Zum Inhalt springen
Qries Qries Qries Qries Qries Qries

Empfohlene Beiträge

merhaba

benim baya cok sorum var zina üzerine, cünkü islamlin üzerine cok bilmiyom ve burada genisletmek istiyom, cünkü her kisiye ahirette lagzim olacak diye. benim bi kac sorum var zina üzerine.

1.) Zina tam anlamda ne demek?

2.) 31***** ünah mi?

3.) Zinanin kac cesiti var?

hepsini sayin lütfe?

4.) kücük zinalar ne?

5.) büyük zinalar ne?

Bunlari hepsini sayrasaniz baya yardimci olmus oluyorsunuz bana.

Saygi ve Selamalrimla

Metin

@Metin

Selamunaleykum

Sunu bildiriym sana Metin, Zinanin cok cesiti vardir, sana bir kac zinalari saydim

1. gözlerlen zina islemek

2. kulaklariyla dinlemek

3. kafasiyla yani düsünmek

4. ayaklariyla

kücük zinalar ne?

büyük zinalar ne?

Zina en büyük günahlardan biridir, ondan kücük ve büyük zina yoktur. Zina en büyük günahlardan sayilir.

Esselam

@Ali

Estagfirullah, beni mahcup ediyorsunuz.

@Metin

Selamlar Kardes.

Sizinde gördügünüz gibi, bu Forum´da her sual soruluyor ve her konu tartisiliyor. Akliniza gelen her soruyu burada sorabilirsiniz. Gelelim zina meselesine.

Aslinda Adem kardes bu konu hakkinda gereken bilgileri vermis. Ben sadece bazi noktalara deginmek istiyorum.

Anlasildigi gibi, 3 büyük dinler, zinayi günah olarak kabul ediyor. Ama Islam bunun ile kalmiyor. Bu günahin yolunu kapatmak icinde, sebebler olusturuyor, kurallar koyuyor, mesela örtünme (setr-i abvret) kurali. Sadece zinayi degil, zinaya giden yo,lda günah. Bunu özenle belirtmek istiyorum. Zinanin sadece kendisi degil, zinaya giden yol dahi günahdir.

Masturbasyona gelince. Genel olarak ellem tatmin vücut fonksiyonlarini olumsuz etkiler. Basta merkezi sinir sistemi olmak üzere bazi organ ve dokularda degisik hasara yol acar. Psikolojik acidan insani sikintiya sokar.

Genel olarak masturbasyon hakkinda hüküm verilemez. Fizyolojik yapi, ortam ve sartlar cok önemli. Bu konuda dinimizde mezheplere göre degisen farkli görüsler vardir. Bir kismi bunu kesinlikle reddederken, bazisi, daha öncede belirtildigi gibi, vücuddan kan aldirmak gibi görmektedir.

Ancak reddedenler bile su görüse sahip:

Agir cinsel tahrik ve uyarilma durumunda olan bir gencin, evlenme imkani YOKSA, zinaya düsme tehlikesi karsisinda, asiriya gitmemek SARTIYLA, elle tatmine basvurabilir.

Bunun ölcüsü kisilere göre degisir. Herkes kendisini daha iyi tanir. Kendinize bir ölcü belirleyin ve bunun dünyanizi karartmasina izin vermeyin.

Zinanin cesitlerini Osman kardes saymis. Cesitleri Adem kardesinde belirtdigi su hadisden anlayabiliriz:

Yabanci kadina sehvetle bakmak, göz zinasi, onu tutmak el zinasi ve ona gitmek, ayak zinasidir. (R.Nasihin)

Bu hadisden anlasiliyor ki, her türlü zina mümkündür. Ayak, el, dil, kulak.

Büyük ve kücük zina hakkinda bilgim yok. Zaten dedigim gibi, zinaya giden yol bile günah. Onun icin, böyle bir ayrima fazla gerek kalmiyor.

Selamlar ve Dualarla

Cemil

selamunaleykum

demek cok cesit zinalar var, ama dil zinasi ne anlama geliyor?

ve osmanin dedigi gibi her türü zina cok mu günah?

anladigim kadar masturbasyon vücüda zarar veriyor ama bazilari istemiyorsa bazilari da istiyorsa günah mi günah degil mi??

selamlarimla ve saygilarimla

metin

@ Metin

Aleykumselam

dil zinasi ne anlama geliyor

Sen simdi zina üzerine konusursan o dil zinasi oluyor.

her türü zina cok mu günah?

Evet her türlü zina cok günah, Zina en büyük günahlardan sayildigini o zaman cevabin verilmis olmali. Ama benim cousenim (webmaster) daha bilgili oldugu icin benden daha güzel ve net cevap verebuilir.

Insallah sana yardim edebilmisimdir Metin

Allahin yolunda git.

Esselam

@metin

kardes sana bir iki hadis kopyaliyorum. Bakalim zina konusunda Resulullah ne diyor?

(Yemin ederim ki, birinin baþýna demir çivi sokulmasý, yabancý bir kadýna dokunmasýndan daha hafiftir.) [Taberani]

(Allah indinde zinadan büyük günah yoktur.) [R.Nasýhin]

(Sizin için en çok korktuðum þey zinadýr.) [Taberani]

(Zina etmeyin, kadýnlarýnýzýn cazibesi, sevgisi gider, soðukluk baþlar.) [Ý.Neccar]

(Rüyamda, heladaki necaset gibi pis kokan kimseler gördüm. Sonradan bunlarýn zina edenler olduðunu öðrendim.) [Ý.Hibban]

([bilhassa] zina eden ihtiyar lanete uðrar.) [bezzar]

(Zina fakirliðe yol açar.) [beyheki]

(Gençliðini zinadan koruyan [mümin] Cennete girer.) [beyheki]

(Bir kadýn, beþ vakit namazýný kýlar, namusunu korur, kocasý ile iyi geçinirse, dilediði kapýdan Cennete girer.) [Ýbni Hibban]

(Ey gençler, namusunuzu koruyun, zina etmeyin! Ýyi bilin ki, namusunu koruyana Cennet vardýr.) [Hakim]

(Yemin ederim ki, birinin baþýna demir çivi sokulmasý, yabancý bir kadýna dokunmasýndan daha hafiftir.) [Taberani]

(Allah indinde zinadan büyük günah yoktur.) [R.Nasýhin]

(Sizin için en çok korktuðum þey zinadýr.) [Taberani]

(Zina etmeyin, kadýnlarýnýzýn cazibesi, sevgisi gider, soðukluk baþlar.) [Ý.Neccar]

(Rüyamda, heladaki necaset gibi pis kokan kimseler gördüm. Sonradan bunlarýn zina edenler olduðunu öðrendim.) [Ý.Hibban]

([bilhassa] zina eden ihtiyar lanete uðrar.) [bezzar]

(Zina fakirliðe yol açar.) [beyheki]

(Gençliðini zinadan koruyan [mümin] Cennete girer.) [beyheki]

(Bir kadýn, beþ vakit namazýný kýlar, namusunu korur, kocasý ile iyi geçinirse, dilediði kapýdan Cennete girer.) [Ýbni Hibban]

(Ey kadýnlar, ancak mahreminiz olan erkeklerle konuþun, mahreminiz olmayanlarla konuþmayýn!) [Ýbni Said]

(Bir yerde, zina ve riba çoðalýrsa, o yerin halký, belaya maruz kalýr.) [Hakim]

(Zina fakirlik getirir.) [buhari]

(Zinaya devam eden, putperest gibidir.) [Haraiti]

(Yedi kat yer ve gök, zina eden ihtiyarlara devamlý lanet eder. Zina edenlerden çýkan pis kokular, Cehennemdekilere azap verir.) [bezzar]

@Osman

Zina üzerine konusmak zina degil, kardes.

@Metin

ama dil zinasi ne anlama geliyor?

Sana helal olmayan bir kisiyle sehvetli konusmak dil zinasi oluyor. Hatta helalin olmayan bir kisi ask sarkilari söylemek caiz degil.

her türü zina cok mu günah?

Az günah yada cok günah diye bir kavram yok. Günah her zaman günahdir. Yani ayrim yok, metin kardes. Yukarida belirtdigim gibi, zinaya giden yol dahi günah. Bu nedenle el, dil, kulak, vs zinalarida günah.

anladigim kadar masturbasyon vücüda zarar veriyor ama bazilari istemiyorsa bazilari da istiyorsa günah mi günah degil mi??

Sorunuzu tam olarak anlayamadim. Masturbasyon olayinda ortam ve sartlar önemli. Daha öncede berlirtdigim gibi agir cinsel tahrik ve uyarilma durumunda olan bir gencin, evlenme imkani YOKSA, zinaya düsme tehlikesi karsisinda, asiriya gitmemek SARTIYLA, elle tatmine basvurabilir. Nefsi icin basvuruyorsa, elbette günah.

Selamlar ve Dualarla

Cemil

Metin kardes

izin verirsen sana bunu bir misalle aciklamaya calisacagim:

Simdi sen düsünki birisine ziyarete gittin. Gittigin kisi senin icin her türlü iyiligi yapmis dürüst biri olsun. Ve sana türlü türlü ikramlar yapti ve seni sokakta birakmadan evinde yatirdi. Sonra da isi cikti ve gitmek zorunda kaldi ve sen evde ailesiyle yanliz kaldin. Bu durumda sen onun ailesine (yada ben) kötü gözle baksan nasil olur?

Bunlar senin helalinmidir?

Bunun gibi evli olmadigimiz kimse bizim helalimiz degildir ve onlarla yapilan cinsel iliski de zinadir. Cünkü dinimze göre yabanci tüm bayanlar bizim kardesimiz statüsündedirler.

Evli olmadigimiz zaman onlarla cinsel iliskide bulunursak bu (tesbihte hata olmasin!) kizkardesimizle iliskide bulunmktan cok farkli degildir. Bu yüzden zinayi Efendimiz (sav) en büyük günahlardan biri olarak degerlendiriyor.

Hatta fikiha göre zina yapan biri ancak zina yapan bir kadinla evlenebilir. Yani Allah korusun (tevbe etmemek sartiyla) bu durumda kendi hanimiz bile bize helal olmayabilir!

Yukarida bununla ilgili bazi hadisler yazmistik, arzu edersen bakabilirsin.

selamlar

Adem

@metin

simdi helal olmayan kisiyle zina yaparsan ne olur?

Zaten zina ancak helal olmayan kisiyle yapilir. Yani sana helal olan biriyle zina yapman mümkün degil. Hanimin ile her seyi yapabilirsin, bu zina degil.

Her günaha göre, pisman olup, tevbe edilmediyse, Allah farkli cezalar yaratmis. Yani zinaninda kendine göre cezasi var.

Allah affedicidir, affetmeyi sever…

Dein Kommentar

Du kannst jetzt schreiben und Dich später registrieren. Wenn Du ein Konto hast, melde Dich jetzt an, um unter Deinem Benutzernamen zu schreiben.

Gast
Auf dieses Thema antworten...

×   Du hast formatierten Text eingefügt.   Formatierung jetzt entfernen

Nur 75 Emojis sind erlaubt.

×   Dein Link wurde automatisch eingebettet.   Einbetten rückgängig machen und als Link darstellen

×   Dein vorheriger Inhalt wurde wiederhergestellt.   Editor leeren

×   Du kannst Bilder nicht direkt einfügen. Lade Bilder hoch oder lade sie von einer URL.

• Neu erstellen...