Zum Inhalt springen
Qries Qries Qries Qries Qries Qries

Empfohlene Beiträge

Selam kardesler,

bi sorum olacak, yardimciniz olursaniz sevinirim.

Erkekler altin takamaz biliyorum, bu konu hakkinda hadis oldugunu da biliyorum. Peygamber efendimiz altini erkeklere haram kilmisdir ama bazi alimler baska yorum yaptilar.

Eger nisan yüzük olursa mesela takilabilirlermis. Süs olarak haram da, evlilik yüzügü manasinda takilabilirmis.

Hem ben bazi saygi deger hocalade da gördüm, mesela Sener Agabeyde altin saat gördüm.

En kisa zamanda yardimci olursaniz sevinirim.

Vesselamunaleykum

Selamunaleyküm,

Altýnýn erkekler için gerek süs eþyasý olarak, gerek kap, saat ve malzemelerde katký maddesi olarak kullanýlmasýný nehy eden Peygamber Efendimizin (asm), bazý istisnaî durumlarda “altýn yüzüðe” müsaade buyurduðu rivâyet edilmektedir. Muhammed b. Mâlik (ra) diyor ki: Ben Berâ Hazretlerinin (ra) parmaðýnda altýn yüzük gördüm. O sýrada, ona niçin bu yüzüðü kullandýðý soruldu. O da cevaben: “Bu yüzük, Resûlullah Efendimizin (asm) bana bahþettiði bir armaðandýr. Bunu bana Resûlullah (asm) takmýþtýr ve, ‘Allah’ýn ve Resûlullah’ýn sana taktýðý bu yüzüðü kullan’ buyurmuþtur” dedi. (Tecrit Terc. 4/287; Umdetü’l-Kârî, 9/686; diðer bir rivâyet: Nesâî, Zînet, 42)

Bu hadisten ve altýnýn haram kýlýnma hikmetinden hareketle; sýrf tebrîk ve teberrük vesîlesi ve bir hâtýra niþanesi olan ve nikâhlanan çiftlerin nikâh ve niþan alâmeti olarak, örf gereði, yek diðerine taktýklarý “altýn niþan yüzüðünün veya halkasýnýn” erkekler için de “mubah” olduðuna hükmeden âlimlerin daha isâbetli olduklarýný söylemek mümkündür. (Tecrit Terc. 4/289.)

Doðrusunu Allah bilir.

Allah sizden hepinizden razi olsun.

Allah sizin ne muradiniz varsa versin.

Gercekten yardimci oldunuz. Ben bunu anladim ki:

Eger Peygamber Efendimiz (s.a.v) öyle buyurmussa bizde of demeden yapmamiz gerek!! Eger allah bütün kaiinati Peygamber efendimiz (s.a.v) hürmetine yaratmissa, bizde Peygamber efendimizin kiymetini bilmemiz lazim ve onun sünnetine uymamiz lazim.

Vesselam

Dein Kommentar

Du kannst jetzt schreiben und Dich später registrieren. Wenn Du ein Konto hast, melde Dich jetzt an, um unter Deinem Benutzernamen zu schreiben.

Gast
Auf dieses Thema antworten...

×   Du hast formatierten Text eingefügt.   Formatierung jetzt entfernen

Nur 75 Emojis sind erlaubt.

×   Dein Link wurde automatisch eingebettet.   Einbetten rückgängig machen und als Link darstellen

×   Dein vorheriger Inhalt wurde wiederhergestellt.   Editor leeren

×   Du kannst Bilder nicht direkt einfügen. Lade Bilder hoch oder lade sie von einer URL.

• Neu erstellen...