Zum Inhalt springen
Qries Qries Qries Qries Qries Qries

Empfohlene Beiträge

Bediüzzaman Hazretlerinin Mehdi' likle alakalý tespitleri nelerdir ? Günümüzde bazý insanlarýn kendilerinin Mehdilik alametlerini Bediüzzaman' ýn eserlerinden göstermeleri konusunda ne dersiniz ?

Mehdi ile ilgili bazý noktalar iyi bilinirse, bu konuda gelen rivayetler ve yapýlan yorumlar daha iyi anlaþýlýr diye düþünüyoruz. Þöyle ki:

-Mehdi meselesi akideye dahil deðildir. Yani, bazý ehl-i iman Mehdiyi inkar etse dinden çýkmýþ olmaz, onun feyzinden mahrum kalýr, hizmetinden istifade edememiþ olur.

-Mehdiyi þahýs olarak belirlemek zordur. Hemen her hizip, kendi üstadýný veya þeyhini mehdi görme temayülündedir.

-Mehdi olmak ayrý, kendini mehdi zannetmek ayrýdýr. Nitekim zaman zaman bazý meczuplar çýkmakta ve kendilerini mehdi veya Ýsa olarak takdim etmektedirler. Halbuki, mehdi kendisinin mehdiliðine deðil, Ýslama davet eder. Bir peygamber "ben Allahýn elçisiyim, bana tabi olun" der. Ama mehdi, "ben mehdiyim, bana uyun, yoksa küfre düþersiniz" diyemez.

-Her asýr, ehl-i imaný ümitsizlikten kurtaracak bir mehdi manasýna muhtaçtýr. Yani, mehdi manasýndan her asrýn bir çeþit hissesi vardýr.

-Bediüzzaman Said Nursi, mehdi konusunda çok kýymetli bilgiler verir. Bunlarýn en mühimlerinden biri þudur:

Bu zaman þahýs zamaný deðildir. Eski zamanda bazý harika þahýslar çýkmýþlar, kýymettar hizmetlere vesile olmuþlar. Ama bu zamanda küfür þahs-ý manevi olarak hücum etmektedir. Bu hücuma karþý en büyük ferdi mukavemet baþarýsýz kalmaya mahkumdur. Onun için bu külli hücuma mukabil bir þahs-ý manevi çýkarmak gerekir.

-Bediüzzaman Said Nursi, mehdiyetin üç merhalesinden söz eder:

1-Ýman

2-Hayat

3-Þeriat

Risale-i Nur, temelde iman hizmeti görmekle beraber, diðer iki merhalenin de öncülüðünü yaptýðýný söyleyebiliriz. Hz. Peygamber (asm) Ýslam davasýnýn temelinde yer almýþ, sonraki Ýslami hizmetlerin de temelini atmýþtýr. Benzeri bir durumun mehdiyette olmasýna bir engel söz konusu deðildir. Yani, iman hizmeti diðer iki hizmet alanýný etkileyecektir. Bununla beraber, hayatýn geniþ dairelerinde hizmet edilirken sýra dýþý bazý harika fertlerin eliyle bu hizmetlerin ifa edilmesi medar-ý bahs olabilir. "Melikin atýyyelerini ancak matýyyeleri taþýr." Bu kutsi hizmetlerin icrasýnda elbette bir kýsým maneviyat erleri istihdam edilecektir. "Her ormanýn kendine göre aslanlarý olduðu gibi, her meydanýn da ona münasip erleri vardýr."

-"Mehdi kimdir? Ne zaman gelecektir?" gibi sorular, bazen insaný asýl vazifelerinden alýkoyabilmektedir. Bunun yerine doðrudan aktif hizmetle meþguliyet tercih edilmelidir. Hele hele mehdiyet konusunu tartýþma alanýna sokmaktan kaçýnýlmalýdýr. Nakledildiðine göre, Said Nursi sürgünde iken saf gönüllü bir zat "efendim, üzülmeyin. Mehdi gelecek, her þeyi düzeltecek" der. Said Nursi þu anlamlý mukabelede bulunur: "Mehdi geldiðinde seni vazife baþýnda bulsun!"

Þadi Eren (Doç.Dr.)

Dein Kommentar

Du kannst jetzt schreiben und Dich später registrieren. Wenn Du ein Konto hast, melde Dich jetzt an, um unter Deinem Benutzernamen zu schreiben.

Gast
Auf dieses Thema antworten...

×   Du hast formatierten Text eingefügt.   Formatierung jetzt entfernen

Nur 75 Emojis sind erlaubt.

×   Dein Link wurde automatisch eingebettet.   Einbetten rückgängig machen und als Link darstellen

×   Dein vorheriger Inhalt wurde wiederhergestellt.   Editor leeren

×   Du kannst Bilder nicht direkt einfügen. Lade Bilder hoch oder lade sie von einer URL.

• Neu erstellen...