Zum Inhalt springen
Qries Qries Qries Qries Qries Qries

Empfohlene Beiträge

On Gümüº

Peygamber Aleyhisselam, bir gün Medine pazarına çıktı. Yanında on gümüº kadar parası vardı. Kendisine dört gümüºe bir gömlek satın aldı. Ancak, bir fakir adam gelip, kendisinden o gömleği istedi. Resulullah gömleği ona verdi. Geriye dönüp dört gümüºe bir gömlek daha satın aldı. Derken, ağlayan küçük bir kız çocuğu gördü ve yanına yaklaºıp neden ağladığını sordu.

"Ev sahibim bana un almam için iki gümüº vermiºti" dedi küçük kız, gözyaºlarını silerek. "Ama ben parayı kaybettim."

Resulullah, yanında kalan son iki gümüºü de o kız çocuğuna verdi.

"Ağlama, unu bununla alabilirsin!" buyurdu.

Paraları alan küçük kızın ağlaması bir miktar durduysa da, tamamen kesilmedi.

"Ama eve geç kaldığım için beni dövecekler!" dedi hıçkırarak.

Peygamber Aleyhisselam kızın elini tuttu, gittiler unu aldılar. Bir elinde küçük kız, öteki elinde un, beraber kızın evine doğru yola çıktılar.

Akºam vaktiydi. Ev sahibi küçük hizmetçisini beklerken, karºısında Âlemlerin Efendisi'ni görünce hem çok ºaºırdı, hem de çok sevindi.

Peygamber Aleyhisselam:

"Geç kaldığı için ceza almaktan korkuyordu. Sakın onu dövmeyin!" buyurdu.

Ev sahibi:

"Ey Allah'ın Resulü! Sizin evimi ºereflendirmenize sebep olduğu için ben onu azad ediyorum, artık hürdür!" dedi.

Peygamber Aleyhisselam bu iºe çok sevindi ve:

"Allah'ım ºu on gümüº ne kadar da bereketli imiº. Onunla bana ve bir fakire gömlek giydirdin ve bu kız çocuğunu sevindirip, hürriyetine kavuºturdun!"

Peygamberimizin Hayatından Seçilmiº Öyküler-4'ten alınmıºtır.

Zafer Dergisi, Temmuz 2006

Dein Kommentar

Du kannst jetzt schreiben und Dich später registrieren. Wenn Du ein Konto hast, melde Dich jetzt an, um unter Deinem Benutzernamen zu schreiben.

Gast
Auf dieses Thema antworten...

×   Du hast formatierten Text eingefügt.   Formatierung jetzt entfernen

Nur 75 Emojis sind erlaubt.

×   Dein Link wurde automatisch eingebettet.   Einbetten rückgängig machen und als Link darstellen

×   Dein vorheriger Inhalt wurde wiederhergestellt.   Editor leeren

×   Du kannst Bilder nicht direkt einfügen. Lade Bilder hoch oder lade sie von einer URL.

• Neu erstellen...