Zum Inhalt springen
Qries Qries Qries Qries Qries Qries

Önyargi

ATA

Empfohlene Beiträge

Önyargi benim nefret ettigim listede en yukarlarda bi yerde!

Bilip bilmeden bir seye ön yargi vermek cahilliktir!

Mesela en yaygin örnek: "Müslümanlar terrorosttir". NE alaka?

Ben bu insanlari anlayamiyorum!

Hani derler ya: Türkler söyledir türkler böyledir... Parkda büyüyen ve cok bilgisi olmayan (ve tabiiki göze batan) türkleri alip, bir "normal" türk yerine koyarlar ve sonra: tüm türkler söyledir, tüm türkler böyledir ve sayre...

Anlatabiliyormuyum?!?

Bende bikez öyle olmustu, sinifta durup dururken bi kisi yanima gelip söyle dedi: "Ya Adem, ben senin Türk olduguna inanmiyorum! Senin davranislarin türklerin davranislariyla bir degil, mesela sen döyüsmeyi sevmezsin... Bence sen türk degilsin!"

Bu sözleri ben okudugum okulda cogunlukla duydum, cünkü 5-6 senedir sinifta tek türk bendim! Halada benim.

Önyargi güzel birsey degildir! Bir arkadasini mesela ona yakismayan bir yerde görürsen yada onun yanlis bi hareketini farkedersen, bu olaya suizan yerine hüsnüzan etmen lagzim! Onun bildigi bisey vardir'da sunu sunu yapiyor dersin icinden! Ve öyle olmasi lagzim saten.

Helede müslüman kardesler arasinda önyargi bulunmamali! :rolleyes:

Vesselam

ÖNYARGI

Evinizde ki sözlüğe bakarsanız, "yargı" kelimesinin karşılığı "Bir şey için şöyle ya da böyledir, ya da değildir" demekdir.

Önyargı kelimesi de, bir şey için, hiç bir araştırma yapmadan, hiç bir bilgi edinmeden, ancak kendi ürettiğimiz düşünceler ile, böyledir, ya da değildir demektir.

Önyargılı bir insan her şeyi bildiğini zanneder. Ve her zaman da çaresiz kalır. Çünkü önyargısı onu bazı şeylerden mahrum bırakır.

Mesela nerede bir küpeli genç görse "Bu bir zibididir! Bunda iş yok!", nerede bir Milli Görüş Hocası görse "Bunun işi gücü politika!", Diyanet Camisi görse "Bunları Türkiye yönetiyor, burda iş yok!", Risale-i Nur okuyucusu görse "Bunlar Bediüzzaman´cı!" vs. der.

Böyle bir durumda, karşıdaki insan ne anlatırsa anlatsın, bizim önyargılı şahsiyet bir duvar gibi olur. İçinden düşünür "Anlattıkları ne kadar güzel olursa olsun, sadece beni kendi gurubuna çekmek için anlatıyor!" Böylece herkesi kendi kafasında guruplaştırır ve o gurupların ya da şahsiyetlerin yaptığı faaliyetleri ALLAH rızası için değil, gurubuna üye kazandırmak için yapıyor der.

Önyargıcı olmanın belki en büyük zararı, başkalarına verilen yanlış bilgidir. Hiç bir bilgi olmadan, hiç bir dayanak olmadan, başkalarına bir konuda bilgi vereyim derken, o kişiye sadece ve sadece ÖNYARGISINI iletir.

Yanılma ve yanıltma, çok kere tek noktaya bakmaktan ve sadece olayın bir boyutuyla hükme varmaktan kaynaklanıyor.

Müslüman cemaatler bile bir birlerine önyargıyla baktıkları zaman, hiç bir yere varılmaz. Unutmayın ki, “Sinek” Meselesini tartışırken, Halife´lik kaldırıldı!

Son olarak büyük önder, tek lider, eşsiz komutan, Muhammed Mustafa (sav.)´den bir söz: "Birşeye sebep olan, onu işleyen gibidir.“*

*“Hayrın yolunu gösteren, onu işleyen gibidir.” Hadisinden alınan bir ölçü;

Feyzü´l-Kebir, c.3, s.537, hadis no: 4250; Keşfü´l-Hafa, c.1, s.399)

Ayasofya Nr. 3 / Oktober 2002

Cemil Şahinöz

ÖN YARGI....

evet kötü birsey, anlamadan dinlemeden, bence esas olan, ne önyargida bulunmak nede baskalarin görünüsleri ile ilgilenmek. toleransli olmali, cünki bizde baskalari nazarinda degisik görünp önyargiya maruz kalabilirz, kendimize yapilmasini sevmedigimiz seyide baskasina yapmayalimki basimiza gelmesin.

ufak tefek seylerle mesgul olmayalim, esaslari görelim. baskalarina kendilerini ifade etme sansini verelim, bizde bu sekilde tanidigimiz icin sansli olabiliriz belkide. Ayrica uhuvvet önemli yani kardeslik birlik önemli, gözünüze carpan ön yargiya yol acan sey haricinde bir bakin sizle ayni özellikleri nelerdir? mesela ayni sehirdemisiniz ayni isyerindemisiniz, ayni millettenmi ayni dindenmi, sonucta ayni gezegendesiniz, ayni havayi tenefüs ediyorsunuz bu sekilde o kadar cok ortak yön cikacak ortaya, size zarar veriyorsa eger o zaman uzak durmak gerekir, fenaligina ancak acinir, fakat zarar vermiyorsa tuhafiniza giden yada begenmediginiz bir özellik icin o kisinin fenaligini istemek yalnis, nasilki bir gemide 9 iyi fakat bir cani varsa o gemi asla batirilmaz, öylede bir insanda 9 iyi huy fakat bir kötülük bulunsa o insanda dislanilmamali, hatta bir gemide 9 canii fakat bir masum var yine gemi batirilmaz, yine o insan bitek güzel huyu icin fenaligi istenmez, ama zarar verdigi icin belki uzak dururlur.

Kisacasi ön yargi iyi degil :))

@GATES

Cok güzel bir misal verdin. Cok haklisin. Kötü insanlarin yüzünden masum insanlari göz ardi etmemek lagzim. Herkeze sans vermek lagzim kendisini tanitmasi anlatmasi icin.

Önyargiyla insanlari cok kötü sekilde kira biliriz. Isin özünü bilmeden onun hakkinda konusmamk lagzim.

Bazenleri bi kisi hakkinda önyargiya yönelmek nefsin veya seytanin bi oyunu olabilir. Ondan cok ama cok dikkat etmemiz lagzim...

Vesselam...

ATA

@ATA

Evet, dogru söylüyorsun Ata,Cani insanlar yüzünden masumlai kirmak söyle dursun, kötü huyu olanin dahi, iyi yönlerini göz önünde bulundurarak fenalginidilememek lazim. Biz dörtdörtlükmüyüzde baskaini yargilayabilriz, hem onun cezasinivermekte bize düsmez, bu sadece ve saece Allah´u Tealanin Adaletine kalmis birsey.

Ey dostlar, bizler o kadar gereksiz yere baska kisilerle mesgul oluyoruzki, kendi nefsimizi unutmak icin, biz komsumuzun giybetini yaparken, nefsi emmaremiz bize ne oyunlar yapmakta.

Müslüman olmak sorumluluk iter, dindar olmak yetmez, dikkatli olmak gerekir, biz yasicazki, görenler özensin, yaptiklarimiz Ahirette sorulmasi söyle dursun, bizi örnek alip yalnislarimizi devam ettirenlerden bizler sorumlu degilmiyiz???

• 3 Monate später...

slm,

benim ögrenmek istedigim konu, yani dikkatime giden seylerden birisi ise: önyargi bazen giybet yerine gecmiyormu?

yani bilip bilmedigin yere o kisi hakkinda kötü konusmakda giybet olmuyormu??

bence zaten önyargili olmak cok iyi birsey degil ve onun getirdigi seylerde zaten hayirli olmuyor!

vesselam

slm a. arkadaslar

bu konuyu olusduran abiize cok tesekkü erdiyorun Aallah razi olsun cok güzel bi konu!

Hesna kardesiminde söyledigi cok dosru. Yani buda binebi giybet oluyor!

Ben önceden cok önyargiliydim ve o yüzden kimseyle düszün arkadaslik edemiyordum , ama artik bu kötü huyumdan kurtuldum cok sükür ve suan etrafimda okadar cok sevdigim arkadslarim varki cok mutluyum.

vesselam

Önyargi dünyamizda yapilabilecek en büyük hatalardan biri.

Hatta Einsteinin bi lafi var: Bi Önyargiyi düzenlemek, bir Atom zerresini parcalamaktan daha zordur.

Ama cagimizda artik Atom zerrelerini parcalamak problem degil.

Insaallah Önyargiyi önlemekte kolay olur.

Mesela Önyargiyi önleyen en büyük seylerden biri: Yerli yerince (tami tamina) Müslüman olmak.

(Tabiiki bunu herkes yapamiyor, kendi sahsima konusuyorum.)

Herkes Müslümanligi dört dörtlük yasasaydi saten önyargi denen bisey olmazdiki bu dünyada.

Cünkü bir müslümanin yapmasi gereken sey, arkadasinin bir daha hata yapmamasi icin cabalamak, arkasindan konusup o böyledir felan degil...

hesna ablamizin dedigi gibi: Önyargi veren, giybet etmis olur.

Önyargiyi icinde tutarsan disari yansitmazsan, saten önemli degil.

En önemlisi önyargida bulunmadan önce o hatayi yapan arkadasla görüsmek, konusmak.

Saten biz dis ülkede yasiyan türklerin en cok tanidigi seylerden biridir Önyargi. (Helede Ablalarimizin isleri cok zor...)

Allah hepimize yardimci olsun. (Amin)

Evet ben hesna kardesime katiliyorum keske bizde sizin yaptiklarinizin yarisikadar birseyler yapabilsek. Tabii ben hesna kardesimi bilemem!

Ben kendim icin konusuyorum. Evet gercekden co duaya ihtiyacimiz var!

Allaha yardimcimiz olsun budevirde yasamak hicde kolay deyil.

Allah hepinizden ragzi olsun insallah.

Dualariniza siginarak vesselam..

Dein Kommentar

Du kannst jetzt schreiben und Dich später registrieren. Wenn Du ein Konto hast, melde Dich jetzt an, um unter Deinem Benutzernamen zu schreiben.

Gast
Auf dieses Thema antworten...

×   Du hast formatierten Text eingefügt.   Formatierung jetzt entfernen

Nur 75 Emojis sind erlaubt.

×   Dein Link wurde automatisch eingebettet.   Einbetten rückgängig machen und als Link darstellen

×   Dein vorheriger Inhalt wurde wiederhergestellt.   Editor leeren

×   Du kannst Bilder nicht direkt einfügen. Lade Bilder hoch oder lade sie von einer URL.

• Neu erstellen...