Zum Inhalt springen
Qries Qries Qries Qries Qries Qries

Empfohlene Beiträge

Selamunaleykum!

benim bi sorum olacakti. Bu soru baya bi kafami karistirdi.

Karincalar Kannat ediyor mu?

Sükür Risale-i sinde "güya" yaziyor ama benim ginede vesvesem var.

Karincalar 24 saat calisiyorlar, kanaat etseler o kadar calismazlar o zaman hallerine sükür ederler.

bu soruyu bana cevaplarsaniz memnun olurum.

Barekallahu fiekum

senin dedigin dogru olabilir, ama sanki hep daha cok istiyorlarmis gibi gözüküyor. hic durmadan calisyorlar senin dedigin gibi vazifeleri yerine getiriyorlar. Sanki hic doymuyorlarmis gibi. Aslinda gine okumam lagzim Mektubati daha iyi anlamak icin.

Allah ragzi olsun cemil abi

Barekallahu fiekum

• 1 Monat später...

Üstad „Latif Nükteler“ eserinde, karinca gibi bazi hayvanlarin görevlerini anlatiyor. Karinca hakkinda söyle diyor:

„Hem kücücük hayvanlarin cenazelerini ve nimetin kücücük parcalarini ve tanelerini toplamak vazifesiyle karincalari nezafet memurlari olarak, hem nimet-i Ilahiyenin kücücük parcalarini teleften ve cignemekten ve hakaretten ve abesiyetten siyanet etmekle ve kücücük hayvanatin cenazelerini toplamakla, sihhiye memurlari gibi tavzif olunmustur.“ Said Nursi, Latif Nükteler, Yeni Asya, 1995, s.15-16

Yani karincalarin bu kadar cok nimet toplamalari, kanaat etmediklerinden degil, nimete hakaret edip, insanlarin üstüne basmamalari icin. Iste Üstad hayret edilecek bir sekilde, bunu böyle muhtesem bir sekilde ilan etmis.

Vesselam

cemil

Karincalarin cok calimsais hirstan degil vazifelerinin külliyetindendir. Cünkü Karincalar Kollektiv suur icerisinde umumun bahusus dogan bebek karincalarinin da rizkini temin etmekle vazifelidirler ve karincalar topladiklari gidalari israf etmezler...Asiri kilolu obur bir karincada oldugunu sanmiyorum :)

Adem

• 2 Wochen später...

Dein Kommentar

Du kannst jetzt schreiben und Dich später registrieren. Wenn Du ein Konto hast, melde Dich jetzt an, um unter Deinem Benutzernamen zu schreiben.

Gast
Auf dieses Thema antworten...

×   Du hast formatierten Text eingefügt.   Formatierung jetzt entfernen

Nur 75 Emojis sind erlaubt.

×   Dein Link wurde automatisch eingebettet.   Einbetten rückgängig machen und als Link darstellen

×   Dein vorheriger Inhalt wurde wiederhergestellt.   Editor leeren

×   Du kannst Bilder nicht direkt einfügen. Lade Bilder hoch oder lade sie von einer URL.

• Neu erstellen...