Zum Inhalt springen
Qries Qries Qries Qries Qries Qries

Empfohlene Beiträge

Tavuk hakkinda cok farkli seyler duyuyorum. Bazilari tavugun, balik gibi, helal oldugunu söylüyorlar. Bunlarin hangisi dogru? Tavugun hepsini yiyebilirmiyiz? Mesela MCDonalds da tavuk yemek caiz mi?

• 2 Wochen später...

Degerli Kardesim,

Ben fikihçi degilim. Ama su kadarini söyleyebilirim ki, "yasaklanmamis olan"

her seyin yenilmesi helaldir. Problem, kesim sekliyle ilgili olmali. Bazi

yerlerde, tavugun içini temizlemeksizin, kaynar suya atmak suretiyle, kirli

kanin, hayvanin vucuduna sinmesine sebeb olabiliyorlar. Haramiyet o cihetle

olabilir. Yoksa, tavuk elbette olabilir. Bu arada, hayvanin temizleme

usulünde, kaynar olmayan ama, sicak olan söz gelimi 60-7/ derece civarinda

bir su ile temizlik yapiliyorsa, bunun bir mahzurunun olmadigini uzmanlar

ifade ediyor.

Selamlar...

Cemal Usak

• 6 Monate später...

Benim bildigim almanlar Tavuku Allah namina kesmiyorlar...

Yani onun icin helal degil.

Bunlar tavuklari kafalarindan vuruyor, yada elektrikliyorlar.

Simdi McDonalds'in Tavuklari Helal kesimmi bilmem, ama ben tavsiye etmem.

Ben sahsen McDonaldsa gidince (pek nadir) FishMac yerim...

Vesselam

Arkadaslar , bu arada untumayalim ki kesnin Alman olup olmamasi önemli degil. Ehli Kitap olmasi lazim. Adam ateist ise mesela kestigi her halükarda yenmez. Tavukta normalde koyun yada dana gibi besmeleyle kesilmesi lazim. Ama tavuk icin bazi fetvalarin oldugunu duymustum. Ayrintisini bilmiyorum. Tavugun kesim sekli bir yana helal olmamasina sebebp olan sey aslinda tüm tavuklarin ayni anda kaynar suya atilmalari (tüylerinden kurtulmak icin). Bu durumda su necis oluyor. Ve necaset de eti mundar yapar.

Onun haricinde eti kesen adamin Allahin adiyle kesmesi lazim. Hz.Isa yada Meryem ananin adiyla falan keserse de olmaz. Eger Allahin adiyla mesela bir hiristiyan kesmezse bu eger unutmasindan yada kasten terketmesinde dolayi degilse yine caiz oldugunu söylüyor fikihcilar. Ama artik makineyle kesildigi icin ve makinlerde cok insan calistigi icin, bunlardan bir kismi ehli kitap bir kismi da inancsiz olabilir ve bunu kontrol etme imkani neredeyse yok. Bu bakimdan en iyisi helal damgasi vuran (ki en azindan yalan da olsa vebali damgayi vuran sirkete gider- ama bu konuda da cok uyduruk firmalar var) firmalarin ürünlerinde almak.

Cünkü Efendimiz (salahaleyhivesellem) "Süpheli seylerden kacinin" demistir.

Caiz firmalari ise her müslümanin arastirmasi gerekir, gerekirse bizzat kontaga gecip sormasi uygun olur. Yada halal.de gibi islami sitelere de bakilabilir.

Allahu Alem

Adem

S.a tavuk kesilmesi helal olsa bile, onun temizlemesi önemli, bildigim kadar temizlemesi suyu 40 derecesiden fazla olmamali??? ama tam emin degilim.Biz viyanada kendimiz kesiyoruz ve dersiz tavuki yiyoruz.Ve Mcdonalda asla tavsiye etmiyorum cünkü onlarin paradan Filistindeki müslümanlari öldüruliyor.InsaAllah benim türcem anlayabildiniz)S.A

"@Adem

"Ama tavuk icin bazi fetvalarin oldugunu duymustum. Ayrintisini bilmiyorum."

Zaten mesele burada. Herkes bir sey var diyor. Ama kimse aslini bilmiyor galiba gibi geliyor bana "

Olyin sana biraz karisik gelmesi normal. Degil ama aslinda. Ve zaten Tai kardesim, kimsenin bilmedigi bir konuda hüküm vermesi caiz degildir, hatta haramdir. O yüzden ben bilmedigim konuda fetva vermemeye calisirim. Tavuk konusunda ise ben bazi fetvalarin oladugunu duydugumu söylemistim. Bu su demek, alimlerin büyük cogunlugu tavuktada ayni koyunda oldugu gibi helal kesim olmasi gerektigini söylüyorlar ama bazilari yani belki birkaci tavugun dört ayakli gibi olmadigini o yüzden helal kesimin olma sartinin olmadigini söylüyorlar demek istemistim. Ama her konuda birkac alimin zaten farkli ictihadi olabilir vardir da. Ama önemli olan Icmadir yani cogunlugun ne dedigidir. Üstelik hicbirimiz fikih alimi degiliz. Eger saglam kaynaklardan ve bilenlerden sormaz isek net bir cevap da alamayiz. Ben simdi insallah kesin olarak hangui alimlerin bu konuda menfi ve müspet görüs bildirdiklerini ögrenmeye calisacagim.

Allahu alem

Adem

Aziz Firstsonic kardes,

bende sana su ayeti hatirlatayim: „Müminler ancak kardestirler.“ (Hucurat:10)

Yazdigin cümle „bunu da bilmis olun“ cok sert. ;)

Kardeslerin hakkini yiyorsun. Hadi beni bosverin fakat burada cok kiymetli kardesler, cok ihlasli yaziyorlar. Cok degerli abiler yaziyor. Lütfen bu kadar sert olmayin.

Ben sizede sormak istiyorum: Hangi tavuk firmasi helal?

@ Mond und Webmaster

Amin.

Kismet, wie heisst es, Imanin Sartindan biri Kadere inanmak.

Insallah Gidecegim, vielleicht sieht man sich Mond :-P

Ich habe gehört das sich die Türkei sehr zum negativen verändert hat, das alles westlich ist.

PS:

manchmal schreibe ich ziemlich schnell und durcheinander, das hängt davon ab ob ich hier kundschaft habe oder nicht, ich bin immer von arbeit aus online und finde es besser hier mit euch zu sein als wie manch andere in schmuddelseiten zu sein ;-)

also verzeiht mir wenn ich auf groß und kleinschreibung oder gramatik oder... nicht achten "kann"

S.A.

@Herkes

Kardesler, bu böümde lütfen türkce yazalim ;-)

"Ich habe gehört das sich die Türkei sehr zum negativen verändert hat, das alles westlich ist."

Ben sahsen öyle düsünmüyorum. Son 2-3 yildir yine öze dönüs var. Zaten televizyonda gösterilenler milletimizin gercegini yansitmiyor. Millet bilincleniyor. Insaallah dua edecegiz.

"also verzeiht mir wenn ich auf groß und kleinschreibung oder gramatik oder... nicht achten "kann""

Estagfirullah, ne demek kardes.

Vesselam

Kafanin karismamasi lagzim!

Bak tavugu tabiiki, müslüman olmayan birinden alamazsin!

Müslüman olan birinden alirken, ya bakacaksin, Helal mührü varmi, yoksa Adama soracaksin...

Yani bir bakkal bul, güvendigin biryer olsun (cogunlukla camiilerde helal oluyor) hep ordan al Tavuklarini...

Vesselam

• 2 Wochen später...

Dein Kommentar

Du kannst jetzt schreiben und Dich später registrieren. Wenn Du ein Konto hast, melde Dich jetzt an, um unter Deinem Benutzernamen zu schreiben.

Gast
Auf dieses Thema antworten...

×   Du hast formatierten Text eingefügt.   Formatierung jetzt entfernen

Nur 75 Emojis sind erlaubt.

×   Dein Link wurde automatisch eingebettet.   Einbetten rückgängig machen und als Link darstellen

×   Dein vorheriger Inhalt wurde wiederhergestellt.   Editor leeren

×   Du kannst Bilder nicht direkt einfügen. Lade Bilder hoch oder lade sie von einer URL.

• Neu erstellen...