Zum Inhalt springen
Qries Qries Qries Qries Qries Qries

Giybet!

Adem

Empfohlene Beiträge

Arkadaslar!

En büyük düsmanlarimizdan birisi giybet. Allahin nefret ettigi Resulullah sav in menettigi büyük günah. Kardesinin etini yemek!

Hakli haksiz herkes giybet yapiyor ve ahiret malini car cur ediyor.

Tüm amelleri iptal eden korkunc günah. Üstad köpegin bile giybetini yaptirmiyor oysa biz yok su cemaat yok falanca sahis göya Allah rizasi icin giybet ediyoruz. Bu kadar laubalilik olur!

Giybet küfre es bir seydir.

Giybet konusunda asagiya bir link koyuyorum. Mutlaka dinlenmesini tavsiye ederim! Ama mutlaka! Ayirin bir bes dakkanizi bunu dinleyin.

http://www.herkul.org/bamteli/33.htm

Adem

• 2 Wochen später...

Giybet kabir azabini alevleyen en büyük günahlardandir. Giybet kendi kardesinin etini yemek gibidir.

Öyle bir günahdir ki, bütün yapdiginiz ibadetleri bosa kilar. Yani haramlarin en belalisidir. Cünkü farz edin ki, giybet etdiginiz kisi öldü. O zaman ne borcunuzu ödeyebilirsiniz, ne kefaret verebilirsiniz, nede tövbe edebilirsiniz. Bu isin hesabi kabir azabidir.

Giybeti ancak canavarlasmis vicdansizlar yapar. Bir insan asla giybet edemez.

Söylediklerine aynen katiliyorum. Zaten Kuranda Allah giybet edenleri "Cehennem ehli" olarak isimlendiriyor.

Ama büyük bir felaketle karsi karsiyayiz ve bu felaket Müslümanlari yedi bitirdi. Giybet hafife aliniyor!

"Ben onun yüzüne de söylerim!"

"Ama dogru söylüyorum!"

gibi bahanelerle insanlar yaptiklari "Münafiklik sifatina" kilif ariyorlar.

Aslinda giybet zinadan da büyük günah diyor bir alim. Cünkü Zinayi yapmak büyük bir utanc ve halk buna müsaade etmiyor. Ama Giybet öyle degil. Müslümanlar giybeti neredeyse sevap yaptilar!

Peygamber Efendimiz sav bir insanin elbisesi uzundu demesini bile o sahis bunu duysaydu rahatsiz olabilirdi diye giybet sayiyor. Hicbir Islam büyügü giybete müsaade etmemistir. Dahasi sahabeler her türlü giybetin yapildigi ortamdan kacmislar giybet duyduklarinda ya yapani ciddi uyarmislar yada kulaklarini tikayarak oradan uzaklasmislardir.

Bugün cemaatler ve müslümanlar arasinda hala husumet varsa tek sebebi göya ALLAH RIZASI icin yapilan giybetlerdir.

Giybet bir sahtekarliktir, iki yüzlülüktür giybet yapmamak ise delikanliliktir fazilettir.

Giyetin dogrusu yanlisi olmaz. Söylenen dogur dahi olsa giybettir. Dogru söylesen giybettir, yalan olsa hem giybet hemde iftira!

Giybet öyle münafik bir günahtir ki insanin yaptigi tüm amelleri sifirlar! Yani sen sabahtan aksama kadar Allahi anlat. Bir tane giybet et hepsi bosa gider! Bunu Kuran söylüyor Hadis söylüyor!

Allah bizi bu konuda nefsinin istedigine uyanlardan eylemesin!

Adem

• 8 Monate später...
  • 5 Wochen später...
  • 2 Wochen später...

selamün aleyküm kardes

yani müsüman olmayan biri hellalesmenin ne oldugunu pek bilmez heralde, ama yinede bence o kisiye gidip arkasindan konustugunu yada ne konustugun söylemek iyi olur. misal ben.bende agzimdan kacarak birisi hakiinda giybet etmis oldum, ve o kisi bir alman, helallesmek ne demek bilmez sanrsam,ama yinede yarin insallah nasip olursa, gidip onunla konusmak istiyorum.nasip olur insallah..

saygilarimla

vesselam

ya kardes bazilari oluyor insan agzini tutamiyor ve agzindan kacan seyler oluyor,...mesela tv'da gördügümüz mankenlere yada bazi insanlar hakkinda kisa bi sürede olsa kötü düsünüyor insan, ve agzindan kacan seylerde oluyor...ne yapmamiz lazimdir acaba? yani o ünlülerin yanina gidip helallikmi istememiz lazim?

cevaplanirsa sevinirim....

vesselam

O Allah ki cok yücedir, cok affeticidir!

Yani yapacagin en basit sey Allahtan af dilemek! Tevbe etmek. Tüm gücünle yaptiklarindan dolayi izdirap cekmak. Yanliz öylece bu agir cezayi hafiflestirebilirsin!

Hem saten bizim simdiki dünyada yasayipda hic Giybet emeyen kisiyi görmek cok büyük bir mucize olur, degil mi?

Demek istedigim su, biz suan Ahirzamanda yasiyoruz, yani peygamber efendimizin uyardigi ve cahiliye döneminden daha cahilce bi yasam sürdürülecek bir zamanda...

Bu zamanda günahlarin hepsinden kacmak cok zor! Geriye kalan sey tevbe etmek ve Allah (cc.)'tan af buyurmak!

Hepimizin isi cok zor!

Benim böyle konustuguma bakmayin, bilirim, insanlar der ya, sen önce kendine bak sonra konus.

Malesef benimde günahlarim cok, Allah affetsin! Cümlemizi.

Allah kalblerimizi iman askiyla doldursun!

Burda evden disari atinca günahlar sel gibi yigilmaya basliyor. Onu birak saten evin icindede yeterince günah var (TV en büyük örnek).

Ben Allah'in(c.c.) Rahman ve Rahim adlarina dayanaraktan icimde umut besliyorum.

Cünkü nasil ki bir Ana cocugu aglayinca, yada cocugu aglayarak af dileyince kalbi dayanamaz ve ona merhamet eder, kucagina alir, onu affeder.

Düsününki Allah(c.c.) ondan milyonlarca kat daha cok merhametlidir. Yani asiri derecede affedicidir. Hep ina siginmamiz lagzim, ve yaptigimiz her günahtan sonra tevbe etmemiz lagzim, cok tevbe etsek bile, hep tevbe etmek lagzim!

Ama bi püf nokta var, nasilki bir Anne cocugu yanlis birsey yaptiysa onu cezalandirir, öylede Allah (c.c.) daha cok cezalandirir.

Helede baskalarinin hakkina gecersek, cok zor, Cünkü Allah Adildir. Yani ordaki mahkemede bir zerre kadar hak kalmiyacak.

Kusura bakmayin, ben acizane bilgisiz arkadasiniz sizin güzel konusmanizi böldüm, lütfen hakkinizi helal edin.

Selamlarimla...

slm.a.

Saygideyer kardeslerim ben birzaman birsey duymusdum!

Duydugum seyde "kafirin giybeti olmazmis" acaba dogrumu? Bu dogruysa yükümüzden biraz olsun azaltmis oluruz deyilmi?

Gercekden cok önemli bi konu bu ama biz nekadar dikkat edebiliyorzki uff Allah yardimcimiz olsun!

Yarabbi senin gazabindan sana siginirim! Sen yardimcimiz ol insallah!

Vesselam...

aminnnnnnn

aslm kardes

ilk önce tabiiki aminnn diyelim..

ama bence herkesin giybeti olur, cünkü giybet edince insanin hakkina girmis olursun, ve Allah herkese hakkini verendir.bilip bilmeden konusmus gibi oldum ama, umarim senin dedigi gibidir.

Allah hepimizin yardimcisi olsun insallah....

vesselam

Dein Kommentar

Du kannst jetzt schreiben und Dich später registrieren. Wenn Du ein Konto hast, melde Dich jetzt an, um unter Deinem Benutzernamen zu schreiben.

Gast
Auf dieses Thema antworten...

×   Du hast formatierten Text eingefügt.   Formatierung jetzt entfernen

Nur 75 Emojis sind erlaubt.

×   Dein Link wurde automatisch eingebettet.   Einbetten rückgängig machen und als Link darstellen

×   Dein vorheriger Inhalt wurde wiederhergestellt.   Editor leeren

×   Du kannst Bilder nicht direkt einfügen. Lade Bilder hoch oder lade sie von einer URL.

• Neu erstellen...