Zum Inhalt springen
Qries Qries Qries Qries Qries Qries

Empfohlene Beiträge

Üstad 11.Lema da Sünnetin kisimlarini anlatirken Sünnetin "Farz", "Vacib" ve "Müstehab" diye üce ayrildigini belirtiyor:

"Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâm'ýn Sünnet-i Seniyyesinin menbaý üçtür: Akvâli, ef'ali, ahvâlidir. Bu üç kýsým dahi, üç kýsýmdýr: Ferâiz, nevâfil, âdât-ý hasenesidir. Farz ve vâcib kýsmýnda ittibaa mecburiyet var; terkinde, azab ve ikab vardýr. Herkes ona ittibaa mükelleftir."

Adem

@Fuat

Maalesef kardes. Adem abinin yazdigi cevap güzel, ama sana sordugum soruyu cevaplamiyor. Yani halen sana soruyorum: „Sünnet olmak, gercekden farz mi?“ Böyle olsa, sonradan Müslüman olan kardeslerimiz, mecburen sünnet olma zorunda olurdular. Adem abinin yazdiklari sünnetin cesitleri. Bunlara diyecegimiz yok, ama sünnet olmak hangi kategoriye giriyor, onu pek bilmiyorum.

@Webmaster

akhi sünnet olmak farz cünkü islama giren cogu kisi sünnet oluyor da!

mesela:yusuf islam,muhammed ali de sonradan sünnet oldu benim bildigime göre!

buldum:

kuranda süpeli delille sabit veya rasulullahin kesin emri olan seylere vacip denir!ve resulullah sünnetli olarak dogdugu icin vacip sünnet olmak!tekrarliyorum

:kuranda süpeli delille sabit veya rasulullahin kesin emri olan seylere vacip denir-yani sünnet olmak Vacip!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Sevgi,saygi ve selamlarimla!

Nefer FUAT

Yusuf kardes "sünnetdir" yazdiginda, bende tereddüte vardim ve bir hoca efendiye sormusdum. Oda bana sünnet dedigi icin, fazla üzerine varmadim.

Insaallah iki soruyada kisa zamanda net bir cevap verecegim.

Selamlar ve Dualarla

sakirtler

Haaa unutmayin, NURLAR PARLAYACAKSA, sizin sayenizde olacak insaallah! Bunu unutmayin.. bu konu hakkinda soru sormayin...

• 2 Monate später...
  • 3 Wochen später...

Sünnet olmak fýtratla ilgili olarak þeâirdendir. Yani Ýslâmýn alâmetlerindendir. Hazret-i Ýbrâhîm’den (as) sonra gelen Ýlâhî dinlerde sünnet emri vardýr. Bazý âlimler bütün Peygamberlerin sünnetli olarak doðduklarýný belirtirler. Peygamber Efendimiz Aleyhissalâtü Vesselâm, Hazret-i Ýbrâhim Aleyhisselâm’ýn Allah’ýn emriyle seksen yaþýnda sünnet olduðunu bildiriyor. (Buhârî, 9/1379) Hazret-i Ýbrâhim’den (as) sonra onun zürriyetine de sünnet olmak emredilmiþtir. Tevrat’ta bu hüküm bulunduðundan Ýsrâiloðullarý arasýnda da sünnet hükmü bilinir ve uygulanýr.

Hazret-i ÎÝsâ Aleyhisselâm zamanýna kadar sünnet olmak bir fýtrat emri kabul edilirdi. Ýncil sünnet olmak hükmünü kaldýrmadýðý halde; Hýristiyanlardan bir grup Tevrât’ýn hükmünü dinlememiþler ve kendileri de tevil yaparak uygulamamýþlardýr. Hýristiyanlar, ‘sünnet olmak, kalbin kir ve günah perdesini kesip atmaktýr,’ tarzýnda geliþtirdikleri bir yorumla sünnetin uygulanýþ biçimini deðiþtirmiþlerdir. Bu açýdan Hýristiyanlarda sünnet olma hükmü bilinmez.

Peygamber Efendimiz Aleyhissalâtü Vesselâm buyurmuþtur ki: “Ýnsanýn yaratýlýþý gereði on þeyi yapmasý gerekir. Bunlar:

1- Býyýðý kýsaltmak,

2- Sakalý uzatmak,

3- Misvak kullanmak,

4- Burnu ve aðzý bol su ile yýkamak,

5- Týrnaklarý kesmek,

6- Parmak aralarýný yýkamak,

7- Koltuk altýný yolmak,

8- Kasýklarý týraþ etmek,

9- Su ile taharetlenmek,

10- Hitan (sünnet olmak).”

(Ýbn-i Mâce, Taharet, 8)

Ýslâmiyet’te bu on sünnet fýtrattandýr, yani bu on sünneti yerine getirenler Allah’ýn yarattýðý fýtrata uygun hareket etmiþ olurlar. Bu sünnetlere uymak olgunluðun, inceliðin ve zarâfetin de bir gereðidir. Müfessir Beydâvî’ye göre bu hadiste zikredilenler peygamberlerin âdetlerindendir ve bütün dinlerde vardýr. Bunlar insanlarýn yaratýlýþlarý gereði vazgeçemeyecekleri birer âdettir.

Müslümanlýkta yedi yaþýna basan çocuk için hitan sünnettir. Eðer daha önce sünnet yapýlmamýþsa, on beþ yaþýna bastýðýnda vâcip olmaktadýr.

Dein Kommentar

Du kannst jetzt schreiben und Dich später registrieren. Wenn Du ein Konto hast, melde Dich jetzt an, um unter Deinem Benutzernamen zu schreiben.

Gast
Auf dieses Thema antworten...

×   Du hast formatierten Text eingefügt.   Formatierung jetzt entfernen

Nur 75 Emojis sind erlaubt.

×   Dein Link wurde automatisch eingebettet.   Einbetten rückgängig machen und als Link darstellen

×   Dein vorheriger Inhalt wurde wiederhergestellt.   Editor leeren

×   Du kannst Bilder nicht direkt einfügen. Lade Bilder hoch oder lade sie von einer URL.

• Neu erstellen...