Zum Inhalt springen
Qries Qries Qries Qries Qries Qries

Empfohlene Beiträge

Ben elhamdülillah müslüman bir bayanim. Almanyada dogup büyüdüm ve islami bilgim pek yoktu maglesef. Bildiklerimiz iste namazdi, oructu, zekatti. Yani türk ailesinde yasananlar. Annemin sayesindede birkac namaz sureleri ögrenmistim, o kadar. Zaman okul, is, yasam v.s gibi dünyasal seylerle gecti. Ancak bir kac senedir Islam dinine epey ilgim artmisti. Fazla uzatmadan konuma geleyim. Ben alman yani hiristiyan bir beyle tanistim. Birbirimizi sevdik ama ben ona evlenmemiz icin müslüman olmasi gerektigini söyledim o da bunun kendisi icin problem olmadigini söyledi. Ama benim icim rahat degil, cünkü sadece benim icin degil, müslüman olacaksa bilincli olmasini istiyorum. Bunu ona söyledim ve o da, ben zaten hic bir din hakkinda pek bilgim yok benide interese ediyor, dedi ve elimizden geldigince bilgilenmeye calisiyoruz. Almanca kurani okuyoruz ama benim zaten fazla bir bilgim yok ve kurani okuyunca o kadar kolay olmadigini anladim. Bu sefer elime yüzüme bulastiracagim diye korkuyorum. Yanlis anlamayin lütfen, benim derdim onu kaybetmek falan degil, islama dönen bir insan beni, muhakkak sizleride mutlu edecektir.

Sizlerden istedigim bu konuda bana ne tavsiye edersiniz? Bir kere caizmidir benim bu yaptigim? Bunu bir de sünnet durumu var, farz midir?

Benden yardiminizi esirgemezseniz cok sevinirim.

Herkese hayirli günler diliyorum!

@ nülüfer

Bir kere, bir kadinin bir gayri müslimle evlenmesi haram. Onun icin onun müslüman olmasini istiyorsun. Iyi hos birsey ama pasinda müslüman yazmak baska sey ve müslüman olup islami yasamak baska sey. Yani demek istediyim bu kalpden gelmesi lazi ve bi sene müslüman olayim sonra baska düsünürüm öyle olmasini sende istemezsin.

"..benim derdim onu kaybetmek falan degil, islama dönen bir insan beni, muhakkak sizleride mutlu edecektir."

Eger yasiyan bir müslüman olursa, elhamdülillah.

AMA, benim bi karim yok müslüman olmasindan, sadece o kazanir.

Ve hic unutma, Islamda misionerlik yoktur. Eger o müslüman olmak istiyorsa o arasdirmasi gerek, zorla güzellik olmaz.

Diyelim istediyin gibi müslüman oldu, ozaman evlilik var önünüzde.

Oda bi zor imtihan. Evlilik bir kac senelik deyil, bir ömür boyu tutmasi gerek ve burda kültür deyisikleri otomatikmen problem yaratir.

Belki sana denk gelmeyen cevap yazdim, kusuruma bakma ama ben tecrübeden konusuyorum.

Bu bütün olaylarda anna baba rolu cok önemli, bunlari hic gözden cikarmicaksin. Anna baba haklari coooooook önemli ve hic bir zaman haklarini geri ödiyemezsin.

Insallah sen iman gücünle dogru kararini verirsin.

Allah yar ve yardimcin olsun bacim

Vesselam

@nilüfer

Nilüfer öncelikle seni böyle bir toplumda Imana olan ilginden ve islami hassasiyetinden ötürü tebrik ederim. Yazindan belliki gayet samimisin.

Evet bazen Islami seyler hepimize zor gelir. Cünkü öyle yetirstirilmemisiz. Ancak Cennet ucuz degil cehennem lüzumsuz degil. O yüzden zorluk cekecegiz ve herseye ragmen Islami en güzel sekilde anlayip yasmaya calisacagiz. Cünkü yapacagimiz her sey kendimiz icin. Biz gece gündüz ibadet etsek yine Cenabi Hakkin verdigi en kücük nimete bile yetmez. Gelelim konumuza...

Islam insan hayatindaki her sey hakkindan ölcüler verir. Cünkü Allah bizi yaratip Hasa basibos birakmamis. Elbetteki Kadin-Erkek iliskileri konusundada Kuranin cizdigi sinirlar olacaktir. Bir kadin hangi sartlarda ve hangi ölcülerde bir erkekle beraber olur, bu Islamda belirlenmistir. Bu konulari basit ilmihal kitaplarinda bulabilirsin.

Evet belki yetisme tarzin farkli olabilir ve bazi kurallar sana agir gelebilir. Ama unutmayalim ki bizim durumumuza göre kurallar degismez. Islam bizlere yasamamiz icin yollanmistir. Ve bizim iyiligimiz icin yollanmistir.

Tabi is evlilik seviyesine geldigine göre bu zamana kadar cok da Islami olmayan bir iliski yasamissiniz. Ama hemen morali bozmaya gerek yok. Önemli olan sürekli daha fazla ögrenmektir.

Bir insanin Müslüman olmasina vesile olmak güzel sey. Güzel sey ne demek..Herseyden daha hayirli. Islama göre o müslüman olursa yaptigi tüm ibadetler size de yazilir. Ama öncelikle sana tavsiyem su: Onu iyice taniyormusun? Senin icin mi müslüman oluyor, yoksa gercekten istedigi icin mi? Bunlar önemli seyler. Tabii ki hicbir sey belli olmaz. Ben müslüman olduktan sonra esinden daha cok Islami yasayan Almanlar biliyorum. Ama tersini de biliyorum.

Evlilik önemli bir kurum ve helal yollarla olmasi gerekir. Islam da bizim ana ölcümüzdür ve islama göre hiristiyan bir erkekle müslüman bir bayan evlenemez. Cünkü erkek yaratilisi geregi da dominanttir. Kadin daha hassastir. Üstelik yetisecek cocuklar daha cok babanin etkisinde kalabilir. Ileride problemler cikabilir.

degerli kardesim evlilik cocuk oyuncagi degil. Ilerideki her ihtimali düsünmek lazim. Duyguyal davranmamak gerekir. Neticede karari verecek olan sensin.

Sana tavsiyem Kuranin tercümesini okumak yerine (ki eksin ve yanlis oluyor cogu zaman) kitaplar okuman. Piyasada islami anlatan cok güzel kitaplar var.

Mesela Muhammed Mertek` ten Islam, ve Nesil yayinlarindan, isik yayinlarindan, yeni asya yayinlarindan kitaplari okumani tavsiye ederim.

Ve... muhtemel esin icin sana Fontaene adli dergiyi tavsiye ederim. Ben bu derginin temsilcisiyim ve bu dergi Almanca konusanlar icin özel olarak hazirlandi. bu dergiye www.fontaene.de adresinden ulasip abone olabilirsin. Esine islami degil imani anlatan eserler okut. Cünkü Islami ezbere bilip uygulamak önemli degil. Iman önemli.

Ve islamin fikhi ölcülerini de dikkate alalim. Ilk basta biz Islami yasayacagiz ve örnek olacagiz. Biz örnek olmadan karsimizdakinin birsey ögrenmesini bekleyemeyiz.

Ayrica bi siteye ve eski Konulara bir bakmani tevsiye ederim, cünkü isine yarayacak cok malzeme bulacagindan eminim.

Allah yardimcin olsun.

Adem

@Nilüfer

Almanyanin neresinde yasiyorsunuz? Belki arkadasiniza islami anlatmada size yardimci olacak tanidilklar vardir orada? Kaldiki bir bayan bir erkege ne kadar islami anlatabilir! Anlatsa bile bu ne kadar islami olur! Bu bakimdan etrafinizdan mutlaka islami bilen ve yasayan bir erkek bulup Ona anlattirmalisiniz. Sizin yoksa belki biz yardimci olabiliriz. Bu konuda Nachricht yollayabilirsin.

Adem

Sevgili kardesim Adem!

Önce ilgilenip cevap yazdigin icin cok tesekkür ederim. Allah razi olsun.

Bana yazdiklarina gelince: Bana inan hicde ters gelmedi cünkü bu konularda fazla bilgim yok ama benim dünsüncelerimde zaten bu yönde. Ve dedigim gibi, benim icin olmasini kesinlikle istemiyorum. Kaldiki, ayrilik oldugunda, bu sefer islama karsi olabilir düsüncesiyle korkularim var. Benim islami ne bana ne ona anlatabilecek tanidiklarimda yok ve ben bu isten vazgectim. Ben sitedeki eski konular olsun, yeni konular olsun ilgiyle okuyorum. Ve cok faydali buluyorum. Sayenizde birseyler ögrenmeye calisiyorum.

Hayirli günler diliyorum

Nülüfer

@Nilüfer

Etrafinizda islami anlatabilecek insan olmamasi cok üzücü gercekten. Toplumun ne hale geldigine de aci bir örnek.

Valla bacim mesele zor. Ama ayni zamanda da kolay, cünkü islam kolaylik dinidir. Yani islamda mutlaka her konuda bir cikis yolu vardir ve islam fitratimiza en uygun dindir. Yani o bizden akla ve bizim hayrimiza zit birsey istemez.

Arkadasiniz konusuna gelince:

Arkadasiniz eger önce islami taniyip sonra ilgi duyup ondan sonra sizinle evlenmek isteseydi anlardim. Ama bu durumda ilgisi daha ziyade size, yani sizin sahsiniza ilgi duyuyor. islamda ise yanlis Allah rizasi esastir. Bu konu Ask adli Threadda epey tartisildi. Oraya da bakabilrsiniz.

bence evlenme konusunu aceleye getirmeyin, sonra korkarim ki cok gec kalma gibi bir durumla karsi karsiya kalabilirsiniz. Zaman gectikce arkadasinizin samimiyeti ortaya cikacaktir. kesinlikle önce Islami kabul etmesini bekleyin. ama bu kabul evlilik icin verilecek acele bir karar olmamali. Yani söyle düsünün eger siz onu terketseniz´Müslüman olmaya devam edecekmi?

Olayin bir de su yönü var. Islam sadece iman etmek demek degildir. isin bir de Amel yönü var. mesela müslüman olunca icki icmemesi, domuz eti yememesi gibi sorumluluklari olacak. hem müslüman olup hemde bunlari yapmaya devam etmesi korkarim ki cok sey degistirmez. Önemli olan islami tüm degerleriyle kabul etmesi.

Yani Islamdaki herseyi kabul etmesi gerekir. Islamin bir gercegini inkar eden kafirdir. Muhtemel ki daha sonra bazi seyleri kabul etmez ve ben bunu kabul etmiyorum derse dinden cikar. Bu durumda siz zor durumda kalirsiniz.

O yüzden Islami derinlemesine islemesi ve ögrenmesi lazim. Ona isin cok ciddi oldugunu, inancin saka isi olmadigini ve islamin bu dünyadan ziyade öbür dünyaya baktigini ve etrafta bugün milyonlarca yabancinin islama kostugunu ve aradiklari huzuru islamda bulduklarini anlatmani tavsiye ederim.

Ve Nilüfer bacim. En önemlisi de su:

islami yasayacak olan öncelikle kendimiziz. Biz ne kadar bagli kalirsak karsimizdaki de o kadar etkilenir. Ölcüleriniz Allahin ölcüleri olsun, Sevginiz ve muhabbetiniz yanlizca Allaha olsun.

Onu bulan herseyi bulur.....

Allahyar ve yardimciniz olsun.

Not: Size Halit Ertugruldan kendini arayan adam, aysel gibi kitaplari

ve Zafer Yayinlarindan Islama kosan Hanimlar adli kitaplari tavsiye ederim.

Arkadasiniz icin ise "Murat Hoffmann" dan Koran ve Islam diye iki kitap var. Baslangic olarak ona cok faydali olacaktir. Bunlari internetten bulup siparis verebilrisiniz. Bulamazsaniz biz tedarik ederiz insallah..

Selamlar

Adem

@Nülüfer

Esselam,

öncelikle bu samimi duygularinizi bizimle paylasdiginiz icin Allah razi olsun. Son günlerde bilgisayarin karsisina gecemedigim icin, size cevapda yazamadim. Ama Adem kardes, Allah razi olsun, gereken cevabi en güzel sekilde vermis.

Bence önemli olan, sizin kalbiniz, akliniz ve vicdaniniz. Sizinde belirtdiginiz gibi, evlilik cocuk oyuncagi degildir. Bu bütün hayatinizi degistirecek bir karar. Arkadasiniz gercekden Islam´i sececek olsa, bunu Allah rizasi icin yapmali. Evlenmek icin degil.

Samimi olarak arkadasinizi sormaniz gerekiyor: „Neden müslüman olmak istiyorsun? Muhammedin Peygamber oldugunu kabul ediyormusun? Ve ediyorsan, neden ediyorsun? Delillerin ne?“

Son olarak sadece bilgi yetmiyor, bunlari yasamakda önemli ve belki en zoru olanda bu. Islam´ca yasamak. Islam icin yasamak. Kur´an´i Kerim´i hem agizimizla, hemde lisan-i halimizle (davranislarimizla) yasamak. Arkadasiniz bunlara kalpden “Evet” diyor ise, mesele cözülmüsdür. Ama cevap “Hayir” ise, zaten sizing gibi bir insani hak etmemisdir.

Allah yardimciniz olsun diyorum. Her an Allah´a siginin, O sizi asla yanliz birakmaz. Forum´u begendiginiz icin, tesekkür ederim. Yazilarinizi bekleriz, fikirlerinizi bizden esirgemeyin. Allah´a emanet olun.

Vesselam

cemil

Dein Kommentar

Du kannst jetzt schreiben und Dich später registrieren. Wenn Du ein Konto hast, melde Dich jetzt an, um unter Deinem Benutzernamen zu schreiben.

Gast
Auf dieses Thema antworten...

×   Du hast formatierten Text eingefügt.   Formatierung jetzt entfernen

Nur 75 Emojis sind erlaubt.

×   Dein Link wurde automatisch eingebettet.   Einbetten rückgängig machen und als Link darstellen

×   Dein vorheriger Inhalt wurde wiederhergestellt.   Editor leeren

×   Du kannst Bilder nicht direkt einfügen. Lade Bilder hoch oder lade sie von einer URL.

• Neu erstellen...