Zum Inhalt springen
Qries Qries Qries Qries Qries Qries

Empfohlene Beiträge

• 1 Monat später...

Esselam!

ben Filmi dün komple bakdim ve cok memnun kaldim. Belki Üstadi taniyan, Risale-i Nur okuyan kisiler icin cok yeni taraflarini taniyacagini zannetmiyorum, fakat Üstadi ve Risale-i Nuru tanimayan kisiler icin cok güzel bir Filim olacagina inaniyorum.

Türkce olmasi iyi, Kürtce olsaydi belki istenmeyen negativ hava eserdi filimde. Bilirsiniz Üstad cok nadir Kürtce konusurdu.

Filimde de kisa zahnelerde bu konuya da dayanildi.

Filmi herkese tercih ederim.

Insallah böyle projeler devam eder.

Allah yapicilarla razi olsun.

Vesselam

Es Selamu Aleykum!

Bu cizgifilm cok hosuma gitti, yanliz Almanya'da bunu nereden bulabilirim? Maalesef Web Sayfasinda yanlizca Türkiye irtibat bürosu var.

Internette bunu arastirirken bu Forumla tanismak nasip oldu. Cok güzel bir Forum. Emegi gecenlerden Allah (cc) razi olsun.

• 1 Monat später...

Selâmün aleyküm!

Kürtçe konuþulup konuþulmadýðý neyse de, esas medar-ý tenkid çizgi filmde bazý hatalar'ýn olmasý. Filmin tümünü seyrettim ve tesbit ettiðim noktalar:

Mesela 1. Dünya savaþý patlak verdiðinde, Üstad asker ocaðýnda bir harita'yý göstererek nereye gideceðini söylüyor. Fakat harita - dikkat edilirse - bugünkü Türkiye haritasý, hem de Latin harfleriyle! Yani 1914'ün Osmanlý haritasý deðil. Ayný hata, Rus esaretinden kaçarken Üstad'ýn temsilen Avrupa haritasýnýn üzerinde yürümesi. Fakat yine bugünün Avrupa haritasý, 1919'unki deðil!

Sonra, Üstad'ýn Mustafa Kemal Paþa ile olan görüþmesi. Olumsuz tepki olmasýn diye "Namaz kýlmayan haindir" senaryosunu komymamýþlar, neyse, fakat Paþa'yý simaen Atatürk'e benzetememiþler.

Filmde 1. Said dönemini tüm ayrýntýlarýyla güzel yapmýþlar, fakat 2. ve hele hele 3. Said dönemine gelince, su koyuvermiþler.

Sonra Üstad'ýn vefat etmeden önce Urfa'ya gidiþi. Araba'nýn içinde Bayram abiyi (sanýrým ön koltukta þoförün yanýnda) çok yaþlý göstermiþler. Bayram abi o zaman 29 yaþýnda bir gençti!

Neyse, her filmde hata yapýlabilir. Ben filmi genede herkese tavsiye ederim. Nede olsa emeklerle yapýlmýþ.

Vesselam!

Dein Kommentar

Du kannst jetzt schreiben und Dich später registrieren. Wenn Du ein Konto hast, melde Dich jetzt an, um unter Deinem Benutzernamen zu schreiben.

Gast
Auf dieses Thema antworten...

×   Du hast formatierten Text eingefügt.   Formatierung jetzt entfernen

Nur 75 Emojis sind erlaubt.

×   Dein Link wurde automatisch eingebettet.   Einbetten rückgängig machen und als Link darstellen

×   Dein vorheriger Inhalt wurde wiederhergestellt.   Editor leeren

×   Du kannst Bilder nicht direkt einfügen. Lade Bilder hoch oder lade sie von einer URL.

• Neu erstellen...