Warnung: Illegal string offset 'name' in [path]/includes/functions.php (Zeile 6988)
Mevlanadan gzel szler
Thema geschlossen
Ergebnis 1 bis 9 von 9

Thema: Mevlanadan gzel szler

Administrator Avatar von Webmaster
    Beitrge
    21.427
    Renommee-Modifikator
    10

Mevlanadan gzel szler

• Beni bir ben bilirim, bir de Yaradan.Bana bir ben lazımım, bir de Anlayan.
    • fke rzgar gibidir, Bir sre sonra diner; ama birok dal kırılmıştır bile.
    • Unutma ki; İnsan Dnyanın Hakimi Olabilir, Ama Kk Bir Kalbin Esiridir.
    • Burnuna sarımsak tıkamışsın, gl kokusu arıyorsun.
    • Bir gnl yapmak gelmiyorsa elinden, bari bir gnl yıkılmasın dilinden.
    • Sen gel de yeter ki, yola yk olmam, yol olur gelirim.
    • ‎Sesini değil, szn ykselt! Yağmurlardır yaprakları byten, gk grltleri değil.
    • KrLer arşısında ayna satma , sağırLar arşısında gazeL atma.
    • İsyan et eyy arkadaşım, sz syleyecek an değil Aşkın baygınlığıyla ne meşk ediyorsun, etme.
    • Sus artık yeter! Sır perdelerini pek o kadar yırtma. nk bize, kırıkları sarıp onarmak, sırları rtmek yaraşır.
    • Duydum Ki Gıybetimi Yapmışsın ,Yzme SyLemekten Kacmışsın..! Benim Gibi bir Acizden Korkmuş ALLAH'tan Korkmamışsın.
    • Kalbimi ve ruhumu vermemin bir yararı yok, sen zaten bunlara sahipsin. O yzden sana bir ayna getirdim. Kendine bak beni hatırla.
    • Aşkın hikyesini, durmaksızın feryd eden blble değil..Sessiz sedasız can veren pervanelere sor.
    • Fakirim Diye Ne zlrsn !.. Aklın Başında ve Desteksiz Ayakta Durabiliyorsan , En Zengin Kul Sensin ; Bilmez misin.
    • Ben bir balığım, aşk ise daldığım bir derya... Aşktan gzlerim yaşlı olsa da o derya gzyaşımı nerden bilir... Başımı o denizden ıkarayım desem, balığım ya; Nefesim Kesilir.
    • Unutma ki!! Nefret ve Kinin ertesi Pişmanlıktır... Ve her Canlıya lm vardır. İnsan lr ama lmeyen "INSANLIKTIR.
    • Yz'de ısrar etme, doksan da olur. İnsan dediğinde, noksan da olur. Sakın byklenme, elde neler var. Bir ben varım deme, yoksan da olur.
    • Sık sık verilen aynı ğtten sıkılma .. nk bir iviyi akabilmek iin defalarca vurmak gerekir.
    • Yarabbi! Bildir de ben beni bileyim... Beni bilen ben ile kendime geleyim. Benim bensizliğim ile ben seni bileyim... Seni bilmeyen beni ben neyleyeyim.
    • Mevlanaya sormuşlar sevgili nasıl olmalı diye Sevilecek biri olmadığı zamanlarda bile seni sevmeli Sarılacak biri olmadığı zamanlarda bile sana sarılmalı.
    • Define yıkık yerlere saklanır. Sakın ola fakir ve dertlilerin kalbini kırma, ahlarını alma.
    • Sevdiğini merte seven kişi, pervane gibi zler ateşi. Sevip de yanmaktan korkanın, 'masal anlatmaktır' btn işi.
    • Gerek yok her sz laf ile beyana, Bir bakış bin sz eder bakıştan anlayana.
    • Cahil ile sohbet etmek gtr bilene ; nk cahil ne gelirse syler diline.
    • Kişi kim olduğunu bilmek isterse, kimleri sevdiğine baksın.
    • Gvendiğiniz dağlara karlar yağdığında en gzel are, dağ ile karı başbaşa bırak.
    • Kalp bir bahe gibidir. Onda mutlaka birşeyler bitecektir. O halde gzel şeyler ekin ki gzel şeyler bitsin!
    • Kle dndysen, yeniden gle dnmeyi bekle.. Ve gemişte ka kere kle dnştğn değil, ka kere yeniden kllerin arasından doğrulup yeni bir gl olduğunu hatırla.
    • Akıp giden zaman iinde bir kafesteyim , Her trl amelde ok ahesteyim , Kabrim... beni bekliyorken dnyalık hevesteyim , Uyandır artık Ya Rab! belki son nefesteyim.
    • Sukŭnetim asaletimdendir. her lfa verilecek bir cevabım var.lkin; Bir bakarım lf lf mı diye , bir de bakarım syleyen adam mı diye.
    • Ne yznde gz izi, ne de yzlerde gz izin olsun. Hy denen ulvi servet, en gzel eyizin olsun !
    • Aklını Başına Al Da, Fan Olan Bu Dnya Zindanında Kimseden Vefa Arama! Bu Dnyanın Vefası Bile Vefasızdır.
    • ocukluğunda oyun, Genliğinde sarhoşluk, İhtiyarlığında tembellik, Ne zaman ? ALLAH'a kulluk edeceksin.
    • Duydum ki bizi bırakmaya azmediyorsun etme, Başka bir yar başka bir dosta meylediyorsun etme.
    • Sevgini vermesini ğren..nk gnln anlasın ki hepsine yer varmış.Sevgisiz insandan dnya, unutma ki korkarmış.
    • Sen uzattığın elini tutmayan ele mi dargınsın, tutmayacak bir ele uzattığın iin kendine mi kızgınsın.
    • Sen değerinle ve dşncenle, iki leme de bedelsin, ama ne yapayım ki kendi değerini bilmiyorsun.
    • Başkasından stn olmamız nemli değildir. Asıl nemli olan şey, dnk halimizden stn olmamızdır.
    • Sen iek olup etrafa glckler samaya sz ver. Toprak olup seni başının stnde taşıyan bulunur.
    • Ne kadar zengin olursan ol, ancak belirli bir miktar para yersin. Denize testiyi daldırırsan, bir testi kadar su alır, gerisi kalır.
    • Susmalıyım belkide.! Kefenleyip tm kelimeleri ,cmleleri, ylece mısraları gmmeliyim.Ne sahibim bu ...yerde! nede kiracı! Sadece bir mrlk misafirim ben.Yregimiz kıymet bilene emanet.
    • Her yağmur damlası bir yeşil yaratmak iindir.Sanmasınlar yıkıldık,sanmasınlar ktk.Bir başka bahar iin sadece yaprak dktk.
    • İki kişinin bildiği sır değildir.
    • Bazı alimlerin Allah'ı ispat etmeye alışmalarına şaşıyorum. Allah'ın varlığı sabittir, sen kulluğunu ispat etmeye alış !
    • Eden kendisine eder. Yapan bulur ve eker. Unutma ki; Kazanmak koca bir mr ister, Kaybetmek iinse bir anlık gaflet yeter.
    • Cebi zengin fakat ruhu fakir olan insanın hali ok rezil ! nk o; 'herşeyin fiyatını bilir, değerini değil.
    • Aşk; topuklarından etine kadar işlemiş bir nasırdır; ya canın acıya acıya adım atacaksın, ya da canını acıta acıta skp atacaksın.
    • İyi dostu olanın aynaya gereksinimi yoktur.
    • Bir insanın nasıl gldğnden terbiyesini, Neye gldğnden akıl seviyesini anlarsın.
    • İnsanları iyi tanıyın, her insani fena bilip ktlemeyin, her insanı da iyi bilip vmeyin.
    • İnsan dostunun huyunu alır.
    • İteki kiri su değil, ancak gzyaşı temizler.
    • Cahil kimsenin yanında kitap gibi sessiz ol.
    • Ayıpsız dost arayan, dostsuz kalır.
    • Akıllı insan dşndğ herşeyi sylemez, fakat sylediği herşeyi dşnr.
    • Aldırma sylenenlere: Varsın, grenler seni bir ot sansın. Sen gl ol da, uğruna tmeyen blbl utansın.
    • Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguları paylaşanlar anlaşabilir.
    • Hırs insanı kr ve ahmak eder. Bilgisiz hale sokar da lm kolaylaştırır.
    • Gnlme girmene lafım yok.. Ama malumdur ki karga gl bahesinde gezmekle blbl olmaz! Bilesin sende.
    • Yarın yaparım yarın yaparım deme! Bugn'de dn'n yarın'ıydı ne yapabildin.
    • Herkesin bakmadığı ynden bak dnyaya.
    • Herkes aynı fikirdeyse, hi kimse yeterince dşnmyor demektir.
    • Her zaman doğruyu syle, ama her zaman her doğruyu değil.
    • Dnle beraber gitti dne ait ne varsa, bugn yeni şeyler sylemek gerek.
    • Yz kişinin iinde aşık, gkte yıldızlar arasında parıldayan ay gibi belli olur.
    • Yerde bir zayıf aman dilerse, gkyz askerleri birbirlerine karışırlar.
    • Uyku ve uyanma bir nevi kk mahşerdir.
    • Pisler, pisliklerini yapar ama sular da temizlemeye alışır.
    • lmmzden sonra mezarımızı yerde aramayınız Bizim mezarımız ariflerin gnllerindedir.
    • Ne tkenmez hazinesin ey dil! Ne devasız bir dert!
    • Maksada sabırla erişilir.. Aceleyle değil! Sabret, Doğrusunu Allah daha iyi bilir.
    • Ne kadar bilirsen bil, sylediklerin karşındakilerin anlayabileceği kadardır.
    • Ne insanlar grdm zerlerinde elbise yok, ne elbiseler grdm ilerinde insan yok.
    • Nasıl olur da deniz, kpeğin agzından pislenir, nasıl olur da gneş flemekle sner?
    • Leş, bize gre rezildir ama, domuza, kpeğe şekerdir, helvadır.
    • kr cahalet irkefleştirir insanları.suskunluğum asaletimdendir. her lafa verecek bir cevabım vardır elbet.lakin; bir lafa bakarım laf mı diye. birde syleyene bakarım adam mı diye.
    • Dert, insanı yokluğa gtren rahvan attır.
    • Kardeşim sen dşnceden ibaretsin,Geriye kalan et ve kemiksin,Gl dşnr glstan olursun,Diken dşnr dikenlik olursun.
    • Ktlerin vlmesi arşı titretir.
    • Kargalar glistanı işgal ettiklerinde blbller siner ve susar.
    • Kanat vardır Doğanı padişaha gtrr;Kanat vardır Kuzgunu leşe gtrr.
    • Kanaatten hi kimse lmedi, hırsla da hi kimse padişah olmadı.
    • Kadınlarda hayvani sıfat fazladır. nk kadın koku ve renge fazlaca meyleder.
    • İnsanların en hayırlısı, insanlara yararı olandır. Szn en hayırlısı, az ve anlaşılır olanıdır.
    • İnsan gzden ibarettir aslında, geri kalan cesettir. Gz ise ancak gerek dostu grendir.
    • İnsan iki imekte serbest, ama sarhoş olmakta serbest değildir.
    • İinde azıcık nur olmayana, dışarıdan verilen ğt fayda vermez.
    • Ne olursan ol,yine gel.
    • Tuzağa satığın taneler , cmertlik sayılmaz ki...
    • Testide ne varsa dışına o sızar.
    • Şu tertemiz tarlaya sevgiden başka bir tohum ekmeyiz biz.
    • Sual de bilgiden doğar, cevap da.
    • Sende en iyi ne varsa, dostuna onu ver.
    • Senin iin başkasını terk eden, başkası iin de seni terk eder.
    • Sen diri olduka l yıkayıcı seni yıkar mı hi?
    • Sebatsız sedef, inci tutmaz.
    • Sabır sevin anahtarıdır.
    • Sabır, demir kalkandır.
    • Yaydan fırlayan ok gibidir ağzından ıkan bir sz. Ve hi geri dnmş değildir atıldıktan sonra bir ok.
    • Herşeyi, aramadıka bulamazsın; fakat bu dost başka; bunu bulmadan arayamazsın.
    • Her rzgarla otlar gibi sallanırsan, dağlar kadar olsan da bir ota değmezsin.
    • Her insan bir alemdir. İnsan dşnceden ibarettir, geri kalan et ve sinirdir.
    • Her dil, gnln perdesidir. Perde kımıldadı mı, sırlara ulaşılır.
    • Her birimiz tek kanatlı melekleriz ve bizler ancak birbirimizi kucaklayarak uabiliriz.
    • Grz kendine vur. Benliğini, varlığını kır gitsin. nk bu ten gz, kulağa tıkanmış pamuğa benzer.
    • Gerek aşkta ne vefa vardır ne cefa.
    • Genişlik, sabırdan doğar.
    • Ey Zulmle bir kuyu kazan! Sen kendin iin tuzak hazırlıyorsun.
    • Ey Mslman, edep nedir diye sorarsan bil ki edep, her edepsizin edepsizliğine katlanmaktır.
    • Herşey stne gelip seni dayanamayacağın bir noktaya getirdiğinde sakın vazgeme ! nk orası gidişatın değişeceği yerdir.
    • Sen yerde olanlara merhamet et ki,gkte olanlr da sana merhamet etsin Senden aşağı olana acı ki,senden stn olan da sana acısın..
    • Dikenden gl bitiren, kışı da bahar haline dndrr. Selviyi hr bir halde ycelten, kederi de sevin haline sokabilir.
    • Cibilliyetsize ilim ğretmek, eşkıyanın eline kılı vermektir.
    • Birşeyi bulunmadığı yerde aramak aramamak demektir.
    • Birisi gzel bir sz sylyorsa bu, dinleyenin dinlemesinden, anlamasından ileri gelir.
    • Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla, ışığından bir şey kaybetmez.
    • Bir kimseyi tanımak istiyorsan, dşp kalktığı arkadaşlarına bak.
    • Arslanın boynunda zincir bile olsa, btn zincir yapanlara beydir arslan.
    • Aklın yoksa yandın, ya kalbin yoksa o zaman sen zaten yoksun ki.
    • Aşk,herşeydedir ama hibirşeyde grnmez.
    • Ayrılık iinde insanın gzn aıp kapayıncaya kadar geen zaman yıl gibi gelir.
    • Aklın varsa bir başka akılla dost ol da, işlerini danışarak yap.
    • Adam savaşmakla etin er sayılmaz, fkelendiği zaman kendini tutabilendir etin.
    • Alık, ilaların padişahıdır. Hekimler niye perhiz verir dşnsene.
    • Muhabbet ve merhamet, insanlığın; hiddet ve şehvet de hayvanların sıfatlarıdır.
    • Şu dnyada yzlerce ahmak, etek dolusu altın verir de, şeytandan dert satın alır.
    • Şeytan tabiatı bakımından insana dşmandır. İnsanın helak oluşuna sevinir o.
    • Yılan insanın sadece canını alır. Kt arkadaş cehenneme srer de ebedi hayatını mahveder.
    • szden fazla değil , Tm mrm şu sz , Hamdım, piştim, yandım.
    • Yarasindan taze kan sizan gnl ehline,dostlarin yzn grmek merhem gibidir.
    • Zulm demiriyle taşını birbirine vurma! nk bu ikisi, erkek ve kadın gibi ocuk meydana getirirler.
    • stnn dostu ol ki stn olasın... Kendine gel be hey azgın, mağluplarla dost olma! Mnkirin delili ancak ve ancak şudur: Ben şu grnen yurttan başka bir şey grmyorum! Hi dşnmez ki nerede grnen bir şey varsa o, gizli hikmetleri haber vermededir. Her grnen şeyin faydası, faydanın ilalarla gizli oluşu gibi o şeyin iinde gizlidir.
    • Tutalım ki Aliden Zlfikr sana miras kaldı. Sende Ali kolu ve kalbi yoksa Zlfikar neye yarar ki?
    • Tvbe bineği, şaşılacak bir binektir. Bir solukta aşağılık dnyadan gğe sırayiverir.
    • Ten midesi insanı samanlığa eker, gnl midesi reyhana eker. Ot ve arpa yiyen kurban olur, Allah nuru ile nurlanan Kuran olur. Senin yarın pislik, yarın da misktir. Kuranla miskini artır.
    • Sarhoş, cinayeti yapar da sonra "zrm vardı, kendimde değildim"der. Kendinde olmayış,kendiliğinden gelmedi sana,onu sen ağırdın.
    • Şunu iyi bilki;eğer, gnln, sırlarına mezar olursa muradın abucak hasıl olur.
    • Sen yle byk bir varlğın aşkını se ki, btn peygamberler, onun aşkıyla kudret ve kuvvet buldular, şeref ve saadete erdiler.
    • Sen zayıfları yardımcısız, kimsesiz sanma; Kurndan İz ce nasrullhı oku.
    • Sen anılması gzel olan sz ol. nk insan, kendisi hakkında sylenilen gzel szlerden ibarettir.
    • Secde ve rk, varlık tokmağını, Allah kapısına vurmaktır. ok vur, mutlaka aılır kapı.
    • Oru tutmak gtr, etindir ama Allah'ın kulu kendisinden uzaklaştırmasından, bir derde uğratmasından daha iyidir.
    • O dağa bir kuş kondu, sonra da uup gitti. Bak da gr, o dağda ne bir fazlalık var ne bir eksilme.
    • O beden testisi ab-ı hayatla dopdolu, bu beden testisi ise lm zehiri ile. İindekine bakarsan padişahsın, kabına bakarsan yolu yitirdin.
    • Nerde akarsu varsa, orada yeşillik vardır. Nerde akan gzyaşı varsa, oraya rahmet gelir.
    • Nefsin, zm ve hurma gibi tatlı şeylerin sarhoşu olduka, ruhunun zm salkımını grebilir misin ki?
    • Nefsinin istediğini yapıp da bir de inşallah demek Allahla alay etmektir. Kimi kandırıyorsun?
    • Mzik Allah'ın dilidir.
    • Mnafığın zr kabul edilmez. nk o zr dilindedir kalbinde değil.
    • Mcevherler vakitle alınabilir ama vakitler mcevherle alınamaz.
    • Mideyi bırak da gnl tarafına salın. Salın da Allahtan perdesiz selam alasın.
    • Meyve ekşi bile olsa, olmadıka ona ham derler.
    • Madem ki rızkı taksim eden Odur, o halde şikyet kfrdr. Sabır gerekir. Sabır, genişliğe ulaşmanın anahtarıdır. Allahtan başka herkes dşmandır. Sen asıl dostu dşmanlara şikyet eder, halinden sızlanırsın yle mi? Padişah kleye şikayet edilir mi? Akıllı ol.
    • Kurdun kuzuyu yemeye niyetlenmesinde şaşılacak bir şey yoktur. Şaşılacak olan odur ki bu kuzu, kurda gnl bağlamış, aşık olmuştur.
    • Kt huy kılavuzun olduka mutlu olacağım sanma! Sen sabaha kadar gaflet uykusundasın, mr ise kısadır. Korkarım ki,sen bu uykudan uyanınca gndz olur.
    • Kuzgun, bağda kuzgunca bağırır. Ama blbl, kuzgun bağırıyor diye gzelim sesini keser mi hi?
    • Kızgınlıkla gnllere ateş saldın mı, cehennem ateşinin aslı oldun gitti.
    • Ktlk insana tamahtan gelir. Kanaatten kimse lmedi, hırsla da kimse padişah olmadı.
    • Eğer birgn ok byk bir derdin olursa; Rabbine dnp 'Byk bir derdim var' deme. Derdine dnp 'Byk bir Rabbim var' de !
    • Kt zanda bulunan kişi irkindir. Aslında o kendi iini vurur karşıya.
    • Korkun bir kurban bayramı olan kıyamet gn, inananlara bayram gndr, kzlere lm gn.
    • Korku erkektir, umut ise dişi; onlardan lmsz ve temiz şeyler doğar.
    • Kimde bir gzellik varsa bilsin ki dntr.
    • Kim zahmet ekerse defineyi elde eder.
    • Kim sabrederse rızkı gelir ona. Aşırı hırsla alışma ve abalama sabırsızlıktır.
    • Kim demiş gl yaşar dikenin himayesinde? Dikenin itibarı gl himayesinde!
    • Kim daha gzelse kıskanlığı daha fazla olur. Kıskanlık ateşten meydana gelir.
    • Kim benliğinden kurtulursa btn benlikler onun olur. Kendisine dost olmayan herkese dost kesilir. Nakışsız ayna olur, tm nakışlar onda seyredilir.
    • Kır oğul zinciri; hr gez, hr konuş, Yok mu altından gmşten bir kurtuluş?
    • Kendini noksan gren kişi, olgunlaşmaya on atla koşar. Kendini olgun sanan ise Allah'a bu zannı sebebiyle ulaşamaz.
    • Kendi krlğn tedavi etmeye alış, yoksa alem hep O'dur, fakat O'nu grecek gz olmalıdır.
    • Kabuğu kırılan sedef znt vermesin sana, iinde inci vardır.
    • İnsanlara bir bilgi kaynağı olan Mevlana gerekten tarihi bir bilgindir. Dnyanın byk bir oğunluğu Mevlana 'ı bilmek ve tanımaktadır.
    • İnanan kişi, işlerini Allah emretti diye yapar. İnanmayan ise, mcadele ve gsteriş olsun diye yapar. Byle inatı kişilerin başlarına toprak sa.
    • İnsanlar, gller arasında dikenler bulunduğundan şikayet edeceklerine, dikenler arasında gller yaratıldığına şkretmelidir.
    • İki parmağının ucunu gzne koy. Bir şey grebiliyor musun dnyadan? Sen gremiyorsun diye bu alem yok değildir.
    • Irz ve namustan mahrum olanlar, millet ve vatan hissi taşımazlar; bylelerinden sakınılmalıdır.
    • Irmak suyunu tmden imenin imkanı yok ama susuzluğu giderecek kadar imemenin de imkanı yok.
    • Hibir l ldğne hayıflanmaz, sadece azığının azlığına hayıflanır. len kuyudan ovaya ıkmış demektir.
    • Hırsızlığın irkinliği, alınan şeye gre değişmez ki; ha bir altın almışsın ha bir iğne.
    • Her şey kader ile takdir edilmiştir. Kısmetine razı ol ki rahat edesin.
    • Hem gam ağında, hem esenlik ağında Allaha dayanmadan, tmden ona teslim olmadan başka her şey dzendir, tuzaktır.
    • Hayatı sen aldıktan sonra lmek, şeker gibi tatlı şeydir Seninle olduktan sonra lm, tatlı candan daha tatlıdır.
    • Hayatının gidişi, Hz.Muhammedin snnetinden sapmasın. Onu bırakma! Aklına ve hnerine az gven!
    • Hak'tan bahar fermanı gelmedike, toprak sırrını amaz.
    • Hamdım, piştim, yandım.
    • Gzel yz aynaya şıktır.
    • Gneş olmak ve altın ışıklar halinde Ummanlara ve llere saılmak isterdim Gece esen ve susuzların ahına karışan Yz rzgarı olmak isterdim.
    • Gln dikene katlanması, onu gzel kokulu yaptı
    • Gznz aıp Kurna bakınız. Allah kelmı olan kuranın tm ayetleri edep ğretmektedir.
    • Gznn cevherini nerede eskittin, beş duyunu nerelerde kullandın.
    • Grdn ya beni gamdan başka kimse hatırlamıyor, gama binlerce defa aferin.
    • Gnl nuru olmayan gnl, gnl değildir. Bedende ruh yoksa topraktır.
    • Gelin bağa yeşiller kuşanan doğayı grn. Her kşede bir iek dkkanı aan doğayı grn. Gller glerek sesleniyor blbllere: Susun, susarak doğayı grn.
    • Gel, gel, ne olursan ol yine gel, İster kafir, ister mecusi, ister puta tapan ol yine gel, Bizim dergahımız, umitsizlik dergahı değildir, Yz kere tvbeni bozmuş olsan da yine gel.
    • Sen bana kendi gznle bakma, benim gzmle bak da biri iki grme! Bana, bir an olsun benim gzmle bak da varlıktan te bir meydan gr!
    • Filozofların felsefesi, insanoğlunun zan ve şphesini artırır. İslamın hikmeti ise, insanı ycelere ulaştırır.
    • Ey İnsan Kaf Dağı kadar yksekte olsanda, kefene sığacak kadar kksn. Unutma herşeyin bir hesabı var zdğn kadar zlrsn.
    • Ey arkadaş, sufi, bulunduğu vaktin oğludur. Bu iş yarın olsun yarına kalsın demek, tarikat anlayışına uymaz.
    • Eşekten şeker esirgenmez ama eşek yaratılışı bakımından otu beğenir.
    • Eşeğe, katır boncuğuyla inci birdir. Zaten o eşek, inciyle denizin varlığından da şphe eder.
    • Ehil olmayanlara sabretmek ehil olanları parlatır.
    • Eğer sen, can konağını arıyorsan, bil ki, sen cansın. Eğer bir lokma ekmek peşinde koşuyorsan, sen bir ekmeksin. Bu gizli, bu nkteli szn manasına akıl erdirirsen, anlarsın ki, aradığın ancak sensin sen.
    • Eğer mslmanca yaşamak istersen Kurna sarıl; nk, onsuz islami hayat mmkn değildir.
    • Dışardan ışık kaynağı olmazsa, gzler renkleri farketmez.
    • Dıştaki ateş suyla sner. Şehvet ateşi, parladıka parlar; adamın yznn suyunu yerlere dker.
    • Dostun yanına hediyesiz gitmek,buğdaysız değirmene gitmek gibidir.
    • Doğruların yemin etmeye ihtiyacı yoktur.
    • Denizde inciler derinde olur. erp sahilde olur.
    • Dnya tuzaktır. Yemi de istek. İstek tuzaklarından kaının.
    • Denizin dibinde incilerle taşlar karışık olarak bulunurlar, vlecek şeyler de kusur ve yanlışların arasında bulunurlar.
    • Din dşmanlarının başına kılın ol, kurt gibilere ateş sa; nk onlar, Yusuf dşmanıdırlar.
    • alış abala da nura ulaş. Pekmez iinde ne kaynatılırsa pekmez lezzeti alır. Havu, elma, ayva, ceviz pekmezde kaynasa pekmez tadı alır. Bilgi nura karışırsa inatı ve kt kişiler bile bilgiden nur bulurlar.
    • Can konağını aramadaysan, cansın; bir lokma ekmek arıyorsan ekmeksin,bir damla su arıyorsan susun,zulmn peşindeysen zalimsin,aşkı arıyorsan aşıksın,Gnln neye kapılmışsa Osun sen. Şu nkteyi biliyorsan, işi biliyorsun demektir.
    • Cahil olanların merhametive ltfu azdır.
    • Cenab-ı Hakk kfir iin necis dedi. Fakat dikkat et ki; kfirlerin dışı pis değildir. O pislik onların din ve ahlakındadır.
    • Canım tenimde olduka Kurnın klesiyim. Ben Hakkın sekin peygamberi Muhammedin yolunun toprağıyım. Her kim bundan başka benden bir sz naklederse, ona ok zlr ve o szden de ok znt duyarım.
    • Cmertlik ve yardım etmede akarsu gibi ol. Şefkat ve merhamette gneş gibi ol. Başkalarının kusurunu rtmede gece gibi ol. Hiddet ve asabiyette l gibi ol. Tevazu ve alak gnlllkte toprak gibi ol. Hoşgrllkte deniz gibi ol. Ya olduğun gibi grn, ya grndğn gibi ol.
    • Bil ki.. Domuzların nne elmaslar serilmez, mcevherden ancak sarraflar anlar başkası bilmez, ne fark eder ki kr insan iin elmas da bir cam da, sana bakan kr ise kendini camdan sanma.
    • Byk Allahtan bizler niye terbiye isteriz? nk terbiyesizler, Allahın ltfundan mahrumdurlar. Terbiyesiz, yalnız kendine ktlk etmez, btn utan ve erdem ufuklarını ateşler.
    • Blbllerin gzel sesleri beğenilir de bu yzden kafes eker onları. Ama kuzgunla baykuşu kim kor kafese?
    • Bulutlar ağlamasa yeşillikler nasıl gler?
    • Btn kinat birbirine sevgi ile bağlanmış. Sevgini vermesini ğren. nk gnln anlasın ki hepsine yer varmış. Sevgisiz insandan dnya, unutma ki korkarmış.
    • Biz gzeliz, sen de gzelleş, beze kendini. Bizim huyumuzla huylan, bize alış başkalarına değil.
    • Bir katre olma, kendini deniz haline getir Madem ki denizi zlyorsun, katreliği yok et gitsin.
    • Bir adamın camilere alıştığını grrseniz, imanlı olduğuna şahitlik ediniz.
    • Bilgi, sınırı olmayan bir denizdir. Bilgi dileyense denizlere dalan bir dalgıtır.
    • Beri gel, beri!
      Daha da beri! Niceye şu yol vuruculuk? Madem ki sen bensin, ben de senim, niceye şu senlik benlik?
    • Başkalarına imrenme, ok kimseler var ki senin hayatına imreniyorlar.
    • Başta dnp koşan nice bilgiler, nice hnerler vardır ki, insan onunla baş olmak isterse, baş elden gider. Başının gitmesini istemiyorsan ayak ol.
    • Akıllılar nceden ağlarlar; bilgisizlerse işin sonunda başlarını vururlar. İşin başında sonunu gr de ceza gnnde pişman olma.
    • Adalet nedir? Her şeyi yerine koymak. Zulm nedir? Bir şeyi yerine koymamak, başka yere koymak.
    • Aşıkların gnllerinin yanışıyla gzyaşları olmasaydı, dnyada su da olmazdı, ateş de.
    • Aşk, yle engin bir denizdir ki, ne başlangıcı ne de sonu vardır.
    • Aşk, davaya benzer, cefa ekmek de şahide. Şahidin yoksa davayı kazanamazsın ki!
    • Altın ne oluyor, can ne oluyor, inci, mercan da nedir bir sevgiye harcanmadıktan, bir sevgiliye feda edilmedikten sonra.
    • Aklın başına gelince pişman olacağın bir işi sakın yapma.
    • Akıl padişahı kafesi kırdı mı, kuşların her biri bir yne uar.
    • Allah'ım sen kimi dertle hasta etmek dilersen ona ağlayış kapısını kapatırsın. Kimi de beladan kurtarmak dilersen gnlne sızlanma ve ağlayış verirsin.
    • Allaha şkr, rızkı artırır.
    • Allah stnlk bakımından gz yaşını şehitlerin kanı ile eş tuttu.
    • Allah merhalesinde akıl beygirine yol yoktur.
    • Allah mermere emir vermez.
    • Allah ile olduktan sonra lm de, mr de hoştur.
    • Acı su da, tatlı su da berraktır. Sakın grnşe aldanma... Grnşte herkes insandır ama gerek insan hal ehli olandır.
    • Acele şeytan hilesidir, sabır ve tedbir Allah ltfu.
    • A kardeş, keskin kılıcın zerine atılmadasın, tvbe ve kulluk kalkanını almadan gitme.
    • Kimi insan yaşadığı zorlukları bahane edip Allah'tan uzaklaşır,Kimi insan da yaşadığı zorlukları vesile edip Allah'a yakınlaşır.
    • Bizi bizden başkası zaten ayıramazdı, bize bunu bizden başkası yapamazdı ; Ah be sevgili hamdım belki, ama piştim, yandım, zaten beni senden başkası yakamazdı.
    Kalbinizle yaptiginiz hersey size geri dnecektir - Hz. Mevlana

http://twitter.com/Cemil_Sahinoez
    https://www.facebook.com/CemilSa
    https://www.youtube.com/user/Cemil4000
    https://www.instagram.com/cemilshnz

Beitrge
    21.427
    Renommee-Modifikator
    10
    " Unutmayın.! Dnyada yaşamıyorsunuz. Dnyadan geiyorsunuz."

"Kalp deniz, dil kıyıdır. Denizde ne varsa kıyıya o vurur .."

"Dnyanın grnş cennet gibi gzel, fakat manası, i yz cehennem gibi yalancı; şekil ve renk bakımından gl yanaklı bir gzel, ii zehir dolu bir yılan.."

'' Duasız şrmş yrekler bunu bil! Sana bir dua eden olsun,Seninde bir dua ettiğin! Bilmezsin hangi kırık gnln duasıdır karanlıklarını aydınlatan,sanaummadık kapılar aan..Bilmezsin kimin iin ettiğin duadır,seni byle ayakta tutan!...

"Duydum ki kapıma gelmiş, tokmak olmadığı iin kapıya vurmadan geri dnmşsn. Bilmez misin, kalp kapısının tokmağa ihtiyacı yoktur; o ancak ieriden aılır..."

"Ne Arıyorsan Kendinde Ara"

"Seni harekete geiremeyen imanın sırattan geirmesine imkan yoktur."

"Başkalarından stn olmanız nemli degildir. nemli olan dnk halinizden stn olmanızdır."

"Gzyaşları merhamete delildir..
    Yrek yanmasa gz ağlamaz."

Beitrge
    21.427
    Renommee-Modifikator
    10
    Yalnızlığın en kts,anlamayanların arasında kalmaktır.

Hz.Mevlana

Beitrge
    21.427
    Renommee-Modifikator
    10
    ‎"Stten ıkınca btn kaşıklar aktır. nemli olan, iinden ıktığın st ak bırakmaktır.."

Hz Mevlana !

Beitrge
    21.427
    Renommee-Modifikator
    10
    kalp ylece Geride Kaldı... Acılı ve Yarım... Dilinde de Hazin bir Dua;" Beni Yakanı Yakma Allah'ım"..!

Hz. Mevlna

Beitrge
    21.427
    Renommee-Modifikator
    10
    Vedalar Gzle Sevenler İindir. Gnlden ''SEVENLER'' Ayrılmaz.

[Hz.Mevlana]

Beitrge
    21.427
    Renommee-Modifikator
    10
    Şunu bil ki lmedike, can ekişmen bitmez.
    lmden evvel lmediğin iin, can ekişmen uzayıp gitti..

Beitrge
    21.427
    Renommee-Modifikator
    10
    "İnsanları tanımak, denizleri bardak bardak boşaltmaktan daha zordur.."

Hazreti Mevlna Celaleddin Rmi