Zum Inhalt springen
Qries Qries Qries Qries Qries Qries

Empfohlene Beiträge

Dininmizde süslenmek vardir. Peygamber Efendimiz de MESRU DAIREDE süslenmistir. Mesela saclari taramak, temiz ve düzenli olmak sünnettir. Göze sürme cekmek de öyle. Yani dinimize göre tertipli ve temiz olam gerekir. Ama bunun da ölcüleri vardir elbette.

Herseyde oldugu gibi bunda da abartidan kacinmak gerekir. Cok dikkat cekici ve bizim inancimizdan kaynaklanmayan seyler bidattir yani sonradan uydurmadir ve en önemlisi de taklittir. Piercing denen sey de batililarda ortaya cikmis abartili ve tamamen nefsani ve baskalarina özenmekle alakali bir seydir. Kesinlikle bizim görenek ve dinimzle alakasi yoktur. Elbette yabancilardan birseyler alabiliriz onlardan etkilenebiliriz. Ama bu olumlu seylerde olmali. Mesela onlar calisiyorsa bizde calismaliyiz vs. Ama onlar icki iciyor diye icki icmek, yada onlar gibi giyinmek dogru olmaz.

Bir Müslüman mümkün oldugu kadar taklitten, ve onlar gibi görünmekten kacinmalidir. Cünkü Peygamber Efendimiz Onlara benzeyen onlardandir demistir.

Üstelik bircok alman Programinda Piercingin sagliga zararli oldugunu falan duymustum. Sagliga zarari olan sey zaten en azindan mekruhtur.

Kadinlarda küpenin caiz oldugunu biliyorum ama Piercingin ne erkeklerde ne de bayanlarda caiz olmadigini düsünüyorum. Birkac yerde de okumustum. Cünkü bu sekilde Muhammedi bir görüntüden uzaklasmis oluyoruz.

Bence bizler davranis ve giyimimizle baskalarina örnek olmaliyiz. Onlara özenmek ve tarihimizde olmayan seylere yol acarsak korkarim Atalarimizi (Fatih Sultan mehmetler, Mevlanalar...) üzeriz. Dahasi bu Allahin hosuna gitmez.

Abdest alirken önemli olan tüm uzuvlara su ulasmasi. Yani kru kalmamasi. Eger Piercing vücut ile su arasinda engel olusturuyorsa o zaman abdestimiz kabul olmaz. Onun haricinde mahsuru yoktur.

Selamlar

Adem

PS: Atakan kardes:

Peygamberimiz birgün Ashabina Müslümanlarin birgün baskalarini takip ve taklit edeceklerini bildirmistir.

Sahabe Efendilerimiz “Onlar (müslümanlarýn adým adým takip edeceði kimseler) Yahudi ve Hristiyanlar mý?” diye sorunca da “Ya kim olacak ki!..” diye cevap vermistir.

@Atakan

Kardes biz kesin seyler söylemekten cekinmeliyiz. Senin de dedigin gibi insanin icini Allah biliyor. Ama bazi seyler de ortadadir.

Mesela kimisi ben namaz kilmiyorum ama benim kalbim temiz, ben kimseye kötülük etmiyorum diyor. Allah Kuranda yüzlerce kez Namazi emrediyor ama o hala icimtemiz diyor.

>Evet, insanin icini Allah bilir, ama bazi seyler de bellidir.

Evet dinimizde süslenmek de var eglenmek de. Ama bunlarin sinirlari bellidir. Süsleneceksin ama helal dairede. Allahin izin verdigi ölcüde. Biz sonucta Allaha hesap vermeyecekmiyiz, bizi o yaratmadi mi?! Elbette o yaratti.

Bizim iyiligimizi bizi yaratan Allah bilir. O yüzden Ona itaat etmeliyiz.

Pircinge gelince basta ne demistik. Piercing vücuda zararli olabilen bir sey. Ikincisi bir faydasi yok. Ücüncüsü gelenek görenek ve dinimizle alakasi yok.

Piercing denen sey, günah ve haram icindeki Bati gencliginin ortaya attigi bir sey. Yani günahkar, saygi ve sevgi bilmeyen, kendine hayri olmayan, uyusturucuya baglanmis, aids ve fuhus icinde mahvolmus bir kültürün ürünü.

Biz Müslüman gencler bazen disaridan o tarz seyler cok hos geldigi icin ve namaz niyaz gibi seyler sanki zormus gibi geldigi icin aldaniyoruz. O tarz seylere yöneliyoruz.

Aslinda bence onlara özenecek birsey yok, onlar bize özenmeli. Onlar bizim güzelliklerimizi taklit etmeli.

Bence örnek alacaksak Peygamber Efendimiz gibi akilli ve mükemmel bir insani örnek almaliyiz. Bunu yapmak icin ise onu tanimaliyiz. Bu da sohbetlerle ve okumakla olur.

Benim tanidigim cok genc vardi. Bunlar ilk basta zevk ve eglenceye cok merakliydi. Piercing de takiyorlardi. Cool oluyoruz diyorlardi. Sonra o ortamda ickiye basladilar. Sigara vesaire derken uyusturucu. Gecenlerde bunlardan birisi evde asiri uyusturucudan ölü bulunmus!!! Öbür dünyayi hic karistirmiyorum bile!

Valla tabiiki herkes neticede ister takar ister takmaz.

Ama bence insan öyle seylerle baslar. Kendimizi taniyalim. Benim ne isim var bu dünyada diyelim.

Yani düsünelim. Bunlar önemli kardes. Bence düsünmeye deger sen ne dersin?

Adem

Adem bey, aslinda cok haklisiniz. Ben zaten türk kimligimden asla taviz vermem. Ve küpe,piercing gibi batili seyler beni zaten sarmaz. Sadece merak etdim diye sordum. Ahiret konusundada haklisiniz. Ne yazikki, müslüman kimligimi, türk kimligi gibi yasayamiyorum. Belki kötü arkadaslardan dolayi olabilir. Bilemeyecem artik. Neyse, yinede tesekkür ederim cevaplariniz icin.

• 2 Monate später...

Dein Kommentar

Du kannst jetzt schreiben und Dich später registrieren. Wenn Du ein Konto hast, melde Dich jetzt an, um unter Deinem Benutzernamen zu schreiben.

Gast
Auf dieses Thema antworten...

×   Du hast formatierten Text eingefügt.   Formatierung jetzt entfernen

Nur 75 Emojis sind erlaubt.

×   Dein Link wurde automatisch eingebettet.   Einbetten rückgängig machen und als Link darstellen

×   Dein vorheriger Inhalt wurde wiederhergestellt.   Editor leeren

×   Du kannst Bilder nicht direkt einfügen. Lade Bilder hoch oder lade sie von einer URL.

• Neu erstellen...