Zum Inhalt springen
Qries Qries Qries Qries Qries Qries

Empfohlene Beiträge

Selamün Aleykum, ölüm hakkinda halen kafamda dolasan bazi sorunlarim var.

1.Ölümün sonsuzluk olmadigini biliyorum. Yinede sevdiklerimden ve en cok sevdigim esimden ayrilmakdan cok korkuyorum.

2.Kendimi ölüme hazir hissetmiyorum. Yani sonumun ne olacagini bilmiyorum. Onun icin icimde korkular doguyor.

3.Kendim ölümden korktugum icin, ölümü baska insanlara nasil sevdirecegim? Nasil teblig edecegim?

Bana yardimci olabilirseniz cok memnun olurum. Selamlar Semira

@semira

Ölüm aslinda zahiren cirkin ve korkutucu bir sey. Ancak ölüm yok olmak degilki biz müminler ondan korkalim. Tabii bu biraz nasil yasadigimizla ilgili. Günahkar olan bir insan cehennem korkusu yüzünden, kafir de yok olma ve sevdiklerinden ebedi ayrilma korkusu yüzünden ölümden korkabilir.

Ama bizler icin ölüm aslinda sevdiklerimizden ayrilma degilki. Evet yasayan sevdiklerimizden bir süre icin ayrilacagiz. Ancak Ahirette insallah ilelebet birlikte olacagiz.

Hem ben söyle bir düsünüyorum da Ahirete intikal etmis nice dostumuz, akrabamiz, dedemiz, ninemiz var. Onlarla da böylece hasret gidermis olacagiz.

Hepsinden önemlisi Resulullah sav i görme serefine ve Cemalullahi görme sansini elde edecegiz. Hatta bir rivayete göre Cemalullahi görmenin verdigi zevk cenneti unutturacak kadarmis.

Demek istedigim biz Topraktan geldik topraga gidecegiz, nasil bizden önceki milyarlarca insan gitti ise.

Asik Veysel ne güzel demis: Benim sadik yarim kara topraktir.

Önemli olan ölümün karanlik gözüken aslinda aydinlik olan yüzüne gülmek.

Dünyada engel olunamayacak birsey varsa o da ölümdür.

Üstadin ifadesiyle Ölüm öldürülemez

Öyleyse Ona hazirlanmali ve sevdiklerimize kavusmanin heyecani ve cenabi Hakkin bize verdigi emanetleri teslim etmenin bahtiyarligiyla ona kosmaliyiz. Tabii dile kolay geliyor. Biliyorum ama sunu da unutmayalim kardes:

Ölüm güzel sey, budur perde ardindan haber.

Hic güzel olmasaydi ölürmüydü Peygamber!

selamlar

Adem

@ semira

Der Tod ist nicht etwas Schreckliches,wie es auschaut.

In vielen Schriften haben wir mit dem Licht des Koran bewiesen,dass der Tod für einen Bewußten

eine Befreiung von der Last des Lebens und auch eine Trennung von diesem ist,welches aus Anweisungen und Befehlen besteht.Außerdem ist es auch ein Weg,die Bekannten und Verwandten,von denen 90% im Jenseits sind,wiederzusehen.Es ist ein Mittel,womit man zur wirklichen Heimat und zum unendlichen Glück kommt.

Es ist eine Einladung aus dem Gefängnis der Welt in den Garten des Paradieses.Es ist außerdem eine Gelegenheit,von der Großzügigkeit des Barmherzigen Schöpfers für den eigenen Dienst eine Belohnung zu bekommen.Da die Bedeutung des Todes im Bezug auf die Wahrheit wie erwähnt ist,sollte man es nicht als etwas Schreckliches bestrachten,sondern im Gegenteil,es als einen Anfang der Barmherzigkeit und des Glücks ansehen.

Die Angst,die manche Geistliche vor dem Tod haben,ist nicht der,dass der Tod etwas Schreckliches ist,sondern durch die Aufgaben im Leben Wohltaten zu gewinnen.Ja,für die Glaübigen ist der Tod eine Tür zur Barmherzigkeit.Für die Ungläubigen jedoch ist es ein Brunnen ewign Leids.

Aleyküm selam!!

Müslümanlar KARDESDIR !!!!!

@Semira

Valla acikcasi ben bunlari bildigimizden o kadar da emin degilim. Ben en azindan bunlari tam anlayabilmis degilim.

Evet bilmek ayri anlamak ayri. Bir cok seyi biliriz ama uygulamayiz. Bilmenin de dereceleri var.

Biliyoruz ama ne derece teslim olmusuz, mesele burada kardes.

ilmelyakin mi, aynelyakin mi yoksa hakkalyakin mi?

Maalesef seytan bizi bazen böyle yakaliyor. Yani bilmenin ve imanin dereceleri vardir. Insanin anlamasi ve yasamasi da marifetullahla dogru orantilidir.

Mesela Üstad hazretleri niye acaba Hasir Risalesini binlerce kez okumus. HAlbuki biliyordu cünkü kendisi yazmisti.

Cünkü insanda her bir hakikatin her bir azada cok hisseleri var.

Mesela ben Allaha iman ettim. Yani aklim teslim oldu peki gözüm yada elim yada kalbim tam oldumu. Iste insan da binlerce letaiften ve azadan mütesekkil bir varliktir.

Her letaif ve azanin imanda hissesi vardir. Bu bakimdan insan bir iman hakikatini bilebilir ama bu onun tam olarak anladigi manasina gelmez.

Bu yüzdendir belkide Cenabi Hak Ey iman edenler, iman edin mealinde bir ayeti sunuyor. Yani iman ettik demekle biliyorum demekle is bitmiyor.

Sürekli imanimizi tazelendirmeliyiz. Cünkü insan sürekli degisen ve yenilenen bir varliktir. Hatta insan yasadigi her dakikada ve saniyede farklidir bir öncekinden.

Cünkü Seytan, heves, nefis üclüsü sürekli hareket halindedir. Bu bakimdan sürekli okumaliyiz ve imanimizi tazelemeliyiz.

Size özellikle 26.Lemayi tavsiye ediyorum, defalarca okunacak bir eser.

selamlar

Ne bir harf, Ne bir kelam

Esselam Esselam

Allah´in rahmeti ve bereketi ebediyen üzerinize olsun Semira kardes,

o samimi, icden ve tamamen riya´dan uzak olan duygularinizi bizimle paylasdiginiz icin Allah sizden razi olsun.

Aslinda bende arkadaslarin yapdigi gibi, ehl-i ilim olarak yazacakdim. Sonra bakdim, siz zaten bunlari bildiginizi yaziyorsunuz, bende ehl-i kalp olarak yazmaya karar verdim.

Öncelikle sizi tebrik etmek istiyorum. Ölümden korkmak, her an ölümü düsünmeyi gerektirir. Her an ölümü düsünmek her yigide nasip olmaz. Bu yönden sizi tebrik ediyorum.

Ölümü düsünmemenin kesinlikle care yada sonuc olacagini zannetmiyorum. Bu sorundan kacmak anlama gelir ve sonunda akibeti degistirmez. Netice ayni kalir. Sadece insan kendini andatmis olur.

Ölümü düsünmek, her an hatirlamak aslinda cok güzel bir duygu. Ama dediginiz gibi, hemen insanin aklina

sevdikleri, en yakin insanlar aklinda geliyor. Bu insanin esi, anne, babasi yada hizmet arkadi gibi yakin ve samimi dostlarda olabilir.

Bunlardan ayrilmak insana gercekden zor gelebilir. Cok düsündüm. Ama bunun tek caresi, ölümü bir kapi haline getirmekdir. Yani ölümü bir mekan degistirme olayi olarak görmekdir. Baska care bulamiyorum. Ölen kisi evin, yani alemin, baska bir odasina gidiyor. Orada ölmüs dostlarina kavusuyor ve daha ölmemis ahbablarin islerini halledip (yani ölüp) onlarinda gelmesini bekliyor. Sonucta HIC ÖLMEMEK ÜZERE bir bulusma mekani hazirlaniyor, bir kere öldükden sonra. Ölen ölmek üzere olani bekliyor. Ve ölmeyen ölene kavusma hasretiyle yaniyor. Bene bunu positif olarak degerlendirebiliriz.

Gelelim cennet, cehennem meselesine. Bacim, evet kimsenin sonu belli degil. Hele hele ahir zamanda yasamak hic de kolay degil. Ama size Metin Karabasoglu´nun yeni kitabindan okudugum bir hadisi, aklimda kaldigi kadar hatirlatmak istiyorum.

Peygamber Efendimiz (sav) Kardeslerim diyor. Sahabelerde Biz senin kardeslerin degilmiyiz? diye soruyorlar. Peygamberimiz: Siz benim arkadaslarimsiniz. Benim kardeslerim ahir zamanda ki imanli insanlar. Ahir zamanda imani muhafaza etmek, elinde ates tutmak kadar zor. Bundan sonra Peygamberimiz (sav) su anlamli ve müthis ve ayni zamanda bizim icin müjdeli sözleri söylüyor:

Siz (Sahabeler) Islam´in 10 noktasindan birini yapmassaniz, cehennemlik olabilirsiniz. Ama Ahir Zamanda 10 noktadan birni yapan cennetlik olabilir. O zamanda bir sevaba 50kati yaziliyor

Buradanda anlasildigi gibi, hem sanssiz, hemde sansliyiz. Sanssisiz, cünkü cok kötü bir zamanda yasiyoruz. Müslümanin (üzülerek söylüyorum) yasantisinin kafirin yasantisindan hic bir farki olmadi bir zamada yasiyoruz. Ama yinede sansliyiz, cünkü bizim kurtulmamiz daha kolay. Üstad Bediüzzaman´in da söyledigi gibi ahir zamanda önemli olan seyler: farza uymak, büyük günahlari islememek, sünneti yerine getirmek.

Fazla bir sey beklenmiyor bizden. Hepimiz ümitli olmamiz gerekiyor.

Dünyada bir tane insan cennete girecekse, müslüman yinede Peygamberler var! Ama yinede o kisi ben olabilirim! diye düsünmesi gerekiyor. Ayni zamanda dünyada bir tane insan cehenneme girecekse, Firavunlar! Kafirler var! Ama yinede o kisi ben olabilirim! . Kemal imana sahip olan insanlar böyledir.

Said Nursi diyor ki: Yasasin dogruluk. Ümitsizlik, en korkunc bir hastalikdir. Yasasin dogruluk, ölsün ümitsizlik! Allah´a gercekten kul olan, baskalarina kul olamaz!

Size nisanlimin bana yolladigi bir hadisi sunmak istiyorum:

Ebu Sa'id Ibnu Malik Ibni Sinan el-Hudri (radiyallahu anh) hazretleri demistirki: Hz. Peygamber (aleyhissalatu vesselam) söyle buyurdular: ´Kalbinde zerre miktari iman bulunan kimse atesten cikacaktir.´

Ebu Sa'id der ki: Kim (bu ihbarin ifade ettigi hakikatten) süpheye düserse, su ayeti okusun: Allah süphesiz zerre kadar haksizlik yapmaz... (Nisa,40).

- Tirmizi Sifatu Cehennem 10, (2601). Tirmizi hadis icin sahihtir demistir.

Allah´in rahmeti sonsuzdur. Sizin gibi her an ölümü düsünen insana elbette rahmeti ulasir.

Size samimi olarak kalbimden sunu öneriyorum:

Elinize bir kagit alin. Ölümden hangi hareketleriniz yüzünden korktugunuzu madde olarak bu kagida yazin. Bundan sonra o kagitda olanlarin tam tersini yapin. Göreceksiniz, mutlu olacaksiniz....

Hakkinizi helal edin. Basdada belirtdigim gibi ehl-i kalp olarak yazdim. Sizin samimi duygularinizi anlayip kalbimden ne gecdiyse onu yazdim. Belki yazdigim her sey dogru olmaya bilir.

Selamlar ve Dualarla

cemil

@Webmaster

selamünaleyküm..

Kalpten gelen mesajinizi okurken inaninki gözlerim doldu dolu ve aglamamk icin kendimi zor tutdum

galiba benim ihtiyacim kalpten gelen bir cevapmis cünki kalpler bazen tam kalpe hitap eder yani bu tam istedigim cevaplardanmis..

saniyordumki bu soruyu sordugumda yadirganacagim birazda tedirgindim acikcasi bu soruyu sorarken ama sizin cevabiniz beni gercekten tatmin edebilecek boyutda..

birde siz Üstadin: Ümitsizlik, en korkunc bir hastalikdir. sözünü yazmissiniz,gercekden cok güzel bir söz sanirim bu sorunu ben yasiyorum..

yani inaniyorum bu sözüde dogru buluyorum fakat yinede korkuyorum!!adem beyin dedigi gibi inanmak ama yasayamamak!

Peki size bir kac soru daha

Acaba cennete girebilecekmiyim?

sorusunu kendi kendimce sorarsam günah oluyormu?

Namazlardan sonra:Allahim benim canimi esimle birlikte al

demek yalnismi?

Hakkinizi helal edin belki sizi daha cok sorularla mesgul edecegim

Tekrar ve tekrar tesekür ediyorum bu yazinizi mutlaka drucken edip hep yanimda tasiyacagim ve SIK SIK okuyacagim..

Binlerce selamlar!

@Semira

Estagfirullah bacim.

Acaba cennete girebilecekmiyim? sorusunu kendi kendimce sorarsam günah oluyormu?

Hayir günah olmaz bacim. Hatta sadece sorusunu sormayin, ümit bile edin. Allah´in rahmetini daima

Gözünüzün önünde bulundurun.

Dünyada sahildeki kumdan daha cok, denizde köprük vardir. Denizdeki köprükden daha cok BENIM GÜNAHLARIM. Ama yinede ümit ediyorum, bacim. Cünkü benim günahlarimin hepsini toplasaniz Allah´in rahmetinin bir milyonda biri bile etmez. Onun rahmeti sonsuz. Allah affedicidir, affetmeyi sever ve insaallah

hepimizi affeder ve ebedi cennetine alir.

Namazlardan sonra:Allahim benim canimi esimle birlikte al demek yalnismi?

Fikih olarak bilmiyorum. Hususi olarak Allah´im canimi al demek caiz olmaya bilir. Kesin bilmiyorum. Ama sizdeki durum biraz farkli. Aslinda siz, herhalde, Ölecegim vakit, esimle beraber öleyim demek istiyorsunuz. Yani onsuz yasamayi göze alamiyorsunuz.

Belki haklida olabilirsiniz, sizi kinamiyorum. Cünkü sartlar cok önemli. Insan esine cok bagliysa, ondan baska kimsesi yoksa, zor bir imtihan gecirmekden kork bilir ve böyle bir duayi yapmis olur.

Ama yinede sunu belirtmek istiyorum, yasamak ve bu dünyada kalmak cok önemli. Hayatsiz bir sey olmaz ve hayat büyük bir nimetdir. Esiniz sizden once ölürse, ona bolca dua edersiniz, kendinizi Allah´a daha cok yakin hissedersiniz, daima ahireti ve sizi orada baklayan esinizi düsünürsünüz, ve sonunda sabriniz ve dualariniz karsisinda, Allah sizide ve esinizide ebedi cennet nasip eyler. Siz once vefat ederseniz, esinizi orada beklersiniz. Salih bir kul olduysaniz, zaten ahiret hayati sizing icin cok kisa sürecek. Yani fazla bekletilmeyeceksiniz. Hatda sehit olursaniz, esinizi ziyaret bile edebilirsiniz.

Hakkinizi helal edin belki sizi daha cok sorularla mesgul edecegim

Helal olsun. Ne demek?

Isaratü´l-i´caz´da sizin icin cok güzel bir bölüm buldum. Ölüm nasil nimet olur? .

Sadece yarim sayfalik bir bölüm. Lütfen o bölümü okuyun, sonra yine sorularinizi iletebilirsiniz. Yanlis anlamayin, okumadanda sorular sorabilirsiniz, sadece ölüm hakkinda cok güzel bir bölüm oldugu icin tafsiye ediyorum.

Yeni Asya, Eylül 2000 baskisi, sayfa 229.

Üstad´a soruyorlar, ölüm nasil nimet olur diye. Oda cok kisa ama müthis cevaplar veriyor.

Kisacasi sunlari belirtiyor:

1. Ölüm olmadan cennete girilmez.

2. Ölünce ruh kafesden cikar ve hür olur.

3. Ölüm olmassa, dünya insanlara yetmez.

4. Ölüm olmassa, ihtiyarlik cok aci verir.

Siz yinede bu yarim sayfayi kendiniz icin okuyun.

Allah´in kimseyi esiyle imtihan etmesin. Size ve esinize uzun, saadet dolu dünya ve ahiret hayati diliyorum. AMIN.

Selamlar ve Dualarla

cemil

@Webmaster

Allah razi olsun..hemen ilk firsatda okuyacagim,

yalniz sizinde dediginiz gibi insan bir insana cok deger veriyor

cok seviyor ve onu cok özel buluyorsa inaninki onun ayirlik

düsüncesi insani yikar!

bende cünki düsündükce mahfoluyorum yikiliyorum..

biraz özel olacak ama o isde iken yani yanimda yokken var sayalimki iki dakikaligina hasretlik cekiyorum..

bu öyle bir sey cocuklarimiza bakarken onu görüyorum

ve ölüm düsüncesi onunla evlendikten sonra daha da yogunlasti hep icim ayrilik yedi bitirdi..

ALLAH KIMSEYI SEVDIGINDEN AYIRMASIN (AMIN)

anlayisin ve hersey icin teseküler kardesim

Semira

@Semira

Esselam

yalniz sizinde dediginiz gibi insan bir insana cok deger veriyor cok seviyor ve onu cok özel buluyorsa inaninki onun ayirlik düsüncesi insani yikar!

Yani onsuz sabah olmuyor ! Duygulariniza saygi duyuyorum. Sizin yapacaginiz en güzel sey, esinizle oturup bu ölüm ve ayrilik konusunu güzelce konusmaniz. Icinize atarsaniz bu size hic bir fayda vermez. Konusmadiysaniz hemen esinizle bu konuyu konusun. Ölümün ayrilik degil, aslinda ebedi bir alemde hic ayrilmamak üzere bir bulusma yerine gidis oldugunu ikinizde en güzel sekilde, kendinize göre, algilamaya calisin.

biraz özel olacak ama o isde iken yani yanimda yokken var sayalimki iki dakikaligina hasretlik cekiyorum..

bu öyle bir sey cocuklarimiza bakarken onu görüyorum ve ölüm düsüncesi onunla evlendikten sonra daha da yogunlasti hep icim ayrilik yedi bitirdi..

Anlasilan cok baglanmissiniz. Yani evli ve zannederim her gün beraber oldugunuza ragmen, göremediginizde hasret cekiyorsunuz. Allah sevginizi arttirsin ve hepimizede nasip eylesin.

Bende size biraz özel bir soru sormak istiyorum: Esiniz ne düsünüyor bu konu hakkinda? Düsüncelerini biliyormusunuz? Ölüme nasil bakiyor?

ALLAH KIMSEYI SEVDIGINDEN AYIRMASIN (AMIN)

Amin….

• 1 Monat später...

selamünaleyküm webmaster kardes,

cok güzel seyler yazmissin ne yaziki ev hanimi olunca uzun seyler yazmaya insan zaman bulamiyor,maglum birde coluk cocuk olunca!

evet ölümün ebedi bir ayrilik olmadigini biliyorum!

fakat bu dünyada bir ayrilik oldugunu düsününce ve sagima baktigimda her zaman gördügüm esimi birden göremezsem bu benim icin dünyadaki bir ölüm olur..

esimle bu konuyu konustum oda benim bu korkumu biliyor ayni sizlerin dedigi seyleri diyor Üstadin ölümü anlatis tarzini anlatiyor,(bizde bu arada Risalei Nurlardan faydalanmaya calisiyoruz) fakat bu dünyadaki ayrilik beni yiyip bitiriyor:(

liste yapip kötü seyleri yapmama fikri cok güzel fakat dedigim gibi bir takim sorumluluklarim oldugu icin henüz firsat bulamadim!bu yüzden size fazla bir sey yazamayacagim

birde ben coktandir bu foruma yazamasamda girip bakiyorum hatda bir ara kisa bir sey yazmistim gecmis olsun bölümüne fakat bir elesitirim olacakti..bu forumda bazen önemsiz konulara cok yazildigini ve deger verildigini görüyorum kusura bakmayin önemsiz demeyim ama bazi konulardan daha basit konulara!fakat benim caresiz kaldigim bu ölüm konusuna sadece iki kisinin cevap vermesi beni cok üzdügünü belirtmek istiyorum..sanedersem yabanci insanlara laf yetistirmeye calisacaginiza hep birlikte bu konular üzerine fikir tartismasi yapsak bir birimizi tatmin edecek cevaplar arasak.. düsünelimki bir alman gelse ölüm hakkinda soru sora bizler bunlara cevap arasak ve soruldugunda cevabimiz hazir olsa daha iyi olmazmi?ilakki ölüm olmasi gerekmiyor bazi dini konularda en basit ama carpici cevaplari arasak beraberce.. yazmaya utandigimiz kendimizce basit gördügümüz cevaplari yazsak birbirimizin egrilerini düzeltsek daha iyi olmazmi?

mesela

Allah nerede?

Neden göremiyoruz?

Ölüm neden var?

Nasil bir sey?

v.s v.s

bunlarin cevabini bilsekde en basit ve güzel seklini beraberce ögrensek daha güzel olmazmi arkadaslar?

ben bu forumu gezeli uzun süre oldu ve bakiyorum cok güzel cevaplar veriliyor webmaster kardes adem kardes gibi kisilerden peki herkez katilsa bir uhuvvet olunsa iyi olmazmi kardeslerim?

aciksasi böyle bir dayanisma olsa cok verimli bir forum olacagini düsünüyorum..zaten verimli fakat herkezin merak etdigi sorulara cevap bulabilecegi bir firsat olur gibi geliyor bana!!

ben burda samimi duygularim ile bir sey yazdim kirdiysa üzdüysem hatalarim af ola kardeslerim

dualarinizi bekleyen

semira

Selam Semira,

cok haklisin bazi önemsiz konulara gerektiginden fazla deger veriliyor, bazende millet birbirine gereksiz yerde laf yetistirmeye calisiyor.

Konusulacak daha güzel konular var.

Ama bazi konularda tartisa tartisa suyu cikiyor.

Mesela bence bazen Webmaster gercekten öyle güzel cevap yaziyor, onun arkasindan diyecek laf gerekmiyor. Bu ölüm konusuna gelince bende Webmasterin dediginden daha güzel anlatamam. Herhalde herkez bu konuda öyle düsündügü icin bu konu kapanmis gibi oldu.

Ama senin dedigin konular almancada olsa cok konusuldu ve tartisildi. Benim hosuma giden sey, sorum oldugu zaman soruyorum, ve Webmasterin verdigindende daha güzel cevap alamiyorum. Hic kimse yazmiyorsada, Webmaster sagolsun cevapsiz birakmiyor.

Ben bu Forumu cok sevdim, en azindan her aksam bir kere bakiyorum neler yazilmis diye..

Saygilar

Oguz

@Semira

Selamlar bacim,

Risale-i Nur´lari okuyorsaniz, eminim bu soruna cözüm bulacaksiniz. Zaten sizinde yeterli önbilginizin olduguna inaniyorum. Olayin biraz derinligine indiginizde, rahatlayacaginizi zannediyorum. Akliniza ölüm gelince, beyninizde fikiri sonuna kadar arastirin. Korkunuzun kaynagina inan. Eminim ki, siz bu olayi cözeceksiniz.

Forum hakkinda elestiriniz cok dogru. Ne yazik ki hep cüzi seylere takiliyoruz, halbuki Enaniyet , Insan neden inkar eder ve Ölüm gibi meselelerde, herhalde fikir gerektigi icin, kimse bir sey yazmiyor. Bu tabiki üzücü. Ama Oguz kardesde haksiz degil. Acikcasi ben günde bir kere Internet´e girme vakti buluyorum. Forum´da da birisi soru sormussa, hemen cevaplamaya calisiyorum. Ama Adem kardes cevaplamissa bile, benimde tekrar cevaplamam gerekmedigini düsünerek, bir sey yazmiyorum. Zaten Adem ve benim düsüncelerimiz, benim gördügüme kadar, nerdeyse tamamen ayni.

Tabiiki bende Forum´da daha fazla katilim isterim. Ama yinede sükür etmemiz lazim. Baska Forumlarda hic yazan yokken, bizim sitede her gün 10kisi yaziyor. Bunada sükür....

Insaallah yardimci olabilmisimdir.

Vesselam

cemil

webmaster kardes,

ölümden sonrasi olmasa herhalde depresyona girerdi insanlar

cünki ancak tekrar bulusma hayaliyle insanlar sabir gösterebiliyor,ve bende ölsemde ona kavussam diye düsünebiliyor,fakat beni tedirgin eden ve korkutan bu dünyada ayri kalmak!!!ve öteki dünyada ayni mevkide olabilecekmiyiz? onunla kavusabilecekmiyim?Üstad Ümit var olunuz diyor ama bazen bende ümitsizlik oluyor!!(acik konusmak gerekirse)...

yani beni belki anlamaniz biraz zor olacak..

belkide biraz piskolojik olarak sorunmu yasiyorum?

Saygilar

Semira

@Adem

Allah razi olsun..amin..

evet ölüm gelecek..Rabbim herkeze hayirli ölümler

nasip etsin..

ama su bir gercekki,senin dedigin gibi ayriligi unutmam

gerekiyor(ne hikmetse cikmiyor bir türlü),yoksa düsündükce göz yaslarina boguluyor

ve üzüntü icinde geciriyorum günlerimi..peki ya bir soru daha..

bir insan Allah´im benim canimi tüm sevdiklerimden önce al, onlarin acisini görmeyeyim??

günah olurmu?yani hasa Allah´in isine karismis gibimi olur insan??

Saygilarimla

Semira

@Semira

ama su bir gercekki,senin dedigin gibi ayriligi unutmam

gerekiyor(ne hikmetse cikmiyor bir türlü),yoksa düsündükce göz yaslarina boguluyor

ve üzüntü icinde geciriyorum günlerimi

Bacim RN Üstad vesvese Risalesinde insanin gecmis, simdiki zaman ve gelecekle alakadar oldugundan bahsediyor.

Büyük ihtimalle biliyorsunuzdur ama bir hatirlmais olalim.

Bunu aciklarken de düsman ordusu olarak örnekliyor. Biz savasa gittigimizde sag, sol ve ortada olmak üzere üc kuvvetimiz var. Henüz düsman gelmedigi halde eger düsman gelir korkusuyla erkenden sag kuvvetleri ve sol kuvvetleri yollarsak bu durumda Ortadaki kuvvetler gücsüz düser ve düsman geldiginde yenilmek kacinilmaz olur.

O yüzden sabirla beklemek ve kuvvetleri GEREKSIZ yere dagitmamak icab eder.

Böylede insanin gecmisle alakali anilari sol, gelecekteki muhtemel olaylari da sag kuvvetlerdir. Henüz hicbir sey ortada yokken, hersey muhal ilken mesela gecmiste su söyle olabilir böyle olabilir ZANNIYLA tüm sabrimizi gelecek hayal ve endieleriyle dagitirsak bu durumda merkez olan bugünümüzde zorlaniriz.

Gelecek henüz gelmedi, ne olacagi muhal. Olmayan seyler hakkinda kafa yorup mevcut sabrinizi dagitmayin. Rahat olun bacim. ZAN etmeyin, HADISLERLE kafa yorun. Istikbald ne olacagi belli degil. Böylece gecmiste üzülmek istemiyor iken, daha bugünden üzülüp hayati zehir ediyorsunuz. gerek yok. Bak hepimizin bir sekilde karisi, kocasi, kardesi, arkadasi vs var. Hepimiz de seviyoruz. Resulullah tüm cocuklarini kaybetti ama isyan etmedi.

Alah korusun adeta Kadere razi olmamak gibi olabilir, Gayretullaha dokunabilir. Biz VEBIL KADERI, HAYRIHI VE SERRIHI deyip söz vermedikmi Allaha!

Bize Allahin verdigi Sabir her derde kafidir. Allah bize yüklenemeyecegimiz yük yüklemez! Bu bakimdan rahat olun. Allah büyüktür. Tevekkeltu Alallah. Iman nuruyla bakinca hersey güzel!, Ayrilik bile.

Einfach Cool bleiben Bacim. Sei locker Mensch. :cool:

Sorunuza gelince, bu pek hos karsilanmiyor Alimler tarafindan. Cünkü yasayan Müslüman yasamaan Müslümandan hayirlidir. Cünkü makami artabilir, hayir hasenat ve taat yapabilir. Ama eger Eger HAYIRLIYSA ibaresini eklerseniz sorun kalmaz diye düsünüyorum.

Yinede bence siz vesvese Risalesini bol bol okuyun. Orada derdinize deva vardir.

Allah yardimciniz olsun.

Adem

@Adem

Allah razi olsun kardes..

Ich werde ab jetzt versuchen Cool zu bleiben:)

yani bastada dediginiz gibi ölüm gelecek,hem Allah kimseye

cekemeyecgi derdi vermez..Allah insani daraltir ama bunaltmaz..belki SIkInti ceker insan ama sabrinida verir..

ama yinede:Allah´im ben canimi eger hayirliysa tüm sevdiklerimden önce al..diyebilirim insallah oder???:rolleyes:

(duygu iste ne yapim)

Saygilarimla

Semira

@Semira

Dün buldugum bir Hadisi serifte söyle buyruluyor:

(Ölümü istemeyin! Çünkü bir kiþi iyi ise, yaþadýkça iyiliði artar. Kötü ise, hatalarýndan dönüp doðru yola gelebilir.) [buhari]

(Sýkýntýlardan dolayý ölümü istemeyin! Dayanamayan, Ya Rabbi, hakkýmda yaþamak hayýrlý ise, yaþamayý, ölmek hayýrlý ise, ölümü nasip et! desin!) [buhari]

Bacim,bu yüzden, Allah insallah her ikinize de hayirli huzurlu müreffeh saglikli uzun ömürler versin, birbirinize ayrilik acisi tattirmasin.

diyor ve konuyu kapatiyoruz. Ve Cool bleiben yapiyoruz. :cool:

Isimize bakiyoruz. Zira bunlari düsünecek zaman degil. :)Hizmete kosuyoruz, Allahin dinine yardim (ayet) ediyor, gelecekteki nesiller Tuh o asrin gayretsiz insanlarina dedikleri zaman tükürükleri yüzümüze gelmemesi icin calisiyoruz.(Üstad`tan alinti)

Kimin himmeti millet ise o tek basina bir millettir. (Üstad)

Bende inaniyorum ki siz ve esiniz de tek basina millet olacak istidattasiniz.

Allah yardimciniz olsun.

Adem

"Allah insallah her ikinize de hayirli huzurlu müreffeh saglikli uzun ömürler versin, birbirinize ayrilik acisi tattirmasin.

amin,ecmain

Allah senden Razi olsun Adem kardes tüm cevaplarin icin!!

Saygilarimla

Semira

Dein Kommentar

Du kannst jetzt schreiben und Dich später registrieren. Wenn Du ein Konto hast, melde Dich jetzt an, um unter Deinem Benutzernamen zu schreiben.

Gast
Auf dieses Thema antworten...

×   Du hast formatierten Text eingefügt.   Formatierung jetzt entfernen

Nur 75 Emojis sind erlaubt.

×   Dein Link wurde automatisch eingebettet.   Einbetten rückgängig machen und als Link darstellen

×   Dein vorheriger Inhalt wurde wiederhergestellt.   Editor leeren

×   Du kannst Bilder nicht direkt einfügen. Lade Bilder hoch oder lade sie von einer URL.

• Neu erstellen...