Zum Inhalt springen
Qries Qries Qries Qries Qries Qries

Empfohlene Beiträge

selamlar forum misafirleri,

bir sorum olacakti. bugün arkadaslarimla bir konus üzere konusduk. arkadasin aklinda bir soru isareti vardi.kendisi dis görüntüsüne, hele hele saclarini aynada stil yapmasindan cok hoslanir :-) onun ama aklinda olan soru isareti sudurki sac köpürügü (haarschaum) ve sacspreyi (haarspay) kullaniyor ve bu kullandigi maddeler acaba abdeste engel oluyormu veya olmuyormu diye.abdest suyu ne kadar geciyor veya gecmiyor...vs. eger aranizda bizi bilgilendirebilen varsa cok memnun olurum ayni zamanda arkadaslrimiz ve diger forum misafirlerimiz bu bilgiden faydalanirlar.

saygilarimla

bir dost

selamlar dostlarim,

eger daha detailli ve kaynaklayriyla soruma cevab verilse daha memnun olurum ve bu hassas konu hepimiz icin daha saglikli olur,cünkü bir cümleyle bitecek bir mesele degildir.

selamlarimla

dost

Merhaba aziz dost,

bu konuda kaynak bulacagimizi zannetmiyorum, cünkü bu KIYAS meselesine düser.

Haarspray ve Haarschaum saca oturmuyor, otursa bile KINA gibi oturuyor. Yani abdeste

engel degil. Su gecer.

Peki benim soruma cevap verebilecek biri var mi?

Saci boyamak abdesti ve gusulü engeller mi?

bende acik bir bayanim ve sacimi boyuyorum

kapali bir arkadasim var namazini kilan ve dersler falan yapan

oda boyuyor,günahmi degilmi diye bilmiyorum ama bu kadar

dinine bali olan bir insan günah olan seyi neden yapsinki?

Selamunaleykum

1.Wenn das Spray oder gel etc. alkohol enthält, sollte man damit nicht beten. Und wenn man die Haare färbt dann kann das Wasser nicht durch die Haare und Die Waschung(Abdest) zählt dann nicht denn das Kopfwaschen ist eine

Pflicht in der Waschung.

Filiz, duruma göre degisiyor sac boyama!!!

kina gibi sac tellerine su geciren boyalar var ("dauerhaft", Haarbleiche)

Bu gibi boyalar sac tellerine su gecirdigi icin ne abdeste ne de gusul abdestin engel degildir.

Ama birde su gecirmeyen boyalar var iste bunlara cok dikkat gerek ("Tönung/4-6 Wochen "vs). Böyle boyalar sac tellerine su gecirmedigi icin alinan gusl abdesti de (ve bundan dolayi da ) abdest de gecerli degildir.

Bir de müsaadenle sunu ifade etmek isterim, namazini kiliyor dinine bagli diye birine oldugu gibi güvenmemek gerek. Belki o sahista bilmedigi icin uyguluyordur, veyahut yeterince arastirmamistir. "Felanci cok dinine bagli o ne yaparsa dogrudur" gibi düsünceler dini yanlis anlamaya itebilir. Var olana yok, yok olana da var denilebilir (Rabbim muhafaza etsin). En iyisi mi, her birey kendi okusun kendi ögrensin. Elbette ki genis ilmi olanlari tenzih ederim. Böyle sahislar da zaten bir konu hakkinda bilgi sahibi olmadiklari zaman, "bilmiyorum, ama insaallah bir arastirriim" derler. Yani cevap olsun diye fikir yürütmezler.

müsaadenizle madem konunun icindeyim Spray konusunda da bildigimi aktarayim.

Zahiri de alkol abdesti bozmaz ama namaza manidir, diye aciklama var Alimlerce.

Burda ve bir cok konu da oldugu gibi yine fetva ve takva diye bir ayirim vardir.

Eli kolonyali olan, ya abdestini tazeler, ya ellerini yikar ya da öylesine namaz kilar. Bu sahsin kendine bagli bir sey. Ici rahat ediyorsa abdestini tazelemez, yok ama endise hissediyorsa tazelemesi daha eftaldir (her halukarda abdest tazelenmesi cok efdaldir).

Sac Sprayi kullanan arkadaslar da ayni durumundalar. Madem illa Spray kullanilacak ve namaz vakti gelmistir ama saclarini da yikamak istemezse basinin arka tarafindan (dörtte birini) mesh eder. (cogu zaman Spray sirf ön üst kisim da kullanildigi icin, basin arka tarafi mesh edilebilir.)

Saci jöleli diye, abdest almayayim veyahut bu vakti kaza ederim gibi durumlar olmamasi icin en azinda böyle bir uygulama yapilarbilir.

Daha detayli bilgi sahibi olan abi ablalarimizdan cevap beklesek daha da iyi olacak insaallah!

selam ve hürmetlerimle...

@Filiz

Her müslümanin her hareketi müslüman olmadigi gibi her kafirin her hareketi kafir olmasi gerekmez.

Müslümanlarin icinde kim varki yüzde yüz Islama uygun hareket ediyor. Ancak amac hep en iyiyi yapmak olmalidir.

Arkadasiniza rahatlikla namazlarinin tehlikeye girdigini ve saclarini boyamasinin cok tehliklei oldugunu söyleyebilirsiniz.(eger dinen caiz olan kina gibi bir boya degilse!)

Sebebplerini Tuhana kardes güzel bir sekilde acikladi.

Selamlar

Adem

cevabinizi okuduktan sonra yazima tekrar baktim da Miroglu kardes, bende Tönung icin dikkat gerektigini belirtmisim. Yani su gecirmedigi icin gusl abdestine engel..

Evet kardes, Tönung dauerhaft degil ve sac tellerinin sirf dis tabakasini boyanmis oluyor...

selam ile...

evet Tönung her yikayista yavas yavas sactan cikan boyadir ve 6-8 hafta icinde sactan tamamen arinmis olan bir boyadir

Dauerhaft (Farbe) dediginde sacta tamamen kalici olandir ve sac uzadikca boyanin asagiya inmesidir!!

ben bu soruyu sordum bir bilene hepiniz birden hakaret edince

herhalde benimde bir bildigim varda bende öyle yazdim

ama sanedersem kendimi yalnis ifade etdim özür dilerim

Tönung darf man aber Farbe nicht!

Das wurde mir von einer Hoca gesagt!

evet Tönung her yikayista yavas yavas sactan cikan boyadir ve 6-8 hafta icinde sactan tamamen arinmis olan bir boyadir

Dauerhaft (Farbe) dediginde sacta tamamen kalici olandir ve sac uzadikca boyanin asagiya inmesidir!!

ben bu soruyu sordum bir bilene hepiniz birden hakaret edince

herhalde benimde bir bildigim varda bende öyle yazdim

ama sanedersem kendimi yalnis ifade etdim özür dilerim

@Filiz, sana hitaben yazilmadik ki (öyle algilanmis olsada kusura bakma), hepimiz icin gecerli ...

Hast du da was durcheinander gebracht?

Tönung sac tellerini kapladigi icin güsle mani!

@Filiz

Filiz kardes lütfen nerede sana hakaret edildigini yazarmisin. Ben herhangi bir hakaret falan göremedim de! Ayrica ben kendi adima hakaretin kendisinden nefret ederim ve hicbir yazimda da ettigimi hatirlamiyorum.

Selamlar

Adem

Adem kardes, lütfen bu kadar GADDAR olma. Tamam anladik, kafirlere karsi sert davraniyorsun,

ama müslüman kardeslerimize biraz nazik davranalim bence.. Hemen "hatamizi yazarmisin"

yazmissin, yahu kardes, o kadar önemli mi???? Konuyu sapdirmayalim lütfen...

Tuhana kardes, cok güzel cevapladi sorumu. Yanliz bir sey daha sormak istiyorum.

Kina ve Tönüng arasindaki fark ne?

• 3 Wochen später...

Selamünaleyküm..

Sac boyasi hakkinda gördügüm gibi biraz tartisilmis

bu konu hakkinda tam net olarakda soru verilmissede diger taraftan yalnis cevaplar gelmis.Bunu yazmak isteme nedenim insanlari yalnis bilgilendirmemek icin.Tuhana´nin dedigi gibi tönung ist nicht erlaubt aber dauerhafte farbe darf man machen.Tönung ayni Nagellack gibi birt schicht

biraktigi icin saca su gitmiyor ama boya sacin icine girdigi icin su gidiyor ve abdest kabul oluyor.

Hakkinizi helal edin

Duaniza muhtac ACIZ

songül..

• 1 Jahr später...

Dein Kommentar

Du kannst jetzt schreiben und Dich später registrieren. Wenn Du ein Konto hast, melde Dich jetzt an, um unter Deinem Benutzernamen zu schreiben.

Gast
Auf dieses Thema antworten...

×   Du hast formatierten Text eingefügt.   Formatierung jetzt entfernen

Nur 75 Emojis sind erlaubt.

×   Dein Link wurde automatisch eingebettet.   Einbetten rückgängig machen und als Link darstellen

×   Dein vorheriger Inhalt wurde wiederhergestellt.   Editor leeren

×   Du kannst Bilder nicht direkt einfügen. Lade Bilder hoch oder lade sie von einer URL.

• Neu erstellen...