Zum Inhalt springen
Qries Qries Qries Qries Qries Qries

Empfohlene Beiträge

Müslüman ailelerin ev hayvani beslemesi…(Kedi)

Tanidigim bazi müslüman ailelerin ev hayvani beslemesi hususunda cok düsündüm.

Okudugum bilgilere göre cok cesitli noktalar ele alinarak karar verilmesi sart.

1-Evinde üc tane kedi besleyen bir aile taniyorum. Maddi durumlari KISITLI oldugu halde, son damlasina kadar kedi mamalarina, kedi kumlarina vs. harcaniyor….

2-Ayrica kendi cocuklarina vakit ayiramazken, kedileri icin özel olarak „Helal“ Türk kasabindan taze ciger almaya sehire gidiyor.Kasaba gidene kadar, eline genc cocuklara nasil davranilacagi, nasil sohbet edilebilecegi ile ilgili kitaplar alip okusaydi ve uygulasaydi, cok daha büyük sevaba girecekti belki…Vaktini dogru yerlere de harcayamiyor…Halbuki cok da dindar bir aile…

3-Kedilerin kumlarini temizlemek hayli vakit aliyor, üc tane birden (tek kedi olunca da cani SIKILIR hayvanin, en azindan iki olmali) olunca epey pislik toplaniyor. Ayrica kedi kumu da bayagi pahali, en azindan 30 Euro gidiyordur ayda. (15-20 kg’luk kedi kumu 8-10 Euro civarinda). Kedilere harcanan vakit, ibadete ve egitime harcansaydi, daha verimli sonuclar verilebilinirdi diye düsünüyorum.

Balkon kapisi kapali oldugunda(Kedi kumu legeni balkonda), bazi kediler tutamiyor ve evin bazi köselerinde ihtiyaclarini gideriyorlar...

4-Yukaridaki durumlar ele alindiginda „Peygamber de kedileri severdi, onlara yedirdigimiz icirdigimiz sadaka yerine geciyor, hem onlar „Rahiym, Rahman diye her an Allah’i zikrediyor“ gibi aciklamalar getiriyor gündeme…

5-Kediler evde hapis olunca, yaratilislarina ters bir durum ortaya cikiyor, „Artgerecht“ yasayamiyor hayvan, bu da bir eziyet sayilmaz mi?

6-Her müslümanin hayvanlara merhameti mutlaka vardir, hepimiz de hayvanlari severiz, ama yerinde ve belli ölcüler icerisinde…Hususi olarak hayvanlari evde süs olarak beslemek icin „Züchten“ yapmak baska, hayvanlarin dogada üremeleri baska….

Peygamber Efendimiz kedisini evin avlusunda bahcesinde gezdiriyordu, apartmanin 10 katinda degil..Ve özel olarak para ile kedi kumu satin almiyordu. Simdiki bazi aileler gibi kedileri eve hapis ederek, balkona kedi kumu legeni koymuyordu. Israf haram dinimizde…

Hem o zamanlar kediler farelere karsi bir silah gibi kullaniliyordu , Almanya’nin evlerinde fare mi var? Özel olarak aldiklari kedi mamalarinin üzerinde „Tierische Nebenerzeugnisse“ yaziyor, yani „Schlachthof’’larin artiklariyla besleniyor kediler. Schlachthof artiklarinin icerisinde pis hayvanin artiklari da mevcut, hem de normal eti degil, cok afedersiniz her türlü artiklar var icerisinde, mama kutularini actiklari an bile midem bulaniyor kokusundan…

Evimize gayrimüslim misafir geldigi vakit bile onun yemek yedigi malzemeler(Kasik, bardak…) kirk defa yikandiktan sonra temizleniyor….

Kediler ise her türlü hayvanin artik malzemelerini yediginde, tüylerini ve her tarafini diliyle temizlediginde, tümden o necis hayvani evin icerisine sürüyor, hem de icini DISINI…

Bana yaptigi aciklama:“ Ben balikli ve tavuklu olan mamayi aliyorum, onlarda pis hayvanin artigi yok“ Kedi mamasinin üzerindeki malzemeleri okudum:“ 2 % veya 5 % gibi Fisch/Lachs veya Hühnchen, gerisi –TIERISCHE NEBENERZEUGNISSE“ ve acikladim.Almanlar öyle aptal degil ki, kedi mamalarini tavuk ve balikla doldursun, kendileri satar ve yerler.Tavugun ve baliklarin artan kisimlarini (insanlarin yemedikleri ic organlarini vs..) minimal 2-5 yüzdeliginde koyup, gerisini yine pis hayvanin ve diger büyükbas hayvanlarin artiklarini koyuyorlar.

O evde namaz kilinabilinir mi? Kilinsa bile kabul olabilir mi?

Namazin sartlarindan bir tanesi de necasetten taharet…

Sadece ev yemegi artiklari yeseler, üzülmeyecegim, ama onu da yemiyor hayvanlar, simdikiler biraz zamane hayvanlari….Lüks yasantilari var, disariya cikmaya bile korkuyor kediler, sokakta fare görse apar topar kacacaklar…

Peygamber zamaninda kediler ev yemeklerinin artiklariyla ve farelerle besleniyorlardi.

Özel olarak kedi mamasi satin almiyordu peygamber.Ayrica kedilerin Allah’I zikretmelerini öne sürmesi de biraz abartili, cünkü her hayvan ve bitki, bütün kainat Allah’I zikrediyor, böyle bir mazeret göstermek, hareketlerini dogruya cikarmak icin cirpinmaktan baska birsey degil…Her zikreden canliyi eve alsaydik, halimiz yamandi…

Yukarida siraladigim noktalar haricinde kedilerin saglik Check-up lari var, senelik asilari vs..Doktor ücretleri…

Anne babanin görevi ilk etapta cocuklariyla ilgilenmek, onlara vakit ayirmak, kedi köpek beslemek degil….Sadaka verirken de ilk etapta kendi cocuklari, akrabalari komsulari, yakinlari, müslüman kardesleri, sonra diger insanlar ve hayvanlar…Sirayla…Sünnete uygun olani bu…Kedi köpege harcadigi parayi, Afrika ve Asya’daki insanlara yollasa, icim yanmaz..

Allah her kedinin rizkini verir, ama böyle ölcüleri asmak biz müslümanlara yakisir mi?

Yasli ve yalniz yasayan bir kadin beslese, yine karsi degilim, ama cocuklu bir ailenin hayvanlara para ve vakit harcamasini dogru bulmuyorum.

Veya iki tane kücük kus olsa, malzemelere pek para harcanmaz.Kuslara pek masrafli olmuyor.

Sizin görüslerinizi merak ediyorum…

• 2 Monate später...
  • 3 Wochen später...

öyle demeyin rana kardesim insan kendini iyi hissetmiedigim zaman yaninda dertlesebilecegi birisi olmasi lazim...hehe (tabii ki saka..)

saka bir yana, ben sahsen hayvanlari severim, isterimde ama ailem günah oldugunu söylüyor...ve o yüzden alamiyorum...

neyse saglik olsun diyorum bende....haksiz miyim?

vesselam

Bizde anneme hep tuttururduk "Anne bize kedi al" diye, oda derdi kim ugrasacak onla... Killarini kaybediyormus felan.

Türkiyede bi ara kusumuz vardi... Cok seviyordum onu, ama ölmüs...

Kediler sevilir bence, mübarek hayvanlar cünkü-

Ama ben sahsen köpeklerden uzak durmaya calisirim... Tatli gözükebilirler ama yinede pistirler...

vesselam...

bende hayvanlari cok severim..bizim eskiden bir kusumuz vardi annem tabi ki istemiyordu ne yapip yaptiysa kus balkondan uctu ve kayboldu..abim cok üzülmüstü...yillar snr abim gene bi kus aldi ama pek fazla ilgilenemiyordu..snr bi köpek almaya karar verdi..annem babam tabi ki karsi ciktilar (halada karsilar) annemin bi tek sarti vardi ya kus evde kalacak yada köpek gelecek evimize..sonucta köpegimiz var simdi..ama tabi ki eve almiyoruz disarida bahcede ve garajda yasiyor..yani demek istedigim eve asla bi hayvan sokulmaz bence,ama disarida yasayabilen bi hayvan olursa ona evet derim..

Vesselam..

• 7 Jahre später...

Dein Kommentar

Du kannst jetzt schreiben und Dich später registrieren. Wenn Du ein Konto hast, melde Dich jetzt an, um unter Deinem Benutzernamen zu schreiben.

Gast
Auf dieses Thema antworten...

×   Du hast formatierten Text eingefügt.   Formatierung jetzt entfernen

Nur 75 Emojis sind erlaubt.

×   Dein Link wurde automatisch eingebettet.   Einbetten rückgängig machen und als Link darstellen

×   Dein vorheriger Inhalt wurde wiederhergestellt.   Editor leeren

×   Du kannst Bilder nicht direkt einfügen. Lade Bilder hoch oder lade sie von einer URL.

• Neu erstellen...