Zum Inhalt springen
Qries Qries Qries Qries Qries Qries

Empfohlene Beiträge

Sizce Askimi daha ehemmiyetli yoksa sevgi mi?

Nicin sevgi bu kadar aska karsin sönük gösteriliyor??

Halbuki Üstadi azam Imami Rabbani ye Burada Üstadim yaniliyorsun diyoer Ask la sefkat konusunu ele alirken??

Hic sefkat üzere konusuldumu? Aslinda sefkat ne kadar keskin ve vurucu oldugu hic düsünüldü mü?

Vesselam

Sevmek, Sevdalanmak, Asik olmak, Sefkat duymak..

bunlar ALLAH´in VEDUD isminin insanda

tecellisidir, yani yankisidir.

Nicin sevgi bu kadar aska karsin sönük gösteriliyor??

Ask, sevmeye karsi sönük gösteriliyor, cünkü

ASIK olanin hali, ruh hali degistigi icin, sanki

cok özel ve cok yüksek bir makammis gibi,

zannedildigi icin.

Sefkat bambaska bir duygu... istiyorsaniz artik sefkat

konusunu ele alalim...

peki Ask sevgiden daha güclüyse neden bitiyor??

bence ikiside kalici olmali..??

sefkat konusu ap ayri,sefkat karsiliksiz sevmektir

bir ananin evladini sevmesi gibi..

Iste burada Üstad i azam Bediuzzaman sormak lazim. Ask mi sefkat mi diye.Tabirlerinde HEY ASIK EFENDI...nasil olurda.....diyerek tenkid ediyor.

Kardeslerim,Allah icin bilin ki asik olmak güzel bi seydir ve lakin Allah olunca bu ask hakiki olur.Yani pörsümez tükenmez. Ve lakin insana yakistirdigimiz zaman söner gider.

Bir nimet ne zaman hakiki nimettir??

Devamli oldugu zaman,öyle degilmi?

Iste! Aynen bunun gibi Aski daimi oldugu vakit,hostur güzeldir.Ama insana olmuyor iszte.Sorun isterseniz Leyla ya mecnuna kereme asliya!!

Nasil ki bir araba devamli birinci vitesle zorlayarak,bi zaman sonra motor patlar.öyle de insan dahi insana karsi devamli asik olamaz. Su an insana karsi ask yasayan birisi olsaniz bile,ne yaziikki böyledir.hakikattir.

Vesselam

• 2 Jahre später...

Selam kardeslerim,

gecen bir arkadasla bu konuyu tartisiyorduk, ikimizinde felsefeye ilgisi oldugu icin iyi felsefe yaptik diyebilriz.

sevgi karsiliklidir, sen veririsin o verir, ikinizde birbirinizden alirsiniz, sevgi insanlar arasinda olan bir duygudur, cogu insan aski diger insanlar icin kullaniyor oysa bence ask sadece Allah sevgisi icin gecerlidir, ask sevgininde üzerindedir, ask demek sevgilide kaybolmak demektir, ve ask demek savgiliye her an muhtac olmak demektir, sevgi karsilikli idi, cünki biz insanlar aciziz, fakat ask karsilikli degil, sadece o olmak, onun sana birsey vermesini beklememek, soruyorum simdi, hangi insana asil olunabilir? aciz olmayan bri insan var mi ?

sadece mutlak güce asik olunur, o aciz degil ve kaybolunacak tek yer odur. A ve B kümesi düsünelim, A ve B kümeleri birinci durumda birlesme özelligi göstersin yani,birlestigi ortak yeri olsun, iste a kümesinde birsey var b kümesinde birsey var ama eksikler, ortak noktalarda bulusup tamamlayabilriler, birde alt kümeyi düsünelim, A kümesi B kümesini kapsasin, A kümesinde hersey var B kümesinde bazi seyler, A kümesi B kümesinin sahip oldugu herseye sahip, B de ise sadece kendi sahip olduklari, birinci durum sevgidir, ikinci durum ise ask, B kümesi A kümesinin icinde onda kaybolmustur, bence ask insanlar icin kullanilmamali

ins yardimci olabilrmisimdir

Selametle...

• 2 Wochen später...

Karkadaslar bende bu konuya biraz bisey yazayim dedim eyer kabul ederseniz tabii!

Sevgi ve Ask arasinda bence cok fark vardir.

Tpki yildiz kardesiminde dedigi gibi ask sevginin ötesidir. "sevgi" kelimesi bi müslümanin kaninda olmalidir karsindaki müslüman kardesini sevmelidir o karsindaki kardesin seni sevmese bile sen onu sevmelisin en azindan ALLAH icin sevmelisin! Cünkü biliyorsunuz Cenabihak cennette butür insanlari ayri mükafatlandiracakdir.

Gercek ask evet sadece Allaha karsi olandir cünkü arkadaslariminda dedigi gibi birtek O dur herseyin sahibi, bize bu duygulari verende sonucda O.

Eyer bi insan birisini seviyorsa yani "asik"sa ve Allaha yöneliyorsa bu konuda en sonunda asil askin sadece Allaha karsi oldugunu anliyacakdir ben buna inaniyorum. Cünkü hep Allahi yöniyorsun ve O sana yardimci oldukca insan bunu anliyor ama tabii su var tee bu duygulara ulasmak icin cok sabr gerekiyor hicde kolay deyil.

Saygi ve Selamlarimla...

evet rananur kardes, Allah aski kolay degil ama, cok güzel olsa gerek, hayatin hic bir anlami yok ki Allah askindan baska, dünyaya birde öterki yüzüyle bir baksak anlayacagiz ne kadar bos, kalem bunu kolay yazar´, dil bunu kolay söyler ama, birde kalp bunu yasasa

Allah hepimize kendisini sevmemizi nasip eder ins

Selametle kardeslerim...

Amenna öyledir Webmaster kardesim!

Evet hesna kardesimde güzel söylemis kimsenin icini bilemessin!

Ama ben öyle insanlar yasiyorumki dis görünüsü belki okadarda ic acici deyil ama o ici o kalbi insana "aman Yarabbi" dedirtiyor yani ve bu sadece biz insanlarin anliyabildigi ve düsünsenize kimbilir Allah katinda bu nasil bisey.

Herseye dikkat etmemiz lagzim bu devirde gercekden cok zor ama asla ve asla imkansiz deyil.

Dualarinizla

Vesselam

slm

haklisiniz webmaster abi...sadece sonsuz olan allaha iman etmeli!

rananur kardesimizde önemli bir noktaya el basmis...bu devirde artik dis görünüs degil ic görünüs önemli...cünkü insan bir gün yaslanacak güzelligi de kalmiyacak ama eger ici güzelse o asla paslanmaz bence...

evet rana kardes hicbirsey asla imkansiz degildir...! cok haklisiniz ^^

saygilarimla

vesselam

Evet dis görünüs gecicidir ama genede bizler bi müslüman olarak disgörünüsümüze cok dikkat etmemiz lagzim! Bu gercekden cok önemli. Bana cok soru gelmisdi bu konu hakkinda. Iste neden sen basörtü örtüyorsunda baska müslüman kizlar örtmüyor diye. Biyandan anlatmaya calisiyorum ama bir yandanda cok haklilar. Onlarin gözerinde bizler birer örnek olmamiz lagzim. Ben simdi acik olanlarin kötü müslümanlarin oldugunu filan söylemiyorum! Cünkü o insanlarin icini bilemessin hersey basörtmekle bitmiyor hele bu devirde cok zor biliyorum ama sabr etmek lagzim! Ve sunuda söylemeden edemicem benim enyakin iki dostumda kapali deyil olabilirler ama ben onlari genede cook seviyorum ve onlar icin herseyide yapmaya hazirim!

Insallah yanlis anlasilmamisimdir!

Vesselam...

Dein Kommentar

Du kannst jetzt schreiben und Dich später registrieren. Wenn Du ein Konto hast, melde Dich jetzt an, um unter Deinem Benutzernamen zu schreiben.

Gast
Auf dieses Thema antworten...

×   Du hast formatierten Text eingefügt.   Formatierung jetzt entfernen

Nur 75 Emojis sind erlaubt.

×   Dein Link wurde automatisch eingebettet.   Einbetten rückgängig machen und als Link darstellen

×   Dein vorheriger Inhalt wurde wiederhergestellt.   Editor leeren

×   Du kannst Bilder nicht direkt einfügen. Lade Bilder hoch oder lade sie von einer URL.

• Neu erstellen...