Zum Inhalt springen
Qries Qries Qries Qries Qries Qries

Empfohlene Beiträge

Insanin tasaffi olmasi icin üstad bi takim, insanin sahsi kemalati hakkinda tavsiyelerde bulunmustur....

ENANIYET i ayagin altina almak!!!

Peki nedir bu enaniyeti ayagin altina almak??

Yoksa birisi yere yatip o ben diye tanimladigim zatimimi cignemek....

Yoksa cok degisik ufuklar mi??

Yani Ene nin mahiyeti ne??

Enaniyet en büyük tehlikelerden biri.

Enaniyet, benlik ve gurur anlamina geliyor.

Gaflet ve dünyaperestlikten cikan dehsetli bir enaniyet, bu zamanda hükmediyor. Onun icin ehl-i hakikat - hatta mesru bir tarzda dahi olsa - enaniyetten, hodfürusluktan vazgecmeleri lazim oldugundan, Risale-i Nur´un hakiki sakirtleri, buz parcasi olan enaniyetlerini sahs-i manevide ve havz-i müsterekte erittiklerinden insaallah bu firtinada sarsilmayacaklar. Sualar, s. 267

Hakikaten, insanda en tehlikeli damar, enaniyettir. Ve en zayif damari da odur. Onu oksamakla, cok fena seyleri yaptirabilirler. Mektubat, s. 412

Enaniyet yüzünden, kiskanclik, nankörlük ve ihanet dogar.

Hürmetle selamliyorum,

NFK diyorki: Benim ayagim, benim kolum, benim beynin, benim gözüm, benim benim benim....

Peki ya BEN nerede??

Üstad bunu teyid eder manada Mesneviyi nuriyesinde ENE vehmdir diyor.

Yani BEN neyi ifade ediyor...O ben ceset ise, cürüyecek...Yani ha var ha yok...

Yani arkadaslara soruyorum! Bilhassa günümzde BEN dedigimiz kavram kismen aciklansada tam manasiyla tatmin etmiyor.

Bir arkadas BENLIGIN MAHIYETINI (Yani 30 cu Sözü) tam manasiyla kavrarsak, cogu seyleri halletmis oluruz...diyordu.

Düsünceye sevk edebilecek bir söz yazmakla beraber bu kadar iktifa ediyorum.

ENE künuz -i mahfiye olan Esmayi Ilahiyenin anahtari oldugu gibi, kainatin tilsimi muglakinin dahi anahtari olarak bir muammayi müskilkusadir, bir tilsimi hayretfezadir. O ene mahiyetinin bilinmesiyle, o garip muamma, o acip tilsim olan ene acilir ve kainat tilsimini ve alemi- vücub un künuzunu dahi acar...

Hadi sevgili dostlari anahtari bulup, kapiyi acmaya gayret....

Zira kavanoz yalamak balin tadini vermez...kavanozu acip ballar balini bulup, artik beyhude kavanoz yalamamali...

Sürcü lisan ettiysem afvoluna!!

Öyle zannediyorum ki,

Düstur u aczi mutlak, fakr i mutlak, Sükrü mutlak, sevki mutlak....bu melheme yara olacaktir.

ki hakikat meslegini sinesine cekmis bir insan bu düstur kübray i benimsemis ve benimseyecektir de.

Bu da (yine zannediyorum) kandan, irinden deryadan gecmeden olmaz....

Ikinci bi yol ise tasvvuftur. Meslegimiz hakikat oldugu icin (insaallah) ve bu zamanda acz fakr sükr sevk düsturu, hakikati daha kolay benimsettigi icin, tercih edilmesi uygundur...

Mübarek olsun, hakikati arayanlara...

Allah meslegini Emrolundugumuz gibi ,dosdogru icraa etmeyi nasibi müesser eylesin...

Dualarinza muhtac kardesiniz

Beyzaade

Evet!

Tefani sirri. Hakikaten de meslegimizde cok ehemmiyeti olan Kardesinde fani olma sirri ne kadar muhtesem, ne kadar hayirli, buna 1000lerce sayfa yazilsa azdir. Ve lakin Rabbi rahimini Kuran-i mucizul beyan da Innemel müminine ihvetün Müminler ancak kardestir ayeti insana sunulurken....hala icimzdeki yahudiyi yenemedigimiz, o engeli bu tefani sirriyla asmamiz lazim geliyor.

Evet, fenafil ihvan meslegimizin en önemli noktalarindan biri.

Yahudiyi yenememizin nedenlerin biride: SAHS-I MANEVI olsa gerek.

Her Nur Talebesi Risale-i Nur´un bir Sahs-i Manevisi olmak zorunda.

Herkes kendi maliymis, caniymis gibi hareket etmesi lazim...

... ama iste burada yine ENANIYET Zeyiri ise karisiyor...

• 2 Wochen später...
  • 1 Monat später...
  • 2 Monate später...

@Webmaster

Bence Ene nin en önemli ölcüsü Ben enaniyetli degilim diye düsünmektir.

Yine söylediklerinle alakali Üstadìn su sözünü yazmadan edemeyecegi:

Kimin himmeti milleti ise o tek basina bir millettir. Kimin himmeti kendisi ise o insan degil!

Selamlar

"Allah'i unutup da Allah'in da kendilerini unutturdugu kimseler gibi olmayin onlar, yoldan çikan kimselerdir

(Hasr suresi 19. ayet)

Evet, ene ince bir elif, bir tel, farazi bir hat iken, mahiyeti bilinmezse, tesettür topragi altinda nesv ü nema bulur, gittikçe kalinlasir, vücud-u insanin her tarafina yayilir, koca bir ejderha gibi, vücud-u insani bel´ eder. Bütün o insan, bütün o letaifiyle adeta ene olur (Said Nursi, Sözler, 30.Söz, sayfa 496)

• 3 Wochen später...

Iste Eneyi yenmenin yolu:

Ene ile tabir edilen enaniyetin kalbi, ´Allah, Allah´ zikrinin sua ve hararetiyle yanip delinirse, büyüyüp gafletle firavunlasamaz ve Halik-i Semavat ve Arza isyan edemez. O zikr-i Ilahi sayesinde ene mahvolur.

Said Nursi, Mesnevi-i Nuriye, Yeni Asya, Eylül 2000, sayfa 88

Lütfen Allah Allah zikri o kadar da basit algilanmasin. Zira artik Ilim dahi biseyin tekrarlanmasinda Beyinde acilimlarin oldugunu kanitliyor. Bu haliyle tefekküre sevkediyor...Yani aslinda bi deneyin günde okudugunuz kitabin, ettiginiz tefekkürün yaninda 1000 kere Allah deyin. Göreceksiniz ki kalbe sükut geliyor. Ve algilamaya müsait hale getiriyor insani...

Denemesi bedava!!

• 1 Monat später...

Dein Kommentar

Du kannst jetzt schreiben und Dich später registrieren. Wenn Du ein Konto hast, melde Dich jetzt an, um unter Deinem Benutzernamen zu schreiben.

Gast
Auf dieses Thema antworten...

×   Du hast formatierten Text eingefügt.   Formatierung jetzt entfernen

Nur 75 Emojis sind erlaubt.

×   Dein Link wurde automatisch eingebettet.   Einbetten rückgängig machen und als Link darstellen

×   Dein vorheriger Inhalt wurde wiederhergestellt.   Editor leeren

×   Du kannst Bilder nicht direkt einfügen. Lade Bilder hoch oder lade sie von einer URL.

• Neu erstellen...