Zum Inhalt springen
Qries Qries Qries Qries Qries Qries

Empfohlene Beiträge

Esselam bacim,

sosyolojik olarak sigara en iyi iletisim aletlerinden biri. Insanlarin bilinc altina bu yerlesmis. Yani sigara icin bir insan, sigara icmekle baskalarinin merakini ve ilgisini cekerim zannina kapiliyor. Tabiki bunu bilerek yapmiyor, bilinc altina yerlesmis. Bunun ispatini isterseniz, okullara bakin yeter. 14-17 yasindaki insanlar genellikle insanlarin ilgisini cekmek gibi bir hastaliga girerler. Yani Bende varim. Beni neden kimse görmüyor? gibi bir hastalik. Bu nedenle gencler gurup halinde sigaraya baslarlar. Yaslilarin sigara basladiklari cok nadir görünür, cünkü yas ilerledikce, insan ilgi cekmek hastaligindan kurtulur.

Bu tabiiki olayin sosyolojik yönü. Yani biraz teorisi. Praktigini sigara icinler daha iyi bilir. Praktik olarak insandan insana nedeni degisir. Ama dedigim gibi, olayin kaynagi bilinc altinda, yukarida anlatdigim sekilde, yerlesmis.

Vesselam

cemil

yani daha sevilen bir insanmi oluyor sigara kulanan insanlar?

yada öyle olduklarinimi saniyorlar?

ilgi cekmek bilinc altinda yatiyorsa herkez icmesi gerekmezmi?

neden yillarca icmeyen insanlar birden sigaraya basliyorlar?

yoksa yaslara göre sigara analizesi degisebiliyormu??

bu sorularin cevaplari benim icin cok önemli!

"yani daha sevilen bir insanmi oluyor sigara kulanan insanlar?

Olmuyor, ama olacagini zannediyor.

yada öyle olduklarinimi saniyorlar?

Aynen. Yani sadece insanlarin arasinda daha fazla kabul edileceklerini zannediyorlar.

ilgi cekmek bilinc altinda yatiyorsa herkez icmesi gerekmezmi?

Hayir! Yukaridada belirtdigim gibi bu bir hastalik. Teveccüh-u Nas hastaligi.

Insanlarin sevgisini, ilgisini cekme hastaligi. Bu hastalik genclerde daha cok oluyor.

Ama tabiki herkesde yok.

neden yillarca icmeyen insanlar birden sigaraya basliyorlar?

Yaslilari kast ediyorsaniz, söyle: Televizyondaki insanlar, filimdeki aktörler

sIkIntili anlarinda hemen bir sigara yakarlar. Genclik caginin disindaki insanlar

sigaraya baslarsa, cogu zaman, bununla sIkIntilarini gidereceklerini zannetdikleri icin.

yoksa yaslara göre sigara analizesi degisebiliyormu??

Evet.

Siz hic Cok faydali ve saglikli oldugu icin, sigaraya basladim diyen bir insan gördünüzmü?

bazi doktorlarin hastalarina sigaraya devam etmeleri gerektigini söylediklerini duydum!

Bunu nasil aciklamali?

Bir insani sigaradan sogutmak icin ne yapmali?

Bir gence sigara konusunda nasil yaklasmali?

Birde ben suna karsiyim o kadar anne ve babalar varki sigara icen,ama cocuklarina gelince saygisizlik zararli diye anlatiyorlar ve kiziyorlar hatda ictigi icin cocuga dayak gibi zararlar veriyorlar!

Bu Konuda aileleri nasil uyarmali??

@Nazan

bazi doktorlarin hastalarina sigaraya devam etmeleri gerektigini söylediklerini duydum! Bunu nasil aciklamali?

Böyle bir seyden haberim yok! Doktorlar neden sigara devam etmeyi tafsiye etsinler?

Bir insani sigaradan sogutmak icin ne yapmali?

Bu hicde kolay bir sey degil. Sigara insani bagimli yapdigi icin, icen insani vazgectirmek kolay degil. Zaten sigaranin zararlari her yerde görünüyor. Kalkipda insana sigaranin faydasiz oldugunu anlatmak, hic bir etki yapmaz. Sigarayi birakmanin formüllerini bilemedigim icin, sorunuzu cevaplayamayacagim. Kusura bakmayin.

Bir gence sigara konusunda nasil yaklasmali?

Bence ön yargili olmamak gerekiyor. Sigara icen biri, illa da kötü biri olmasi gerekmiyor.

Birde ben suna karsiyim o kadar anne ve babalar varki sigara icen,ama cocuklarina gelince saygisizlik zararli diye anlatiyorlar ve kiziyorlar hatda ictigi icin cocuga dayak gibi zararlar veriyorlar! Bu Konuda aileleri nasil uyarmali??

Sigara icin birinin sigara konusunda nasihat vermesi gercekden cok komik bir sey. Ne yazik ki, böyle bir yanlisliga cogu insanlarimiz düsüyor. Sizinde anlatdiginiz gibi, sigara icen anne ve baba cocugunu dayakla tehdit ediyor. Ayni zamanda kendiside sigaraya devam ediyor. Bu bir celiskidir. Madem sigara kötü bir sey ve madem cocuguna yasakliyorsun, o zaman kendinde birakman gerekiyor.

Fazla yardimci olamadim, kusura bakmayin. Daha öncede belirtdigim gibi, bu konuda sigara icin yada sigarayi birakmayi basarmis arkadaslar fikirlerini belirtse daha iyi olur.

Vesselam

Cemil

@ all

yaa bende bu gencleri anliyamiyorum neden Sigara ictiklerini

gittikce bu sigara icenlerin sayisi günden güne artiyor gibi geliyor bana,cevremdeki kendi yasitlarimin hemen hemen hepsi bu mikrobu ne yazik ki tasiyor.

son 2 yildir ,, yok bu asla sigara icmez ,, dedigim bazi

arkadaslar bile Sigaraya basladi.

Galiba Sigaranin kötülükleri cok az mi anlatiliyor ne?

veya acaba kötü arkadasliklar mi gencleri etkiliyor acaba?

ama bildigim tek sey var,oda BU HASTALIK SARS GIBI GÜNDEN GÜNE YAYILIYOR.

Selamunaleykum!

Sigaranin neden icildigi icin cok nedenler var!

sizlere insallah birkac tanesini anlatmaya calisacagim.

1.) Cemil abimin bastag dedigi gibi ilgi cekmek, yani hava atmak, zaten basta böyle sigara problemi baslarlar.

2.) Stress den sigarayi bulan Insanlar var, yada bunalima giren Insanlar. Son chance bu problemden kurtulmak Sigara icmek diyen cok Insanlar var.

3.) Arkadas arasina girmek icin. Misal: Bi Cocuk hic Sigara icmiyor ve arkadaslari da yok. Sonradan arkadas aramaya basliyor ve bir kac genc cocuk görüyor. Ve onlarlan eine Niveu da olmak icinde Sigara icmeye basliyor . Böyle durumlar cok aci.

4.) Passif Sigara icmek. Passif Sigara icince meraklaniyorsun Sigaranin tadina, ve denedikce daha da cok canin cok istiyor.

Malesef bagzi arkadaslarim Sigara iciyor. Önceden kendilerini Cool zanediyorlardi. Ama simdi cok pismanlar.

Allaha Sükür benim tanidigim bütün Müslüman Kardeslerim hic sigara icmiyor. Insallah da böyle kalir.

• 3 Wochen später...

zaten simdi sigara paketlerine hep bu tür yazilar eklemisler

cogu kisiler buna aldirmiyoruz deselerde,

yazdiklari cok agir seylere kiziyorlar..

üstelik sigaranin yakin zamanlarda(ne kadar sürer bilmiyorum) 5 euroya kadar cikacagini duymustum..

unutmayalimki 5 euro =10 mark!!

• 2 Monate später...

Selamlar Yusuf, bir soru sormussun. Üstad neden gazeteyi

terk etdigini ögrenmek istemissin.

Üstad gazeteleri siyaset lisaniyla yazildigi icin terk ediyor:

"On üc seneder, siyaset lisani olan gazeteleri bu müddet zarfinda hic okumadigimi, dokuz sene oturdugum Barla köyünde, dokuz ay ikamet ettigim Isparta´da dostlarim biliyorlar. Yalniz, Isparta tevkifhanesinde (hapishanesinde), gayet insafsiz bir gazetecinin dinsizcesine, Risale-i Nur´un talebelerine hücumunun bir fikrasi, istemedigim halde kulagima girdi."

Said Nursi, Tarihce-i Hayat, Yeni Asya Nesriyat, Istanbul, 2001, s.195

Gec cevapladigim icin hakkini helal et.

Selamlar cemil

@Yusuf

Hakkini helal et. sana Üstad niye gazeteyi terketmis yazacaktim.Simdi yazmak kismetmis demekki.Üstadin gazete okumamasinin bircok hikmetleri var. Bunlardan bir tanesi Üstadin bütün dikkatleri iman hakikatlerine cekmeye calismasiydi. Cünkü öyle bir devirki herkes tüm dikkatini gücünü dünyaya kaptirmaya calisiyordu. Hatta insanlar siyasi olaylara o kadar merak sarmisti ki kahvehanler bile savasta Almanyayi tutanlarla ingilizleri tutanlar diye ikiye ayriliyordu. Böyle bir devirde Üstad Kainattaki en büyük hakikat imandir diyerek gazetelerde hergün manset olan olaylara zerre miktar deger vermedigini gösteriyordu. Cünkü iddia ettigi seyi fillen de uygulamasi gerekiyordu. Ayrica yaptigi hizmetin önemine vurgu yapiyordu. Bu bugünlere bir ders mahiyetindedir. Yani böylece Üstad bize "Kardesler ileride sakin dünya cereyanlari sizleri aldatmasin, dünyada ne olursa olsun siz hizmetinizden geri kalmayin. Onlarin en büyük meselesi bizim en kücük meselemizden ehemmiyetsizdir.Sadece kendi hizmetiniz sizi ilgilendirsin." diyordu.

Bir hikmeti ise sudur ki: Üstada o devirlerde inanilmaz baskilar yapiliyordu. Akla gelmedik oyunlar oynaniyordu. Hatta isi Onu öldürmeye calismaya kadar götürmüslerdi. Bunlari yaparken en büyük iftiralari "Siyaset yapmak" ve "Siyaseti dinsizlige alet yapmak"ti. Iste Üstad yirmi yilda birtek gazete dahi okumayarak onlar esasli bir cevap vermis oluyordu. Hayatinda gazete acip okumayan adama siyasi cemiyet kuruyor denilirmiydi hic?

Iste bu yüzden Üstad Gazete okumuyordu. En azindan benim bildigim bu kadar.

Adem

Dervisin fikri neyse zikride odur,

Konu sigara, baslama sebepleri, hükmü vs. iken üstadin gazete okumayisinin hikmetiyle sonuclanmis.

Gazete okumamanin hikmeti olmaz.hele sigara icmeye getirilen mazeret kabahatden büyük. Bence hüsnü niyetle üstada iftira gibi geliyor.Sözüm ona baska alimlerden üstün oldugu icin nazara gelmemek sebebiyle ....ayrica siyaset zararli degil tam tersine müslümanlarin üzerine Farz-i Kifayedir. Ezcümle sigara kötüdür, üstadin gazete okumamasi, siyasetten uzak kalmasinin ogünün sartlarini iyi bilip degerlendirmek suretiyle anlasilir. yoksa yanlis anlasmaya sebep olabilir.

cürmüm ile...

@ahi

"Ezcümle sigara kötüdür, üstadin gazete okumamasi, siyasetten uzak kalmasinin ogünün sartlarini iyi bilip degerlendirmek suretiyle anlasilir"

Ahi iyi de massallah sen kararini coktan vermissin. Bence kendi koydugun ölcüye riayet etmelisin. Önce kendin arastir, Risalei nurda üstad ne diyor bu konularda. Önce Üstaddan dinle sonra varsa yorumun yazarsin. Biz her yoruma hakaret icermemek sartiyla acigiz.

Bu meselerde biz kendi yorumumuzu katmiyoruz, Üstadin söylediklerini yaziyoruz. Sense sirf kendi yorumunu yazmissin. Ki Insan hatadan alude degildir. Bizim de hatamiz olabilir. Sigara icmemesinin nazar degmemekle gercekten ilgisi varmi yokmu, bunu zaten kesin belirtmemistim. Sadece söylenti. Ama digerlerinin dogrulugundan hicbir süphem yok. Dahasi koca külliyat buna sahit.

Siyaset Farzi kifaye diyorsun. Dayanagin nedir? Fikhi olarak aciklarsan sevinirim. Siyaset dedigin nedir? Neyi kastediyorsun? Ve Siyaset hangi sartlarda Farzi kifayedir yada degildir? Önce bu kavramlarin icini doldurup bir düsünmesni temenni ederim. Siyaset bu forumda tartisildi. O bölümleri bir kere oku kardes. Böylelikle bizim düsüncemizi ögrenmis olursun. Buda yanlis anlasilmalari engeller. Bunun haricinde soru varsa elimizden geldigince cevaplariz. Biz hakikat fedaileriyiz elhamdülillah, hurafelerle isim yok.

Allaha emanet ol

Adem

Dein Kommentar

Du kannst jetzt schreiben und Dich später registrieren. Wenn Du ein Konto hast, melde Dich jetzt an, um unter Deinem Benutzernamen zu schreiben.

Gast
Auf dieses Thema antworten...

×   Du hast formatierten Text eingefügt.   Formatierung jetzt entfernen

Nur 75 Emojis sind erlaubt.

×   Dein Link wurde automatisch eingebettet.   Einbetten rückgängig machen und als Link darstellen

×   Dein vorheriger Inhalt wurde wiederhergestellt.   Editor leeren

×   Du kannst Bilder nicht direkt einfügen. Lade Bilder hoch oder lade sie von einer URL.

• Neu erstellen...