Zum Inhalt springen
Qries Qries Qries Qries Qries Qries

Empfohlene Beiträge

Duasý kabul olmayan Basra halkýyla benzerliklerimiz mi var?

‘Örnek Yaþayýþlarýyla Ýslam Büyükleri’ kitabýndan bir irþat olayýný takdim etmek istiyorum bugün sizlere. Baþtan olayýn özetini birlikte okuyalým, sonra sorular soracaðým kendimize. Önce (Basra halkýnýn duasý niçin kabul olmuyormuþ?) onu bir gözden geçirelim.

Cizre’de vefatýndan önce Baðdat, Kufe gibi ilim ve tasavvuf merkezlerini ziyaret ederken Basra’ya da uðrayan büyük veli Ýbrahim Edhem Hazretleri, baþýna toplanan Basra halkýnýn sorularýna muhatap olur. Sýkýntýlarýndan kurtulmak için yaptýklarý dualarýnýn kabul olmadýðýndan müþteki olan Basralýlar, Ýbrahim Edhem’den dualarýnýn kabul olmasýný saðlayacak nasihatler dinlemek isterler. Ýbrahim Edhem de geniþçe bir konuþma yapar Basralýlara. Dualarýnýn kabul olmama sebeplerini de þöyle izah eder:

-Ey Basra halký!.. der, sizin halinizi inceledim, davranýþlarýnýzý gözden geçirdim, kalbinizi gaflet kabuðu baðladýðýný gördüm. Bu yüzden dilinizle dua ediyorsunuz; ama kalbiniz o duaya iþtirak etmiyor, baþka þeyleri düþünüyorsunuz... Halbuki Resûlüllah (sas) Hazretleri, “Gafil kalbin duasýný Allah kabul etmez!” buyurmuþtur! Kalbiniz dilinizden gafil dua ediyorsunuz...

- “Hangi günahýmýz kalbimizi dilimizle yaptýðýmýz duamýzdan gafil hale getiriyor?” diye sorarlar.

- “On madde tespit ettim kalbinizin gaflette kalmasýna sebep olan...” diyerek gaflet sebeplerini þöyle sýralar:

1- Allah’ý tanýdýðýnýzý söylüyorsunuz; ama emirlerini ve yasaklarýný tam tanýmýyorsunuz.

2- Resûlüllah’ý sevdiðinizi söylüyorsunuz; ama sünnetine olan sevginizi tam göstermiyorsunuz.

3- Kur’an’ý dinliyorsunuz; ama manasýyla amel etmek gerektiðini düþünmüyorsunuz.

4- Þeytanýn düþmanýnýz olduðunu söylüyorsunuz; ama onunla dostluk kurmaktan çekinmiyorsunuz.

5- Cenneti sevdiðinizi söylüyorsunuz, onun için bir bedel ödemiyorsunuz.

6- Cehennemden korktuðunuzu iddia ediyorsunuz; ama ondan uzak kalmak için bir gayret göstermiyorsunuz.

7- Ölüm haktýr diyorsunuz, hak olan ölümden sonrasý için bir hazýrlýk yapmýyorsunuz.

8- Gýybet etmek günahtýr diyorsunuz, yine de kardeþlerinizin gýybetini yapmaktan geri kalmýyorsunuz.

9- Allah’ýn lütfettiði sayýsýz nimetleri yiyorsunuz, bu nimetlerin gerektirdiði þükrü yapmýyorsunuz.

10- Cenazelerinizin peþinden gidiyor, ölülerinizi kabre gömüyorsunuz, bir gün kendinizin de bu kabre gömüleceðinizi düþünmüyorsunuz.

Ýbrahim Edhem sözlerini þöyle baðlar:

- Ey Basra halký! der, saydýðým bu on konudaki duyarsýzlýðýnýz kalbinize gaflet veriyor, dua sýrasýnda gaflette kalan kalbiniz, dilinizle birleþmiyor. Duanýzýn kabul olmasýný istiyorsanýz, dilinizle kalbiniz birleþsin. Kafa-kalp birliðiyle yapýn duanýzý!..

-Ne dersiniz muhterem okuyucularým! Basra halkýyla benzerliklerimiz mi var? Bizim de dilimiz dua ederken kalbimiz bazen baþka þeylerle mi meþgul? Dualarýmýzda dilimiz neyi diliyorsa kalbimiz de onu mu düþünmeli? Basralýlardaki on maddelik gaflete maruz kalmamak için bunu incelemeye ihtiyacýmýz mý var?

AHMED ÞAHÝN

Zaman

Dein Kommentar

Du kannst jetzt schreiben und Dich später registrieren. Wenn Du ein Konto hast, melde Dich jetzt an, um unter Deinem Benutzernamen zu schreiben.

Gast
Auf dieses Thema antworten...

×   Du hast formatierten Text eingefügt.   Formatierung jetzt entfernen

Nur 75 Emojis sind erlaubt.

×   Dein Link wurde automatisch eingebettet.   Einbetten rückgängig machen und als Link darstellen

×   Dein vorheriger Inhalt wurde wiederhergestellt.   Editor leeren

×   Du kannst Bilder nicht direkt einfügen. Lade Bilder hoch oder lade sie von einer URL.

• Neu erstellen...