Zum Inhalt springen
Qries Qries Qries Qries Qries Qries

Empfohlene Beiträge

Tanri kelimesi genelde Hirsitiyanlar tarafindan kullanildigi

icin,bir Müslümanin kullanmasi iyi degil.

Hem ALLAH demek varken ,bosu bosuna Tanri demek

sacmalik degil mi?

Zaten cogu sanatci bile bile Tanri kelimesini sarkilarinda söylüyorlar.

amaclari Allah kelimseni millete unutturmak.

Onun icin ALLAH dememiz lazim.

@Ali

öncelikle tesekkür ederim cevabin icin!

@Yusuf

Sen diyorsunki Allah kelimesini unutturmak istiyorlar

ama o halde neden Allah´i kast ediyorlar??

yani demek istedigim atiyorum ben seni yaratdim (hasa) demiyorlar Tanri seni yaratdi mesela..burada demek istenilen sey zaten Allah..

Benim kesin kez bilmek istedigim,yani demememiz lazim demesek iyi olur falan degilde..Günahmi degilmi?

Selamunaleykum

ilkönce Tanri lüzümsüs bir kelime. Yusufun dedigi gibi Tanri Allahi (c.c) kelimesini unutturmak. Evet!!! basariyorlar bile, ben kendim yasadim. Türkce dersinde her Kitapta Tanri kelimesi yaziyor.

@Hasret

Ben sana Hayrettin dersem yada Hüsseyin dersem ne dersin?!?!? hakkini calmis oluyorum o zaman. niye dersen? her ismin bir güzel anlami vardir.

misal: Cemil güzel demektir o da allahin bir ismi, ama ben o cemil ismini cemo yapsan ne olur?!?!? cemil ismini o güzel anlamini bozmus olurum.

Osmanli zamaninda hangi Padisah Allaha (c.c) Tanri diyordu?!?!?

bizim sonradan uydurdugumuz kelime bu. bu ortada yokken birisi uydurdu.

Ben sana misal sanki isim uydurmu gibiyim.

Ama Kardeslerim o ismi cabucak unutalim, Allah (c.c) Kelimesi ne güzel varken Tanri cok lüzümsüz.

Biracik düsünürseniz sizde anlarsiniz.

Barekallahu fiekum

Allah ise bizim yegane taptigimiz varlik. Mesela Tanrilar kelimesi bazi dinlerde vardir ama bizde hasa Allah kelimesinin cogulu yoktur.

Tanri demek günah midir bilmiyorum. ama ameller niyetlere göredir. Dikkat edilirse bazi kesimler özellikle tanri kelimesini kullanir , sanki Allah demekle agizlari asiniyormus gibi.Allah kendine has bir varliktir. Tanri kelimesi insanlar tarafindan uydurulmus bir kelimedir.

Allahin Allah haricinde Halik, Kadir, Rezzak gibi isimleri vardir.

Kurani Kerimde Allah kendisine hicbir yerde Tanri demiyor, Celal diyor, Kerim diyor , Rahim diyor v.b.

Bu yüzden biz de Allah kendisini nasil isimlendiriyorsa öyle isimlendirmemiz lazim.

Eger insan bilmeden Allahi kastederek Tanri diyorsa belki mahsur olabilir, ama heralde herkes Allah isminin varligindan haberdardir.

Dolayisiyla o kadar güzel isim dururken nicin Tanri?

Hadi diýelim ki Tanri kelimesi günah degildir ama surasi kesin ki,

binler sevaptan mahrum kalacagi kesin!!

Vesselam

Adem

@ Hasret

Tanri kelimsenini kötü veya iyi amacla söylendigini hic bir zaman bilemessin.

z.b adam sarkisinda Tanrim beni bastan yarat diyor mesale,

bu acikca Isyan degli mi?

Ama bosver konumuz o degil!

Hem niye ALLAH demek varken illede Tanri demek

istedigine bir anlam veremiyorum.

Adem abi nin de degigi gibi biri sana Hasret yerine

Nusret veya yabanci bir isim taksa senin hosuna gider mi ?

Selamlar,

Cok ilginc bir soru. Tanri kelimesi günahmi, günah degilmi? Bence zaten Hasret kardesin sormak istedigide bu, yani Yusuf kardes, Tanri diyelim demiyor, diyenlere hüsn-ü zan ederek, iyi yaklasabilirmiyim demek istiyor.

Acikcasi benimde bazen kafama takiliyor. Tanri kelimesini duyunca cildiracak gibi oluyorum. Icimde o kelimeyi söylecen kisiye karsi, birden nefret uyaniyor. Birde hic ummadigim kisilerden duyunca tam hayal kirikligina ugruyorum. Ama Hasret kardesinde dedigi gibi, günahmi, günah degilmi bendi bilemiyorum. Ama gereksiz oldugu kesin.

Belki Tanri kelimesini kullananlar, manasini gercekden bilmiyor olabilir. Bende Osmanli Zamaninda böyle bir kelimenin var olduguna inanmiyorum. Cumhuriyet Döneminde adapte edilmis olabilir. Unutmayalimki, Cumhuriyet Döneminde Türkce Kelimeler Sözlükleri Komisyonunun Baskani Ermeniydi.

Selamlar ve Dualarla

Cemil

Selamünaleyküm,

Tanri kelimesi Oguzlar zamanindan gelen bir kavram,

Tanri tapilan bir ilah manasina geliyor fakat o zamanlarda

putlara tapiliyormus buda Tanri esittir put anlamina geliyor.

Cevsende Allah´in bin bir ismi dururken kuranda veya

6666 Ayetde hic gecmeyen bir kavrami kullanmak

tabiki dinen uygun olmaz.

Insaallah yardimci olabilmisimdir!

@Atakan

Günah diyemeyiz belki ama. Aslinda cok haksiz sayilmazsin. Cünkü Gott denince hiristiyanlarin anladigi sey akla geliyor.

En iyisi Allah demek. Dikkat ettiysen almanlara forumda genelde Allah dedik.

Bazen Gott da dedim ben. Ama bu bilerek yapildi. Ben genelde Allah deyip. Arasira Gott diyordum. Böylece konsutugumuz almana antipatik gelip onu korkutnmak istemedim. Cünkü hep farklilklar konusuldu. Arasira da ayni Allah taptigimizi anlatabilmek icin Gott dedim.

Cpünkü dinimiz Kolaylastirin, zorlastirmayin diyor.

Dinimiz herseyi kolaylastiran, zor olmayan, anlayisli, tolerant bir din. Bunu göstermek lazim. Cünkü karsindakinin seviyesi de önemli.

Ama herseye ragmen benim icim Gott derken cok da rahat degil. O yüzden bundan sonra daha dikkatli olmak lazim. Hatirlattigin icin tesekkür ederim.

Adem

Bence Gott demenin mahsuru olmamasi gerekiyor.

Hristiyanlarin Gott altinda anladigi sey bizim Allah altinda anladigimiz sey. Allah bir. Dilimiz ayri olabilir.

Almanlarla almanca konusurken Gott diyebilirsin. Bizim Allahimiz sizinkinden ayri demis olmuyorsun.

Icin rahat etmiyorsa baska bir durum, ama, günah degil.

@Oguz

Oguz kardes günah mi degilmi acikcasi yüzde yüz bir sey diyemiyorum. Belki yorum yapabilirim ama sonucta bizim zekamiz ve bilgimiz kisitli. O yüzden ben kesin hükmünü duymadigim konularda haram, helal, günah vesaire demiyorum ve denilmesini de dogru bulmuyorum. Cünkü bu konularda hata olursa kendimiz yanlista olabilecegimiz gibi baskalarina da yanlis ögretmis olur ve vebal altina gireriz.

Yani fikhi konularda bence günah yada haram vesaire demememiz gerekir diye düsünüyorum.

Ama su konuda emin olabilirsin:

Allah kelimesi bir özel isimdir. Yani sadece Allaha has bir isim. Ayni sekilde Rahim, Kerim, Gafur, Hannan, Mennan, Subhan, Celal, Cemal v.b. SADECE ona ait isimlerdir.

Ve bu isimleri Allah kendisine koymus. Allah Ben Rahimim, Kerimim, Yada Allahim diyor. Ve bu isimler ayni zamanda Kuranin birer parcasi. Bu ne demek?

Su demek ki, bu isimleri söyleyene sevap yazilir. Hatta dikkat edersen tesbih cekilriken bu isimler söylenir.

Bu isin bir yönü. Birde isin psikolojik yönü var. O da su ki, bu isimleri tekrar etmek insani Rabbine yakinlastirir, Onunlar arasina manevi zincirler döser. Hatta Islam Alimleri özel durumlarda özel bazi ismleri zikretmeyi tavsiye ederler.

Mesela günahlarda arinmak icin Kuddüs, yada Rahman isimleri. Yada zihin acikligi icin Alim yada Hakim isimleri tekrar edilmeli diyorlar. Cünkü bu isimler sadece mana yönüyle bir deger tasimiyorlar.

Bu isimlerin bir de Lafz-i Kudsi dedigimiz yani kelime olarak yada lafiz olarak bir kutsalligi var.

Evet Gott dendiginde Allah kastedilebilir ama bu durumda yukarida saydigimiz faydalar olusmaz.

Üstelik Gott kelimesi Kutsal bir lafiz degildir. Kutsal olabilmesi icin Niyet tek basina yetmez. O ismi Allahin tasdik etmesi lazim. Allahin tasdik ettigi isimler ise Kuranda adi gecen isimlerdir.

Bu yüzden bize yakisan elimizden geldigince Bu isimleri kullanmak.

Adem

Dein Kommentar

Du kannst jetzt schreiben und Dich später registrieren. Wenn Du ein Konto hast, melde Dich jetzt an, um unter Deinem Benutzernamen zu schreiben.

Gast
Auf dieses Thema antworten...

×   Du hast formatierten Text eingefügt.   Formatierung jetzt entfernen

Nur 75 Emojis sind erlaubt.

×   Dein Link wurde automatisch eingebettet.   Einbetten rückgängig machen und als Link darstellen

×   Dein vorheriger Inhalt wurde wiederhergestellt.   Editor leeren

×   Du kannst Bilder nicht direkt einfügen. Lade Bilder hoch oder lade sie von einer URL.

• Neu erstellen...