi kilmim zaten belkin kabul olmuyordur diyor..

Ama seytanla mücadeleye devam:-)

Slm a.

Webmaster abi ben bunu tam olarak anlamadim nasil yani sünnet yerine kazanamazi kilmak? :confused: Cünkü benim bildigim sadece Ikindi ve Yatsi namazinda sünnet kilinmaya bilir, ama geriyekalan namazlarda mecbur gibi bisey yani Peygamber efendimiz (s.a.s.) öyle buyurmus deyilmi? Hatam varsa hakkinizi helal edin :-)

Bunu birazdaha acabilirmisin acaba? Merak ettim simdi!

Allah razi olsun :-)

vesselam

@Sahra

“benim 10 senelik bir borcum var..bu dediginizi uygulayabilirmiyim??”

Bu soruya sadece kendiniz cevaplayabilirsiniz. Eger zaman ile yavas yavas bitirebilecekseniz, sünnetleri terk etmeyin. Fakat bitmeyecek kadar cok olarak görüyorsaniz, sünnetin yerine kaza namazi kilabilirsiniz.

@Rananur

“Webmaster abi ben bunu tam olarak anlamadim nasil yani sünnet yerine kazanamazi kilmak? Cünkü benim bildigim sadece Ikindi ve Yatsi namazinda sünnet kilinmaya bilir, ama geriyekalan namazlarda mecbur gibi bisey yani Peygamber efendimiz (s.a.s.) öyle buyurmus deyilmi?“

Tabiki sünnetler “normal” sartlar altinda terk edilmez. Bazen ikindi namazinin ve yatsi namazinin ilk sünnetlerini terk etmek dahi sünnet. Ama bu keyif icin degil, tabi bazi sartlar yerine gelince terk etmek sünnet.

Kaza namazina gelince. Farz namazlarini kilmak mecburiyetindeyiz. Cünkü Cenab-i Allah bize farz namazlarini soracak. Onun icin cok fazla, bir kac senelik, kaza namazimiz varsa, onlari mutlaka kilmamiz gerekiyor. Cünkü onlari kilmak mecburiyetindeyiz. Bu nedenle Safiler sünnet yerine kaza namazi kiliyorlar. Hanefi alimleri de, kaza namazi bitmeyecek kadar cok ise, sünnet yerine kaza namazi kilinir demisler.

Yani bir kac kaza namaziniz var ise, Hanefilere göre, terk edemessiniz. Ama cok fazla kaza namaziniz var ise, sünnet yerine kaza namazi kilinabilir.

Bu tabiki sünneti “gereksiz” göstermek icin degil. Peygamberimizin (sav) sünnetlerine hele hele böyle ahir zamanda baglanmamiz cok önemli. Ama dinimiz kolaylistiricigi, zorlastirici olmadigi icin ve farz namazi mecbur kilinmasi gerektigi icin, alimler böyle demisler.

@Thai

“Cemaatle namaz kilarken fatihadan sonra "amin" nasil denilmeli? en dogrusu nasil?“

Ademade kardesin dedigi gibi. Eger Hanefiseniz “amin”i muhakkak icinden demeniz gerekiyor. Safiler disindan der.

Insaallah yardimci olabilmisizdir. Hatamiz varsa hakkinizi helal edin.

Vesselam

Webmaster

@Sahra: Senin bi sorun vardi, daha yeni okuyabildim, kusura bakma...

Sormustunki, namaz kilarken dünyevi seyler aklima geliyor, nasil engellemeli.

Ben bi Sohbette sunu ögrendim: Namazindan tam lezzet alamaman ve konsantre olamaman seytanin vesveseleri yüzündendir. O senin konsantreni engelleyebilmek icin, elinden ne delirse yapar...

Ama buna karsi bilirsin, cemaatte daha dar saflar yapmali...

Ve her zaman "kabe"yi önünde görüyormus gibi namaz kil. Yani kabenin resmini aklina getir ve duani ederken seccadede kabeyi görmeyi calis.

Simdi seytan ne zaman bi vesvese yapsa, sen onu hemen bozup, aklinda kabeyi görebilme cabalamalari yapabilirsin. Kabeyi düsün, ve onun önünde Allah'a(c.c.) dua ediyormussun gibi hisset kendini...

Özür dilerim, azacik bilgimle size biseyler anlatmaya calisiyorum, hakkinizi helal edin...

Vesselam...

@ademade

cok sagol cevabin icin..insaallah uygulamaya calisirm,ve insaallah

fayda verir bende..dua edin..

cok acil bir cevaba ihtiyacim var kardesler

simdi 10 senelik borcumu ben nasil bitirebilirim en kisa sekilde:(

sünnetlerin yerine kazalarimi kilayimmi?

bir yandan sünnetede ihtiyacim var Peygamberimizin (s.a.v) sefaatina ihtiyacim var,ama bir yandanda ya kazalarim bitmeden ölürsem diye düsünüyorum,öteki türlü daha cabuk bitme ihtimalim var..

lütfen yardimci olun..bu beni cok ama cok rahatsiz ediyor..

Allah kimsenin namazinin kazaya kalmasini nasip etmesin..amin..

cok cahillik gercekten ben bunu simdi fark ediyorum ve cok pismanim..

lütfen arkadaslar kimse namazini kazaya birakmasin,zaten burda olanlarda benim gibi cahil degildir..Allah kabul etsin namazlarimizi insaallah...

selamlarla

Dein Kommentar

Du kannst jetzt schreiben und Dich später registrieren. Wenn Du ein Konto hast, melde Dich jetzt an, um unter Deinem Benutzernamen zu schreiben.

Gast
Auf dieses Thema antworten...

×   Du hast formatierten Text eingefügt.   Formatierung jetzt entfernen

Nur 75 Emojis sind erlaubt.

×   Dein Link wurde automatisch eingebettet.   Einbetten rückgängig machen und als Link darstellen

×   Dein vorheriger Inhalt wurde wiederhergestellt.   Editor leeren

×   Du kannst Bilder nicht direkt einfügen. Lade Bilder hoch oder lade sie von einer URL.

• Neu erstellen...