Zum Inhalt springen
Qries Qries Qries Qries Qries Qries

Empfohlene Beiträge

Mekke'de nâzil olmustur; 28 (yirmisekiz) âyettir. Hz. Nuh'un ilâhî elçi olarak gönderilisi ve mücadeleleri anlatildigindan sûre bu ismi almistir.

Rahmân ve Rahîm (olan) Allah'in adiyla.

1. Kendilerine yakici bir azap gelmeden önce kavmini uyar, diye Nuh'u kendi kavmine gönderdik.

2."Ey kavmim dedi,ben sizin için açik bir uyariciyim"

3. "Allah'a kulluk edin; O'na karsi gelmekten sakinin ve bana itaat edin."

4. "Ki Allah bir kisim günahlarinizi bagislasin ve sizi belli bir vâdeye kadar tehir etsin (muahaze etmeden yasatsin)" Bilinmeli ki Allah'in tayin ettigi vâde gelince, artik o ertelenmez. Keske bilseydiniz!"

5. (Sonra Nuh:) Rabbim! dedi, dogrusu ben kavmimi gece gündüz (imana) davet ettim;

6. Fakat benim davetim, ancak kaçmalarini arttirdi.

7. Gerçekten de, (imana gelmeleri ve böylece) günahlarini bagislaman için onlari ne zaman davet ettiysem, parmaklarini kulaklarina tikadilar, (beni görmemek için) elbiselerine büründüler, ayak dirediler, kibirlendikçe kibirlendiler.

8. Sonra, ben kendilerine haykirarak davette bulundum.

9. Sonra, onlarla hem açiktan açiga hem de gizli gizli konustum.

10. Dedim ki : Rabbinizden magfiret dileyin; çünkü O çok bagislayicidir.

11. (Magfiret dileyin ki,) üzerinize gökten bol bol yagmur indirsin,

12. Mallarinizi ve ogullarinizi çogaltsin, size bahçeler ihsan etsin, sizin için irmaklar akitsin.

13. Size ne oluyor ki, Allah'a büyüklügü yakistiramiyorsunuz?

14. Oysa, sizi türlü merhalelerden geçirerek O yaratmistir.

15. Görmediniz mi, Allah yedi gögü birbiriyle ahenktar olarak nasil yaratmis!

16. Onlarin içinde ayi bir nûr kilmis, günesi de bir çerag yapmistir.

17. Allah, sizi de yerden ot (bitirir) gibi bitirmistir.

18. Sonra sizi yine oraya döndürecek ve sizi yeniden çikaracaktir.

19. "Allah,yeryüzünü sizin için bir sergi yapmistir."

20. "Ki, onda genis yollar edinip dolasabilesiniz.(diye).

21. (Ögütlerinin fayda vermemesi üzerine) Nuh: Rabbim! dedi, dogrusu bunlar bana karsi geldiler de, mali ve çocugu kendi ziyanini arttirmaktan baska ise yaramayan kimseye uydular.

22. Bunlar da, büyük hileler, büyük desiseler kurdular!

23. Ve dediler ki: Sakin ilâhlarinizi birakmayin; hele Ved'den, Suvâ'dan, Yegûs'tan, Ye'ûk'tan ve Nesr'den asla vazgeçmeyin!

24. (Böylece) onlar gerçekten birçoklarini saptirdilar. (Rabbim!) Sen de bu zalimlerin ancak saskinliklarini arttir!

25. Bunlar, günahlari yüzünden suda boguldular, ardindan da atese sokuldular ve o zaman Allah'a karsi yardimcilar da bulamadilar.

26. Nuh: "Rabbim! dedi, yeryüzünde kâfirlerden hiç kimseyi birakma!"

27. "Çünkü sen onlari birakirsan kullarini saptirirlar; yalniz ahlâksiz, nankör (insanlar) dogururlar (yetistirirler)."

28. "Rabbim! Beni, ana-babami, iman etmis olarak evime girenleri, iman eden erkekleri ve iman eden kadinlari bagisla, zalimlerin de ancak helâkini arttir."

Gast
Dieses Thema wurde nun für weitere Antworten gesperrt.
  • Neu erstellen...