Zum Inhalt springen
Qries Qries Qries Qries Qries Qries

Empfohlene Beiträge

YÖK’ÜN KAZDIÐI KUYU

Anayasal bir kurum olma vasfýný taþýyan YÖK, son günlerin gözde konusu, Cumhurbaþkanlýðý seçimi üzerine toplanarak adeta siyasal bir muhtýra niteliði taþýyan bir karar aldý. Alýnan bu karar bir basýn toplantýsýnda kravatlý amcalarýn yoðun alkýþlarý arasýnda YÖK Baþkaný Teziç tarafýndan basýna açýklandý. Bu toplantýnýn yapýlmasý ve toplantýda alýnan kararýn temel gerekçesi olarak ise üniversitelerin aydýnlatýcý kurumlar olmasý sebebiyle halký aydýnlatmak görevini yüklenmiþ olmalarý gösterildi.

Yani yapýlan toplantý ve alýnan siyasal karar, halký aydýnlatabilmek için demokrasi adýna yapýlmýþ!

Görüldüðü gibi kravatlý amcalarýmýz toplanýp, kendilerine tanýnmýþ olan yetkileri bir bir aþmakta, tarafsýz bir öðretim kurumu olmasý gereken YÖK’ün bu niteliðini baltalayarak, siyasal bir karar almaktadýr. Kýsacasý bir takým çýkarlar adýna hukuksuzluk, hukuk haline getirilmekte ve ne yazýk ki bu demokrasi adýna yapýlmaktadýr.

Rektörlerimiz (birçoðu doða bilimleri alanýndan olmasýna raðmen) iþi gücü býrakýp anayasa hukukunu ilgilendiren bir konuda oturmuþ bir karar almýþlar: “367 milletvekilinin altýnda bir sayýyla toplanan TBMM’nin Cumhurbaþkanýný seçemeyeceðini” iddia ediyorlar!

Güler misin, aðlar mýsýn?

Aslýnda yok böyle bir þey ama diyelim ki bu senaryoyu kabul ettik. YÖK’ün yazdýðý senaryo uygulandý ve TBMM cumhurbaþkanýný seçemedi. 4. tur oylamanýn sonucunda Anayasanýn ilgili hükümleri gereðince TBMM seçimleri derhal yenilenecektir. Buraya kadar her þey normal olarak ve tam YÖK’ün istediði yönde geliþmiþ olacaktýr. Peki, YÖK bu hesaplarý neyin üzerine kuruyor. Yenilenecek seçimlerden AKP’nin yenilgiyle çýkacaðý konusunda bir tahmin içerisinde olduklarý için böyle bir senaryo yazýyorlar.

Peki, yenilenen seçimin sonuçlarý açýklandýðýnda AKP’nin 300, bilemedin 200 milletvekili çýkarmasý durumunda ne olacak, kravatlý amcalar?

Diyelim ki; AKP 200, diðer partiler 300.

Öyle ya, soruyorum þimdi size! AKP 183 ve fazlasý milletvekili ile geldiðinde ne olacak?

Siz hukuku kendinize yonttunuz ve AKP’ye hak ettiði halde Cumhurbaþkanýný seçtirtmediniz. AKP size seçtirtecek mi? AKP milletvekilleri de cumhurbaþkanlýðý seçimi esnasýnda TBMM oturumlarýna katýlmayacaklar. Bütün partiler birleþse bile elinizde bulunan 300 milletvekili ile yine 367 bulunamayacak.

Yani kazdýðýnýz kuyuya AKP deðil, memleket düþecek, memleket!

Çocukluk yýllarýnýzdan hatýrlar mýsýnýz bilmiyorum ama “cýllýmak” ya da “oyun bozmak” deyimleri vardýr.

Cýllýmayalým isterseniz, olur mu?

Halka karþý halk için demokrasi sarmýyor artýk bizi, çünkü biz her þeyin farkýndayýz. Zira TBMM meþru seçimlerle iþ baþýna gelmiþ milletvekillerinden oluþmaktadýr. Nasýl ki bundan önceki cumhurbaþkanlarý TBMM tarafýndan seçilmiþse; yeni cumhurbaþkaný da yine meclis tarafýndan anayasal usullere göre seçilecektir. Ama siz kendi düþünceleriniz ve deðer yargýlarýnýz doðrultusunda demokrasi adýna Anayasayý bir kere yontacak olursanýz bunun önü alýnamaz.

Demem o ki; hukuksuzluðu hukuk yapmak, kimseye yarar saðlamaz.

Kravatlý amcalara gelince, bir Einstein’da siz yetiþtirin de biz de YÖK’ün ne iþe yaradýðýný görelim. Zira siyasal parti misiniz, öðretim kurumu mu hiç belli olmuyor.

Saygýlarýmla, Tunc ERKAN

• 3 Monate später...

ben sadece sunu diyorum...

bati dünyasinda uniler Marsdan uzaydan nasil gaz getirebiliriz diye ugrasip kafa yorarken

bizim unilerimizin en yetkili kurumu olan YÖK beyler hala üzerine vasife olmayan seylerden ugrasmaya bikmadiler.

soruyorum YÖKcülere.

kuruldugunuzdan beri dünyaca ünlü dalinda 1 numara olan bir prof yetistirdinizmi ? dis kaynagi olmayan 100% türk egitim sisteminde kendini gelistirmis bir prof ? eger cevabiniz hayir ise, sizin yerinizde olsam utancimdan birak basin toplantisi yapmayi sokaga cikmam rezil olurum diye...

Dein Kommentar

Du kannst jetzt schreiben und Dich später registrieren. Wenn Du ein Konto hast, melde Dich jetzt an, um unter Deinem Benutzernamen zu schreiben.

Gast
Auf dieses Thema antworten...

×   Du hast formatierten Text eingefügt.   Formatierung jetzt entfernen

Nur 75 Emojis sind erlaubt.

×   Dein Link wurde automatisch eingebettet.   Einbetten rückgängig machen und als Link darstellen

×   Dein vorheriger Inhalt wurde wiederhergestellt.   Editor leeren

×   Du kannst Bilder nicht direkt einfügen. Lade Bilder hoch oder lade sie von einer URL.

• Neu erstellen...