Zum Inhalt springen
Qries Qries Qries Qries Qries Qries

Empfohlene Beiträge

almanyanin bazi yerlerinde türk müslümanlari icin mezarliklar varmis sanirim, ben sahsen burada yasasam bile ölünce kendi memleketime gömülmek isterdim, cunku nede olsa oralarda yatan mübarek insanlar var, tamam belki diyceksiniz onun sana ne faydasi olucak olsun derim ben yinede...

sizce?

Aslinda hayirli mekanlara gömülmek cok önemli olsa gerek, yani burda gerci var artik islami kabristanlar ama yinede ülke olarak benim icin pek cekici degil manevi yönünden, ailemin büyük bir kismi burda olsa bile... Mesela Barla gibi bir yerde defnedilmek isterdim.....Halis ve cok müslümanlarin (ayrica kendimi cok yakin hissetdigim bir kac kisinin) ve bir fatiha da olsa okuyabilecek yogun ziyaretcileri olan bir mekan.. Mesela..

Arkadaslar hic düsündükmü Sahabelerin mezarlari neden hep mekke ve Medine disinda? 30 000 in üzerinde sahabeden bahsediliyor ama kutsal topraklarda belki bin tane sahabe mezari yok. Neden?

Cünkü onlar hizmet insaniydilar, hicret insaniydilar. Mekkeye gömülmeye calismak bir yana "Benim cesedimi Geri götürürseniz size hakkimi helal etmem" diyordu Eyup el Ensari hazretleri 80 yasinda Istanbulu fethetmeye geldiginde! Cinde Sahabe mezarlari var, Kirgizistanda var. Onlarin niyeti Mekkeye degil Hicret ettikleri diyarlara gömülmekti, bu onlarin Ilayi Kelimetullah nisaniydi. Zira muhacirler icin geri dönmekte neydi! Vatan hasretide neydi! Vatan Allah yolunda gidilen yer degilmiydi, Vatani Asliye atilan adim degilmiydi?

Cogumuz neden burda oldugumuzu bile bilmiyoruz. Kimimiz para icin geldik, kimimiz Yar icin. Ne icin olursa olsun, niyetlerimizi degistirelim ve Hicret sevabi alalim.

Belki de Allah icin Mekkeden en uzak yerde gömülmektir Mekkeli olmak!

Ne dersiniz? :-)

Vesselam

Adem

Kimse sahabeler kadar nasipli degil ama cogunun mezari Arabistanda bile degil. bence en kutsal vazife Ilayi Kelimetullahtir ve ondan daha büyük makam yoktur. Hem oraya gömülsek ne olur? Ebu Cehil Mekkede gömüldüyse ne degisti? Eyyup El Ansari hazretleri Istanbula gömülmekle makami mi düstü? :-)

Tomurcuk tabii ki herkes istedigi yere gömülmek ister. Zaten milleti zorla buraya gömecek degiliz. :-) Ama bizim fikrimizin yaninda Islam bu konuda ne diyor bu önemli. Eger yanlissam neden tüm sahabeler yarisircasina ülke disinda gömülmek istemis? Neden El Ensari hazretleri cenazesinin Istanbula gömülmesini vasiyet etmis? Kimse beni Türkiye kadar sevemez. Oraya gidince geri dönmek istemiyorum. Ama dava herseyden önemlidir.

Üstad Said Nursi Mekkeye yerlesen bir Evliyaya haber yollar. Orada kendini kurtaracaksin, burada herkesin ihtiyaci var, der.

Gecenlerde Mogolistanda hizmet yapan Adem Tatli abi vefat etti. Kendisi cenazesinin oraya gömülmesini vasiyet etmis ve simdi orada yatiyor. Tipki sahabeler gibi. Ben bu öldükten sonra cenazeyi Türkiyeye gömdürme isini dava suuruna ve hizmet manasina yakistiramiyorum. Ama dedigin gibi herkes kendi bilir. :-)

Adem

haklisin senin dediklerine katiliyorum, birsey demiyorum, ama bilmiyorum almanya bana soguk geliyor yani mezar gömülme bakimindan, bi baska yer olsaydi belki derdim ama almanya icin öyle diyemiyorum..

• 1 Jahr später...

Dein Kommentar

Du kannst jetzt schreiben und Dich später registrieren. Wenn Du ein Konto hast, melde Dich jetzt an, um unter Deinem Benutzernamen zu schreiben.

Gast
Auf dieses Thema antworten...

×   Du hast formatierten Text eingefügt.   Formatierung jetzt entfernen

Nur 75 Emojis sind erlaubt.

×   Dein Link wurde automatisch eingebettet.   Einbetten rückgängig machen und als Link darstellen

×   Dein vorheriger Inhalt wurde wiederhergestellt.   Editor leeren

×   Du kannst Bilder nicht direkt einfügen. Lade Bilder hoch oder lade sie von einer URL.

• Neu erstellen...