Zum Inhalt springen
Qries Qries Qries Qries Qries Qries

Empfohlene Beiträge

@Osman kardes

Cenabi hak varligi kendinden olandir. O Hasa yaratilmadi, dogrulmadi.

Yaratma fiili de zaten Allahla baslayan bir kelimedir. Onun varligi baska hicbir seye bagli degildir.

Bizim beyinlerimiz bildigimiz doga kanunlarina göre düsündügü icin bu olayi da ister istemez bildiklerimizle degerlendiriyoruz.

Oysaki Allah Tabiati yaratmadan bu kanunlar mevcut degildi ve bu yüzden Onun yaratilmasi diye birsey söz konusu olamaz!

Zaman, Idrak, Mantik hepsi Onun yaratmis oldugu seylerdir ve o bunlara bagli degildir. Dolayisiyla Onun varligini tam olarak idrak etmekten aciziz.

Eger O yartilmis olsaydi (Hasa!) o zaman o Yaratici vasfina sahib olmazdi cünkü bu durumda sebebler zincirine Onu da dahil etmis oluruz.

O Sebebleri yaratandir. Ayrica O da yaratilmis olsaydi (hasa) o zaman sonu gelmez bir zincirle karsi karsiya kalmis olurduk. Yani Onu yaratani bu sefer kim yaratti(Hasa) vb.!!!

Oysa bilim adamlari Kainatin bir patlamayla meydana geldigini (Big Bang) ve bu patlamadan önce ortada hicbir seyin olmadigini ve bu patlamayi gerceklestiren mutlak ve varligi kendinden bir GÜC ten bahsediyor. Iste bu güc Cenab-i Hakk`tir.

Ayrica bir sey eger yaratildiysa onun hemcinsleri de bulunmalidir. Yani hicbirsey mutlak manada tek degildir. Insanlarin cesitleri, hayvanlarin, gezegenlerin vb....

Ama Cenab-i Hak Tektir. Yoksa Uluhiyetini baskasiyla paylasmasi gerekirdi ki bu da Kainatta Kaosa sebebiyet verirdi. Oysaki Kainat kusursuz bir düzen icinde ve suurlu bir halde eksiksiz kendisine verilen görevi yerine getiriyor.

Olayi su misalle örneklendirebiliriz: Bir trende bircok vagon vardir. En sondaki vagonu bir önceki ceker, onu da onun bir önündeki ve bu böylece sürer. Taki son Vagona geldigimizde Peki bunu kim cekiyor diyebilirmiyiz? Diyemeyiz Cünkü o kendi icinden bir gücle hareket etmektedir.

Cenab-i Hakk`in bir yaratmasi birde Icadi vardir. Yaratmasi YOKTAN yaratmadir. Icadi ise Var olan seylerden yaratmasidir. Yani Yaratma Fiili yoktan dir. Yani bir baska sujeye bagli degildir.

Halbuki bizim bildigimiz kadariyla bir seyin Kanun olmasi icin bir suje ve bir obje gerekir. Yani etkileyen ve etkilenen. Cenab-i Hakkìn Mutlak manada ilk (tabiri caiz ise) tetikleyendir.

Bu hadiseyi tamamen anlamayi beklemeyelim. Cünkü naklidir. Akil idrak edemez. Cünkü malumumuz degildir. Akil malum olanlari idrak edebilir. Aklimizin ne derece sinirli oldugunu bilim her gecen gün bize göstermiyormu?

Düsünün bir kere: bir ceviz büyüklügünde bir madde (Kara delikler) yüzbinlerce Günesten daha agir! Simdi bunu akilla anlamaya calisalim bakalim!

Acaba cevize günesin agirligini verebilen, saclarimizi uzatip kaslarimizi uzatmayan, trilyonlarca insani birbirine karsitirmadan yaratan bir Allah`in zati nasil anlasilabilir?

Bu bakimdan Cenab-i Hak El-Evvel dir, varliginin baslangici yoktur, ilktir.

Hayydir, hayati yaratandir.

Ayrica Osman kardes bazi sorular vardir zatinda muhaldir! Yani cevabi olmaz ve sacmadir. Mesela sen gözünü kapattigin anda ayni zamanda gözünü acabilirmisin ?!?

Bu soru zatinda muhaldir ve cevaba degmez. Cünkü bir sey ayni anda hem var hem yok olamaz. Bunun gibi de Allah`i kim yaratti (hasa) sorusu da zatinda muhaldir?

Cenabi Hak da ayni anda hem yaratici hemde yaratilmis nasil olabilir?

Neyse bu konu cok su götürür. Daha aksam namazini kilacam :)

Kardes haddim olmadan habire cevab falan verme cesaretini göstersiyoruz, kusura bakma ama zaten biraz birsey biliyorsam o da tamamen Risale-i Nurdandir. Sana tavsiyem bizim gibi izahat fukarasi gariplereden ziyade direk o hazineden istifade etmendir. Ama sorarsanda bildigimiz oranda izah etmeye calisirz.

Hakkini helal et.

Esselam

Adem

• 3 Wochen später...
  • 2 Wochen später...

Zaten Allah yaratilsaydi Allah olmazdi.Mahluk olurdu. HAasa ve kella. Sayet Allah i birisi yarattiysa peki o yaratani yaratn gibi sorular zincirlemesine akla gelir.

Düsün ki bir lokomotif ve arkasina 50 tane wagen . En son wagonu ceken kimdir?? Ondan önce ki.Ondan öncekide ondan öncekini cekiyor.ve bu taa ki Lokomotife kadar böyle gider. Lokomotife geldigimizde diyebilirmiyiz Lokomotifide cekne bisey var?? Hayir diyemeyiz. eeeh su halde dogru olan Lokomtifin gücü kendindendir demektir.

Birde Allah icin zaman diye bir kavram yoktur ki dogsun yaratilsin. Herseyin yaraticisi oldugu gubu, zamani da, aklina gelen sorulari da yaratan Allahtir.

Dünyada maksadimiz onu daha iyi bilip onu daha yakinen tanimaktir..

Beyzaade

Osman kardes bu gibi konulari senin anlayacagin sekilde anlayabilmek icin bulusalim, detayli görüsürüz

• 1 Monat später...
  • 4 Wochen später...

selamlar..

Beyzaade kardesin misalini bende bir hiristiyana anlatmistim

(Lokomotiv misali)..bana dedigi:lokomotivde o gücünü insanlarin yaptigi altelerle yani insanlar onlari oraya yerlestirmis programmieren yapmis..ve öylece calisiyor..

insanlar yerlestirmis ve programmieren yapmis olmasaydi..

o lokomotiv gidemezdi...

simdi sizlere sorum böyle bir sey diyene nasil bir cevap vermek gerekir??

bizler inandigimiz icin bu misal ile yetiniyoruz,ama inanmayanlari nasil tatmin edebiliriz??

@Semira

Felsefecilerle tartismak isimli Threadda bu konuya epey bir deginilmisti. Ben kisaca bir toparlamaya calisayim:

RN daki örnekler ve misaller tartismaya mahal birakmayacak kadar acik ve nettir. Bu bahsettigimiz misal de RN dan ve bu örnek milyonlarca insan tarafindan kabul edilmis makul bir örnektir.

Bu ve benzeri misaller INANMAYAN BIR INSANI IMANLI YAPMAYABILIR. Cünkü ispat denen hadise aslinda süpheleri izale eder ve vesveseyi kaldirir. Hakikati kabul etme istidadinda olmayan bir kimseye dünyalari sunsan kabul etmez. Iman etmek TAMAMEN Cenabi Hakkin hidayet vermesine bagli.

Cenab-i Hakkin yaratilmazligi ile ilgili ISARETLER saymakla bitmez, ama Lokomotif örnegi bunlardan sadece bir tanesi.

Aslina bakilirsa Cenabi Hakki kim yaratti sorusunun kendisi sacma. Niye mi?

Cünkü bu soru zatinda muhal!!

Allah demek Varligi kendinden olmaan demektir. Allahi kim yaratti demekle zaten bir kere Allahin varligi kabul edilis oluyor. Bu edildikten sonra YARATILMA dan bahsedilemez! Bahsedilirse o Allah olmaz!

Dolayisiyla bu soru ZATINDA MUHAL dir. Sunun gibi Hic durmayan bir cisime hic hareket etmeyen bir cisim tesadüf ederse ne olur?

Ne olur? Hic bir sey denilemez buna cünkü birsey olursa SART kaldirilmis olur. Yani o zaman hareket etmez dedigimizsey hareket etmis, durmaz dedigimiz sey de durmus olur. Bunun gibide Yaratma sifati Mahlukattan müberra bir kavram olmasi sebebiyle adeta MAhlukat nevindenmis gibi bir sulae tabi tutulamaz!

Cenabi Hak eger yaratilmis (hasa) farzedilirse o zaman binlerce MUHALI KABUL ETMIS OLURUZ. Yani bir mantik ararken binler MUHALI kabul etmek gibi bir ahmakliga düsülmüs olur.

Tüm Kainat Tekvücut benim Halikim bir derken ve tüm varlik birbiriyle alakadar iken, hadisz Kainatta birbirinden en uzak seyler birbiriyle bagli iken, tüm varliklar Kevni ayetler olmalari hasebiyle Allahin varligini ILAN ederken, Ve suursuz alemde suur üstü bir külli suur müsahade edilirken nasil olurda baska Haliklar aranilir!

Su kesin ki VARLIK hicten yaratildi!!!!

Yani yaratilisin bir baslangic noktasi var. Bunu yapan Allahtir. Eger Allahin Hasa yaraticisi aranilirsa o zaman bir silsile kurmak gerekir ki buna seytan bile güler. Yani Onu yaratani bu sefer kim yaratti, Onu da kim yaratti, ondan sonra da birini aramali gibi böylece devam eden bir kisir döngüye gireriz.

Kisaca birsey ya Halik yada Mahluk olur. Ortasi olmaz. Olur diyene akilli adam denilmez! Eger Allah Haliksa onun da Haliki aranilmaz, aranilirsa o Halik olmaz!?! Tipki Hareket etmeyen ve eden cisim misalindeki gibi.

Tren meselesine gelirsek. Evet, treni mühendisler yapmis?

Okey. Hersey birbiriyle bagli. O onu yapmis, oda onu ve öylece devam edip gidiyor.

Peki bilimin ortaya sürdügü Big Bang Patlamasinin kainatin yani maddenin baslangici oldugunu biliyoruz. Peki O patlamayi kim yapmis??

Mühendis yapti. Hemde su alemi kebirin Mühendisi. Yani Cenabi Hak.

Adem

@Adem

kardesim,ben bir seyi anlamadim..Allah yaratilmismidir? veya Allah´i kim yaratdi diyen insanlara..cok sacma bir soru soruyorsunuz mu diyecegiz?

bir insan Allah´i kim yaratdi diye sorarsa zaten ayetlere suna buna inanmaz ilk önce Allah´in varligina onu inandirmak gerek..peygamberlerle sunu dedi..ayetler sunu diyor ile anlamayadabilir..onada güzel bir ispat gerekir..sen sacma soruyorsun diyipte gülmemek gerekir(illaki yüzüne olmasi gerekmiyor,icten bile demek cok üzücü bir müslüman olarak)

@Webmaster

cok güzel bir misal vermissin kardesim,ressam olayi cok iyi insanin beynine giriyor,peki bir sorum var..

Ressami kim yaratdi?diye sorulabilinir..yoksa yinemi kafa karistirdim??:-(

@Semira

Kul Hüvallahü ehad.Allahu-Samaed.Lem-Yelid ve lem-Yuled.Ve lemyeküllehü küfüven ehad.

Allah birdir.Allah Sameddir.(Her sey O'na muhtactir.)

Allah dogurmamis ve dogurulmamistir.Hic bir sey O'na e$ ya da denk degildir.

Selamun Aleykum

Mücahid

@Semira

Ressami kim yaratdi?

Semira bacim, size anlatdigim sistemde yaratmak diye bir sey yok ki. Yani bir resimi düsünün. Kendi sistemi icinde resim söyle diyemez Beni boyayani kim yaratdi? , sadece sunu diyebilir Beni boyayani kim boyadi? . Cünkü kendisi boyanmis, ressamida boyanmis zannediyor. Resim sistemin icinde, Ressam ise, sistemin

disinda. Aynen öyle, Allah´i kim yaratdi (hasa)? diye sorunca, insanlar kendilerine has olan bir seyi, yani yaratilmayi, Allah icinde gecerli zannediyorlar. Onun icin öyle soruyor, halbuki yaratilmak diye bir sey yok Allah icin.

Yani resimler Ressamin boyandigini zannetdikleri gibi, insanda Allah´in yaratildigini süphesine kapiliyor.

Vesselam

cemil

@Semira

Galiba benim demek istedigim anlasilmamis yani ben anlatamamisim.

Benim demek istedigim su:

Kimseyi sirf ispatlar ve örneklerle Allahin varligina inandiramazsiniz. Bu is hidayet isi.

Bak Christian, Kurt ve digerleri neler yazilmadi neler. Ama zerre kadar inandimi bunlar!

Ön yargili degilim. Sadece sizi inanmasi mümkün olmayan insanlarla vakit kaybetmemeniz icin uyariyorum. Maalesef cevrede cok böyle adam var. Isi gücü sacma sapan sorularla ugrasmak. Cünkü Felsefenin özelligi bu.

Felsefe acisindan olaya bakan adama hicbir cevap yeterli gelmez. Sorar durur bunlar. Bu isin gülmek yada adami elestirmekle alakasi yok. Önemli olan karsimizdaki sahsi iyi etüd etmek. Amacini ögrenmek. Hakikati duyunca kabul edermi diye hesaplamak gerekir. Herkese hersey anlatilmaz.

Niye mi bunlari yaziyorum???

Cünkü ben böyle adamlarla cok vakit kaybettim, sizler de kaybetmeyin.

Sorunuza gelince benim anlatmak istedigim kisaca suydu:

Allahi kim yaratti sorusu zatinda muhaldir. Yani sacma bir sorudur. Cevabi yoktur. Yani hasa falanca yaratti desek. Bu sefer bunu kim yaratti denebilir sonra bu böyle devam eder gider...

Insanlarin böyle bir soru sormasi ise Allahi kendi ortamindaki seylerle degerlnedirmesinden kaynaklaniyor. Yani hani bizde vardir ya..Beni anama dogurdu..Anami onun anasi dogurdu, Onu da onun anasi dogurdu usw..

Yaratilmayi da böyle birsey zannediyorlar. Oysa yaratilma kelime manasi itibariyle YOKTAN yapmadir. Yani kendisi harici HICBIRSEY YOKKI ONU DA BIRI YARATSIN!!

Bilmem anlasildimi? Benim anlatma kabiliyetim biraz kittirda :) Hakkinizi helal edin.

Allah cevaplarinizdan dolayi sizlerden razi olsun,

bende cocuklarima bu tür analogiler ile anlatmaya calisacagim:)

Adem, kardes haklisin ama soranlarada bizim görevimiz anlatmak anlamayanada care yok!

ramazan ayi süresinde foruma katilmakda zorluk cekecegim,

coluk cocuk derken insan oruc tutdugunu bile anlamiyor

herkeze tekrar bereketli ramazanlar dilerim..

Saygilarimla

Semira

• 1 Jahr später...

"bütün religionlarda hele Islamda hep bu soru soruluyor

Allah nasil yaratildi, yaraticizi olmadigi halde

bende bu konu üzerine daha bilgi istiyom."

Aklima gelen bir seyi paylasmak istiyorum.

BU öyle bir soru ki akil aciz. Hem cevabi var hemde yok. Yukarida bazi sebepler aciklandi. Ama aklin acizligini ve bilginin göreceliligini anlamak icin söyle bir soru sorarsak mesele anlasilir belki.

Simdi benzer bir olay da kainatin yaratilisi meselesi. Kainat Big Bang dedigimiz olayla yaratildi. Bu da kainatin baslangici oldugunu gösteriyor. Bu olay anlasilirsa yukaridaki soru da anlasilir sanirim. Bilim adamlari bu fenomeni aciklarken söyle ifade ediyorlar:

Kainat maddelerden olusuyor. Su anda kainattaki degisik elementler big bang ile meydana cikan kütlenin büyümesiyle ayristi ve meydana cikti. Yani su anda mesela demir, potasyum, fosfat gibi elementler ilk anda hepsi birdi, hepsi hem vardi hemde yoktu. Yoktu cünkü özelliklerini gösterecek ortam yoktu ve ise yaramazlardi. Tipki pastanin icindeki sekeri unu ayiramadigimiz gibi. Ama hepsi tek bir seydi. Zamanla kainat genisledi ve her birisi kainattaki canli cansiz maddeleri meydana getirdi.

Zaman ve mekan bu patlamayla ortaya cikti. Yani simdi yarin dün kavramlari o andan itibaren var oldu. Cünkü big bang bir tek seyin patlamasiyla olustu. Ama isin tuhaf tarafi o sey sonsuz yogunlukta oldugu halde ayni zamanda yoktu cünkü Onun hacmi yani kapladigi bir alan yoktu! Zamanin olmasi icin ise alana yani mekana ihtiyac var. Yani zaman ölcümü icin A noktasindan B noktasina gidilebilmesi lazim. Oysaki patlamadan önce iki nokta yoktu tek nokta vardi yani zaman yoktu. Dolayisiyla simdi kalkip ta bilimsel olarak "Bi Bangdan önce ne vardi?" diye bir soru soramayiz! Cünkü önce diye bir sey yoktu.

Hem basit hem degil, hem sacma hem mantikli ama kesin olan bir sey varsa o da zamanin olmadigidir.

Bu cevab ayni zamanda Allahi hasa kim yaratti yada o yaratmadan önce ne yapiyordu sorularina da bir cevaptir. Cünkü Big Bangi yaratan o olduguna göre nasil olurda zaman yokken o zamanin öncesinde söz edilebilir. Zaman ancak bizim icin var olan hayatimizi kolaylastiran bir degerdir ve o da yaratilmsitir. Yaratilan bir sey ayni zamanda Yaratan Deger (yani Allah) i baglayamaz, o halde o zaten kendiyle celismis olur ki asil bu durum aklin ve mantigin ölcülerine terstir.

Mesela Madde dedigimiz sey bugüne kadar kücük taneciklerin adeta yapisticiiyal yapismis gibi birleserk bir araya getirdikleri sey saniliyordu. Yani en küyük seyler büyük seyleri bir araya getiriyor! Oysaki Kuantum fizigi bu düsünceyi yerle bir etti. Cünkü modern araclar daha önce ulasilamyan derinliklerde maddeyi gözlemlemeyi mümkün kildi.

Buna göre atomun alti elektronlar vs. idi. Onlar ise kuant zerrecikleri denen enerji kütlelerinden meydana geliyordu. Onlar ise madde degildi!

Tüm mesele burda basliyor. Cünkü Kuantlara aslinda tanecik diyemeyiz cünkü onlar aslinda dalgaydi ve maddi bir vücudu yoktu! Yani hareket eden dalgalarin hizli hareketi neticesinde foton gibi tanecikler görülüyordu ve neticede madde oluyordu. Yani eger maddede gezintiye ciksak ve iclerine sonuna kadar gitsek aslinda en sonda hicbir sey göremeyecegiz cünkü yok!

Oysaki hissediyoruz, görüyoruz, tutuyoruz v.s.. Bunu aklimizla anlamamizin imkani varmi?

Maddeyi dahi akliyal cözemeyen insanin "Allahi hasa kim yaratti" diye sormasi düsünülemez. Cünkü biz hakikatin bize gösterildigi kadar biliyor anliyoruz. Cünkü Allah herseyin basi ve sonudur. Varligi kendinen olandir.

Adem

Dein Kommentar

Du kannst jetzt schreiben und Dich später registrieren. Wenn Du ein Konto hast, melde Dich jetzt an, um unter Deinem Benutzernamen zu schreiben.

Gast
Auf dieses Thema antworten...

×   Du hast formatierten Text eingefügt.   Formatierung jetzt entfernen

Nur 75 Emojis sind erlaubt.

×   Dein Link wurde automatisch eingebettet.   Einbetten rückgängig machen und als Link darstellen

×   Dein vorheriger Inhalt wurde wiederhergestellt.   Editor leeren

×   Du kannst Bilder nicht direkt einfügen. Lade Bilder hoch oder lade sie von einer URL.

• Neu erstellen...