Zum Inhalt springen
Qries Qries Qries Qries Qries Qries

Empfohlene Beiträge

söyle demek istemistim: mesela bir insan "herkes beni sevsin" diye ugrasmalimi? illa herkes bizi sevmek zorundami?

simdi cevap olarak "hayir" demeyin sadece. biraz derin cevap istiyorum. Cünkü benim nefsim hep kendini sevdirmek istiyor. Bu tehlikeli mi?

Bi yandan tehlikeli tabii!

Simdi sen kendini herkese sevdirecem diye bazi seyleri uygularsan (Mesela Namaz, Oruc veya ibadet bile olmasý gerekmiyor) o zaman cok tehlikeli, cünkü bu münafikliga girer! Kendini sevdirmek istiyorsan, herseyi Allah icin yapmayi calis! O zaman zaten sevilirsin! Allah (c.c.) seni severse, gerisi önemli degil cünkü o zaman Ýnsanlarda sever!

Her zaman korkman lazim bise yapinca gercekten Allah icinmi yaptin yoksa icimde biraz olsun kendimi sevdirmek varmiydi!

Sakin ha böyle bi hata yapma! Sen herseyi dogru yapmaya bak, gerisi kendiliginden gelir!

Tabiiki Talha abininde dedigi gibi herkesin seni sevmesi biraz zor! Cünkü ne kadar iyi bi insan olsanda seni cekemeyenler olacaktir... Bunlar seni kiskananlar olabilir mesela...

Ama sen hic kafana takma bence! Allah katinda iyi olmaya calis! Gerisi kendiliginden gelir insallah!

Selamlarimla...

ya birbirinizi sevin gitsin, nasil olsa öleceksiniz hepiniz. sevmezseniz hakkiniz makkiniz gecer, sonra diger tarafta onun icin hesap vermeyin

@Efsane

herhalde sirf bizler ölecegiz, hep siz falan demissinde:-)

sen herhalde herkezi seviyorsun, kimseye hakkin gecmedi ve öbür tarafta hesap verme durumun yok :-D

-.-

Ne alaka ya. Ben nerden bileyim hakkim gecti mi gecmedi mi? hem gecmisse Allah affetsin diyemeyecegim, Cünki allah hak meselesine karismiyor. Elimden geldigince herkesle helallesiyorum. Insanlardan nefret etme yerine onlari sevmeyi denedigim icin o konuda biraz haklisin. Disari ciktigim kapilari carpmadan cikmayi tercih ederim. Bakarsin bir gün belki o kapilara tekrar gelmek zorunda kaliriz.

@Efsane

Arkadas ben bizim sevmemizden bahsetmedim. Tabiki biz herkesi sevecegiz. Fakat herkesde bizi sevmek zorunda mi? Nefis hep sevilmek istiyor. Iste o zaman ihlas ve gösteris bazen karisabiliyor sanki. Bunu nasil ayirt edecem. Problem bu.

gardas. Herkes seni evecek diye birsey yok. Herkesin sevmesi gereken birisi var ise o da Peygamber efendimiz (s.a.v.) dir bence. Kim isterse o sever seni. Yani bu sana bagli degil. Bu karsidakinin karakterine bagli. Seni, senin karekterine uyusmayan birisi sevse iyi olmaz herhalde, bir yerde bir bozukluk olur :D. "Doga kurallari" na uymaz. Sen de herkesin seni sevmesi icin ugrasirsan yanlis olur tabi, biraz dairenin disina tasmis olursun. Nefis, gurur, kiskanclik meselenin icine girer. Sevilme meselesinde de burclarin da biraz alakasi var tabii, yok degil.

@Nadir

Sahsen ben kimse beni sevsin diye ugrasmiyorum, kendime yakin gördügüm insanlarla hertürlü sakalari yapiyorum samimiyet dereceme göre insanlara davranirim, ama eger bir insan bana uymuyorsa o zaman o insana karsi mesafeli davranirim yani illa beni sevsin insanlar diye asla ve asla ugrasmam..

ama su varki mesela bir yere gitdim sirf arkadaslar var yani yasitlarim o zaman rahat ve serbest davranirim,

ama büyük insanlarin yaninda daha olgun ve sakin olmaya calisirim,

camiiye giderim veya sohbet ortamlarinda daha farkli olurum,

ama bu beni sevsinler diye degilde heryere uyum saglamak icin..

bence herkezin icinde bin bir cesit kisilikler vardir..kimse bana "Bende Yok" diyemez...hani derlerya "büyükle büyük, kücükle kücük"...

gerci senin soruna bir cevap olmadi galiba ama bunuda eklemek istedim..

• 4 Monate später...
  • 3 Wochen später...

Herkes bizi sevmeli mi? = HAYIR

İnsana verilen Sevmek ve Sevilmek hissinin nedeni ve gayesi var ve mevcut,

bu gayeden ve mevcut olan hissiyattan kıl payı başka yöne gidince insana ya elem ve keder,ya hüsran ve hüzüne iletir'ki buda Mecnunluk (Delilik) olulur.

İnsanı bir Maddeye sokalım ve ayrıcalığını görelim,Misalin bir Havlu olduğumuzu farzı muhal kabul edelim.

Havlu su çeker sıvı maddeyi çeker,Ateşe dayanamayacağı gibi,

uzun vaadeli suda kalması çürümesine sebebiyet verir.

Sevmek ve sevilmeyide aklımızın alması için bunla kıyaslayayalım.

(O RAZI OLDUKTAN SONRA DÜNYA KÜSSE NE ÖNEMİ VAR ) ?

Dein Kommentar

Du kannst jetzt schreiben und Dich später registrieren. Wenn Du ein Konto hast, melde Dich jetzt an, um unter Deinem Benutzernamen zu schreiben.

Gast
Auf dieses Thema antworten...

×   Du hast formatierten Text eingefügt.   Formatierung jetzt entfernen

Nur 75 Emojis sind erlaubt.

×   Dein Link wurde automatisch eingebettet.   Einbetten rückgängig machen und als Link darstellen

×   Dein vorheriger Inhalt wurde wiederhergestellt.   Editor leeren

×   Du kannst Bilder nicht direkt einfügen. Lade Bilder hoch oder lade sie von einer URL.

• Neu erstellen...