Zum Inhalt springen
Qries Qries Qries Qries Qries Qries

Empfohlene Beiträge

Mekke'de inmistir. 45 (kirkbes) âyettir. "Kaf" harfi ile basladigi için bu adi almistir.

Rahmân ve Rahîm (olan) Allah'in adiyla.

1. Kaf. Serefli Kur'an'a andolsun.

2. Aralarindan bir uyaricinin gelmesine sastilar da, kâfirler söyle dediler: "Bu sasilacak bir seydir."

3. "Biz öldügümüz ve toprak oldugumuz zaman mi (dirilecegiz)? Bu, akla uzak bir dönüstür."

4. Biz, topragin onlardan neleri eksilttigini kesinlikle bilmekteyiz. Yanimizda o bilgileri koruyan bir kitap vardir.

5. Bilakis onlar, hak kendilerine gelince yalanladilar. Simdi onlar sasirmis bir haldedirler.

6. Üstlerindeki göge bakmazlar mi ki, onu nasil bina etmis ve nasil donatmisiz! Onda hiçbir çatlak da yok.

7. Yeryüzünü de dösedik ve ona sabit daglar koyduk. Orada gönül açan her türden (bitkiler) yetistirdik.

8. Allah'a yönelen her kula gönül gözünü açmak ve ibret vermek için (bütün bunlari yaptik).

9. Gökten bereketli bir su indirdik, onunla bahçeler ve biçilecek daneler bitirdik.

10. Kullara rizik olmasi için birbirine girmis, küme küme tomurcuklari olan uzun boylu hurma agaçlari yetistirdik. Ve o su ile ölü topraga can verdik. Iste hayata yeniden çikis da böyledir.

11. Kullara rizik olmasi için birbirine girmis, küme küme tomurcuklari olan uzun boylu hurma agaçlari yetistirdik. Ve o su ile ölü topraga can verdik. Iste hayata yeniden çikis da böyledir.

12. Onlardan önce Nuh kavmi, Res halki ve Semûd da yalanlamisti.

13. Ad ve Firavun ile Lût'un kardesleri de (yalanladilar).

14. Eyke halki ve Tübba' kavmi de. Bütün bunlar peygamberleri yalanladilar da tehdidim gerçeklesti!

15. Ilk yaratmada âcizlik mi gösterdik? Hayir, onlar yeni bir yaratma hususunda süphe içindedirler.

l6. Andolsun, insani biz yarattik ve nefsinin kendisine fisildadiklarini biliriz ve biz ona sah damarindan daha yakiniz.

l7. Iki melek (insanin) saginda ve solunda oturarak yaptiklarini yazmaktadirlar.

18. Insan hiçbir söz söylemez ki, yaninda gözetleyen yazmaya hazir bir melek bulunmasin.

19. Ölüm sarhoslugu gerçekten gelir de: Iste (ey insan) bu, senin öteden beri kaçtigin seydir, denir.

20. Sûr'a üfürülür; iste bu, gelecegi vâdedilen gündür.

21. Herkes, yaninda bir sürücü ve bir de sahitle beraber gelir.

22. Andolsun sen bundan gaflette idin; derhal biz senin perdeni kaldirdik. Bugün artik gözün keskindir (denir).

23. Yanindaki arkadasi: "Iste yanimdaki hazir" dedi.

24.(Iki melege su emir verilir:) "Haydi ikiniz her inatçi kâfiri, cehenneme atin!"

25."Hayra bütün gücüyle engel olani, azgin süpheciyi"

26."O ki Allah ile beraber baska ilâh edindi,bundan dolayi onu siddetli azaba birlikte atin!"

27. Müsrikin arkadasi (seytan) der ki: Rabbimiz! Ben onu azdirmadim. Fakat kendisi derin bir sapiklik içindeydi.

28. O esnada (Allah) buyurur: Huzurumda çekismeyin! Ben size daha önce uyari göndermistim!

29. Benim huzurumda söz degistirilmez ve ben kullara asla zulmedici degilim.

30. O gün cehenneme "Doldun mu?" deriz. O da "Daha var mi?" der.

31. Cennet de takvâ sahiplerine yaklastirilir; (onlardan) uzakta olmayacaktir.

32. Iste size vâdedilen cennet! Ki o, daima Allah'a yönelen,(O'nun buyruklarini)koruyan,

33. Görmeden Rahmân'a saygi gösteren ve(Allah'a) dönük bir kalp getiren herkesin (mükâfati budur).

34. Oraya selâmetle girin. Iste bu, ebedî yasamanin basladigi gündür

35. Orada kendileri için diledikleri her sey vardir. Katimizda dahasi da vardir.

36. Biz, onlardan önce kendilerinden daha güçlü olan, diyar diyar dolasan nice nesilleri helâk etmisizdir. Kurtulus var mi!

37. Süphesiz ki bunda akli olan veya hazir bulunup kulak veren kimseler için bir ögüt vardir.

38. Andolsun biz, gökleri, yeri ve ikisi arasinda bulunanlari alti günde yarattik. Bize hiçbir yorgunluk çökmedi.

39. (Resûlüm!) Onlarin dediklerine sabret. Günesin dogusundan önce de, batisindan önce de Rabbini hamd ile tesbih et.

40. Gecenin bir bölümünde ve secdelerin ardindan da O'nu tesbih et.

41. Seslenenin yakin bir yerden seslenecegi güne kulak ver.

42. O gün insanlar bu sesi gerçekten isiteceklerdir. Iste bu, çikis günüdür.

43. Süphesiz biz diriltir ve öldürürüz. Dönüs de ancak bizedir.

44. O gün yer yarilir, onlarin üzerinden süratle yarilip açilir. Bu, bize göre kolay olan bir hasirdir.

45. Biz onlarin dediklerini çok iyi biliriz. Sen onlarin üzerinde bir zorlayici degilsin. Tehdidimden korkanlara Kur'an'la ögüt ver.

Gast
Dieses Thema wurde nun für weitere Antworten gesperrt.
  • Neu erstellen...