Zum Inhalt springen
Qries Qries Qries Qries Qries Qries

Empfohlene Beiträge

@Webmaster

Öglen namazindan sonra uyumak sünnetmi?

Benim bildigim o kaylule denilen uykudur. Bu uyku ögleye dogru baslar biraz sonraya kadar sürer ve yaklasik bir saat falan sürer. Ögle namazindan sonra uykunun sünnet oldugunu ilk kez duyuyorum.

"Kayluledir ki, bu uyku sünnet-i Seniyyedir. Duha vaktinden, öðleden biraz sonraya kadardýr" 28.Lema

Selamlar Adem kardes,

bende zaten 28.Lem´a´nin 9.Nüktesini kast etmisdim. Kaylule denilen bu vakit, ögleden önce basliyor ve ögleden biraz sonraya kadar devam ediyor. Sahet sünnet olan bu uykunun sünnet olmasi icin, ögleden önce uyunmasi farz ise, o zaman haklisin. Bilmem anlatabildim mi? Yani bu sünnetin basladi vakit mi önemli, yoksa insanin keni uyudugu vakit mi önemli? Bir aciklik getirirsen memnun olurum..

A.selam

Bu konuda bende ayrintili bilgi sahibi olmadigim icin biraz arastirdim.

Gördügüm kadariyla Kaylule ögle vaktine dogru baslayan ve vakit girdikten bir süre sonraya kadar devam eden bir uyku. Yarim saati 2 saat gece uykusuna denk.

Ama ögle namazinin kilinma sarti diye birsey görmedim. Demekki böyle bir sart yok. Yanliz Resulullahin sav Cuma

namazindan sonra kaylule yaptigi rivayetleri varmis.

Sehl b. Sa'd (r.a.) þöyle anlatýr:

"Biz ancak Cuma namazýndan sonra kaylule (gündüz uykusu) yapar ve yemek yerdik."

Ancak Ögle vaktinden önce uyundugu konusunda da rivayetler var. Demekki bu hususta namaz kilip kilmama sarti yok.

Yinese en iyisi arastirmak lazim,

Adem

"Kaylule ögle vaktine dogru baslayan ve vakit girdikten bir süre sonraya kadar devam eden bir uyku."

"Yanliz Resulullahin sav Cuma namazindan sonra kaylule yaptigi rivayetleri varmis."

Yukaridaki ifadelere göre bende suna katiliyorum: "Demekki bu hususta namaz kilip kilmama sarti yok. "

Yani öglen namazini kilsam ve 30 dakika uyusam, sünnet mi, sünnet degil mi?

bende cok duydum ama pek bisey diyemem maalesef vallah en iyisi fIkIh hocasina sormak lazim!

Risale-i Nurda bu müskil hakkinda bisey yazmiyor mu?

--------------------------------------------------------------------------------------------YA SABR!

• 2 Wochen später...

Iyi aksamlar,

Peygamberimiz (asm) ögle namazindan 1 saat önce ve 1 saatde

ögleden sonraya kadar uyurlarmis. Buda gecenin 2 saat uykusuna

denk gelirmis.

Ancak öglen namazindan sonra 1 saat uyulursa, buda

sünnetdir. 1 saati gecerse, kaylule olmuyor, sünnet olmaz.

Yani Webmaster Beyefendi hakli olmali.

Saygilarimla

Gamze

Dein Kommentar

Du kannst jetzt schreiben und Dich später registrieren. Wenn Du ein Konto hast, melde Dich jetzt an, um unter Deinem Benutzernamen zu schreiben.

Gast
Auf dieses Thema antworten...

×   Du hast formatierten Text eingefügt.   Formatierung jetzt entfernen

Nur 75 Emojis sind erlaubt.

×   Dein Link wurde automatisch eingebettet.   Einbetten rückgängig machen und als Link darstellen

×   Dein vorheriger Inhalt wurde wiederhergestellt.   Editor leeren

×   Du kannst Bilder nicht direkt einfügen. Lade Bilder hoch oder lade sie von einer URL.

• Neu erstellen...