Zum Inhalt springen
Qries Qries Qries Qries Qries Qries

Empfohlene Beiträge

esselam

reis kardes gerci sen daha iyi bilirsin!

Ben de bazi ilmihallerde okudum ki,dass man 4,8,12,20 rekat kilinabiliyormus.

-----------------------------------------------------------------------------------------

Namaz dinin Diregidir(Muhammeds.a.v.)

• 2 Wochen später...
  • 8 Monate später...

@Recep

Teravih namazlarý, Ramazan gecelerinin feyiz kaynaðý, nûr tûfâný ve sevap fýrtýnasýdýr. Allah Resûlü (asm) Ramazan ayý orucu ve terâvih namazý hakkýnda þöyle buyurmuþtur: “Þüphesiz Allah Ramazan orucunu farz kýldý. Ben de Ramazan gecelerindeki namazý (teravih namazýný) sünnet kýldým. Öyle ise, kim inanarak ve sevabýný kesin þekilde Allah’tan umarak Ramazan ayýnýn gündüzünde oruç tutar, gecesinde de namaz kýlarsa, bu geçmiþ günahlarýna kefâret olur (günahlarý baðýþlanýr.)” (Câmiü’s-Saðîr, 2/460)

Hz. Âiþe (ra) anlatýyor: “Resûlullah (asm) bir gece mescidde nafile namaz kýlmýþtý. Birçok kimse de ona uyarak namaz kýldý. Sabah olunca ‘Resûlullah geceleyin mescidde namaz kýldý’ diye konuþtular. Ertesi gece de Efendimiz (asm) namaz kýldý. Halk yine olanlarý konuþtu, katýlacaklarýn sayýsý iyice arttý. Üçüncü veya dördüncü gece halk yine toplandý. Öyle ki mescid, insanlarý alamayacak hâle gelmiþti. Ancak Peygamberimiz (asm) bu dördüncü gecede yanlarýna çýkmadý. Sabah olunca Efendimiz (asm):

“Yaptýðýnýzý gördüm. Size çýkmamdan beni alýkoyan þey, namazýn sizlere farz oluvermesinden korkmamdýr” buyurdu. Ýþte bu hadise Ramazan’da cereyan etmiþti” buyurdu. (Buhârî, Salâtu’t-Teravih 1, Cuma 29, 5; Müslim, Müsâfirîn, 177, (761); Muvatta, Salâtfi’r Ramazan 1, (1, 113); Ebû Dâvud, Salât 318, (1373, 1374); Nesâî, Kýyâmu’l-Leyl 4, (3, 202).)

Ramazan gecelerinde, terâvih namazý kýlmak sünnet-i müekkededir, yani kuvvetli sünnettir. Peygamber Efendimiz (asm) kýlmýþ ve kýlýnmasýný tavsiye buyurmuþtur. Her dört rek’atte bir dinlenmek üzere oturulduðundan “terâvih” adýyla anýlan bu gece namazý cemaatle kýlýnabileceði gibi, tek baþýna da kýlýnabilir.

Ramazan gecelerinde ayrý bir ibâdet hazzý veren terâvih namazý orucun deðil, Ramazan ayýnýn sünnetidir. Dolayýsýyla bu namaz, ister özürlü, isterse özürsüz olsun, oruç tutmayanlar için de sünnet-i müekkede hükmündedir.

Teravih namazý yatsý namazýndan sonra, vitir namazýndan önce kýlýnýr ve yirmi rek’attir. Teravih namazýnda her iki rek’âtte bir oturmak ve selâm vermek sünnettir. Peygamber Efendimiz (asm) böyle kýldýrmýþtýr. Böylece terâvihi yirmi rek’âtte on selâmla tamamlamak, üzerinde ittifak edilen en faziletli kýlýnýþ biçimidir.

Teravih namazý iki rek’atte bir selâm verilince akþam namazýnýn sünneti gibi kýlýnýr. Dört rek’atte bir selâm verilerek kýlýnýrsa yatsý namazýnýn ilk sünneti gibi kýlýnýr. Yani ilk oturuþta “et-Tahýyyâtü” ile birlikte “Salâvâtlar” da okunur. Üçüncü rek’ate kalkýldýðýnda ise “Sübhâneke” okunur ve “Eûzü Besmele” çekilir.

Teravih namazýnýn bir kýsmý kýlýndýktan sonra câmiye gelen bir kimse önce kendisi yatsý namazýný kýlar; sonra imama, bulunduðu rek’atte uyar. Ýmamdan sonra teravih namazýnýn kalan rek’atlerini kendisi tamamlar.

Bâki selamlar

Dein Kommentar

Du kannst jetzt schreiben und Dich später registrieren. Wenn Du ein Konto hast, melde Dich jetzt an, um unter Deinem Benutzernamen zu schreiben.

Gast
Auf dieses Thema antworten...

×   Du hast formatierten Text eingefügt.   Formatierung jetzt entfernen

Nur 75 Emojis sind erlaubt.

×   Dein Link wurde automatisch eingebettet.   Einbetten rückgängig machen und als Link darstellen

×   Dein vorheriger Inhalt wurde wiederhergestellt.   Editor leeren

×   Du kannst Bilder nicht direkt einfügen. Lade Bilder hoch oder lade sie von einer URL.

• Neu erstellen...