Zum Inhalt springen
Qries Qries Qries Qries Qries Qries

Empfohlene Beiträge

S.a

benim bir kac sorum olacakti eger bunlarin cevabini alabilirsem cok memnun olurum..

Ben kesilikle Cehennemlikim...diye düsünmek günahmi??

Insaallah Cennete girmem nasip olur..demem günahmi??

acaba namazim kabul oluyormu diye düsünmenin bir mahzuru varmi?

ben bugün ölsem mahf olurum Ölüme hic hazir degilim diye düsünüp perisan oluyorum acaba bu düsüncemden nasil kurtlurum??

tabiki ölümü düsüncmek cok güzel fakat ölümden sonrasini düsününce

hic positiv olarak göremiyorum..acaba bana bu konuda nasil yardimci olarabilirsiniz??inanin buna cok ihtiyacim var

selamlar

Mechul

S.a

benim bir kac sorum olacakti eger bunlarin cevabini alabilirsem cok memnun olurum..

Ben kesilikle Cehennemlikim...diye düsünmek günahmi??

Insaallah Cennete girmem nasip olur..demem günahmi??

acaba namazim kabul oluyormu diye düsünmenin bir mahzuru varmi?

ben bugün ölsem mahf olurum Ölüme hic hazir degilim diye düsünüp perisan oluyorum acaba bu düsüncemden nasil kurtlurum??

hic positiv olarak göremiyorum..acaba bana bu konuda nasil yardimci olarabilirsiniz??inanin buna cok ihtiyacim var

selamlar

Mechul

Selamun Aleyküm kardes

Aslinda böyle meselelerde pek bilgim yok ama bunlara benzer benimde bir zaman önce kafamda sorular ucusdugu icin, belki sana yardimci olabilirim diye düsünüyorum:

"Ben kesilikle Cehennemlikim...diye düsünmek günahmi??"

Bunun günahmi, günah deyilmi oldugunu tam bilmiyorum ama böyle birseyi düsünmen mantiksizdir, cünkü kimin cehenneme girecegini Allahtan baska kimse bilemez. Ayrica ne kadar günahkar olursan ol! Allahin rahmeti sonsuzdur. Tevbe kapisi son nefesine kadar aciktir.

"Insaallah Cennete girmem nasip olur..demem günahmi??"

Bunu istedigin kadar söyleyebilirsin! :)

"acaba namazim kabul oluyormu diye düsünmenin bir mahzuru varmi?"

Kardes eger namazi kurallara göre kiliyorsan:"Rabbim insallah kabul eder." de. Bu tür sorulardan korkma. Aklina bir süphe geldimmi hemen kalbim bozuldu düsünme. Nasilki yilanin aynadaki resmi isirmaz, öylede böyle vesveseler zararsizdir.

"ben bugün ölsem mahf olurum Ölüme hic hazir degilim diye düsünüp perisan oluyorum acaba bu düsüncemden nasil kurtlurum??

hic positiv olarak göremiyorum.."

Degerli kardesim bu problemden kurtulmak istersen sana Bediüzzamanin "Sözler" Kitabinda 8. Söz tavsiye ediyorum. Kalben inaniyorumki 8. Söz okuduktan sonra bu korkudan kurtulacaksin, insallah.

Allah yardimcin olsun

Selam ve Dua ile...

Levent

@Mechul

kardes gerci Levent güzel bir cevap yazmis. Ben sadece Hz Ömerin meshur bir sözünü aktarmak istiyorum:

"Cehenneme bir kisi girecegini bilsem o acaba benmiyim diye endiselenirim. Cennete bir kisinin alinacagini bilsem acaba ben olabilirmiyim diye ümit ederim."

Evet Hz Ömer ra bizlere burada bir ölcü veriyor. Yani her zaman endiseli olacagiz. Bu endise degisik sebeplerle olabilir. Mesela Cehennemden korktugun icin yada Allahin rizasina uymak istedigin icin olabilir. Fakat neticede bunlarin hepside Imandandir.

Konuyla ilgili bir hadisi daha yazayim:

Resulullah sav bir gün bir gence cehennemden korkup korkmadigini sorar. genc de cehenneme gitmekten sürekli endise ettigini söyler. Resulullah sav bu sefer cennete gitmek konusunda ümidi olup olmadigini sorar. Genc ise günahlarina ragmen cennet icin ümidi oldugunu söyler. Resulullah ise "Iste bu genc Cennetliktir" der. Yani mesele dengeyi tutturmak.

Bazen seytan insana böyle vesveseler verebilir ve onu ümitsizlige dürüebilir. Hatta ben bazi arkadaslar biliyorum ki, düsündükleri herseyden ötürü Kafir olduklarini bile düsünüyorlardi. Yani acaba bu günahmi bu degilmi diye vesvese yapiyorlardi. Oysaki icin rahat olsun akildan gecen ama söylemedigimiz hicbir seyden sorumlu degiliz. Tam tersi bu vesveseler bizdeki imanin derecesine isarettir. Ve böyle seylere karsi en güzel ilac bilgidir. Sana hic cekinmeden aklindaki tüm sorularini sormani bekliyorum. Bu sitede herseye cevap var insallah. Bilmiyorsak bile ögreniriz.

Selamlar

adem

@Mechul

"Ben kesilikle Cehennemlikim...diye düsünmek günahmi??

Insaallah Cennete girmem nasip olur..demem günahmi??"

Benimde aklima gelen ilk söz Adem kardesinde belirtdigi oldu:

"Cehenneme bir kisi girecegini bilsem o acaba benmiyim diye endiselenirim. Cennete bir kisinin alinacagini bilsem acaba ben olabilirmiyim diye ümit ederim."

O kadar Peygamber varken, onlar dururken, ben mi cennete girecem?

Evet, girebilirim, ümitvar olmaliyin.

O kadar Firavun, Kafir varken, onlar dururken, ben mi cehennemi girecem?

Evet, girebilirim, daima Allah´a siginmam lazim!

"acaba namazim kabul oluyormu diye düsünmenin bir mahzuru varmi?"

Bu seytanin görevi. O sadece görevini yapiyor. Illa bir vesvese buluyor.

Bizde o vesveseye kafa takmamamiz lazim.

Vesveseyle ilgili 21.Sözün 2.Makamini ve 13.Lem´a tavsiye ederim.

selamlar

öncelikle hepinizden Allah razi olsun

seytan dediginiz gibi görevini cok güzel yapiyor acaba

bende iyi yapabiliyormuyum?

ibadetlerimi yerine getirsemde yinede cok korkuyorum

ölümün "bitdi artik son" olmadigini biliyorum..elhamdülillah

bazi abilerin sayesinde bende risalei nur derslerine katiliyorum

fakat yinede öldükten sonraki hesap gününden cok korkuyorum

kendime güvenemiyorum..

sunuda biliyorumki vesvesenin ne kadar üzerine gidersen o kadar kabarir

ve ne kadar basite alirsan o kadarda söner...fakat ölümü düsündükce bir korku basiyor.

acaba bu sadece vesveseylemi ilgili??

@Mechul

evet bu ap acik vesvese. Cünkü dindeki "Din kolayliktir" hüküne aykiri. Din huzur kaynagidir ve iman insana eger hakkiyla varsa bu dünyayi da cennet haline getirir. Ölüm ve imtihan sirri sadece bir tesvikcidir. Günahlardan sakinma icin insana verilmistir. Korku insanin hayatini devam ettirmesi icin verilmstir. Oysaki sende hayati cekilmez hale getiriyor. Korku olmasa insan basina gelebilecek tehlikelerden kurtulamaz ve ölürdü.

Sendeki durum ise Korku duygusunun fazla olmasi. Bu vesveseyi azaltacak tek sey bilgidir. Allahi ve kendini tanimaktir. Bu da Risaleleri okuyup anlamakla olur.

Böyle vesveseler geldigi zaman "Din kolayliktir" de seriat dairesinde amel etmeye calis ve kaderine teslim ol.

Allah Rahimdir, elbette sendenki bu hassasiyeti degerlendirecektir. Ümitsizlik Allahtan rahmetini kücümsemektir.

Zaten Üstad Farzlari yapan, kebairi terkeden kurtulur diyor. Bizde elimizden geldigince günahlardan sakinmak ve farzlari yerine getirmeye calisiyoruz.

Adem

@Mechul

„acaba bende iyi yapabiliyormuyum?”

Bu Allah´a kalmis bir sey. Buna kimse cevaplayamaz. Ancak biz Allah´a karsi görevlerimizi en güzel bir sekilde yapmaya calisiriz. Gerisi Allah´in rahmetine kalmis bir sey.

“fakat yinede öldükten sonraki hesap gününden cok korkuyorum kendime güvenemiyorum..”

Ne kendimize, nede amellerimize, ancak Allah´a güvenmemiz lazim kardes... Onun icin ümitvar olmalisin. Evet, hepimizin günahi cok, ama dünyadaki bütün günahlari toplasan, Allah´in rahmetinin 1/1000000 anca olabilir belki. Her zaman söyle dua etmemiz lazim:

“Allah´in sen affedicisin. Affetmeyi seversin ve beni affet Allah´im!”

vesselam

cemil

• 3 Wochen später...

Allah hepinizin cevaparindan dolayi razi olsun

insaallah baska sorularim oldugunda cevaplarsiniz

yani benden bikmazsiniz!

bende bunun kesinlikle vesveseden geldigine inaniyorum

ve insaallah bundan sonra yalniz rabbime siginacagim Rabbime

dualarimla tövbelerimle!

sagolun abilerim

vesselam

• 1 Monat später...

Esselam Hasan kardes,

Üstad Kastamonu Lahikasinda, sayfa 45´de mazlum ve hakki yenen

kafirler bile ahiretde haklarini alacaklarini söylüyor ve böyle Allah´in rahmeti gözükecek.

Kastamonu Lahikasi, 75.sayfada, Isa (as) bagli olan hristiyanlar haksiz olarak öldürülürlerse, bir sekil sehit olabileceklerinden bahsediyor.

Vesselam

cemil

@Hasan

kardes bu tamamen her insana göre degisir. Eger hiristiyan olan kisi samimi olarak "BIR" olan Allaha inaniyor ve kalben halis ise ve en önemlisi Peygamber Efendimize sav bir "Düsmanlik" beslemiyorsa Allah affedebilir. Cünkü bazi insanlar Allah gercekten samimiyetle yöneliyorlar ama biraz biz müslümanlarin Islami tanitamamasi ve biraz da baska sebeplerden Islama uzak kaliyor ve baska careleri olmadigi icin Hiristiyan olarak kaliyorlar.

Zaten Kuran hiristiyanlara Kafir muamelesi yapmiyor.

Insallah biz onlara hakkiyla Islami anlatir ve gösteririz de isleri zorlasmaz.

Ama öyle bir zamanda yasiyoruz ki birak Hiristiyanlari Müslümanlarin bile cogunlugu cok Cennete layik yasamiyor maalesef. Allah hepimizi Islami anlayip yasamayi nasip etsin.

Adem

Allah razi olsun cevaplariniz icin. Tabiki benim sorumda "gercek" hiristiyanlari kast ediyordu. Peki yahudiler icin böyle bir sey var mi? Herhalde "gercek" yahudiler icinde aynisi gecerlidir zannederim..

@Hasan

Yahudiler icin de bu gecerli ama yahudilerde durum biraz daha kritik. Cünkü yahudiler kendilerinin "secilmis üstün irk" olduklarina inaniyorlar ve "umumen Müslümanlara" düsmanlar.(istisnalar olabilir)

Yahudiler Hiristiyanlarin aksine insanlara Allaha davet etme yerine Tüm insanligi yahudilere hizmet etme zorunlulugunda görüyorlar.

Hatta bugün Evrim teorisinde tut taa sapik Freudcu düsünceye kadar hepsinin temelinde yahudi parmagi oldugunu görürüsün. Yahudilerin kitabi belki de en cok tahrif edilmis kitap olup icinde onlarca sapik düsünce vardir. Yani yahudiler genelde "Zalim" dir. Bugün dünyadaki en büyük Haber ajanslarinin yüzde 90 i yahudi sermayesiyle kurulmustur.

islam alimleri "hakiki hristiyanlar" tabirini kullaniyorlar ama "hakiki yahudiler" tabiri yok.

Ama Rabbim herkesin icini en iyi bilendir. Eger samimi Yahudiler varsa Allah onlarin kalblerin Islam ile aydinlatsin insallah

Adem

Dein Kommentar

Du kannst jetzt schreiben und Dich später registrieren. Wenn Du ein Konto hast, melde Dich jetzt an, um unter Deinem Benutzernamen zu schreiben.

Gast
Auf dieses Thema antworten...

×   Du hast formatierten Text eingefügt.   Formatierung jetzt entfernen

Nur 75 Emojis sind erlaubt.

×   Dein Link wurde automatisch eingebettet.   Einbetten rückgängig machen und als Link darstellen

×   Dein vorheriger Inhalt wurde wiederhergestellt.   Editor leeren

×   Du kannst Bilder nicht direkt einfügen. Lade Bilder hoch oder lade sie von einer URL.

• Neu erstellen...