Zum Inhalt springen
Qries Qries Qries Qries Qries Qries

Empfohlene Beiträge

Bence yukaridaki yazilanlar son derece dogru. Ben hepsine aynen katiliyorum.

Cünkü Helale haram yoldan gidilmez. Ve galiba hakikati kabul etme istidadinda olmayan Christian yada Kurt gibi adamlara ne anlatsan yetmez. Cünkü hidayeti veren sadece Allahtir. Biz sadece anlatmakla mükellefiz. Ama eger karsimizdaki art niyetli ise ve her konuyu provoke ediyorsa bu adamla ugrasmak abestir. Üstelik islamiyet hakikatleri o kadar üstün ki müsteri olmayanin arkasindan kosulmaz. Cünkü bu insanlar mukaddesata hürmetsizlik ediyorlar ve biz üstlerine gittikce daha da artiyor bu. Böylece hem onlar daha fazla günaha giriyorlar hem de biz buna ´vesile oluyoruz.

Herkesin eline hakikat verilmez. Elmasin degerini bilmeyen adam ona adi cam sise nazariyla bakabilir.

Bir tehlike de farkinda olmadan bizi de küfür yada sirk kokan fikirlere bulastirmalari tehlikesi. Mesela ister istemez Islamda aslinda batidan eksik degil!, biz de medeniyiz sizin gibi gibi ifadeler kullanmaya basliyoruz. Oysaki islamiyetin düsturlari ve kanunlari onlarinkinden bin kez daha üstündür. Cünkü islamiyetin düsturlari semavidir, ilahidir, insan ürünü degil. Oysaki onlarinki aciz ve ölümlü insanlar tarafindan yazilmis. O yüzden mükemmel ve mutlak dogru olarak kabul edilemez. Kaldiki bu sistemin insanligi ne hale getirdigi de ortada. Bati gercekten de sosyal ve ahlaki cikmazlarla karsi karsiya. Tarihte bu kadar ahlaksizlik ve ailevi problemler hic bir zaman görülmedi.

Demek istedigim bu kriterleri de unutmamaliyiz. Yapabilecegimiz cevremizdeki bu insanlara dürüstlügümüzle, ahlakimizla, dogru sözlülügümüzle, ciddiyetimizle, yardim severligimizle ve terbiyemizle örnek olmamiz. Bunu yaparken sakin dinimiz yada ibadetimiz yüzünden cekinmeyelim. Ibadetlerimizi tereddütsüz yerine getirelim. Ibadetimiz bizim iftiharimizdir. Secde animiz en yükseldigimiz andir. Onlar görse bile, hatta onlarin görmesi daha da güzel olur. Bu insanlarin katilasmis kalbleri ancak böyle yumusar. Yoksa isbat etmekle hidayet olmaz. Ispat inancli insanin süphelerini yok eden bir aractir.

Ben son olarak yukaridaki arkadasi bize hatirlattigi ve gözden kacan önemli seylerden ötürü tesekkür ediyorum. Allah razi olsun.

Özellikle de Darwinizm konusunda son derece hakli. Tabiat risalesi gercekten de her acidan taminkar ve ikna edici.

Selamlar

Adem

@Herkese

Arkadaslar mümkünse Christianla artik dialoga girmemenizi tavsiye ederim. Sagi duymaz uydurur misali sacmalayan bir sadama cevap vermeye ben artik tenezzül etmiyorum. Cevap vermeme sebebim dini tartismaya girmeyi yanlis bulmamdandir.

Yoksa elde Kuran gibi bir bürhan (ispat, kaynak) varken kalbe siklet(agirlik, siklet) mi gelir!

Gözünü kapayan kendine gece yapar!

Bazen bgözün önüne gelen bir sinek koca dagi göstermez.Said Nursi

Böyle ahmaklara en güzel cevap susmaktir.

O varsin bizim cevap veremedigimizden dolayi yazmadigimizi düsünsün.

Onun yazdigi seyler konusunda süphesi olan ayrica sorsun türkce olarak cevaplayalim.

Selamlar

Adem

Selamun Aleykum adem abi!

Benim eski adim cecenistandi.

bana birsey ler yazdi Sabirli oldum.

Sabir cok önemli birsey arkadaslarim.

Zor tuttum,ama allah ona vericegini bilir.

dedigin gibi''Böyle ahmaklara en güzel cevap susmaktir''.

@Mücahit

Takma kafana kardes. Böyle insanlarin zaten tek istedigi bizi heyecanlandirip yanlis seyler söylemeye tesvik etmek. 100 hakikat söylersin, onun icinden bir tane ufak bir hata bulup gözüne sokarlar.

Birakin catlasin dursun. Bize yaptigi bukadar hakarete karsi onu ciddiye alamam. Bunlari ciddiye aldikca burasi Reyha Muhtarin Ates Hatti programina dönüyor.

Hem ne geregi varki? Bir sucmu isledikki kendimizi müdafa etmeye calisiyoruz? Bence kendimizi biraz pahaliya satmamiz gerekiyor.

Adem abinin dedigi gibi onlar bize hakaret etsede biz ayni seviyeye düsmememiz lazim. Bizim susmamiz onlara en siddetli tokattir!

Allaha emanet olun...

aleykum selam Mücahit kardes.

Vallahi dedigin gibi. Sabirli olmak lazim.

Birgün Resulullah sav Hz. Ebubekir ile oturuken bir münafik gelir. Hz. Ebubekir`e hakaretler etmeye baslar. Bir sürü ithamda bulunur. Hz.Ebubekir sabreder. Ama adam devam etmektedir. Artik o kadar uzatir ki Hz.Ebubekir dayanamayip cevap vermeye baslar. Bu sirada Resulullah aniden kalkar disariya cikar. Hz Ebubekir meraklanip ardindan gider ve bir hata yapip yapmadigini sorar. Resulullah sav Sen susarken meleklerin gelip Ona cevap verdiklerini gördüm. Ne zaman sen de münakasaya girdin Melekler gitti seytanlar geldi. Ben seytanin oldugu yerde durmam. der. Ve bildigim kadariyla Hz.Ebubekir bundan sonra bir müddet agzinda tasla dolasir ve kendini bu sekilde terbiye etmege calisir. Hatirladigim kadariyla böyleydi. Kütübü Sitteden bir olay bu. Ama yinede arastirmakta fayda var.

Ama hakikat olan ise bu tarz münazaralarda Seytanin devreye girdigi.

Ben de acikcasi cok bu hataya düstüm. Allah affetsin.

Hadi efendi bir sekilde bilgilenmek icin soru sorulsa yada muhabbet edilse tamam ama bu sekilde sadece nefisler devrye giriyor.

Üstelik adam Levent kardesin de dedigi gibi cevabi hakketmiyor. Caresizce buldugu her argumana! yapisip abartip evirip cevirip genellestirip saldiriya geciyor.

Üstad herkese her zaman cevap verilip tenezzül edilmemesinden bahsediyor.

Her zaman mantikli mantiksiz konusan olur, siz bunlari ciddiye almayin diyor.

Cenabi Hakkin muzir hayvanlari coktur de, müteessir olma diyor.

Bu da böyle bir adam iste.

Kaldiki Islamiyet ortada! Asri Saadet tüm acikligiyla ortada! Kuran ortada! 1400 yildir milyarlari esfeli safilinden alayi illiyine cikartmis. Ebubekirler, Ömerler, Fatihler, Hanefiler, Mevlanalar, Yunuslar ve binlercesi ortada. Bunlar insanligin iftihar tablolaridir ve beseri sistemler böyle insanlar yetistirmekten acizdir.

Her zaman böyle insanlar cikip bizlerí bu hakikatlerden ayirmaya calisacak. Bu Adem zamanindan baslamis bugüne kadar gelmis ve kiyamete kadar devam edecek. Hatta bu asir belkide en dehsetli hüyumun oldugu Ahirzaman asri. Sahabeler o zaman dahi Ahirzamanin fitnesinden Allaha siginirlardi. Düsünsenize Sahabeler dahi yani o seytanin onlardan korktugu yol degistirdigi sahabeler bu asirdan Allaha siginiyorlar. Yani varin durumun ciddiyetini siz düsünün.

Dolayisiyla kesinlikle tenbellik döseginde yatma zamani degil

Mutlaka dinimizi en güzel sekilde taallüm edip Cenabi Hakki tanimamiz ve tahkiki imani elde etmemiz lazim.

Bu asir en ufak bir gevseklik ve ciddiyetsizlik kaldirmiyor.

Inanmayan varsa Üstadin da dedigi gibi Hastanelere, hapishanelere, Meyhanelere, Timarhanelere ve yetimhanelere bir baksin.

Allah bizleri muhafaza etsin, Kurandan ve sünnetten ayirmasin.

Selamlar

Adem

@All

Esselam Kardeslerim,

normal bir vaziyette haklisiniz: susmak güzel bir cevapdir. Ama bu umuma acik bir yerde tam tersini etki yapar. Internet umama acik bir yer. Burada isteyen, istedigi zaman her konuda bilgi alabilir.

1 sene sonra, kafirde olsun, müslümanda olsun, bu siteye girince, bizim cevaplayamadigimiz bir soruyla karsilasmamali. Her sorunun cevabi Islam´da olduguna gore, biz vazifemizi yapmamiz gerekiyor.

Ben her soruya illa Islami bir cevap verelim demiyorum... ama mutlaka nir cevap vermemiz gerekiyor.

Ama söyle bir durum var. Zannederim Adem kardesde meseleyi böyle algiliyordur: Kesinlikle, Islam´a acik olmayan kisileri, bizimle dalga gecen kisileri, IKNA etmeye calismamamiz gerekiyor. Onlar bu durumda bizimle ve dinimizle dalga gecerler. Onlara güzel bir üslupla, güzel bir dille cevap verilmesi gerekiyor. Ama ikna etmeye calismak deymez. Bilmiyorum anlatabildim mi…

Selamlar ve Dualarla

cemil

Evet dogru aslinda. Siteye giren ilk bakista cevap veremedigimizi düsünebilir. Arka sayfalara baksa böyle düsünmeyecegimden eminim.

Fakat bu sahis yalan, yanlis, abartili ve terbiyesiz ifadeler kullaniyor. Bu durumda tüm gücümüzle sabrederek cevap versek bile bu dialog zincirleme devam edip gidecek.

Ve bunun sinirlandirmak zor olacak.

Mesela siteye arasira giren bir müslüman kardesimizi heyecana gelip hakaretvari ifadeler kullandiginda bu sahis amacina ulasmis olacak.

Ben söyle bir teklifte bulunuyorum: Belirledigimiz bir yada iki kardes ona cevap versin. Ancak kesinlikle Onu muhatap kabul ederek degil umumi bir cevap suretinde. Ki insanlar zehirlenmesin. Mesela bence sadece sen cevap yaz Webmaster. Ben zaten yazmam, muhatap kabul etmem, etsem dayanamayacgimi biliyorum. :)

Böyle bir fikir ortaya atiyorum. Aslinda bu sekilde bir istisare yapmamiz en güzeli. Böylece sünnete uygun hareket etmis oluyoruz. Bilmem sizler ne dersiniz.

Ayrica cevap yazacak kardese ayri bir threadda konuyla ilgili bilgi destegi de saglanabilir.

Selamlar

Adem

Bu arada Chr. denen sahsin Kurani Kerimle ilgili dehset iddialari (yemende bulunan Kuran vesaire) ile ilgili asagidaki linktlinkleri okumanizi tavsiye ederim.

http://www.geocities.com/SoHo/Easel/3809/kuran_degismemistir.htm

http://www.davetci.com/g_yazilar_ozur.htm

Birde Kuranda ibranice ve farkli dillerden kelime oldugunu iddia ediyordu!

Öncelikle bu konuda fazla bilgim yok. Yani Kuranda Arapca harici yabanci kelime olup olmadigini bilmiyorum.

Ancak varsayalim ki var. Bu hicbirseyi degistirmez. Cünkü Kuran Muhatabiyeti esas alan bir kitaptir, Ilahiyeti degil!!

Yani Cenabi Hak Kurani Kerimde anlamasi sinirli, zayif, aciz ve fikri dar, muhakemesi mütenahi insani muhatap alir. Ve tabiri Caiz ise Insanin seviyesine iner.

Burada esas olan kelimelerin tanzimi, anlasiliriligi, belagati, muhataba uygunlugu ve icazidir. Ve Kuran dost ve düsmanin ittifakiyla bu özelliklere fazlasiyla haiz essiz bir kitaptir.

Kuran-i Kerim genel olarak Arapca bir kitaptir cünkü arapca üstün özellikleri olan bir dindir ve indigi yer de Arabistandir.

Eger indigi devirde arabistanda degisik siveler konusuluyordu ancak Kuran degisik himetlere binaen mekke sivesiyle indi.

Ve bu sivede eger yabanci (Farsca, habesce...) bir iki kelime de varsa Kuranda cenabi Hakkin kullanmasi kadar manali birsey olamaz.

Bu hasa Kurani sorgulamak bir yana onu takdir etmeyi gerektirir.

Üstelik dedigimiz gibi Kuran cenabi Hakkin edebi hududunu göstermez cünkü o sinirsiz güc sahibidir.

Bu suna benzer: Ben kücük bir cocukla konusurken onun seviyesine inerim hatta cocuk gibi konusurum. Bu sekilde hareket etmem cocuk icindir ve bu konusma sekli benim icin ölcü degildir.

Her neyse yeri gelmisken 25. Sözü de hatirlatalim ve Kuranin icazini muhtesem bir sekilde anlatan bu essiz eseri de okumayi tavsiye edelim.

Selamlar

Adem

@Adem

Hadisi buldum:

Ýbnu'l-Müseyyeb (rahimehullah) anlatýyor: Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) ashâbýnýn (radýyallahu anhüm) arasýnda otururken, bir adam Hz. Ebu Bekir'e hakaretâmiz sözler sarfederek cefa verdi. Ancak Hz. Ebu Bekir (radýyallahu anh) adama karþý sükût etti. Adam ikinci sefer ayný þekilde hakaret ederek eziyet verdi. O yine sükût etti. Adam üçüncü sefer de eziyet verince Hz. Ebu Bekir (adama hak ettiði cevabý vererek) intikamýný aldý. Bunun üzerine Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm) hemen kalktý. Hz. Ebu Bekir:

Ey Allah'ýn Resûlü, yoksa bana darýldýnýz mý? diye sordu.

Hayýr dedi. Ancak semadan bir melek inmiþ, sana söylediklerini tekzib ediyordu. Sen intikamýný alýnca melek gitti, þeytan oturdu. Bir yere þeytan oturdu mu ben orada duramam.

@All

Bencede baska Thread'de (belkide chatde daha iyi olur) istisare yapalim ve Webmaster cevap versin. Sonunda nasil olur bilmem. Ama denemekte fayda var.

Allahin selami üzerinizde olsun.

Levent

Arkadaslar adini anmak istemedigim kisi yine kendince kin kusup birseyler yazmis. Ben artik gülüyorum. Birsey dememize pek gerek yok aslinda bence biz ona alet olmayarak cok güzel ders veriyoruz. Onun seviyesine inmemeye calisalim. Zaten´bu tarz insanlar provake ederler. Tuzaga düsürüncede baslarlar suclamaya.

Aslinda kesinlikle ciddi bir cevabi ha´kediyor ama bu birsey getirmeyecek!

Ne diyelim bizi taniyamamis bu genc, keske ne kadar iyi niyetli ve faydali olmaya calistigimizi anlayabilseydi.

Keske müslümanlar icinde gercekten mert ve iyi niyetli insanlar oldugunu hatta müslümanligin bunu emrettigini anlaybilseydi. Yazik!

Allah hidayet etsin.

Selamlar

Adem

Ne yani? Bütün pis isleri bana mi atiyorsunuz? Nerede insan haklari... nerede....

Arkadaslar herkes cevap vermekde hürdür! Herkes istedigi gibi cevap yazabilir. Böyle bir karar Forum´da alinmaz. Bu imkansiz bir sey. Yanliz biz kendi aramizda böyle bir karar alabiliriz.

Kimin cevap verdigi önemli degil! Önemli olan, bende dahil, soru soranin kötü niyetli oldugu anlasildigi an, bizim kesinlikle ikna edici bir rol almamamiz.

Misal:

Kötü niyetli biri Allah varmi? (hasa) diye sordu. Biz kesinlikle Allah´in varligini ispatlamaya kalkmayalim, söyle cevap verelim: Biz Allah´a inaniyoruz. Herkes inanmakda hürdür. Biz sana saygi duyuyoruz. Sende bize saygi dur. ... iste böyle.... bu kadar. Böyle kisilere verilecek en güzel cevap bu. Madem alay edecek, o zaman Allah´i ispatlamayada gerek yok. Sadece yukarida yazdigim gibi, tatli bir dille - müslümanliga yakisanda bu - cevap vermek.

Gelelim su meshur sahisa. Evet, yine sacma sapan bir cevap yazmis. Tam kendi ahlakina göre. Sizce cevap olarak sadece göz kirpan bir Smiley koysak nasil olur? Yani onu ciddi almadigimizi görsün. Ama kesinlikle onun

yazisi Misawa-Forum´da son yazan olarak yazmasin.

Saygilarimla

cemil

Christian gibi insalara sunu derim:

Insanlarin en fenasi, birine ayri, digerine de ayri görünen iki yüzkü insanlardir.

(Secme Hadisler, s.101)

aslinda bunun almancasini christiana yazacakdim, sonra vazgecdim, hadislere küfür eder diye.

• 2 Wochen später...

Benim baska bir sorum olacak bu Forumda yazan TÜM arkadaslara.

Birakin Felsefecileri ve ateistleri. Kendi müslüman kardesleriniz bile iman hakikatlarini,

yani Risale-i Nur´dan gicik kapiyorlarsa, bunlara karsi ne yapacagiz?

Zorlamayla bir sey olmaz. Sonucda Nur Talebelerinin niyeti, herkesin Risale okumasi

degil, Allah rizasini kazanmak ve herkesin kalbine bir Polis yerlesdirmek.

Ama kardeslerimiz su-i zan edip, Risale-i Nurlara propaganda yapiyoruz zannediyorlarsa,

nasil hareket edecegiz?

Sevgili Cemil kardeºim,

Unutmaka burasi imtihan dünyasi.Herkes imtihan oluyor.Öyleyse bize düºen ba

baºkalarinin ne oldugu degil,bizim ne durumda oldugumuzdur.Çünkü herkes

hesabini kendi yaptiklari yönünde verecektir.Elbetteki gönül müslümanlar

arasinda birligi arzu eder.Ama olmuyorsa kendinizi eder edip ümitsizlige

düºmeye gerek yoktur.Kainatin ipi Allahin elindedir.O ne yaparsa bir hayir

vardir.Bazan ayrilik gibi görünen durumlarda da hayir olmuºtur,Bizler hüsn-ü

zan ile mükellefiz.Sen hakikatleri nefsine okumaya devam et.Çünkü nefsini

islah edemeyen baºkasini islah edemez.

Cümleten Selamünaleyküm

Cok cüzzi bir seviyede olsa dahi Isvicrede yasayan müslüman insanlarin kurduklari cemiyetlerden birinin tanitim brosürünü iki dilde hazirladik ve yaklasik onbin adet basilarak dagitimini yapilmaya basladi. Bunlari nicin size anlattigima gelince, beni cok üzen kücük bir hadiseden bahs etmek istiyorum. Hani hep deriz ya, tüm müslümanlar kardestir ve cesitli cemiyetler birbirleriyle ic ice ve birbirleriyle devamli iyi bir dialog icindedir ve desteklericidirler.

Ama bunun böyle olmadigina bir kez daha sahit oldum. Hep lafta kaliyor ve kendimizi aldatiyoruz. Brosürü teslim ettik ve burda yapilacak olan bir ögretim koplexi icin düzenlenen güne katildik. Geri dönüste bizim arabaya bir cami

hocasi daha bindi, sobet basladi ben ise sessiz sedasiz oturuyorum. Derken hoca lafi cemiyetlere getirdi ve cok uygunsuz bir üslup ile Nur cematini elestirdi. Soför arkadas: Hocam arkanizda o cemaatle ic ice olan biri var

diyince söz hakki dogdu bize: Hocam size hic katilmiyorum, sayet hata varsa düzeltilir, ve siz böyle düsünüyorsaniz, islamin ve müslümanligin akibetinin ne olacagini da iyi tefekkür etmenizi tavsiye ederim. Demek istedigim sudur: sayet biz müslümanlar kendi aramizda dialokdan öte ortak calismalar yapmazsak, ki su andada avrupada yasiyan büyük cemiyetlerdeki hal böyledir, ne bir basörtüsü sorununu ve nede ileriye dönkük kendimizi kabul ettirmede cok büyük hamleler yapacagimiza inanmiyorum. Elele verip calismadikca, büyük hayeller kurmanin ve ileriye dönük calismala pinlanlari yapip, kendimizi kandirmamaliyiz...

Milli görüscüsüyle, süleymancisiyla, nurcusuyla ve benzeri kuruluslarla el ele verip burda asimile olmadan en iyi sekilde kendimizi kabul ettirmenin ve integre yollarini aramaliyiz... Bu konuda görüslerinizi ve düsüncelerinizi bekliyorum

Saygilarimla

PS: Türkcem kittir, hatalar affola... :-).

Y KOCAK

Basel, CH

Evet bu konuya cok üzülüyoruz. Ben kendim de cok rastladim böyle insanlara. Cok insanla sohbet ederken basliyor cesitli cemaatlere yada tarikatlara giybet etmeye.

Hele bir kez (ismi ve cenaati lazim degil) bir sohbette bulunuyordum. Ben saniyordumki orada hakikat dersi verilecek Resulullahtan bahsedilecek. Oysaki konu döndü dolasti kendileri harici ne kadar islami cemaat varsa elestirmeye. Özellikle de Nur cemaati hedef aliniyordu. Ben cok üzüldüm, hatta kalbim kirildi.

Neyse demek istedigim su ki, Allah rizasi icin birbirimizi cekistirmeyi birakalim. Giybet günah degilmi? Müslüman müslümanin arkasindan konusurmu?

Islamin en büyük düsmani nedir biliyormusunuz?

Husumet ve cekememezlik!

Tüm müslüman cemaatlerin amaci Allah rizasi degilmidir. Eger Allah rizasi ise o ihlassiz kazanilmaz. Yani biri ister benim elimle müslüman olsun yada bir baskasi vasitasiyla. Önemli olan Allahin razi olmasidir.

Allah hizmet eden tüm cemaatlerden razi olsun. Ben kendim tarikatci degilim mesela ama bugüne kadar tarikatlara laf söyletmedim. Ve söyletmemde.

Varilan yer Allah rizasi ise gayrisini birakalim, gelin birlik ve dirlik olalim. Herkes kendi hizmetini yapsin ama baskasina da laf söylemesin.

Bir müminin mümine tavri nasil olmalidir? Bunu örnegini yillar önce Üstad Bediüzzaman hazretleri veriyor:

Akifler diye bir tarikat var. Bu tarikat kendileri harici9nde hicbir müslümana selam vermiyorlar. Bir gün Üstadin bir talebesi Akiflerin hocalarindan birine selam verdiginde o selamini almaz. Buna üzülen talebe Üstada giderek onlari sikayet eder. Üstad birden hiddetlenir:

Peki bunlat namazi emretmiyorlar mi?

Ediyorlar hemde tadili erkanla kiliyorlar!

Öyleyse tenkit edemezsin! Iman Uhud dagi gibidir, kusuratsa cakil taslari gibi.

Burada Üstad büyük bir ders veriyor. Yani bir insan yada cemaatte IMAN varsa Onun hürmetine ona tenkit etmemek gerektir. Hele hele NAMAZ kiliyorsa saygimiz cok daha artmali.

Hele hele birde hizmet ediyorlarsa artik dilimiz kurusun da tenkit ve giybet etmeyelim, zira bunun hesabini diger tarafta zor veririz.

Kafirlerin BATIL davalari ugrunda gösterdikleri birlik beraberligi bize ne oluyor da HAK davamizda göstermiyoruz!

Evet biz muhabbet fedaileriyiz, husumete vaktimiz yoktur.

Illaki husumet edeceksek kendi nefsimize husumet edelim. Hem bu gaflet zamaninda Müminlerden ziyade ugrasilacak DÜSMAN cok iken gücümüzü gereksiz, faydasiz ve manasiz satasma ve bogusmalarla harcamayalim!

Adem

Ve Aleyküm Selam Muhterem Y kardesim,

InsaAllah sihhat ve afiyettesin.

Senin bahsettigin seyahattaki olumsuz manzaralari, ben Almanya'ya da 1989 yilinda bir yolculuk esnasinda arabamiza binen ve önde oturan bir hocanin bizim cemaat hakkinda ileri geri konusmasiyla, yasamistim.

Aradan 14 yil gecti senin de basina ayni sey geldi, belki 20 sene sonra ayni seylerle karsilasacagiz. InsaAllah olmaz derim.

Maalesef cematleri yönlendirecek seviyede ve pozisyonda olan kisiler Türkiye'deki diger cemaalere olumsuz bakis hastaliklarini buralara kadar tasiyorlar. Ve bu düsüncelere bir de bizler yapmis oldugumuz yalnis hareketlerle yardimci olunca, bir cözümsüzlük icinde yuvarlanip gidiyoruz.

Yapilacak is bizler Avrupa'da dogup büyüyen gencler olarak kendi cemaatimizin kimligini muhafaza etmekle birlikte diger cematlerin elemanlariyla bircok ortak yanlarimiz oldugunu (buradaki bir cok sosyal , kültürel ve dini faaliyetleri beraber düzenlemek Uhuvvet Risalesindeki prensipleri yasayarak oralarda uygulanabilecegini göstermek) zaman zaman cesitli faaliyetlere katilarak ve onlari kendi merkezlerinde ziyaret ederek göstermeliyiz. Mesala Cuma namazlarimizi herhafta degisik camilerde kilarak onlarla daha yakindan

tanisma firsatlarini gözetlemeliyiz.

Bu söylenenler hep söylenen teorik seyler olsada, uygulamaya gecilmedigi icin neticesini pek göremedik.

Bizler kendi davamizin temel felsefesini eger iyi anlamissak, buda bana göre Allah rizasini kazanmak icin ve tahkiki imanla O'nun huzuruna gidebilmek icin izlenen bir yoldur bir metoddur.

InsaAllah bizler bu problemin cözümlerini hepbirlikte gelistirecegiz ve hayatimiza uygulayacagiz. InsaAllah bunu kendi bölgemize tasimaliyiz.

Cenab-i Hak bizleri Uhuvvet Risalesindeki prensipleri yasayan kullarindan eylesin ve bizlere basiret nasip eylesin.Amin

Allah'a emanet olun.

Selam ve dua ile

AA

Dein Kommentar

Du kannst jetzt schreiben und Dich später registrieren. Wenn Du ein Konto hast, melde Dich jetzt an, um unter Deinem Benutzernamen zu schreiben.

Gast
Auf dieses Thema antworten...

×   Du hast formatierten Text eingefügt.   Formatierung jetzt entfernen

Nur 75 Emojis sind erlaubt.

×   Dein Link wurde automatisch eingebettet.   Einbetten rückgängig machen und als Link darstellen

×   Dein vorheriger Inhalt wurde wiederhergestellt.   Editor leeren

×   Du kannst Bilder nicht direkt einfügen. Lade Bilder hoch oder lade sie von einer URL.

• Neu erstellen...